Добре діло " Майбутнє лісу в твоїх руках"

Про матеріал

Добра справа "Майбутнє лісу в твоїх руках" здійснена на території державного підприємства "Куп'янське лісове господарство". Учні Подолянської ЗОШ І – ІІІ ступенів не залишаються байдужими до проблеми збереження лісів, які є легенями планети Земля. Вже більше 40 років вони є активними учасниками пришкільного лісництва. Школярі залюбки допомагають лісництву у догляді за лісом, посадці саджанців та збиранні посадкового матеріалу. Крім того, вони стежать за чистотою лісу, що знаходиться поруч зі школою, оберігають його від пожежі.

Перегляд файлу

ПОДОЛЯНСЬКА ЗОШ І – ІІІ СТУПЕНІВ

КУПЯНСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІЙ «ВІЛЬНІ ЛЮДИ»

 

ЗВІТ ПРО ДОБРЕ ДІЛО

«МАЙБУТНЄ ЛІСУ В ТВОЇХ РУКАХ»

ЗДІЙСНЕНИЙ НА ТЕРИТОРІЇ ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «КУПЯНСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО»

G:\Нова папка\IMG_20180416_094051.jpg

 

 

 

Анотація

 Красива наша планета! І багато в чому - завдяки рослинам. Шкода, що деякі люди вважають гарним і цікавим тільки те, що приваблює ароматом екзотичності. Але, рослини, що здаються звичайною флорою наших лісів і лугів, містять у собі стільки прихованої краси фарб і форм, що кожен, хто здатний хоч трохи бачити, буде ними зачарований.

 Зелений світ рослин є складовою частиною природи і відіграє надзвичайно важливу роль як у природі, так і в житті людини. Як тільки не називають нашу прекрасну планету Земля - блакитна планета, планета - океан, планета розумного життя. Епітет «зелена» найглибше розкриває підстави самого існування білкової форми життя на Землі. Без перебільшення можна сказати, що сонце, повітря, вода і рослини породили всю різноманітність біосфери Землі.

 Природа на нашій землі багата і різноманітна, але вона потребує захисту. Найбільшу шкоду довкіллю завдають люди. Раніше природа лякала людину, а тепер - людина стала загрозою для неї. Особливо страждають від активного розвитку прогресу ліси, адже саме дерева є сировиною для виготовлення різноманітних матеріалів. Вирубка дерев призводить до знищення багатьох видів рослин та тварин, забруднення повітря, змін у погоді.

Ліси та гаї потрібно оберігати, розумно ставитися до них. Їх збереження залежить від кожної людини, від її бажання та зусиль примножити красу та неповторність рідної землі.

 Учні Подолянської ЗОШ І – ІІІ ступенів не залишаються байдужими до проблеми збереження лісів, які є легенями планети Земля. Вже більше 40 років вони є активними учасниками пришкільного лісництва. Школярі залюбки допомагають лісництву у догляді за лісом, посадці саджанців та збиранні посадкового матеріалу. Крім того, вони стежать за чистотою лісу, що знаходиться поруч зі школою, оберігають його від пожежі.

 

 

Зміст

1. Вступ. Характеристика лісу.

2. Значення первоцвітів у житті людини.

3. Звіт про роботу шкільного лісництва.

 

http://ukrtvoru.info/wp-content/uploads/2013/05/%D0%A2%D0%B2%D1%96%D1%80-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D0%BC%D1%83-%D0%9B%D1%96%D1%81-%D1%83-%D0%B6%D0%B8%D1%82%D1%82%D1%96-%D0%BB%D1%8E%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8.jpg

СПИСОК РОЮ «ВІЛЬНІ ЛЮДИ»

1.Бєлік Єлизавета, 8 клас

2.Іванова Карина, 10 клас

3.Зиль Віктор,9 клас

4.Книш Яна, 8 клас

5.Костянюк Олександр, 8 клас

6.Пономарьова Євгенія, 10 клас

7.Ухін Валентин,10 клас

8.Шкільнюк Владислав, 8 клас

 

 

 

 

ВСТУП

ХАРАКТЕРИСТИКА ЛІСУ

Ліс - це сукупність землі, рослинності, в якій домінують дерева та чагарники, тварини, мікроорганізми та інші природні компоненти, що в своєму розвитку біологічно взаємопов'язані, впливають один на одного і на навколишнє середовище.

