Документ "Урок. «Чорна кішка, або магічне число «сім»». За В.Чемерисом. Читаємо"

Про матеріал
Документ "Урок. «Чорна кішка, або магічне число «сім»». За В.Чемерисом. Читаємо"Документ "Урок. «Чорна кішка, або магічне число «сім»». За В.Чемерисом. Читаємо"Документ "Урок. «Чорна кішка, або магічне число «сім»». За В.Чемерисом. Читаємо"Документ "Урок. «Чорна кішка, або магічне число «сім»». За В.Чемерисом. Читаємо"
Перегляд файлу

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«ПОКРОВСЬКИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ»

 

 

 

 

 

КОНСПЕКТ

уроку з літературного читання

Тема. «Чорна кішка, або магічне число «сім»» (За В. Чемерисом). Читаємо в особах. Переказуємо

4 клас

 

 

 

 

 

Студентки 4 курсу 41-ПО групи

Спеціальність 013

Початкова освіта

Соколенко Анастасіі Олександрівни

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2022 рік

Клас: 4                                                                                                               Дата: 14.02.22

Тема: «Чорна кішка, або магічне число «сім»» (За В. Чемерисом). Читаємо в особах. Переказуємо

Мета: познайомити дітей з новим твором; удосконалювати вміння читати діалоги, визначати головну думку твору; розвивати мовлення учнів, поширювати історичні знання дітей; виховувати силу волі, характер, любов до живої природи; прищеплювати повагу до українських народних традицій та звичаїв; розвивати інтерес до книг, увагу, пам’ять, спостережливість, самостійність думки.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручники, комп’ютерна презентація, роздатковий матеріал.

 

Хід уроку

І. Організація початку уроку

- Нумо, дітки підведіться !
Всім приємно посміхніться,
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок!
Чи цікаво вам дізнатися,
Що сьогодні може статись?
Ну, то ж всядьтеся зручніше
Почнемо урок скоріше!

ІІ. Актуалізація опорних знань. Мовленнєва розминка

— Діти, а хто з вас робив зарядку вранці? (Відповіді учнів)

— Зараз ми зробимо зарядку для нашого язичка.
 

1. Робота над скоромовкою

- Смужечка на смужечці –
Наша Мура мружиться. (Щуриться, жмуриться)
Мружиться - не журиться, (Сумувати)
А муркоче й жмуриться.

2. Робота над чистомовкою
- Та – та – та - ми побачили кота
Ко – ко – ко – назвемо його Мурко .
Іст – іст – іст – білі лапи, сірий хвіст.
ист – ист – ист – запальний веселий хист.(Вдача)
Цем – цем – цем – біга кіт за горобцем.
Ця – ця – ця – ми врятуєм горобця.


3. Робота з анаграмами

РЕОАЛПД (Леопард)
ІКАКШ (Кішка)
ГИТР (Тигр)
ОАКСБА (Собака)


- Яке слово зайве? Чому? (Бо леопард, кішка та тигр відносяться до родини котячі, а собака відноситься до родини псові)

III. Мотивація навчальної діяльності
- Має вуса, пишний хвіст
І негарну звичку:
Спершу добре він поїсть,
Потім – вмиє личко.

- Подумайте, про кого загадка? Кішка сьогодні на уроці буде однією із героїнь тексту.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

- Діти, сьогодні ми познайомимося з твором сучасного письменника Валентина Чемериса «Чорна кішка, або магічне число «сім». Працюємо на сторінці 43-45 у підручнику.

 

1. Повідомлення про автора

- Валентин Лукич Чемерис – сучасний український письменник . Народився в 1936 році на Полтавщині. Закінчив Літературний інститут (м. Москва), працював в редакціях обласних газет, дніпропетровському видавництві „Промінь”. Багато років працював у редакції газети „Літературна Україна”. Свій творчий шлях Валентин Чемерис розпочав як сатирик–гуморист. Видав 20 веселих збірок - гуморесок, пародій, веселих повістей.

2. Передбачення щодо уроку

- Сьогодні ми будемо працювати над твором Валентина Чемериса «Чорна кішка, або магічне число «сім».

- Поміркуйте, про що може йти мова у цьому творі?

- Який за жанром може бути твір з такою назвою?

  • Давайте поговоримо про різні народні прикмети і забобони. З давніх-давен, коли люди ще не могли пояснити явища природи чи різні події, вони намагалися приписати все, що відбувалося, діям якихось потойбічних сил, різноманітних чарувань. До них вдавалися люди, шукаючи відповіді на запитання, що їх хвилювали, до них звертались у нужді й немочі за зціленням. Спостерігаючи за довкіллям, люди відкрили багато цікавих прикмет, наприклад, таких:
    • Кіт згорнувся у клубочок і лапками приховав ніс — похолодає, а коли вмивається, довго полизуючи лапку,— на суху погоду.
    • Коли зустрінеш людину з порожнім відром — буде невдача.
    • Не можна їсти з ножа, бо будеш сердитим.
  • Так застерігали наші предки. Повір'я були узвичаєні, й мало хто піддавав їх сумніву. Деякі з повір'їв дійшли до наших днів.
  • Як ви ставитесь до народних прикмет?
  • Як ви думаєте: чому число 7 називають магічним?
  • У людей дуже великою популярністю користується число 7. У чому ж секрет? Виявляється, що число 7 відповідає обсягу короткотривалої пам’яті людини, тобто це та кількість предметів, ознак, яку ми спроможні запам’ятати відразу і на більш – менш тривалий час.

