Додавання чисел з різними знаками

Про матеріал
Додавання чисел з різними знаками. Урок засвоєння нових знань, містить цікаві вправи на ігрові елементи.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку у 6 класі

«Додавання двох чисел з різними знаками»

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель математики

Арманова Юлія Василівна

Тишківський ліцей, Новомиргородської міської ради, Новоукраїнського району, Кіровоградської області

 

 

 

 

Тема уроку: Додавання двох чисел з різними знаками

Мета уроку:

  • навчальна:формувати вміння складати алгоритм навчання,  уявлення учнів про зміст дії додавання раціональних чисел з різними знаками (в тому числі й протилежних чисел), також виробити вміння використовувати це правило для розв’язування вправ;
  • розвивальна:  розвивати пізнавальну діяльність, усне мовлення (наводити приклади, пояснювати хід практичних дій); розвивати увагу, логічне мислення (вміння лаконічно висловлювати математичну думку); розвивати вміння орієнтуватися в нестандартних ситуаціях, кмітливість; формувати комунікативні, здоров’я збережуючі і соціальні компетенції, навички раціонального використання часу;
  • виховнана:  виховувати взаємоповагу, здорове суперництво, охайність записів, працьовитість, інтерес до математичних знань; виховувати вміння вислухати інших, активність, самокритичність, самостійність.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Форма уроку: урок-дослідження.

Обладнання та наочність: план-конспект, картки із задачами, демонстраційний термометр

Епіграф уроку.

                                                                                 

Методи, форми, прийоми:

  • словесні, наочні, практичні;
  • індивідуальна, групова, колективна;
  • прийом «Інтерв’ю»;
  • гра «Загублені знаки»;
  • гра «Світлофор»;
  • рефлексія.

Хід уроку

І Організаційний момент

ІІ Перевірка домашнього завдання.

ІІІ  Мотивація навчальної діяльності.

      Я хочу розпочати наш урок із казки «Пряник і колосок», яку написав своєму сину відомий педагог В. О. Сухомлинський.

Вранці, до сходу сонця Людина взяла білий пряник і пішла в поле. Зірвала колосок у полі, вийняла з нього зернята, і спробувала на зуб, посміхнулася і заховала колосок у кишеню. Ось там і зустрілися Пряник і Колосок.

- Хто ти такий? - запитав Пряник.

- Я Колосок.

- Ой, який ти колючий! Яка з тебе користь? Посміхнувся Колосок, поворухнув своїми вусиками і відповів:

- Без мене не було б ні хліба, ні сухаря, ні тебе, Прянику.

- Отже, - каже Пряник, - все від тебе. Але хто ж над тобою старший?

- Праця, - відповідає Колосок, - вона все дає. Але праця в руках Людини. Праця і Людина - найголовніше.

Отже, я вас закликаю до наполегливої праці на уроці!

Інтерактивна вправа «Інтерв’ю»                                  

  • Чи існують числа які не є ні додатними, ні від’ємними?
  • Які числа називаються протилежними?
  • Наведіть приклади.
  • Що таке модуль числа?
  • Що можна сказати про модулі протилежних чисел?
  • Наведіть приклади.
  • Чому дорівнює модуль додатного числа?
  • Чому дорівнює модуль від’ємного числа?
  • Сформулюєте правило порівняння від’ємних чисел.
  • Наведіть приклади.
  • Сформулюйте правило порівняння додатного і від’ємного  чисел.
  • Наведіть приклади.
  • Що більше -5 чи -4?
  • Що більше 5 чи -4?

 

V Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми дізнаємось, як додають числа з різними знаками, навчимося додавати числа з різними знаками. Діти,  пам’ятайте: «Математику не можна вивчати спостерігаючи,  як це робить сусід» (А.Нівен)

Саме ці слова є епіграфом нашого уроку.

VІ Формування нових знань.

Сьогодні наш урок – це урок ідей. І хоча їх ще не можна назвати великими, пам’ятаймо велике починається з малого. Разом навчатися і змагатися не тільки легше й цікавіше, але значно ефективніше.

  1. Дослідження (Робота в групах)                     

Завдання. Розв’язати задачу. Сформулювати правило додавання двох чисел з різними знаками.

Задача.

Проблемне запитання 2: Увечері температура повітря була 10 градусів морозу, а за ніч знизилася ще на 7 градусів. Яка температура повітря стала вранці?

Потім на день піднялась на  8 градусів, а на вечір знов опустилась на 6.

  1. Представники кожної групи демонструють, як проходили їхні дослідження та роблять висновки ,до яких вони прийшли.
  2. Формулювання правила додавання двох чисел з різними знаками.
  3. Робота з підручником (учні читають правило на с.189 )
  4. Хвилинка-цікавинка                       

   Відомо, що додатні і від’ємні числа біли відомі ще давнім індусам. Брахмагупта  індійський  математик, який жив  у  VII столітті. Одним  з перших  він почав   використовувати  додатні та від’ємні числа.  Додатні  числа  він      назвав   «майно»,  від’ємні – «борг».

-  майно+майно є майно

- богр+богр є борг

Завдання. Спробуйте перевести вивчене сьогодні правило додавання двох чисел з різними знаками на мову давніх індусів.

VІІ Фізкультхвилинка

    Комплекс вправ гімнастики для очей

 

1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити 4 -5 разів.

 

2. Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити 4 – 5 разі


 


VІІІ Первинне застосування набутих знань.

Усно.                                                      

  • Визначте  знак суми

  1. -34+26;
  2. 14+(-67)
  3. -10+100
  4. 25+(25)

  • Виконайте додавання

  1. 15+(-10)
  2. -15+10
  3. -47+16(скільки грошей винен сусід?)
  4. -123+45

 

ІХ Формування вмінь і навичок.

  • Колективне розв’язання під контролем вчителя вправи №1020 - № 1023 з підручника ст. 190
  • Експрес-контроль (індивідуальна робота) – кожен учень отримує «тренажер» і виконує завдання.

                               Таблиця для індивідуальної роботи

сума

-6

45

-88

32

95

-74

-46

 

 

 

 

 

 

78

 

 

 

 

 

 

-97

 

 

 

 

 

 

-100

 

 

 

 

 

 

-194

 

 

 

 

 

 

 

  • Гра «Загублені знаки» Замість зірочок поставити знак «+» або «-»

(*15)+(*11)=-4

(*15)+(*11)=+4

(*7)+(*7)=0

(*15)+(*15)=30


  • Установіть відповідність між виразами (1-4) та їхніми числовими значеннями (А-Д)

  1. -4.5+5,5                                      А.5
  2. 19,7+(-14,7)                                 Б.2
  3. 5,7+(-5,7)                                    В.1    
  4. -18,2+27,2                                   Г.9

                                                    Д.0

  • Гра «Світлофор» Покажи знак який отримаємо в результаті обчислення

 

  • Від’ємне число

 

  • Додатне число

 

  1. -4+7                                                  5. -12,564+ 12,574
  2. -11+13                                              6. 87,6+(-67,7)
  3. 34,8+(-35,9)                                     7. 98+(-45)
  4. 457+(-457,5)                                    8. -498+786

 

                                                                                                                                                             

                       

 

 
 

 

 

Рефлексія.        Метод «Хвилинка хвальби». Кожен учень повинен продовжити речення, яке починається такими словами: «Сьогодні я хочу похвалити себе за те, що…»

Домашнє завдання Опрацювати П. 39 (с. 189), виконати вправи№1024, №1027(1-5), №1029

 


 

 

 

 

 

docx
Додано
28 квітня 2023
Переглядів
395
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку