УКРАЇНСЬКА МОВА. 4 клас.
Тема:Поділ дієслів на дієвідміни.Особові закінчення дієслів.
Мета:-розширити поняття про дієслово;навчити розрізняти дієслова І та ІІ дієвідміни;спостерігати,які особові закінчення дієслів мають І та ІІ дієвідміни теперішнього і майбутнього часу; сприяти виробленню вміння визначати в дієсловах дієвідміну;
-розвивати увагу,пам’ять,аналітичне мислення;
-виховувати любов до краси слова,поезії.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання:плакати,презентація,індивідуальні картки.
Хід уроку.
І.Організаційний момент.
Я люблю всі дії
І що хочеш я умію.
Вмію діяти чудово,
Отже звусь я …..(дієслово).
ІІ.Актуалізація опорних знань.
1.Дайте відповіді на запитання:
1.Що таке дієслово?
2.Які часи мають дієслова?
3.Як змінюються дієслова?
4.Визначте особу дієслів:
Помиримось,здобудеш,віднімають.граєте.
ІІІ.Повідомлення теми.
-Уважно прочитайте акровірш і дізнаєтесь тему уроку.
Душа починається з мами,
І казочка перша у світі.
Є в кожного любляча ненька-
Вдячні матусі діти.
І вдень,і вночі мама з ними-
Добра,ласкава,ніжна.
Матінко- від слова тепліше,
І сяє посмішкою обличчя.
Найкраща матуся у світі-
А ми її добрі діти.
-Сьогодні ми познайомимось із поняттям «Дієвідміна» і будемо вчитися визначати дієвідміни в дієсловах.
-Потренуємось визначити дієвідміну в дієсловах.
ІV.Вивчення нового матеріалу.
1.Прочитай і напиши вірш Олександра Олеся без пропусків.Підкресли дієслова,познач дієвідміни.За зразком охарактеризуй дієслово дзвенять.
Все навколо з..л..ніє(теп.ч.,одн..3 ос.),
Річка ллється і шумить.
Тихо,тихо вітер віє
і з травою гомонить.
Як тут всидіти у хаті,
коли все ж..ве цвіте,
скрізь дзвенять пташки кр…латі,
сяє сонце золоте?
2.А тепер потренуємось правильно писати особові закінчення дієслів.
Відшука..мо весну і пробуд..мо від сну.
1) Постав дієслово у третій особі множини.
2) Користуйся опорною таблицею.
3) Визнач особове закінчення.
Відшукаємо (відшукають) весну і пробудимо (пробудять) від сну.
-Зверніть увагу! До І дієвідміни належать також слова ,що в початковій формі мають суфікси –оти(ся): боротися-борються,молоти-мелють.
V.Закріплення вивченого.
1.Тренувальні вправи.
-Визнач дієвідміну, устав пропущені букви.
Збира...ться,каж...мо,спровад...мо,очіку...те,потривож...ш,пиш...ш,чист...,
змож...мо,вір...мо,бор...ться,туж...ш,виправ...ться,пошл...мо,люб...мо.
2. Розподільний диктант.
Відповіда..мо, ход..мо, воз..мо, кроку..мо, заспіва..мо, зрива..мо, нос..мо, леж..мо, їзд..мо, літа..мо, сто..мо, вечеря..мо.
Перевіряємо.
відповідаємо ходимо
крокуємо возимо
заспіваємо носимо
зриваємо, лежимо
літаємо їздимо
вечеряємо стоїмо
3.Весела руханка .
4. Гра в парах «З’єднай частини цілого».
-З’єднай частини та прочитай прислів’я, встав пропущену букву, поясни правопис закінчень дієслів.
VІ. Підсумок уроку.
1.Прийом «Фішбоун».
Яку букву Висновок:пишемо букву И.
писати :
свар…тесь
Картки:
-Придумайте ще два дієслова.
2.Вправа «Закінчи речення».
VІІ. Домашнє завдання.