23 квітня 2018 року увесь світ святкує річницю пам'яті великого британського драматурга Вільяма Шекспіра. Ми також не залишились осторонь цього свята і провели свій урок-свято у 2-Б класі.
Учні на уроці переглянули відео В. Шекспіра для дітей "Ромео і Джульєтта", описали зовнішність та одяг акторів, виконали завдання у групах за змістом. Створили свою театральну виставу для однокласників по мотивам народної казки "Ріпка". Дякую за активну участь учням 2-Б класу.
2 клас
Тема: Шкільне свято.Урок розвитку граматики
Мета: І. Повторити слова за темами «Свята», «Одяг». Описування погоду навесні, одяг. Навчити правильно аналізувати прослухане та відповідати на запитання за текстом. Закріпити раніше вивчені літери та звуки алфавіту. Навчити опрацьовувати речення I can see...
ІІ. Розвивати навички комунікативно-спрямованого мовлення та осмисленого читання. Розвивати зорову пям’ять,увагу та логіку.
ІІІ. Виховувати інтерес до англійських та українськиї театрів. Поважати один одного та радіти досягненням своїх однокласників.
Хід уроку
І. Організаційний момент (Organization moment)
Red yellow green and blue!
Hello children! How are you?
It’s o’k. Thank you.
Red yellow green and blue!
Hello teacher! How are you?
It’s o’k. Thank you.
ІІ. Мовна розминка (Warming – up)
1. Повідомлення теми і мети уроку.
a) Theme and aim lesson.
Look at the window and say:
T: What season is it now?
Р: It is spring now.
T: What month is it now?
Р: It is April.
T: What is your favourite season?
Р:My favourite season is summer. Because I have my birthday.
2.Фонетична робота над віршом.
a). Are you happy? Are you happy? Are you happy?
Clap your hands.
Are you happy? Are you happy? Are you happy?
Clap your hands.
Are you happy? Are you happy? Are you happy?
Yes, we are happy.
Are you happy? Are you happy? Are you happy?
Clap your hands.
T. I'm glad to see you! ? O' key! Sit down, please!
III. Presentation and Practice.
I can see….
T: Look at the blackboard and try to remember the order of the words on the cards.
Учитель вивішує на дошці картки (НО1) у певній послідовності.
Учні поділяються на групи по троє-п’ятеро. Кожна група отримує комплект таких
самих карток. Учитель перегортає картки, а діти повинні розташувати свої картки
у тій самій послідовності, що й на дошці. Перемагає група, що швидше й правиль-
ніше виконає завдання.
Watch the story. Circle true or false for these sentences.
a. The Capulet family and the Montague family don’t like each other. true false
b. Romeo meets Juliet at a Montague party. true false
c. Romeo and Juliet get married in secret. true false
d. Tybalt kills Mercutio, then Romeo kills Juliet. true false
e. The Prince of Verona is very happy and sends Romeo away. true false
f. Friar Lawrence gives Juliet a drink to make her sleep. true false
g. Friar Lawrence sends Romeo a letter to tell him the plan. true false
h. Romeo buys a knife and goes to see Juliet. true false
i. Romeo and Juliet kill themselves. true false
j. The Prince of Verona tells the families what happened. true false
3. Physical Activity
4. A play “Turnip”
- I know that each of you is an actor and actress. Let's play our play as real actors.
The characters:
A grandfather
A grandmother
A granddaughter
A dog
A cat
A mouse
Grandpa planted a turnip and said:
- Grow, grow, Turnip, sweet! Grow, grow, Turnip, hard!
The turnip grew sweet, hard and very large. Grandpa came to pick the turnip, pulled and pulled but couldn't pull it up.
Grandpa called Grandma.
Grandma pulled Grandpa,
Grandpa pulled the turnip –
They pulled and pulled but couldn't pull it up.
Grandpa called Granddaughter .
Granddaughter pulled Grandma,
Grandma pulled Grandpa,
Grandpa pulled the turnip.
They pulled and pulled but couldn't pull it up.
Granddaughter called a doggy named Zhuchka.
Doggy Zhuchka pulled Granddaughter,
Granddaughter pulled Grandma,
Grandma pulled Grandpa,
Grandpa pulled the turnip.
They pulled and pulled but couldn't pull it up.
Doggy Zhuchka called a kitty.
Kitty pulled doggy,
Doggy pulled Granddaughter,
Granddaughter pulled Grandma,
Grandma pulled Grandpa,
Grandpa pulled the turnip.
They pulled and pulled but couldn't pull it up.
The kitty called а mouse.
Mouse pulled kitty,
Kitty pulled doggy,
Doggy pulled Granddaughter,
Granddaughter pulled Grandma,
Grandma pulled Grandpa,
Grandpa pulled the turnip.
They pulled and pulled and pulled the turnip up.
The end
IV. Ending the lesson.
Let’s congratulate to each other.
T: You worked very hard today and your marks are… Our preparations are over. Let’s celebrate.