Тема уроку: Додавання і віднімання раціональних чисел
Мета уроку: Узагальнити і систематизувати знання і вміння учнів з даної теми, закріпити навички додавання і віднімання раціональних чисел. Формувати навички правильно і чітко висловлювати власні думки.
Тип уроку: Засвоєння знань, формування вмінь.
Обладнання: мультимедійний комплект, картки з завданнями для самостійної роботи.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми уроку, мети та мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Учням було задано підготувати текстову інформацію про додатні і від’ємні числа в житті людей.
IV. Актуалізація опорних знань учнів.
Запитання: інтерактивна вправа «мікрофон».
1). Які числа називаються цілими, раціональними?.
2). Як додати два від’ємні числа?
3). Чи можна додавши два від’ємні числа, отримати додатнє число, нуль?
4). Як додати два числа з різними знаками?
5). Навести приклад, у якому сумою двох чисел з різними знаками є число додатнє, нуль, від’ємне число.
6). Сформулювати правило додавання раціональних чисел.
7). У якому випадку різниця двох чисел є додатною, від’ємною, рівна нулю?
8). Як розкрити дужки, перед якими стоїть знак «+»?
9). Як розкрити дужки, перед якими стоїть знак «-»?
Усні вправи.
Слайд №1
а). – 12 + (-3) е). 37 + (-27) б). – 0,9 + (-0,1) є). – 12 – (- 13) в). – 4,2 + 3 ж). 8 -12 г). – 120 + 20 з). 10 – ( - 13)
|
Слайд № 2
а). а + (в – 7) в). 5 – ( - а + в ) б). – ( k + 3 ) г). ( а + 3 ) - в
а). ( а + 7 ) + 4 = а – 7 + 4 б). ( а + 5 ) – ( в – 3 ) = а + 5 – в - 3
|
Розв’язуємо письмово.
Слайд №3
|
Виконуємо письмово і колективно розв’язуємо:
а).
б). - 5 2. Знайди значення виразу зручним способом - 5,3 + ( -5,4 ) + 5,3 + (-3,7) + 4,5
|
Слайд №4
|
Розкрий дужки і знайди значення виразу а). – 2,6 + ( -3,7 + 1,9 ) б). 2,7 + ( 5,9 – 1,2 ) Розв’язати рівняння, спростувавши спочатку вираз у його лівій частині: 4,8 – ( Х – 5,2 ) = - 14,1 |
Робота в групах з подальшою перевіркою та коментуванням
Слайд № 5
а). ( * 15 ) + ( * 10) = - 5 г). ( * 13 ) + ( * 17 ) = - 4 б). ( * 29 ) + ( * 11) = - 40 д). ( * 15 ) ( * 15 ) = 0
в). ( * 17 ) + ( * 15 ) = 32
5. Замість зірочки запишіть такі числа, щоб отримати правильні розв’язки: а). - * + * = -28 г). - * + * = -1 б). - * + * = 1 д). * - ( -* ) = 0 в). * + ( - * ) = 28 е). * + ( - * ) = - 157
|
Самостійна робота
|
І варіант 1. Розкрийте дужки - ( а + в ) + ( - с + d ) 2. Розкрийте дужки і знайдіть значення виразу - ( -6,3 + 15,9 ) + ( -12,3 + 14,9) 3. Обчислити: а). -24 + 13 – 21 + 18 б). 8 + (-7) – (-14) – (-6) -31 4. Розв’язати рівняння: а). Х + 17,23 = 13,09 б). -25,4 – Х = -17,9 5. Виконайте дії:
а). -
б). - 1 в). – 9,6 + 9,6
г). 4
|
ІІ варіант 1. Розкрийте дужки - ( - а + в ) + ( с - d ) 2. Розкрийте дужки і знайдіть значення виразу - ( -18,3 + 15,9 ) + ( -21,3 + 11,9) 3. Обчислити: а). -41 + 32 + 12 - 19 б). 9 + (-13) – (-11) – (-7) -46 4. Розв’язати рівняння: а). Х + 25,9 = 17,12 б). -32,5 – Х = -13,9 5. Виконайте дії:
а). -
б). - 2 в). – 7,8 + 7,8
г). 6
|
Підбиття підсумків уроку та виставлення оцінок.
Домашнє завдання
Рефлексія змісту навчального матеріалу.
Цікаво знати:
Індійські математики Брахмагаупта (VII ст.) і Бхаскара (ХІІ ст.) використовували такі правила дій для додатних та від’ємних чисел:
«Сума майна і майна є майно»
«Сума двох боргів є борг»
«Сума майна і боргу дорівнює їх різниці»
«Сума майна і такого самого боргу дорівнює нулю»
Але деякий час від’ємних чисел не визнавали, вважали їх несправжніми, фіктивними. Бхаскара так і писав: «Люди не схвалюють від’ємних чисел». Сучасне позначення додатних та від’ємних чисел знаками «+» та «-« ввів наприкінці XV ст. німецький математик Я. Відман.