Урок з історії України в 8 класі (І сесместр)
Учитель: Кринська Ганна Владиславівна
Одеська гімназія 5
Тема. Доба героїчних походів козаків. Петро –Конашевич Сагайдачний.
Мета:
Обладнання:
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Структура та хід уроку.
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів:
- фронтальна бесіда:
- Про кого ми вивчаємо у 8класі? (про козаків);
- Хто такі козаки?
- Які причини виникнення козацтва?
- З ким воювали козаки? (поляками, турками)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Мотивація теми та мети уроку.
План
1. А) Робота в групах (3): (фон - пісня «Гей, на горі женці жнуть)
Завдання:
-І група: Виписати роки татарсько-турецьких набігів на українські землі (підручник);
- ІІ група: Виписати як поводили себе ординці на українських землях (роздатковий матеріал, додаток №1);
- ІІІ група:Виписати нові терміни і знайти їх значення (підручник).
Висновки.
Хто протистояв туркам?
Перші ІІ десятиліття 17ст. називають «доба героїчних походів козаків». Саме в цей період були здійснені успішні морські походи проти Османської імперії.
Б) робота з документом (Боплан. Підготовка козаків до походу, додаток №1).
- Зачитати якою була підготовка козаків до походу.
В) перегляд уривку з проекту 1+1 «Країна. Історія українських земель»
(Морські походи козаків) - заповнити на дошці хронологічні сходинки
(приклад)
1602
захоплена Кілія
1606-Варна
1616
1608-Перекоп
1609-Ізмаїл, Кілія Кафа
1614-Трапезунд
1615-Константинополь
- Яке значення морських походів козаків?
- сприяли ослабленню Туреччини;
- перешкоджали загарбницьким планам турків;
- сприяли активізації національно-визвольних рухів підкорених народів).
2.
А) метод «Телефон».
- Відгадайте хто водив козаків у морські походи?
1 г |
2 и |
3 а |
4 н |
5 |
6 й |
7 ч |
8 |
9 д |
|
0 с |
|
031-36-937-426
(Сагайдачний)
Б). Повідомлення про Сагайдачного(1 учень).
В). Робота з підручником:
Складання схеми «Діяльність П. К. - Сагайдачного».
3. Інформація вчителя про Хотинську війну.
- Складання таблиці: «Хотинська війна».
Приклад
Дата |
Сили ворожих сторін |
Хід |
Наслідки |
2. 09. - 3. 10. 1621 р.
|
Поляки 35тис. + 40 тис. козаків + 25 тис. литовців Турки - 220-250 тис.
|
-4. 09. - козаки перемогли турків; -12. 09. -наступ козаків невдалий; -28. 09. -наступ турків невдалий. |
|
ІV. Закріплення.
А) Метод «Мікрофон»
Б)Хронологічна задача.
- Скільки років минуло від захоплення козаками Кафи до початку Хотинської війни?(1621-1616=5)
- Скільки років тому козаки захопили Константинополь?(2010-1615=395).
В)Впізнай історичну постать.
- Змалку привчився натягати лук, зброї та коня з рук не випускати.., був відважний вояк і добрий вождь. Від козаків вимагав послуху й дисципліни…
Щороку водив козаків на Чорне море проти турок і татар…Сам з усім козацьким військом записався до Київського братства і помагав по різних містах утримувати школи…(П. Сагайдачний).
V. Оцінки. Їх мотивація.
VІ. Домашнє завдання, прочитати відповідний параграф, заповнити контурну карту.
Додатки:
1)роздатковий матеріал
2) Г. -Л. Боплан про організацію козаками морських походів проти турків
Коли козаки задумують свій морський похід, то не мають дозволу від коро-
ля, але дістають його від свого гетьмана і скликають військову раду. На ній обирають наказного гетьмана, який має очолити їхній похід…
Будують човни з верби або липи…Кожен козак озброєний двома рушницями
шаблею. На кожному човні є 4-6 фальконетів (невеликих гармат), порох, свинець, ядра, компас…