 

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання казки
        1. Слухання аудіозапису казки

https://www.youtube.com/watch?v=usYoEhKn_6c

 2. Перевірка сприйняття тексту

  • Сподобався твір?
  • Який цей твір за жанром: казка чи оповідання? Чому?
  • Хто є головним героєм оповідання?
  • Чому кішка одержала ім'я Пума?
  • У яку прикмету вірив Василько? Звідки він про неї дізнався?
  • А чи добре хлопчик вивчав правила? Які відмінки він плутав? А ми не плутаємо їх? Чим же відрізняються ці відмінки?
  • Як Василько вирішив рятуватися від невдач ?
  • До кого звернувся по допомогу ?
  • Що порадила хазяйка Пуми хлопчикові ?
  • Чому жінка сказала, що «один» - просте число, а «сім» - магічне?
  • Як Василько скористався її порадою?
  • Що насправді допомогло хлопчикові?

 

3. Словникова робота

- Сьогодні ми почули незнайомі слова. Думаю, що ви не всі їх знаєте. У лівій колонці слова з тексту, а в правій – їх пояснення.

 

  • Навмисно - спеціально
  • Квапливо - швидко
  • Наврочити - сглазить (русское)
  • Отакезний - величезний
  • Невдача - поразка
  • Підстерігає - слідкує
  • Зарадити біді - допомогти
  • Нікому анічичирк - мовчати
  • Всадовила - посадила
  • Зашепотіла - тихо сказала
  • Наїжачитися - набундючитись
  • Хай щастить - все буде добре

- Пограємось? Я вам кажу визначення, а ви кажете слово.

 

         4.   Вибіркове читання

  • Прочитайте діалог, який відбувся між Васильком і хазяйкою Пуми в особах.
  • Прочитайте , як хлопчик зустрічався щоранку з чорною кішкою
  • Знайдіть, в якому реченні описано хазяйку Пуми? ( «Двері йому відчинила незнайома жінка – висока, сувора на вигляд, в отакезних окулярах». ).
  • Як вона підкреслила таємничість своїх порад? ( «Жінка приклала палець до вуст і, озирнувшись, зашепотіла…» ).
  • Прочитайте, яку таємницю розкрила жінка Василькові. ( «Як тільки чорна кішка перебіжить дорогу…» ).
  • Знайдіть у тексті питальні речення Як їх необхідно читати ?
  • Знайдіть діалог Василька з учителькою. З якою інтонацією можна прочитати слова хлопчика? ( «Та вчи-ив…» ).
  • Прочитайте діалог хлопчика з жінкою без слів автора.
  • Які слова треба було промовити і що зробити Василькові, щоб чорна кішка не зурочила? ( «Щоб чорна кішка не зурочила…» ).

5. Фізкультхвилинка

https://inlnk.ru/ag7Aj

         6. Аналіз змісту твору

  • У чому полягає магія числа 7?
  • Що гарного ви бачите у тому, що хлопчику перебігла дорогу кішка?
  • Чи слід вірити прикметам?
  • Визначення головної думки тексту
  • Запропонуйте власну назву цього твору .

 7.  Робота у групах

- Яких правил необхідно дотримуватися під час роботи у групі ?

- У вас на партах є роздруковані завдання. Вам потрібно встановити послідовність подій.

6. «І що б ви думали: найвищу оцінку одержав!»

2. «Знову ти, Моргайле, не вивчив відмінки іменників».

4. «Твоїй біді можна зарадити».

7. «А Василько мовчить. Таємниця ж!»

3. «Двері йому відчинила незнайома жінка».

1. Як у дворі з'явилася Пума, Василькові перестало щастить».

5. «А яке маг…магічне число ? Скажіть, будь ласка!»

VIІ. Узагальнення й систематизування знань

1. Інтерактивна вправа «Метод Прес». Робота в парах

  • Складіть і прочитайте прислів’я та фразеологізми, в яких є слово сім.

1) Бути на сьомому небі.
2) Наговорив сім міхів горіхів та всі неповні. (Казати багато зайвого, безглуздого)
3) Сім літ минуло, як музика грала, а він ще до сих пір скаче. (Людина веде себе нерозумно)
4) Сім літ мак не родив, і голоду не було.(Мак – це один із українських оберегів .Його насінням, освяченим на свято Маковея, обсипають садибу, людей і худобу. Мак вважається добрим лікарським засобом від безсоння, виразки шлунку)
5) Семеро одного не чекають. (Більшість не хоче або не може чекати одну особу)
6) Сім разів відміряй , а раз відріж. (Необхідно декілька раз подумати, а потім зробити. Приймати зважені рішення)
7) Сім п’ятниць на тиждень. (Кажуть про людину, яка дуже часто змінює своє рішення.)

— Як ви розумієте ці прислів’я?

VIII. Підсумок уроку

 1. Гра «Мікрофон»

— Яку казку ми читали на сьогоднішньому уроці?

— Хто є автором цієї казки?

— Чому навчила нас ця казка?

— Що ви вдома розкажете про сьогоднішній урок?

 2. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»

  • Я на цьому уроці ознайомився(лась)…
  • Найцікавішим було…
  • У мене виникло запитання…

3. Домашнє завдання

- Читати казку й переказувати її; намалювати малюнок до казки.

 

docx
Додано
2 липня 2022
Переглядів
628
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку