Дата 27.04.2021
Клас 2
Тема. Інтонація питальних речень. Навчальний діалог
Мета: навчати правильно інтонувати питальні речення; ознайомити учнів з питальними реченнями за метою висловлювання та їх правописом; розширити знання про діалог; розвивати вміння організовувати спеціальні спостереження над мовним матеріалом; розвивати творчі вміння побудови питальних речень; виховувати повагу до українського, бережливе ставлення до книги.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: інтерактивна дошка, комп’ютерна презентація, картки із завданням підручник, кубик Блума.
Література:
-
https://files.pidruchnyk.com.ua/uploads/book/2-klas-ukrmova-vashulenko-2019-1.pdf
-
https://naurok.com.ua/konspekt-uroku-z-ukra-nsko-movi-2-klas-pitalni-rechennya-131742.html
-
https://youtu.be/LYe-hd6LYDE
План уроку
-
Організація початку уроку
-
Привітання
-
Перевірка готовності учнів до уроку
-
Емоційне налаштування на урок
-
Актуалізація опорних знань
1. Вправа «Мікрофон»
2. Робота на картках
3. Каліграфічна хвилинка
-
Повідомлення теми та завдань уроку
-
Вивчення нового матеріалу
-
Розповідь вчителя з елементами бесіди
-
Робота з підручником. Вправа 6, сторінка 108
-
Робота з підручником. Вправа 7, сторінка 108
-
Фізкультхвилинка
-
Закріплення знань, формування вмінь та навичок
-
Гра «Поставте запитання до відповіді»
-
Робота з підручником. Вправа 8, сторінка 109
-
Технологія «Незакінчене речення. Кубик Блума»
-
Підсумок уроку. Рефлексія
-
Повідомлення д/з
Хід уроку
-
Організація початку уроку
-
Привітання
-
Добрий день вам, любі діти. Вже дзвіночок продзвенів, то ж сідаємо тихенько та
приступаємо до роботи. Девіз нашого уроку такий:
Допитливим, цікавим будь!
Та тільки не байдужим!
В країну знань велику путь.
Долай уперто, друже!
-
Мене звати Анастасія Олександрівна. Сьогодні урок української мови у вас проведу я.
-
Перевірка готовності учнів до уроку
-
Діти, а зараз ми з вами перевіримо чи всі готові до уроку. Подивіться, щоб на ваших партах були підручник, зошит, ручка та олівець. Чудово! Приберіть з своїх парт усі зайві речі до рюкзаків, ми розпочинаємо урок.
-
Емоційне налаштування на урок
-
Діти, а зараз погляньте на слайд. За допомогою своєї руки, покажіть, який у вас настрій. (Діти показують, який у них настрій)
-
Бачу, що не у всіх гарний настрій. А для того, щоб підняти настрій, подивіться один одному в очі, посміхніться, передайте частинку свого гарного настрою іншим. (Діти повертаються один до одного та посміхаються)
-
Ось бачите, від ваших посмішок затишніше й світліше стало у нашому класі. Сподіваюсь, що сьогодні на уроці ви зможете проявити свою кмітливість, показати свої знання та отримати від цього радість і задоволення.
-
Актуалізація опорних знань учнів
1. Вправа «Мікрофон»
- Діти, давайте разом з вами за допомогою вправи «Мікрофон» пригадаємо, що ми розглянули на попередньому уроці. (Я задаю запитання, а діти відповідають на нього передаючи мікрофон)
- Які види речень за метою висловлювання ви знаєте? (Розповідні, питальні, спонукальні речення)
- Який розділовий знак ставиться в кінці розповідного речення? (Крапка)
- Добре, пригадали. Молодці!
-
Робота на картках (Учні працюють в парах)
- Діти, зараз ви отримаєте картки. На цих картках ви будете працювати в парах. Вам потрібно розділити речення та в кінці кожного поставити крапку.
-
Тепер давайте перевіримо!
Відповідь: Любить їжачок гриби збирати. Знайде грибок і наколе на голки. Потім далі мандрує. Ходить лісом та хазяйнує. Нічого смачного не минає. Уже он скільки тих ласощів назбирав.
-
Каліграфічна хвилинка
-
Розгорніть, будь ласка, свої зошити. Запишіть число – 27 квітня. Класна робота. Ви успішно виконали завдання на картках, а тепер із нового рядка запишіть до зошиту слова з великої букви, які є у тексті. (Любить, знайде, потім, ходить, нічого, уже)
-
Не забувайте, коли ви поставили крапки та розділили речення, з якої літери пишеться наступне слово? (З великої літери)
-
Отже, гарно випишіть ці слова через кому.
-
Перше слово ми запишемо з якої літери? (З великої літери) А наступні через кому з якої літери ми запишемо?(З маленької літери)
-
Молодці!
-
Повідомлення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
-
Сьогодні на уроці ми знову будемо подорожувати країною Знань! В ній ми ознайомимося з новим типом речень, його особливостями, навчимось їх вирізняти серед інших, складати та правильно записувати. Будьте активні, уважні, адже здобутті знання знадобляться вам на уроках української мови у старших класах.
-
Вивчення нового матеріалу
-
Розповідь вчителя з елементами бесіди
-
Давайте почнемо роботу!
-
Погляньте на слайд. Давайте прочитаємо вірш.
Звідкіля ці рипи-скрипи?
Може, йдуть вони від липи —
вітер гне її в цю мить,
а вона рипить-скрипить?
— Що там? Хто там? Скільки вас?
— Двоє: я і контрабас.
-
Скажіть, чи всі слова вам зрозумілі? (Ні, що таке контрабас?)
-
Контрабас – це найбільший струнний музичний інструмент. (Малюнок на слайді)
-
Скільки у вірші розповідних речень? (Одне) Зачитайте його. (Викликаю учня)
-
Діти, а прочитайте речення в яких про когось, або про щось запитується. (Викликаю учнів)
-
Що стоїть в кінці таких речень? (Знак питання)
-
Отже, діти, речення у якому про когось або про щось запитується називається питальним.
-
Так яке речення називається питальним?
-
Прочитайте правило у підручнику на сторінці 108.
-
Робота з підручником. Вправа 6, сторінка 108
-
Давайте прочитаємо вірш Лесі Лужецької. Спочатку його вам прочитаю я. (Читаю) А тепер вірш прочитають вголос лише дівчатка. А зараз лише хлопчики. Молодці!
-
Тепер випишіть з вірша питальні речення собі до зошиту. Давайте їх зачитаємо, використовуючи правильну питальну інтонацію. (Куди ідеш? Ким хочеш стати?)
-
Діти, скажіть, як ви зрозуміли, що ці речення питальні? (Відповіді дітей)
-
Дуже добре!
-
Робота з підручником. Вправа 7, сторінка 108
-
Наступне наше завдання – вправа 7. Ви будете працювати в парах. Розподіліть самостійно ролі і прочитайте розмову бібліотекаря (бібліотекарки) і читача (читачки). Правильно інтонуйте речення.
-
Спробуйте продовжити розмову. (Викликаю учнів за бажанням)
-
Випишіть із розмови питальні речення собі до зошиту. (Яку книжку ти прочитав? Хто написав цю казку? Що тобі найбільше сподобалося в казці?)
-
Поясніть один одному, чому ці речення є питальними.
-
Розумнички!
-
Скажіть, а чи читали ви цю книжки? Про що в ній розповідається? (У казці розповідається про сріблясту рибку, яку хотів з'їсти лебідь, та про маленьку дівчинку Наталочку, яка завадила цій біді.)
-
Якщо не читали, то обов’язково прочитайте вдома. Думаю, вам сподобається!
-
Давайте зачитаємо пам’ятку для учнів! (Викликаю учня)
-
Діти, чи будете ви використовувати цю пам’ятку надалі? (Відповіді дітей)
-
Фізкультхвилинка (https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=q2gT1d_JFR4)
-
Закріплення знань, формування вмінь та навичок
-
Гра «Поставте запитання до відповіді»
-
Трохи відпочили, а тепер ми з вами пограємо в гру «Поставте запитання до відповіді»! Погляньте на сторінку 109 у нашому підручнику.
-
Давайте розглянемо першу відповідь - приклад. Зачитайте її. (Так, проводили.) А яке у нас запитання? (Учора школярі проводили свято казок?)
-
Так, добре.
-
Отож, давайте спробуємо ставити запитання до наступних відповідей. Не забувайте читати запитання з питальною інтонацією!
-
Учора школярі проводили свято казок?
-
Так, учора.
-
Учора школярі проводили свято казок?
-
Так, свято казок.
-
Учора школярі проводили свято казок?
-
Так, школярі.
-
Дуже швидко впоралися, молодці!
-
Давайте з вами зачитаємо ще одну пам’ятку для учнів! (Викликаю учня)
-
Діти, чи згодні ви з нею? (Відповіді дітей)
-
Робота з підручником. Вправа 8, сторінка 109
-
Ви дуже швидко працюєте, розумнички! Давайте швиденько розглянемо вправу 8. Прочитайте прислів’я. Сформулюйте запитання до виділених слів за зразком.
-
Давайте з вами розглянемо приклад.
-
Лагідним словом і камінь розтопиш – Яким словом і камінь розтопиш?
-
Тут ставлять запитання до виділеного слова. Отже, продовжимо робити за аналогією (подібно). (Викликаю учнів до дошки, інші діти записують в зошит)
-
Мудре слово – добрий друг у біді. - Яке слово добрий друг в біді?
-
Ласкаве слово – ключ до серця. - Яке слово ключ до серця?
-
Гостре словечко коле сердечко. - Яке словечко коле сердечко?
-
Дуже добре, молодці. Давайте зачитаємо утворені запитання з питальною інтонацією. (Викликаю учнів)
-
Підсумок уроку
-
Технологія «Незакінчене речення. Кубик Блума»
-
Наш урок добігає кінця. А щоб відстежити, чи все ви правильно запам’ятали, ми скористуємося чарівним кубиком з незакінченими реченнями. Я кидаю будь-кому з вас кубик, він його ловить. Та сторона, яка випала, вказує на те, що йому потрібно зробити: відповісти на запитання або виконати завдання. Якщо відповідь учня неповна, то однокласники можуть допомогти йому, доповнити її. Якщо все правильно, то цей учень кидає іншому.
-
Дай відповідь на запитання. Речення в яких про когось, або про щось запитується називається …
-
Дай відповідь на запитання. В кінці питального речення ставиться …
-
Прочитай речення з питальною інтонацією. Де ти була вчора вранці?
-
Прочитай речення з розповідною інтонацією. У вільний час я люблю читати книжки.
-
З’ясуй, чи питальне це речення? Прочитай його з певною інтонацією. У якому класі навчається твій друг?
-
Розумнички, всі правильно закінчили речення!
-
Рефлексія
-
Пропоную вам усно відповісти на питання.
-
Чи були ви сьогодні справжніми розумничками?
-
Чи було вам цікаво на уроці?
-
У яку країну ви сьогодні знову завітали? Що ви там дізналися?
-
Повідомлення д/з
-
Відкрийте ваші щоденники та запишіть домашнє завдання. С. 108 за зразком вправи 7 напишіть подібний діалог, але про вірш чи твір, який ви особисто читали.
-
Гарного дня!