Тема: Диференціація вимови звуків [ф - в].
Мета: порівняти звуки [ф – в] за артикуляцією та звучанням; закріпити їх вимову; збагатити словниковий запас; розвивати фонематичний слух, пам’ять, мислення та удосконалювати навички читання.
Виховувати інтерес до корисної їжі та відповідального ставлення до свого здоров’я.
Коригувати злитність вимови.
Мовна тема: їжа (продукти харчування)
Обладнання: дидактичний матеріал, малюнки, дзеркало, картки із зображеннями профілів вимови [ф] , [в].
ХІД ЗАНЯТТЯ
Привітання
Який у тебе настрій?
Який сьогодні день тижня?
Яке сьогодні число та місяць?
Яка погода надворі – похмура чи ясна?
2. ДИХАЛЬНІ ВПРАВИ
Дихальна вправа "Кулька"
Надути щоки. Повільно, плавно випускати повітря через губи, витягнуті вперед.
Дихальна вправа "Свищик"
Підготувати чисту пляшечку. Кінчик язичка висунути так, щоб він торкався горлечка пляшечки. Вимовляючи звук «ф-ф-ф», плавно видихати повітря у пляшечку.
- почергово виконувати вправи «Парканчик» і « Трубочка»
- «фиркання» - зімкнути губи та сильно подути так, щоб вони почали вібрувати
4.ГОЛОСОВІ ВПРАВИ
а-а-а-а-а ТИХО
о-о-о-о-о
А-А-А-А-А
О-О-О-О-О ГОЛОСНО
А-А-А-А-А НОРМАЛЬНО
О-О-О-О-О
А ________________
О_________________ ДОВГО
А.А.А.А.А.
О.О.О.О.О. КОРОТКО
5. РОБОТА З ПРОФІЛЕМ ВИМОВИ
- Порівняй звуки [ф] і [в] за артикуляцією і звучанням.
- Що чуєш під час вимовляння звука [ф]?
- Що чуєш під час вимовляння звука [в]?
Мал.1 Артикуляція звука [ф] Мал.2 Артикуляція звука [в]
Їжак фиркає: ф-ф-ф Вітер віє: в-в-в
6. ГРА «СПІЙМАЙ ЗВУК»
Вчитель звертається до дитини:
А О П Т С Ф
Ла То Му Фі
Ф Р П М В Г
Ма Ло Ку Ве
7. ПРОЧИТАЙ СКЛАДИ. ЧИМ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ЇХ ВИМОВА?
|
ва - фа |
ви - фи |
афа - ава |
ифи - иви |
|
ву - фу |
ві - фі |
уфу - уву |
іфі – іві |
|
во - фо |
ве - фе |
офо - ово |
ефе - еве |
8. ВИЗНАЧИТИ ПОЗИЦІЮ ЗВУКА
|
афа |
фом |
Фув |
|
вар |
ова |
Ліф |
- на початку склада
- в середині
- в кінці склада
- Що ми з тобою робили?
9. ЗАГАДКИ
Білий, ніжний, мов хмаринка,
Легкий, солодкий, мов пушинка.
До чаю він підходить в мить,
Звуть його (Зефір)
***
Сидить дівиця в темниці,
А коса її на вулиці.
Що це? (Морква)
***
Солодке, смачне, у банку сховалось,
з ягід, фруктів воно готувалось.
На хліб намаж, до чаю подай,
Що це за смак? Відгадай! (Варення)
***
Чи то жовта,
Чи то синя
Соковита господиня.
Чи то сонце,
Чи то злива —
Пригостить нас влітку...(Слива)
10. ЧИСТОМОВКИ
Во – во – во – фруктове морозиво
Фон – фон – фон – задзвенів телефон
Ув – ув – ув – сильно вітер дув
Фе-фе-фе — підемо в кафе.
Ва – ва – ва – солодка морква
Фір-фір-фір- Муська їсть смачний кефір.
11. РОЗГЛЯНЬ МАЛЮНКИ І НАЗВИ ТЕ, ЩО НА НИХ ЗОБРАЖЕНО. У ЯКИХ СЛОВАХ ТИ ЧУЄШ ЗВУК [В], А В ЯКИХ – [Ф] ? СПІВСТАВ СЛОВО І КАРТИНКУ
Вишня, вареники, варення, вівсянка, вафлі, узвар, вермішель, фінік, фісташки, фундук, кефір, суфле, оливки, морква, плов, слива, пахлава, зефір.

12. РОБОТА ЗІ СЛОВАМИ
- ЗВУКОВА МОДЕЛЬ СЛОВА «Морква»
Дитина називає голосні та приголосні звуки, показують відповідні фішки для їх позначення — (голосний), (приголосний твердий).
[м о’ р к в а ] [-о - - - о ]
Букви
Звуки
Склади
Наголос
- ЗВУКОВА МОДЕЛЬ СЛОВА «Зефір»
[з е ф’ і р ] [-о - о- ]
Букви
Звуки
Склади
Наголос
13. ВПИШИ ПРОПУЩЕНІ БУКВИ
Сли_а, уз_ар, ке_ір, _ ишня, морк_а, ва_лі.
14. СКЛАДИ РЕЧЕННЯ ЗА МАЛЮНКОМ.
Я щедро пригощаю …

15. ПРОЧИТАЙ ЗАШИФРОВАНІ РЕЧЕННЯ
На дереві в саду дозріла велика й соковита
.
На сніданок я люблю випити склянку свіжого
.
До чаю ми купили нижній
із ванільним смаком.
16. ПОДАНИХ СЛІВ СКЛАДИ І ЗАПИШИ РЕЧЕННЯ.
з вишнею. приготувала Мама смачні вареники
17. СКЛАДИ РЕЧЕННЯ ЗА ПОДАНИМИ СХЕМАМИ.
Я люблю їсти моркву.


.


Мама зварила варення.
18. ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ
ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА:
Ілюстрований матеріал взято із відкритих джерел мережі Інтернет
1