Вивченням законів життя та розвитку лісу, його відновленням, вирощуванням та формуванням систем рубок, підвищенням комплексної продуктивності лісових насаджень, у Куп’янському районі займається Державне підприємство «Куп'янське лісове господарство», Куп'янська дистанція захисних лісонасаджень та ХОДАЛП «Харківоблагроліс».

 Куп'янський район, через своє географічне положення та кліматичні особливості, відноситься до північної частини лівобережного степу України.

Територія району, за характером рельєфу, поділяється на дві частини. До першої - відносяться лісові масиви, що розташовані на правому березі річки Оскіл і Червонооскільського водосховища. Це підвищене плато, розділене ярами і балками. Тут переважають листяні насадження. До другої - відносяться насадження розташовані на лівому березі ріки Оскіл і Червонооскільського водосховища з рівнинним рельєфом. Тут переважають хвойні породи.

Ліси району виконують переважно захисні та рекреаційно - оздоровчі функції.

Загалом стан лісів Куп'янського району є задовільним. Площа земель державного лісового фонду України наданого в постійне користування Державному підприємству «Куп'янське лісове господарство» на території Куп'янського району становить 11877 га.

40 % дерев є середньовіковими, 23 % - пристигаючими, 25% - перестійні насадження. І тільки 12% становить молодняк віком до 40 років.

З наведених показників видно, що ліси в Куп’янському районі старіють,а це призводить до погіршення їх санітарного стану та зниження екологічно - захисних функцій.

Фактична лісистість Куп'янського району становить 10,3%. Середній показник по Україні - 15,7%, тобто лісистісь в районі на 5% гірша ніж і Україні.

Ліси нашого району віднесено до 1 групи, що свідчить про високе еколого - захисне соціальне і рекреаційно - оздоровче значення. У залежності від основних функцій, які виконують ліси, вони розділені на категорії. Частину лісів Куп'янського району, а саме 3778 га віднесено до другої категорії – рекреаційно - оздоровчі ліси - відносяться лісові ділянки, що виконують рекреаційну, санітарно - гігієнічну та оздоровчу функцію, використовуються для туризму, занять спортом, санітарно - курортного лікування та відпочинку населення.

Розташовані ці ліси в основному навколо міста Куп'янська, та на берегах Червонооскільського водосховища.

Решта лісів віднесена до 3 категорії – захисні ліси. До категорії захисних лісів відносяться лісові ділянки, що виконують функцію захисту навколишнього природного середовища і інженерних об’єктів від негативного впливу природних та антропогенних факторів. Сюди відносяться лісові насадження лінійного типу, лісові ділянки розташовані у смугах відведення залізниць, автодоріг, ділянки вздовж водойм та байрачні ліси.

За останні 10 років в лісах держлісгоспу фактичні обсяги заготівлі деревини від рубок головного користування та рубок формування і оздоровлення лісів фактично є сталими, і суттєвих зменшень або збільшень обсягів не було.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗНАЧЕННЯ ПЕРВОЦВІТІВ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ

Хоч іноді, хоч раз в житті

На самоті з природою залишся,

І подивуйся ніжній чистоті

Того зеленого затишшя.

 Первоцвіти – рослини, які сприймаються як символи весни. Вони першими зацвітають, даруючи людям свою тендітну красу. Розпускання квітів у них відбувається ще до появи листків на деревах. У багатьох первоцвітів забарвлення яскраве, весняне. Квіти золотисті, блискучі, неначе сонце, голубі, як весняне небо, бузкові та білосніжні. Підсніжники, проліски, ряст, первоцвіт, шафран, цибуля ведмежа – це неповний перелік первоцвітів, що можна зустріти у наших лісах. Але якщо придивитися уважніше, то і ці непомітні квіти по-своєму прекрасні, хоча б тим, що з’являються одними із перших та годують голодних комах, що прокинулись.

Весняні квіти є досить уразливими. За короткий термін вони мають встигнути вирости, відцвісти, утворити насіння, зробити запас поживних речовин. І якщо перервати розвиток рослини, то на другий рік її просто не буде.

 Щоденно на землі зникає один вид рослин. Це порушує рівновагу на нашій планеті, тому що первоцвіти є єдиним джерелом живлення для багатьох видів комах. Зникнуть первоцвіти – зникне величезна кількість метеликів, бджіл, джмелів, інших комашок, які захищають ліс від шкідників. Дерева почнуть хворіти й всихати. Цей ланцюжок неважко продовжити й до самої людини, яка, образно кажучи, рубає гілку, на якій сидить. Зелені рослини не лише годують і одягають нас, напувають легені киснем, вони ще й створюють те екологічне середовище, без якого неможливе нормальне життя. Естетично -духовне значення зеленого світу рослин важко переоцінити. Скільки прекрасних творів написано під впливом їх краси! А народна творчість! Вона теж пронизана мотивами невмирущої краси рослинного світу. Тут і вишиванки, і різьблення, і розпис посуду, та душевні пісні.

 Найбільш кількісне знищення видів рослин відбувається навесні. Так, рослини, які віщують нам прихід весни, за останні десятиліття опинилися на межі зникнення. Це відбувається внаслідок недбалого ставлення до природи, а також через намагання людей перетворити їх на засіб заробітку.

 Первоцвіти в небезпеці. А ми їх жорстоко зриваємо, забуваючи про те, що рослина, у якої зірвали надземну частину – квітку, не зможе дати насіння, а отже продовжити рід. Великі букети несемо додому, хоча знаємо, що первоцвіти довго не стоять у вазах, швидко в’януть – рослини вологих весняних лісів не витримують сухе повітря наших квартир. Весняні квіти краще не чіпати, вони привабливіші в природному середовищі.

Серед первоцвітів, які стрімко зникають в оточуючій нас природі зараз знаходяться усі види шафранів, диких тюльпанів, пролісків, а також цибуля ведмежа або черемша, сон - трава і білоцвіт. Це й зрозуміло, адже масове знищення первоцвіту і інших рідкісних рослин заради наживи призводить до зменшення кількості квітів, що охороняються законом, а подекуди до повного їх зникнення.

Похожее Ð¸Ð·Ð¾Ð±Ñ€Ð°Ð¶ÐµÐ½Ð¸ÐµПІДСНІЖНИК

 

 

 

 

Квіти підсніжника – провісники тепла, символ сподівань на краще майбутнє.

У народі їх називають квітами надії. Завдяки своїй красі й тому, що вони одними з перших відкривають весняний карнавал цвітіння їх масово знищують.

Вони занесені до Червоної книги і потребують охорони.

РЯСТ

C:\Users\Ekaterina\Downloads\завантаження.jpg

Милуйтеся у лісі цвітом рясту,

Він ніжний, милий, гарний й запашний.

Плекайте ясну квітку цю прекрасну,

Вона весною прикрашає світ.

КОНВАЛІЯ – лікарська рослина. Її потрібно оберігати. Навесні ми часто бачимо, як пучечки конвалій продають на вулицях міст. Це заборонено робити. Бережімо цю тендітну квітку.

Картинки по запросу конвалія фото

ФІАЛКА - символ оживаючої весняної природи. Зазвичай ростуть у вологих і злегка затінених умовах. Більшість фіалок – маленькі багаторічні рослини. Вони зазвичай мають серцеподібне листя і несиметричні квітки з чотирма віялоподібними пелюстками, дві на кожній стороні, і одну широку нижню пелюстку.

C:\Users\Ekaterina\Downloads\завантаження (1).jpg

Зривання первоцвіту наносить невиправну шкоду природі – адже рослини не встигають розмножуватися, і їх з кожним роком стає все менше! Вже за кілька десятиліть наші улюблені перші весняні квіти можуть зникнути взагалі.

Тож давайте будемо берегти первоцвіти, а для бажаючих насолодитися красою пролісків і конвалій (але не в букетах, а на лісових галявинах) нехай це стане приводом, щоб вибратися хоча б раз на місяць у вихідний день на природу всією сім’єю. Адже так корисно подихати свіжим повітрям, отримати заряд бадьорості і гарного настрою!

Рій «Вільні люди» залучається до збереження первоцвіту на Куп’янщині. Проводиться еколого - просвітницька та пропагандистська робота серед учнів Подолянської ЗОШ І – ІІІ ступенів щодо роз’яснення важливості збереження первоцвітів, здійснюється допомога у підготовці виховних годин на екологічну тематику, влаштовуються вікторини та конкурси малюнків за вказаним напрямком. І найголовніше. Рій «Вільні люди» закликає людей не зривати і не купувати первоцвіт, відмовитися назавжди від букетів первоцвітів.

Альбом: Підсумки проведення обласного етапу Всеукраїнської природоохоронної акції «Ліси для нащадків»

ЗВІТ ПРО РОБОТУ ШКІЛЬНОГО ЛІСНИЦТВА

Майже 70 років пройшло з моменту заснування Куп'янського лісгоспу. Багато талановитих керівників очолювали це підприємство. Зараз державне підприємство «Куп’янське лісове господарство» очолює тимчасово виконуючий обов’язки директора Романенко Сергій Сергійович. Куратором Подолянського шкільного лісництва є тимчасово виконуючий обов’язки інженера лісових культур Куп’янського лісгоспу Співак Богдан Вікторович.

Багато зусиль прикладається лісовим господарством для того , щоб наша рідна Куп’янщина втопала в зелені лісів. Ось тільки в цьому, 2018 році, уже висаджено 37,8 га хвойних дерев, зокрема сосни звичайної, сосни кримської, ялини колючої, ялівця козацького та 25,3 га доповнено сосни там, де вона з якихось причин раніше не прижилася. Роботи по відтворенню лісів тривають. Куп’янський лісгосп має розплідник, де вирощується посівний матеріал (саджанці дуба, липи, бирючини, гортензії, клену гостролистого, самшиту, тису, ялини, айви та інші). У 2018 році викопано садового матеріалу 356400 штук, накрито одну теплицю.

На допомогу лісництву приходять учні Подолянської ЗОШ І – ІІІ ступенів і в їхньому складі рій «Вільні люди».

Подолянське шкільне лісництво було засновано у 1977 році.

Сьогодні робота ведеться у відповідності до Положення про учнівське лісництво загальноосвітніх шкіл та позашкільних навчально - виховних закладів. Згідно Договору між ДП "Куп’янський лісгосп" та дирекцією Подолянської ЗОШ за шкільним лісництвом закріплено територію загальною площею 275 га, для проведення практичних занять, експериментально - дослідницької роботи, збирання насіння та лікарської сировини, охорони, захисту та благоустрою лісів.

Члени шкільного лісництва працюють над проблемою «Відтворення біорізноманіття лісів Купянщини».

Робота лісництва спланована за трьома основним напрямками:

 • Інформаційно – пропагандистська діяльність;
 • Дослідницька діяльність;
 • Практична діяльність

Щорічно учні беруть участь в акції «Майбутнє лісу в твоїх руках». Молодші школярі беруть участь у конкурсі малюнків, учні 5 - 9 класів складають твори на тему «Людина та ліс».

Учні школи беруть активну участь у розробці міні – проектів. Наприклад:

 • «Ліси для нащадків»,
 • «Зимуючи птахи»,
 • «Збережемо первоцвіти»

До роботи над міні - проектами залучаються не тільки школярі середньої та старшої ланки, а і школярі молодших класів. Роботу «Ліс – легені нашої планети» виконав учень 4 класу Ларичев Микита.

Щорічно учні школи беруть участь у виготовленні годівничок для птахів, які не відлітають у теплі краї, підгодовують пташок. У цьому році розвішувати годівнички допомагали голова Куп’янської райдержадміністрації Ситник Микола Миколайович та начальник Куп’янського відділу освіти  Жадановська Тетяна Валентинівна.

Щорічно проходять акції «До чистих джерел» та «Вербовий пояс».

Конкурс «Краса і затишок в рідній оселі» передбачає озеленення території школи, села. Кожного року школярі висаджують деревця та кущі на території школи, біля приватних будинків та впродовж вулиць села.

Старшокласники висаджують сіянці сосни звичайної, прополюють молоді насадження, збирають сміття обабіч доріг в лісових масивах, проводять інформаційно - пропагандистську роботу.

Юні лісівники виконують різні види робіт з лісоустрою, а саме: розчищають квартальні просіки; збирають шишки сосни, жолуді дуба, плоди калини; розвішують штучні гніздівлі; ведуть роботу по картуванню, огородженню; проводять інвентаризацію невеликих ділянок лісу.

Школярі залюбки доглядають за закріпленою ділянкою лісу, прополюють молоді насадження, проводять санітарні дні в прилеглому до школи лісі, оскільки він знаходиться в зоні відпочинку місцевих жителів.

Протягом 2017/2018 навчального року юні лісівники виконали таку роботу:

 •   висадили більш ніж 1,5 тисячі саджанців сосни звичайної;
 •   розчистили три джерела, які живлять озерця Панське та Бережину.
 •   зібрали понад 425 кг макулатури;
 •   зібрали і передали Куп’янському лісгоспу більш ніж 8 кг шишок сосни звичайної та 2,5 кг жолудів;
 •   оновили 10 і виготовили 21 годівничку для птахів.
 •   виявили і занесли до червоного списку рідкісні рослини такі як: лісова лілія, сон розкритий, тюльпан дібровний, конвалія дволична, горицвіт весняний та інші;
 •   спланували і проводили розяснювальну роботу серед населення села Подоли щодо охорони рідкісних рослин;
 •   для учнів школи організували виступ екологічної бригади «Дзвін».

 Юні помічники брали участь у реалізації міні – проектів не тільки на районному рівні, а й на обласному.

 •             14 квітня 2018 року на базі Українського науково – дослідницького інституту природних газів відбувся очний тур 43 – ї обласної олімпіади юних геологів, в якому брала участь учениця 10 класу Сургай Дар’я та її наставник Юр’єва Ольга Семенівна. Дар’я стала переможцем І заочного туру олімпіади юних геологів і нагороджена грамотою Комунального закладу «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради, Українського науково - дослідницького інституту природних газів. 
 •   Учениця 8 класу Бєлік Єлизавета стала переможцем обласного етапу Всеукраїнської природоохоронної акції «Ліси для нащадків» У номінації «Практична природоохоронна робота» Єлизавета нагороджена грамотою Комунального закладу «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» за І місце.
 •   Учениця 11 класу Ларичева Валерія у районному етапі олімпіади з екології та захисті екологічного проекту «Первоцвіти – усмішка весни» виборола ІІІ місце.
 •                 Учениця 10 класу Сургай Дар’я в районному етапі конкурсу – захисту роботи Малої академії наук України, секція гідрологія виборола І місце.

За свою діяльність юні лісівники нагороджені грамотами, дипломами, подяками відділу освіти Куп’янської райдержадміністрації, управління освіти і науки Харківської облдержадміністрації.

Протягом 2017/2018 навчального року юні лісівники брали активну участь у таких конкурсах та нагороджені грамотами:

 • Акція «Ялинка» - патрулювання по виявленню незаконної вирубки ялинок;
 • Новорічна композиція «Замість ялинки – Новорічний букет» - І місце;  
 • «Український сувенір» – ІІ місце;
 • Трудова акція «До чистих джерел»;
 • Акція «Парки – легені сіл і міст»;
 • Трудова акція «Зробимо Україну чистою»;
 • «Чисте джерело»;
 •  «Майбутнє лісу у твоїх руках»;
 • «Збережемо ліси для нащадків»;
 • Світ навколо нас (озеленення пришкільної території);
 • Ліси для нащадків (макулатура).

І як говориться у Старому Заповіті «Покоління відходить, й покоління приходить, а земля віковічно стоїть!» Тож давайте збережемо її для прийдешніх поколінь.

G:\Нова папка\IMG_20180416_092007.jpgG:\Нова папка\IMG_20180416_093518.jpg

C:\Users\rozumniki\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\IMG_20180416_091855.jpgG:\Нова папка\IMG_20180416_092143.jpg

G:\Нова папка\IMG_20180416_092643.jpgD:\школа ПОДОЛИ\лесничество\Фото лісництво\IMG_20161019_112025.jpg

 

D:\школа ПОДОЛИ\лесничество\Фото лісництво\IMG_20161205_130111 - копия.jpgG:\Нова папка\IMG_20180418_141614_HDR.jpg                          

ВИСНОВОК

Щодня ми озираємось і бачимо навколо себе дерева, траву, квіти, птахів, комах, тварин. Це все природа. Людина — частина її. Але у людини є можливість змінювати природу. Кожна зміна позначається на навколишньому середовищі. Змінювати природу людина повинна обережно, бо окремі дії можуть завдавати шкоди і навіть призвести до загибелі. Від людини залежить, чи збереже вона природу, чи зруйнує. Нам подобається чисте повітря, прозора вода в річках, зелена трава на лугах, могутні дерева в лісах. Це життя. І наш обов'язок — зберегти його. Без природи людина загине. Збереження природи — це збереження людини.

Сьогодні люди об'єднуються у товариства, метою яких є охорона природи. Навколишнє середовище потребує нашого захисту. Забруднення річок і озер, загибель лісів, знищення цілих видів рослин і тварин — справа рук людини. Проте тільки людина може врятувати природу. І дорослі, і діти повинні об'єднати свої зусилля у справі захисту довкілля.

Кожен школяр може посадити дерево і нагодувати птахів. Ми повинні обережно поводити себе на лісових галявинах та берегах річок, не залишаючи після себе сміття. Якщо так робитиме хоча б кожен школяр, то й це буде вагомий внесок у дорослу справу збереження природи.

P1020767

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
9 грудня 2018
Переглядів
464
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку