1 клас 13.04.2021
Тема: Малювання ілюстрації до української народної казки "Колобок"
Мета: Розвивати уміння створювати ілюстрації на основі творчої уяви, фантазії, навички малювання тварин і людей; формувати навички роботи з фарбами; вчити учнів глибоко відчувати казку, її добрих героїв, засуджувати жадібність, зло, виховувати інтерес до народної творчості; розвивати мовлення, уяву, логічне мислення, акторські здібності, виховувати почуття дружби і взаємоповаги.
Обладнання: малюнки-ілюстрації до казок, мультимедійна презентація, ілюстрації до казки «Колобок», аркуш, пензлі, фарби, ємність для води, серветки.
Хід уроку
-
Основна частина
-
Актуалізація опорних знань
1) Гра «Упізнай казку»
- Діти, давайте разом з вами спробуємо впізнати казку та її героїв за уривком, який я вам зачитаю.
-
«Баба діда за сорочку, дочка бабу за торочку…» («Ріпка»)
-
«А мишка бігла, хвостиком зачепила, яєчко покотилося, впало та й розбилося.» («Курочка Ряба»)
-
«Уліз ведмідь – семеро стало…» («Рукавичка»)
-
«Котику-братику, несе мене Лиска
По каменю-мосту на своєму хвосту,
Порятуй мене!» («Казка про Котика і Півника»)
-
«Пасись, пасись, бичку, на травичці, поки я мички попряду…» («Солом'яний бичок»)
-
«Ближче, ближче, човнику, до бережка, то моя матінка снідати принесла…» («Івасик-Телесик»)
-
«Я по засіку метений
Я з борошна спечений
Я від баби втік,
Я від діда втік,
То й від тебе втечу!» («Колобок»)
-
Молодці! Ви дуже багато знаєте казок!
-
Оголошення теми та мети уроку
-
Вступна бесіда
-
Про що піде мова на уроці, дізнаєтесь тоді, коли прослухаєте вірш, додаючи необхідне слово.
Ходили діти в бібліотеку,
Листали картотеку,
Брали цікаві книжки,
Та читали чарівні... (казки)
Казок чимало є на світі
І веселих, і сумних,
Хіба можемо прожити ми без них?
-
Сьогодні, як ви зрозуміли у нас незвичайний урок,
У казку ми зробимо ще один крок.
А з казкою ми зустрічалися не раз,
І знову вона завітала до нас.
В казках є завжди перешкоди, та знаю,
Що їх для кмітливих дітей не буває.
-
А ви знаєте, що казка прийшла до нас з давніх-давен? Передавалася вона з уст в уста, з покоління в покоління. Український народ любив казки, тому склав їх дуже багато. В казкових героях втілювалися звички людей, висміювалися або возвеличувалися їхні вчинки, риси характеру. Казка завжди має повчальний характер.
-
А щоб дізнатися, з якою казкою ми сьогодні будемо працювати, відгадайте загадку.
-
На сметані замісили,
На вікні охолодили,
Круглий бік, скок-скок —
Покотився… (Колобок).
-
Тож ви дізналися до якої казки ми сьогодні помандруємо?
-
Так, правильно, це колобок! Молодці!
-
Дійсно. Це українська народна казка «Колобок». Сьогодні ви будете вчитися малювати ілюстрацію до цієї казки, будете вдосконалювати свої навички роботи простим олівцем та фарбами. Уроки образотворчого мистецтва розвивають естетичні смаки, дрібні м'язи пальців рук, та виховують любов до усної народної творчості.
-
Вивчення нового матеріалу
-
Розгляньте будь ласка малюнки на слайді. Малюнки до літературних творів називаються ілюстрацією.
-
Ілюстрація – це зображення, яке пояснює текст.
-
Хто допомагає нам побачити який казковий герой? (Художник)
-
Художники-ілюстратори – це ті художники, які малюють ілюстрації до казок.
-
Казки кожного народу відображають його характер, звичаї та побут. А художник-ілюстратор, зображуючи казку в малюнках, передає за допомогою пензля і фарб одяг та вдачу головних героїв. Головні герої українських народних казок, найчастіше, одягнені саме в український одяг.
-
Перегляд, демонстрація матеріалу
-
Порівняймо як уявляють героїв казки «Колобок» по своєму різні художники. (Перегляд малюнків різних художників на слайді)
-
У чому схожі та чим відрізняються ілюстрації, які ми розглядаємо?
-
Тож сьогодні ми спробуємо себе в ролі художника-ілюстратора і будемо створювати ілюстрацію.
-
Але перш ніж ми будемо створювати ілюстрації до казки «Колобок» нам треба згадати зміст казки. (Запрошую декілька учнів розповісти казку за допомогою комп’ютерної презентаціі)
-
Перелічіть персонажів казки.
-
Якими ви їх собі уявляєте?
-
Опишіть їхній зовнішній вигляд. (Заєць: довгі ноги і вуха, короткий хвіст, довгастий тулуб, хутро сіре, великі очі. Вовк: лапи довгі, довгаста морда та тулуб, маленькі очі та вуха, гострі великі зуби, хвіст, хутро темне аж чорне. Ведмідь: великий овальний тулуб, товсті лапи, маленькі круглі очі та вуха, хутро коричневе. Лисиця: довгастий тулуб, великий пухнастий хвіст, тоненькі лапки, маленькі хитрі очі, маленькі гострі вуха, хутро оранжевого кольору.)
-
Щоб створити ілюстрацію, художники спочатку уважно читають твір, намагаються уявити образи, вибирають епізод. Малюючи ілюстрації до казок, вони наділяють образи своїх персонажів – тварин – людськими характерами.
-
Подивіться на малюнок, який епізод із казки зображено?
-
Що зображено на малюнку?
-
Що роблять головні герої на малюнку?
-
Де зображено головного героя?
-
Якого розміру?
-
Що ще зображено на малюнку?
-
Які підібрані кольори?
-
Діти, отже почнемо працювати над ілюстрацією до сюжету казки!
-
Практична робота учнів
-
Інструктаж з техніки безпеки
-
Але спочатку нам потрібно пригадати, як нам потрібно працювати з фарбами.
-
З фарбами користуватися обережно.
-
Щіточки не струшувати на парту, на підлогу, на товариша.
-
Не крутитися, щоб не заважати іншим.
-
Не передавати робочі інструменти іншим.
-
Робоче місце повинно бути чистим.
-
Фарби набирайте тільки на кінчик пензлика, тоді ви не будете виходити за лінії.
-
Пензлик у воду вмикайте тільки трішки, тоді фарби на вашому малюнку будуть яскравими, а не розмитими чи блідими.
- Молодці!
-
Фізкультхвилинка
Повернулись до вікна,
Посміхнулись до дружка.
Ми не дивимось наліво,
А малюємо красиво.
3) Самостійна діяльність учнів
4) Індивідуальна допомога учням
III. Підсумок уроку
1) Перегляд та оцінювання робіт
2) Демонстрація дитячих малюнків
3) Прибирання робочих місць