Дніпро - найбільша річка України

Про матеріал
Дніпро - найбільша річка України і третя річка за величиною в Європі. В історичних літописах його називають Борисфеном, Славутичем.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Дніпро – Найбільша річка України. Оранська Галина Василівна

Номер слайду 2

Відомості про Дніпро. Дніпро — найбільша річка України і третя річка за величиною в Європі. Перші відомості про Дніпро є у літописах Київської Русі – “Повість врем’яних літ” і “Слово о полку Ігоревім”. В історичних літописах його називають Борисфеном, Славутичем. Дніпро оспівували у різноманітних художніх та документальних творах письменники, поети та художники. Завдяки цій річці з’явилися такі назви як Лівобережна та Правобережна Україна. Це третя за довжиною річка Європи. Його довжина 2285 км. Загальна довжина річки Дніпро на сьогоднішній день складає 2201 кілометр, що дещо менше, ніж до побудови каскаду водосховищ, які випрямили її русло. Представляємо вам цікаві факти про річку Дніпро. Бере свій початок на Валдайській вишині, протікає по території Росії – 485 км, Білорусі -595 км, кордоном по Білорусії та Україні — 115 км і Україною-1090 км. Підвищений правий берег, круто зриваючись, йде до річки, являє собою живописні Дніпровські кручі. До Дніпра впадає багато рік, які самі собою дуже важливі в історії людства: Десна, Сула, Рось, Псел, Ворскла, Самара, Інгулець та ін. Головна ріка країни є рекордсменом по кількості розташованих на її берегах обласних центрів: Київ, Черкаси, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон. Дніпро має велике господарське значення. На ньому розташовані могутні гідроелектростанції України. Річка є основним джерелом водопостачання України. Найбільш розповсюджені види риб у Дніпрі: в’юн, голець, густера, єлець, жерех, карась сріблястий, короп дзеркальний, краснопірка, лящ, лінь, минь, окунь, піскар звичайний, плітка, сазан, синець, сом, судак, уклейка, щука, язь. В басейні Дніпра живе біля 30 видів ссавців, що відносяться до 4 рядів : комахоїдні, рукокрилі, хижі та гризуни. Найпоширеніші : хохулі, видра, норка, бобер, нутрія, ондатра

Номер слайду 3

Цікаві факти про Дніпро1. Дніпро — легендарна річка, оспівана багатьма українськими поетами, міцно увійшла в древній і сучасний фольклор. Існує кілька версій походження назви. Основною вважається теорія про іранські коріння, де «Дніпро» означає «глибоку річку». Однак різні народи пропонували свої найменування. Так, Геродот ще в V столітті до нашої ери говорив про Борисфен, що означає «річка з півночі». Трохи пізніше в римських джерелах Дніпро називається Данапріс. А слов’яни Київської Русі прозвали водну артерію Славутичем.

Номер слайду 4

Торговий шлях ”З варяг у греки”2. Вже в IV-III тисячолітті до нашої ери тут жили слов’янські племена радимичів, кривичів, дреговичів. Пізніше по річці проліг відомий торговий шлях «З варяг у греки», що пов’язував Балтійське і Чорне море. Незважаючи на те, що функція Дніпра як торгового і транспортного маршруту періодично слабшала через набіги кочівників, він завжди грав важливу роль в господарстві і культурі народів, що населяли його береги.

Номер слайду 5

Найбільше місто на Дніпрі3. Найбільшим містом на Дніпрі є Київ, столиця України. Тут, як і в інших великих прибережних населених пунктах, прекрасно обладнані обидва береги.

Номер слайду 6

Дніпрогес4. Одним з найцікавіших рукотворних місць річки є Дніпрогес. Це гідроелектростанція, розташована в Запоріжжі. Вона була запущена в 1932 році і є найстарішою енергетичною спорудою на Дніпрі. .

Номер слайду 7

Острів Хортиця5. Не можна не згадати про острів Хортиця, який є найбільшим на Дніпрі. Це місце найбільш відомо завдяки тому, що в XVI-XVIII століттях тут розташовувалися зміцнення Запорозької Січі.

Номер слайду 8

Дніпровські пороги6. Велика частина дніпровських порогів розташована між Дніпропетровськом і Запоріжжям, раніше вони часто ставали причиною аварій водного транспорту. Саме тому аж до побудови ГЕС судноплавство на цьому відрізку було обмежено. Дніпровські пороги увійшли в літературу і легенди. Так, один з них, відомий під назвою Ненаситець, нині не існує — колись він був підірваний, щоб налагодити ходіння кораблів. Свою назву поріг отримав за суворість характеру і високу складність в проходженні. Вважалося, що він забирає життя кожного десятого сміливця, який вирішив спуститися по річці.

Номер слайду 9

Легенди про Дніпро7. Також в районі порогів деякі аквалангісти досі шукають скарби, імовірно затонулі тут разом з потерпілими крах суднами. Одна з легенд говорить, що війська отамана Івана Підкови після чергового нападу на Стамбул перевозили через поріг дивовижні багатства. Кажуть, що в їх числі була статуя коня, цілком відлита із золота. Кілька кораблів розбилися на порогах, а скарби залишилися десь на дні.

Номер слайду 10

Вражаючі знахідки8. Професійні дайвери сьогодні продовжують вивчати дно Дніпра біля старовинних міст, розраховуючи виявити історично цінні артефакти, і зовсім не дарма. Багато знахідок просто вражають: унікальна зброя і посуд, останки стародавніх тварин і так далі. На тих ділянках, які були затоплені після пуску великої кількості ГЕС, аквалангістами були виявлені залишки християнського храму та інших будівель.

Номер слайду 11

Острів Перун9. Через час з’ясувалося, що раніше тут розташовувалося село. Є й інші затоплені пам’ятки, наприклад, козача фортеця, острів Перун, водомірний пост кінця ХІХ століття

Номер слайду 12

Чудовий Дніпро10. Побачити річку Дніпро ви можете з території трьох різних країн, але, звичайно, щоб насолодитися всією пишнотою її просторів краще їхати в Україну. Найбільш популярні і красиві міста на Дніпрі — Київ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Черкаси, Херсон.

pptx
Пов’язані теми
Я досліджую світ, Презентації
НУШ
Додано
9 квітня
Переглядів
169
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку