Дистанційний урок української літератури в 6 класі
Леонід Глібов – визначний український байкар, поет. Викривальна і повчальна спрямованість байок письменника. «Щука – побудова байки, головна думка твору та алегоричні образи.
Лащ Юлія – учитель української мови і літератури
Дудчинської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Тавричанської сільської ради
Каховського району Херсонської області
6 клас
Тема. Леонід Глібов – визначний український байкар, поет. Викривальна і повчальна спрямованість байок письменника. «Щука» – побудова байки, головна думка твору та алегоричні образи.
Мета:навчальнаформувати предметні компетентності:
розвивальнаформувати предметні компетентності:
виховнаформувати предметні компетентності:
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
знаннєва складова: життєвий і творчий шлях Л.Глібова; зміст байки «Щука»; літературні терміни «байка» та «алегорія»;
діяльнісна складова: виразно читати байку; висловлювати судження з приводу почутого й прочитаного, робити висновки; переказувати зміст байки «Щука»; досліджувати проблемні питання, міркувати;
ціннісна складова:усвідомлення важливості правосуддя в нашому житті.
Обладнання: інтернет-платформа zoom, мультимедійна презентація, комп’ютер.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (з використанням інтерактивних технологій).
Хід уроку
№ |
Час |
Структурний компонент уроку |
Методи, прийоми, завдання (назва й опис) |
Очікувані результати |
Додаткові засоби, електронні і освітні ресурси |
Форма зворотнього зв’язку |
1 |
2хв |
Онлайн І. Забезпечення емоційної готовності до уроку (емоційна рефлексія) |
Вправа «Палітра емоцій» Із поданого переліку вражень, почуттів виберіть три слова, що відповідають вашому настрою в цю хвилину (замріяність, співчуття, захоплення, спокій, переживання, радість, легенький смуток, журба, розчарування, світла печаль, умиротворення). |
Налаштування на роботу протягом уроку |
Презентація до уроку |
Усні коментарі учнів
|
2 |
1 хв |
ІІ. Оголошення теми й мети уроку |
Сьогодні на уроці, діти, ми пригадаємо легендарну постать, поета, байкаря – Л. Глібова і його твір «Щука». Наші завдання: - пригадати біографією Л. Глібова; - вивчити значення термінів «байка» й «алегорія»; - ознайомитися із байкою Л. Глібова «Щука»; - навчитися аналізувати зміст байки «Щука», знаходити мораль. |
Налаштування на роботу протягом уроку |
Презентація до уроку |
Сприйняття теми і плану уроку |
3 |
3хв |
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу |
Ознайомлення з біографією письменника Леоніда Глібова за допомогою розповіді вчителя і перегляду відео
|
Засвоєння учням нових знань |
https://www.youtube.com/watch?v=SgX9l4ti7HM |
|
4 |
3 хв |
|
Робота з літературними термінами Байка – це невеликий, здебільшого віршований повчально-гумористичний чи сатиричний твір алегоричного змісту. Алегорія – художній прийом іносказання, зображення людських рис і характерів за допомогою образів тварин, предметів, рослин, явищ природи та людського життя. Учитель. З’ясуймо, чим схожі та відмінні між собою терміни «казка» і «байка»? Байка – це сатиричний твір, найчастіше написаний у віршованій формі. Казка – це традиційно прозаїчний жанр. Прийоми сатири в ній використовуються епізодично і не є домінантою, за винятком сатиричних казок. Казка будується з багаторазовими повторами, використанням стійких мовних зворотів, постійних епітетів, порівнянь і метафор. Оповідання байки відрізняється стислістю, динамізмом розвитку сюжету, має обмежений вибір засобів художньої виразності.Більшість персонажів байок запозичені з міфів і представлені образами тварин, наділених алегоричними рисами людського характеру: вовк відрізняється жадібністю і жорстокістю, лисиця – хитрістю і користолюбством, сова – мудрістю. У казках про тварин ці якості мають не алегоричне, а символічне значення, а самі персонажі діють не в одній конкретній ситуації, яка проявляє цю символіку, а протягом всієї розповіді, багаторазово підтверджуючи асоціативний зв’язок образу з роллю, яка відведена йому в казковому сюжеті. |
Розуміти літературні терміни
|
Презентація до уроку |
Конспектування літературних термінів
Усні відповіді дітей |
5 |
2 хв |
|
Інтерактивна вправа «Алегорія у байках» Виходячи з того, що основна ознака байки – це алегоричність, знайдіть відповідності види людського характеру з назвами тварин, що їх уособлюють. |
Закріплення вивчених термінів |
Учні переходять за покликанням і виконують вправу |
|
6 |
1 хв |
|
Коментар учителя: Зараз ми ознайомимося зі змістом байки Л. Глібова «Щука». Але спочатку з’ясуймо, а яка насправді ця риба в природі? (перегляд слайду презентації до уроку) Отже, який ми можемо зробити висновок? Що уособлює образ Щуки? Як бачимо, щука може уособлювати хижість, зажерливість. |
|
Презентація до уроку |
|
7 |
2 хв |
|
Словникова робота Учитель. Читаючи байку, нам будуть траплятися незрозумілі слова(бомага, буцімби, шаплик, нікчема, стряпчий,завсіди, щупачок, річ держать) прочитайте на слайді, що вони означають (діти читають по черзі). З’ясуймо, чому автор використовує саме такі слова? На що він звертає увагу читача? |
Пояснення незрозумілих слів |
Презентація до уроку |
Усні відповіді учнів |
8 |
4 хв |
|
Перегляд відео із записом байки Л. Глібова «Щука». Учитель. Чи сподобалась вам байка? Визначте дійових осіб. Які враження у вас викликала байка Л. Глібова «Щука»? |
Орієнтування в змісті байки |
https://www.youtube.com/watch?v=SDYiRu7eKtM |
Усне сприйняття тексту |
9 |
4 хв |
ІV. Підсумок уроку |
Бесіда з елементами аналізу.
Гра «Продовж речення» На слайді презентовано речення, які треба продовжити. Суд це… Щука постала перед судом, бо вона… Як спіймали Щуку? Що спільного у Лисиці і Щуки? Чому судді послухали лисицю? Вправа «Ти – письменник» Учитель. Пропоную вам у чаті самостійно завершити байку (1-2 речення) Вправа «Рефлексивний екран» Учитель. Висловіть свою думку про урок у чаті, вибираючи початок фрази з рефлексивного екрану. Сьогодні я дізнався… Було цікаво… Я зрозумів, що… Я навчився… Мене здивувало… Я зміг… Тепер я можу… Я відчув… |
Аналіз байки |
Презентація до уроку
Презентація до уроку |
Усні відповіді дітей
Усні відповіді дітей
Робота дітей у чаті |
10 |
1 хв |
Офлайн VI. Домашнє завдання |
Заключне слово вчителя Домашнє завдання: 1. Проілюструвати байку Л. Глібова «Щука»; 2. Навчитися виразно читати байку різною інтонацією. |
Закріплення вивченого матеріалу |
Презентація до уроку |
Запис учнями домашнього завдання |
Список використаних джерел