Тема уроку: Додавання і віднімання на основі розрядного складу числа і нумерації.
Мета: ознайомити учнів з прийомами додавання і віднімання на основі розрядного складу числа й нумерації.
Очікувані результати:
- записує багатоцифрові числа у вигляді суми розрядних доданків;
-виконує усно та письмово обчислення в межах тисячі в навчальних і життєвих ситуаціях;
- знаходить значення числового виразу;
- обґрунтовує, як зміна одного з компонентів впливає на результат арифметичної дії;
- аналізує проблемну ситуацію з огляду на можливість використання відомих засобів добору даних;
- добирає числові дані, необхідні й достатні для розв’язання проблемної ситуації;
- планує розв’язування проблемної ситуації;
- обґрунтовує вибір дій для розв’язання проблемної ситуації;
- перевіряє правильність розв’язання проблемної ситуації різними способами;
- розвиває інтерес до читання, книги, історичного минулого нашої держави.
Перевіряю себе:
-
Я можу замінити трицифрове число на суму розрядних доданків.
-
Я можу записати суму розрядних доданків числом.
-
Я можу скласти дві рівності на віднімання з рівності на додавання.
-
Я вмію додавати і віднімати числа на основі їх розрядного складу і нумерації.
-
Я вмію ставити запитання до умови задачі.
Ключові/нові слова:
Розрядний склад числа, нумерація.
Матеріали та обладнання:
-
Підручник С. Логачевська, с. 85-86
-
Робочий зошит, с. 27, завдання 72-75.
-
Картки
-
Презентація
-
Кубик
-
Книга «Лицарство козацьке»
Тип уроку: Комбінований
Хід уроку
І. Організація класу
Перевірка готовності до уроку
Вчитель:
Приготували все, що треба до уроку? Книжку, зошит, ручку, олівці. Приготувались? Молодці!
-
Ви готові працювати? (Так)
-
Додавати, віднімати?
-
Числа й вирази рівняти?
-
Вчасно руку підіймати?
-
Складну задачу розв’язати?
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-
Сьогодні в нас незвичайний урок, пов’язаний з минулим України. Здійснимо подорож, а куди ви самі спробуєте дізнатися.
-
Робота в групах
326, 100, 504, 800, 327 козак
450, 200, 300, 820, 900 чайка
500, 170, 650, 200, 501 шабля
115, 216, 100, 780, 350, 200, 500 Хортиця
Запорозька січ
Хортиця козак
шабля чайка
На дошці асоціативний кущ.
Вчитель:
-
Отож, сьогодні подорожуємо до Запорозької Січі.
-
Але цікаві факти про Січ ми будемо дізнаватися, розв’язуючи певні завдання – ключі.
ІІІ. Актуалізація знань.
-
1 ключ «Усний рахунок» (презентація)
-
Добуток чисел 4 і 5
-
Сума чисел 315 і 1
-
Різниця чисел 80 і 16
-
Частка чисел 42 і 7
-
7 збільшити в 5 раз
-
100 зменшити в 10 раз
Виставляю на дошку 1 ключ.
Цікавий факт:
-
На Хортиці досі росте величезний дуб. Запорожці біля нього здійснювали обряди, йдучи в бій. 700 років.
-
2 ключ «Хвилинка каліграфії»
700, 699, 701, 100, 999, 550, 113, 628
-
Назвіть круглі числа
-
Парні числа
-
Найбільше, найменше число
-
Підкресли скільки всього десятків у круглих числах
Цікавий факт:
-
Особливою гордістю козаків були: чуб, оселедець, довгі вуса, козацька люлька – люлька-носогрійка. Тютюн був дуже дорогим і козаки курили суміші з духмяних трав. (Демонстрація наочності на дошці; в книзі «Українське козацтво»)
-
3 ключ Робота в парах (запис чисел у вигляді суми розрядних доданків і навпаки)
748, 356, 803, 506, 829
300+40+5 600+70 600+5
700+20+5 400+40 400+3
100+30+7 100+30 100+7
Цікавий факт:
-
Козаки не тільки вміли воювати, а й у вільний час співали, танцювали. Кобзарі – це ті козаки, які втратили зір у боях. Кобза, ліра, бубон, цимбали (демонстрація у книзі).
-
4 ключ Колективна робота (у підручниках) №4, ст. 85 120 грн….
Запис у зошит «Письмо для себе»
Цікавий факт:
-
Клейноди – символи влади: булава, литаври, корогва, бунчук, чорнильниця. (показ у книзі)
ІV. Вивчення нового матеріалу
-
Рольова гра «У ролі вчителя»
Скласти 2 приклади на віднімання у виразах:
700+6=706 700+60=760
706-700=6 760-700=60
706-6=700 760-60=700
Руханка
V. Закріплення матеріалу
5 ключ Інтерактивна гра «Мікрофон» (презентація)
500+8=508 508-500=8
508-8=500 500+80=580
Цікавий факт:
-
Козаки – справжні богатирі: перепливали річку Дніпро, займались дихальною гімнастикою, виконували гімнастичні вправи на конях.
6 ключ Самостійна робота (диференційовано)
червоні зелені жовті
200+8= 608-8= 672-600=
200+80= 427-400= 672-70=
101-1= 427-20= 672-2=
Цікавий факт:
-
Як називалось житло козаків?
Курінь – це довга хата, вкрита очеретом.
А козацькі човни – чайки.
7 ключ Складаємо задачу за коротким записом (презентація)
1 чайка – 7 лав по 10к. на ? б.
2 чайка – 5 лав по 7к.
Цікавий факт:
-
Чайки обв’язували очеретом. Навіть якщо чайка була заповнена водою, вона залишалась на плаву.
8 ключ Робота з геометричним матеріалом
Довжина куреня 20м, а ширина 3,5м. Обчислити периметр.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
-
Доповнення асоціативного куща (цікаві факти: люлька, курінь, клейноди, кобза, оселедець, булава..)
-
Гра «Кубик» (самооцінювання) «Супер», «Добре», «Можу краще», «SOS» (кидають кубик, читають на грані запитання:
-
Я можу замінити трицифрове число на суму розрядних доданків.
-
Я можу записати суму розрядних доданків.
-
Я можу скласти дві рівності на віднімання з рівності на додавання.
-
Я вмію додавати і віднімати числа на основі їх розрядного складу і нумерації.
-
Я вмію ставити запитання до умови задачі.
Урок закінчено. Дякую.