Комунальний заклад «Чугуївський ліцей № 5»
Чугуївської міської ради Харківської області
Урок з математики
Тема уроку. Ділення двоцифрового числа на одноцифрове (42:3). Творча робота над задачею
( 3 клас)
Розробила та провела
вчитель початкових класів
КЗ «Чугуївський ліцей №5»
Чугуївської міської ради
Харківської області
Тарасова Тетяна Олексіївна
Тема уроку. Ділення двоцифрового числа на одноцифрове (42:3). Творча робота над задачею.
Мета. Ознайомити учнів з прийомами ділення чисел виду 42 : 3; розвивати вміння розв'язувати задачі; формувати навички усних обчислень; розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість; формувати вміння вчитися, комунікативні, предметні, підприємницькі, соціальні компетентності; виховувати допитливість, працьовитість, охайність.
Тип уроку. Комбінований урок.
Обладнання: презентація до уроку, таблиця «Ділення двоцифрового числа на одноцифрове», картки для індивідуального опитування, картки для роботи в групах, ребуси, кружечки, набори цифр у кожного учня.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1.Хвилинка гарного настрою.
Математика – наука
Точна і серйозна
І прожити нам без неї
Аж ніяк неможна.
Тож міркуємо – швидко!
Відповідаємо – правильно!
Лічимо – точно!
Пишемо – гарно!
Девіз уроку:
Лиш тим, хто доводить,
Міркує, шукає,
Математика двері
у світ відкриває!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вступне слово вчителя.
- Сьогодні я запрошую вас відвідати один дорогий заклад. Спробуйте
здогадатися, куди саме ми завітаємо. Це не театр, не кіно, в цьому закладі можна потанцювати, послухати приємну музику, поспівати в караоке, і …смачненько поїсти.
- Так, це дитяче математичне кафе.
Вправа «Очікування»
- Що ви очікуєте від математичного дитячого кафе? (Відповіді дітей)
У вас на партах є кольоровий трикутник і кружечки. За правильно виконане завдання ви отримуєте по 1 кружечку. В кінці уроку ви зможете підрахувати кількість отриманих балів.
1. Усна лічба. Зворотній зв’язок. (Числові віяла)
- А в якій країні з’явився перший ресторанчик для бідних ви дізнаєтесь, коли знайдете результати числових виразів і прочитаєте слово.
(1кружечок – за правильно виконане завдання)
22 : 2 • 1
24 : 2 • 3
120 : 3 : 10
60 : 6 • 2
48 : 2 : 4
4 |
6 |
11 |
20 |
4 |
36 |
І |
Т |
А |
Л |
І |
Я |
- Так, це Італія. Країна, в якій з’явилася всім відома і улюблена страва – піца. У цій країні навіть існує свято піци, під час якого кожен бажаючий має можливість спробувати безкоштовне частування в обмін на участь в різних конкурсах.
Воїни Персидської імперії, які багато часу проводили у походах, на своїх плоских щитах готували особливий різновид хліба, на який клали сир, фініки, шматки фруктів… Ми і зараз з великою насолодою ласуємо смачною піцою.
2. Індивідуальна робота на карках (3 учні)
Картка 1
1. Розв'яжи приклади:
8 • 9 - 54 : 6 =
72 : 8 - 32 : 8 =
4 • 4 + 8 • 3 =
6•8 + 12 • 4 =
2. Накресли прямокутник АВСD із сторонами 4 см і 2см. Знайди його периметр.
Картка 2
1. Розв'яжи приклади:
40 · 6 + 7 350 : 5 + 80
(500 – 300) : 4 81 + 48 : 6
2.Розв’яжи рівняння:
х : 9 = 80 45 : х = 5
Картка 3
1. Задача
За 4 дні 2 дівчинки вишили 16 серветок. Скільки серветок вишила одна дівчинка за 1 день?
2. Розв'яжи приклади:
32 • 3
18 • 4
80 • 7
60 • 6
3. Гра « День-ніч». Допоможе визначити час на збори.
4. Усний рахунок. Робота в парах.
- Зайшовши до кафе, ми повинні свій одяг залишити в роздягальні і отримати жетончик, який допоможе зайти нам до зали.
Виконавши завдання, ми з’ясуємо , яких правил повинні дотримуватись.
(2 кружечок – за правильно виконане завдання)
НЕ ГАЛАСУЙ
4 • 10 : 5 |
Г |
0 • 6 + 15 |
А |
5 : 5 • 6 |
Л |
27 : 9 • 5 |
А |
24 : 6 •12 |
С |
0 • 4 + 7 |
У |
24 : 24 • 12 |
Й |
48 |
7 |
8 |
6 |
15 |
12 |
С |
У |
Г |
Л |
А |
Й |
НЕ БІГАЙТЕ
3 • 10 : 5 |
Б |
0 • 8 + 18 |
І |
4 : 4 • 10 |
Г |
28 : 4 • 5 |
А |
36 : 6 • 8 |
Й |
0 • 9 + 12 |
Т |
35 : 35 • 9 |
Е |
18 |
12 |
35 |
6 |
9 |
48 |
10 |
І |
Т |
А |
Б |
Е |
Й |
Г |
5. Робота в зошитах. Хвилинка каліграфії.
- Щоб потрапити за свій столик нам потрібно пройти шлях по цифрах. Запишіть каліграфічно ці числа.
7; 21; 14; 35; 48; 28; 49; 56.
- Назвіть «зайве» число. (7 — одноцифрове, всі решта — двоцифрові.)
А ще? (48 — не ділиться на 7.)
- Прочитайте у порядку зростання числа, які діляться на 7.
(7; 14; 21; 28; 35; 49; 56).
- А на яке число ділиться 48? (На 6)
- Подайте число 48 у вигляді суми розрядних чисел. (48 = 40 + 8)
- А чи можна подати число 48 у вигляді суми двох таких чисел, кожне з яких ділилося б на 4? (48 = 40 + 8; 48= 36 + 12; 48 = 28 + 20; 48 = 24 + 24)
- Складімо приклад на ділення суми цих двох чисел на 4 та розв’яжемо з поясненням.
(36 + 12): 4 = 36 : 4 + 12 : 4 = 9 + 3 = 12
- Яке число ділили? (48)
(28 + 20): 4 = 28 : 4 + 20 : 4 = 7 + 5 = 12
- Яке число ділили? (48)
6. Проблемна ситуація
- А чи можемо ми 48 поділити на 3?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку
- Отже, прийшов час замовити основне блюдо. А основне блюдо – це наші міцні знання.
- Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новим прийомом ділення двоцифрового числа на одноцифрове, продовжимо роботу над задачами.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення нового. (Слайд)
- Учні пояснюють за записом, як виконали ділення.
48 : 3 = (30 + 18) : 3 = 30 : 3 + 18 : 3 = 10 + 6 = 16
30 18
Ознайомлення з пам'яткою
Пам'ятка «Ділення двоцифрового числа на одноцифрове»
(Прийом, заснований на діленні суми на число)
- Розв’яжіть з коментуванням наступні приклади .
Письмове виконання завдання з коментуванням правил.
42 : 3 = (30 +12) : 3 = 30 : 3 + 12 : 3 =
90 : 6 = (60 + 30 ) : 6 = …
2. Первинне закріплення. «Яблучка у подарунок».
- На скільки ви гарно засвоїли «основне блюдо» перевіримо наступною вправою.
(На яблучках записані приклади)
Учні завершують обчислення та знаходять значення інших виразів, працюючи на дошці та у зошитах.
(3 кружечок – за правильно виконане завдання)
78 : 6 = … 56 : 4 = …
60 : 5 = … 84 : 6 = …
2. Цікавинка ( розповідає учень)
- Яблуко – один із найкорисніших для людини фруктів. В них у великій кількості містяться вітаміни А,В,С, які очищують кров від токсинів. Постійне вживання яблук сприяє активній діяльності, підтримує імунітет та продовжує життя людини.
- Як затишно у математичному кафе.
- Давайте трошки потанцюємо.
V. Розвиток математичних знань
1. Робота над задачами
- А чи можемо ми вже йти додому? Ні, ми ще не всі фрукти спробували.
а) Задача
28 кг черешень і 32 кг вишень розклали в пакети по 4 кг у кожний. Скільки пакетів використали? (Розв’язання задачі складанням виразу)
(4 кружечок – за правильно виконане завдання)
Черешня - 28 кг по 4 кг в 1 пакет, ? ?
Вишні - 32 кг по 4 кг в 1 пакет, ?
Розв’язання
(28 + 32) : 4 = 15 (пак.)
Відповідь: 15 пакетів використали.
- Який ще вираз до розв’язання цієї задачі можна скласти? (28 : 4 + 32 : 4 = 15 (пак.))
Цікавинка!
б) Задача
З першої вишні зібрали k ягід, а з другої – у 3 рази менше. Скільки кілограмів ягід зібрали з двох дерев разом? Склади вираз і обчисли, якщо k = 45.
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання біля дошки.
З першої вишні — к кг ягід
З другої — ?, у 3 рази <
Розв’язання
к + к : 3, якщо к = 45, то 45 + 45 : 3 = 60 (кг)
Відповідь: 60 кілограмів ягід зібрали з двох дерев разом.
2. Робота з геометричним матеріалом
- Ви всі любите пити сік із соломинки. Давайте ми складемо її так, як вам зручно кожному. Для цього виконаємо завдання.
( 5 кружечок – за правильно виконане завдання)
Завдання :
Накресли ламану лінію, довжина якої обчислюється так:
60 + 40 • 2 = 140 (мм).
- Учні креслять ламану, довжина якої обчислюється так:
60 + 40 • 2 = 140 (мм).
— Що можна сказати про цю ламану? (Вона складається з трьох ланцюгів, два з яких мають однакову довжину.)
3. Робота в групах. Гра «Десерт»
( Групи «Сік», «Желе», «Морозиво», «Фрукти»).
- І нарешті, так як хазяйка кафе я, дозвольте я пригощу вас десертом.
(6 кружечок – за правильно виконане завдання)
«Желе»
- Розгадайте ребуси:
Г 1на, 100 лиця, пі 2 л, ві 3 на, Чи100та.
«Морозиво»
- Розшифруйте вислів, закресливши зайві букви:
Маотоеоомоаоотиокоаоо шцшшаршшшишшцшшяшш вннсннімммх внваввуввкввв
- Як ви його розумієте?
«Фрукти»
Склади приклади:
* - * • * = 2
* : * - * = 8
«Сік»
- Вставте пропущені знаки:
8 4 2 = 34
8 4 2 = 30
8 4 2 = 10
Розв’язування логічної задачі*
Задача
Кролик, П’ятачок та Вінні-Пух їли мед. Кролик та П’ятачок удвох з’їли 11 горняток меду, П’ятачок і Вінні-Пух – 15 горняток, а Кролик і Вінні-Пух – 14. Скільки горняток меду з’їв кожен із них?
Розв’язання:
1) (11 + 15 + 14): 2 = 20 (гор.) — меду з’їли всього;
2) 20 – 11 = 9 (гор.) — меду з’їв Вінні-Пух;
3) 15 – 9 = 6 (гор.) — меду з’їв П’ятачок;
4) 14 - 9 = 5 (гор.) — меду з’їв Кролик.
VІ. Підсумок уроку
- Щоб піти з кафе нам потрібно розрахуватися.
Вправа «Мікрофон»
- Чи справдилися Ваші очікування від уроку?
- Що нового дізналися на уроці?
- Як двоцифрове число поділити на одноцифрове?
- Які завдання сподобалось виконувати?
- При виконанні яких завдань виникли труднощі?
- Підрахуйте кількість отриманих кружечків, кожен кружечок – 2 бали – і поставте собі відповідну оцінку.
- Спробуйте пофантазувати, який десерт можна утворити за допомогою трикутника і отриманих кружечків.
VІІ. Домашнє завдання
Завдання
45 : 3 70 : 5 84 : 7
65 : 5 60 : 4 95 : 5
Завдання
- За умовою складіть та розв’яжіть рівняння.
- Невідоме число збільшили на 387 і отримали 801. Знайди невідоме число.
1