До дня української мови та писемності

Про матеріал
9 листопада українці у всьому світі відзначають надзвичайно важливе свято – День української писемності та мови. Дата Дня української мови та писемності припадає на православне свято – День вшанування преподобного Нестора-літописця – послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. Адже дослідники вважають, що саме з його праці розпочинається писемна українська мова.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Солов’їна, барвінкова,Українська рідна мова…r

Номер слайду 2

Яка ж наша мова?

Номер слайду 3

Ніжна, мила, світанкова,Ясна, чиста, колискова,Мелодійна, дзвінкотюча,Дивна, радісна, співуча,Лагідна, жива, казкова,Красна, чарівна, шовкова,Найдорожча, добра, власна,Мудра, сонячна, прекрасна,Солов’їна, барвінкова,Українська моя мова.

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Розвиток української мови. Українська мова. Давньоруська мова. Праслов`ська мова

Номер слайду 6

Розвиток української мови. Тарас Григорович Шевченко. Класик української літератури, національна гордість українського народу. 

Номер слайду 7

Розвиток української мовиІван Петрович Котляревський1798 рік, рік появи “Енеїди”, став поворотною історичною датою в розвої української літературної мови, став бо її наріжним каменем” (І. Огієнко).

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

З ІСТОРІЇ1863 року міністр внутрішніх справ Російської імперії Петро Валуєв видав секретне розпорядження назавжди заборонити видання книг українською мовою, оскільки її нібито не існує. Насправді російська влада боялася, що поневолене нею населення українських земель воскресне духом і знову захоче створити свою незалежну державу. Однак у другій половині XIX століття Західна частина України перебувала під контролем Польщі і зрештою Австро-Угорщини, тож книжки українською мовою продовжили вільно видавати там. Згодом їх завозили до Російської імперії як контрабанду. Мабуть, звідси і бере своє коріння міф про те, що українську мову нібито вигадали у Польщі та Австро-Угорщині. Хоча насправді її в цих країнах просто не забороняли.

Номер слайду 11

Печерні наскельні малюнки та різьблення – попередники піктографії(малюнкового письма)Створення писемності

Номер слайду 12

Творці словянської писемностіКири́ло і Мефо́дій — македонські слов'янські просвітителі та проповідники християнства, творці слов'янської азбуки, перші перекладачі богослужбових книг на слов'янську мову, брати.

Номер слайду 13

Два типи письма на Київській РусіКирилиця (від імені Костянтина Філософа, в чернецтві Кирила)Глаголиця (від давньослов`янського глагола, що означає слово).

Номер слайду 14

Пересопницьке євангелієОстромирове Євангеліє

Номер слайду 15

Нестор Літописець. Київський літописець, послідовник творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. З 1173 року – чернець Києво-Печерського монастиря. Автор житій святих Бориса і Гліба та Феодосія Печерського, Повісті минулих літ. Перший професійний історик Русі. Батько усієї нашої історії. Дослідники вважають, що саме з його творчості й починається писемна українська мова.

Номер слайду 16

Висловлення про мову

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Тернистий шлях української мовиІз сивої давнини бере початок наша мова. Шлях її розвитку – це тернистий шлях боротьби. Багато, дуже багато жорстоких літ і століть пережила наша невмируща мова. Перетерпіла вона і укази Петра І, Катерини ІІ, Миколи І, дикунський циркуляр царського міністра Валуєва, який заборонив книги українською мовою, окрім творів художніх, і найганебніший Емський указ 1876 року, який зовсім заборонив друкування книг українською мовою. Тисячі найкращих українців пройшли через сталінські репресії, беріївські концтабори. Особливо тяжко каральний меч тоталітарного режиму вдарив по інтелігенції. Письменники, вчені, художники переслідувались за вільнодумство й любов до рідної землі та її мови.

Номер слайду 20

Словники Української мови

Номер слайду 21

БОРИС ГРІНЧЕНКО - ВИДАТНИЙ ЛЕКСИКОГРАФПерший словник української мови за редакцією Бориса Грінченка

Номер слайду 22

Словники в нашій бібліотеці

Номер слайду 23

Сучасні словники української мови

Номер слайду 24

Сучасні словники української мови

Номер слайду 25

Презентацію підготувала Бібліотекар. НВК-Ліцей м. Добропілля. Лілія КОЗЮБЕНКО

pptx
Додано
26 жовтня 2023
Переглядів
120
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку