Діти, на сторінку нашого НВК нещодавно надійшов електронний лист. Це - офіційний документ, із яким ми ознайомилися і продовжуємо дистанційно працювати. Пригадаймо, що є характерним для офіційно-ділового стилю? Ознаки офіційно-ділового стилю: - застосування особливої лексики;- усталені мовні звороти;- поділ на чіткі частини;- логічність викладу думки;- відсутність емоційної лексики;- документальність. Де використовується цей стиль? У ділових паперах: заявах, дорученнях, протоколах, відомостях, розписках, автобіографіях тощо. Пригадайте, які ще ви знаєте стилі і де вони використовуються?
{9 DCAF9 ED-07 DC-4 A11-8 D7 F-57 B35 C25682 E}Стилі мовлення. Сфера використання. Розмовний. Побут, сімейні, дружні стосунки. Науковий. Наука, техніка, освіта. Офіційно-діловий. Офіційні відносини. Публіцистичний. Суспільне життя. Художній. Мистецтво слова (фольклор, художня література)Релігійний (конфесійний)Церква, релігія. Стилі мовлення та сфера їх використання
один із засобів спілкування між людьми, особливий вид творчості Лист. Адресант – той, хто адресує, надсилає лист. Адресат – той, хто отримує лист, телеграму. Адрес – письмове ювілейне вітання особі чи установі. Адреса – місце проживання особи або розташування установи, напис на конверті, телеграмі. Постскриптум – після написаного, що позначається буквами P. S. Листи бувають:листи-трикутники, листи світла для хворих дітей, листи підтримки воїнам в АТО, листи Святому Миколаю, електронні листи, листи-запрошення, листи-привітання і інші.
Листування. Ділове листування відбувається між установами або працівником та установою. Тексти таких листів складаються за певними зразками в офіційно-діловому стилі. Особисті листи – це листи до рідної та близької людини, до друга чи знайомого, до улюбленого співака чи актора. Такі листи не відзначаються строгістю форми. Мовлення приватного листа невимушене. У текстах особистих листів поєднуються ознаки різних стилів, зокрема розмовного та художнього.
Щороку у холодні грудневі ночі, коли навколо все вкрите снігом, у віконечка, де живуть хороші і чемні хлопчики та дівчата, заглядає добрий Святий Миколай. Він приходить непомітно і тільки до тих, хто був слухняним та допомагав мамі і татові протягом усього року. Але, щоб про це дізнався Святий Миколай, йому неодмінно діти пишуть листи до 18 грудня.
Святий Миколай! Мене звати Андрійко. Мені 11 років. В мене є 3 сестри, і 2 брата. Дякую тобі зате, що до мене минулого року не забув прийти. Принеси мені будь ласка цього року мячик, боксерський набір, залізну дорогу, конструктор, цукерки. Дякую Андрійко. Прочитайте листа від Андрійка, виправте помилки«Коректор»
Вельмишановний Миколаю ! Я Вас мудрого благаю: Пошліть здоров’я в нашу хату (та не лише на Ваше свято), Щоб серце в бабці не боліло, Щоб ноги в діда не крутило, І щоб забув наш тато нині, Що це таке - болі у спині. Матусі рідній, любій неньці, Знайдіть Ви ніжнії слова, Щоби так часто не боліла За нас із братом голова. А ще я Вас благаю, Чудотворце Миколаю, Нехай лад в родині буде, Щоб краще жили в Україні люди … І, закінчуючи лист, Хочу поздоровити З Днем народження я Вас, Святий Миколаю! Тож бажаю від душі, Щоб мали ви змогу Виконати всі бажання Вкраїнського народу. На цьому я закінчую Щирого листа. До побачення. Із повагою до Вас Марта. 10 грудня 2021 року.
Корисні поради. Привітання Як саме звернутися до Чудотворця – «Дорогий Святий Миколаю», «Шановний Святий Миколаю» чи «Любий отче Миколаю» – можете обрати самі. Часто пишуть традиційне християнське привітання «Слава Ісусу Христу!»2. Знайомство Варто написати про себе – ім’я, вік. Можна кількома словами згадати про свою родину, друзів, хобі – все, що, на вашу думку, Миколаєві про вас варто знати.
Корисні поради3. Добрі справи Всім відомо, що Миколай дарує подарунки лише чемним дітям. Тому далі варто перерахувати добрі справи, зроблені вами впродовж року. Якщо ви вважаєте себе не достатньо слухняним – потрібно зізнатися про це в листі і попросити пробачення за погані вчинки.4. Прохання Це, без сумнівів, найцікавіша частина листа – перелік бажаних подарунків. На цьому етапі бажано пам’ятати, що жадібність – погана риса характеру. І зовсім не обов’язково сидіти кілька днів і описувати в листі сотню бажань – усе, що спаде на думку.
Корисні поради5. Обіцянка Важливо, щоби ви розуміли, що за подарунки повинні робити щось взамін. У випадку Святого Миколая –добре себе поводити, слухати батьків, допомагати друзям і рідним. Тому після власних побажань, не зашкодить пообіцяти Миколаєві бути й наступного року чемною та слухняною дитиною, добре вчитися і так далі. Також ви можете проаналізувати свої минулорічні погані вчинки і пообіцяти більше так не поводитись.
«Пам’ятка» «Правила листування»1. Вчасно відповідайте на листи, не залишайте їх без відповіді.2. Пишіть на якісному папері.3. Дбайте про почерк, охайність в оформленні. 4. Уживайте звертання. Коли звертаєтеся до старших на Ви, пишіть це слово з великої букви. 5. Не порушуйте композиції листа (початок, основна частина, кінцівка).6. Дотримуйтеся мовленнєвого оформлення, пишіть грамотно. Пам’ятайте: зміст листа говорить про вашу освіченість та виховання.7. У кінці листа ставте розбірливий підпис, дату.
Адреса складається із таких частин: хто надсилає лист; звідки він; кому призначений; куди направляється. Поштовий індекс - набір символів, що додається до поштової адреси для полегшення сортування та доставки пошти. Адреса відправника, індекс………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Адреса одержувача, індекс………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Адреса складається із таких частин: хто надсилає лист; звідки він; кому призначений; куди направляється. Поштовий індекс - набір символів, що додається до поштової адреси для полегшення сортування та доставки пошти. Адреса відправника, індекс. Ратушна Наталія Миколаївна. С. Лукашівка, вул. Ювілейна, 2 Чорнобаївський район. Черкаська область 19926 Адреса одержувача, індексс. Пістинь, Косівський районІвано-Франківська обл., 78633
Сумка листоноші15 жовтня 1897 року у Європі Аарон Самуель Блох, листоноша, вирішив полегшити собі працю і попросив дружину зшити спеціальну сумку через плече, щоб вона йому менше заважала при ходьбі. Жінка була дещо лінива: взяла полотняний мішок і з двох кінців пришила до нього звичайний шкіряний ремінь. Вийшло бозна-що, але Аарону дуже сподобалося. Тепер гострі краї конвертів не тикали боляче його у стегна під час швидкого переміщення, та й тяжкість перейшла із рук на плечі. Можна було йти і насвистувати пісеньку, не згинаючись у три дуги. Ще більше «нововведення» припало до смаку колегам Блоха. Вони швидко оцінили всі переваги нової сумки.
Колись давно команда португальського мореплавця Бартоломео Колумба потрапила в шторм біля берегів Південної Америки. Один із офіцерів написав про всі їхні злигодні листа, помістив його в свій черевик, який повісив на дерево недалеко від берега. Через рік тут висадився інший мореплавець, знайшов листа, прочитав і поставив капличку на місці загибелі своїх співвітчизників. Пізніше там виросло селище. Іще довго черевик моряка слугував поштовою скринькою. Те знамените дерево росте й досі. А біля нього—пам’ятник поштовій скриньці у формі черевика.