Документ "Урок. Робота з дитячою книгою"

Про матеріал
Документ "Урок. Робота з дитячою книгою"Документ "Урок. Робота з дитячою книгою"Документ "Урок. Робота з дитячою книгою"
Перегляд файлу

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«ПОКРОВСЬКИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ»

 

 

 

 

 

КОНСПЕКТ

уроку з літературного читання

Тема. Робота з дитячою книгою. Л. Глібов «Зозуля і Півень». Істотні ознаки байки

4 клас

 

 

 

 

 

Студентки 4 курсу 41-ПО групи

Спеціальність 013

Початкова освіта

Соколенко Анастасіі Олександрівни

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2022 рік

Клас: 4                                                                                                               Дата: 21.02.22

Тема: Робота з дитячою книгою. Л. Глібов «Зозуля і Півень». Істотні ознаки байки

Мета: розширювати знання учнів про особливості жанру байки; продовжити ознайомлення школярів із життям і творчістю Л. І. Глібова; навчати визначати головну думку байки; розширювати словниковий запас школярів; розвивати образність мовлення, виразність читання, артистичні здібності учнів через інсценування сюжету байки; виховувати почуття справедливості і переконання, що тільки щирість і відвертість — запорука душевного спілкування.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: хрестоматії, комп’ютерна презентація, роздатковий матеріал.

 

Хід уроку

І. Організація початку уроку

- Нумо, дітки підведіться !
Всім приємно посміхніться,
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок!
Чи цікаво вам дізнатися,
Що сьогодні може статись?
Ну, то ж всядьтеся зручніше
Почнемо урок скоріше!

ІІ. Актуалізація опорних знань. Мовленнєва розминка

— Діти, а хто з вас робив зарядку вранці? (Відповіді учнів)

— Зараз ми зробимо зарядку для нашого язичка.
 

1. Робота над скоромовкою

- Діти читають хором:

- Накрапає дощ (тихо).

- Дощ пускається сильніше (голосніше).

- Злива (голосно).

- Дощ слабішає (тихіше).

- Дощ припиняється (читання припиняється).

Сів шпак на шпаківню,

Заспівав шпак півню:

Так як ти, не вмію я,

Ти не вмієш так, як я.


2. Гра «Звуки природи»
- Вітерець у лісі – ш-ш-ш

 Пролетів жук – ж-ж-ж

 Заспівав комарик – з-з-з

 Пролетів птах – шух-шух-шух

 Почули горобчика – цінь-цвірінь

 Синичку – ци-ци-пі

 Зозулю – ку-ку.

3. Читання слів «луною» за вчителем

вкупі

невдовзі

візьметься

самісінький

вгледів

нажаханий

оговтався

бурмило

скрута

III. Мотивація навчальної діяльності
- Прочитайте, епіграф уроку.

Здається, байка просто бреше,

А справді ясну правду чеше.

Нікого в світі не мине.

Читайте, згадуйте мене!

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

-  Сьогодні розширюватимемо знання про жанр байки, про творчість і життя відомого українського байкаря Л. І. Глібова.

 

1. Повідомлення про автора

- Народився Л. І. Глібов 5 березня 1827 року у селі Веселий Поділ на Полтавщині. Батьки його не цуралися народних звичаїв. Маленького Леоніда рідні звали Льолик. Він був веселим і жвавим хлопчиком, дуже любив рослини і квіти. Вдома охоче доглядав за квітами. Його прозвали жартома „квітчастий король”.

До школи Льолик спочатку не ходив, а вчився вдома. Учителькою була мати Орина Гаврилівна, культурна, освічена жінка.

       У 13 років Леоніда відвезли до Полтави у гімназію. Він швидко подружився з учнями. Але, уперше відірвавшись від дому, хлопець так занудьгував, що йому снилася рідна оселя. Ця туга вилилась у вірш, над яким він старанно вивів назву „Сон”. Це був перший вірш Глібова.

   Леонід Іванович дуже любив дітей. Декілька років працював учителем географії та історії. Але важка хвороба змусила припинити викладацьку діяльність. На 66-му році життя від астми і хвороби серця Л. Глібов помер. Весь Чернігів проводжав його в останній путь. Труну несли на руках.

Відомий український байкар залишив після себе значний творчий, доробок (байки, вірші, казки, загадки, акровірші).

2. Бесіда

— Де і коли народився майбутній байкар?

— Де минуло його дитинство?

— Де хлопчик здобув освіту?

— Де пройшла найбільша частина життя байкаря?

— Хто з відомих людей був серед його учнів?

— Де письменник друкував твори для дітей? Під яким псевдонімом? 

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання байки
        1. Слухання аудіозапису байки

https://www.youtube.com/watch?v=e8xzKfYXXLI

 2. Перевірка сприйняття тексту

  • Сподобався твір?
  • Який цей твір за жанром? Чому?
  • Хто є головним героєм байки?
  • Чи є інші дійові особи, крім Зозулі й Півня?

3. Словникова робота

- Сьогодні ми почули незнайомі слова. Думаю, що ви не всі їх знаєте.

довіку

годить

клювати

пурхнув

кралечко

вихваляє

невеличка

виспівуєш

веселенько

недоленька

милесенький

жалібненько

 

  • Прочитайте кожну колонку слів згори вниз мовчки, а потім знизу вгору — з прискоренням.

- Чи є тут дієслова? Прочитайте їх.

- Які ви знаєте зменшувально-пестливі суфікси? (-еньк; -ечк-; -есеньк-) Знайдіть слова, ужиті у зменшувально-пестливій формі.

- Доберіть синоніми до слів.

Довіку — завжди, вічно.

Пурхнув — перелетів.

- Поясніть значення слів.

Годить — догоджає, задовольняє.

Кралечко — красуня, краля.

Недоленька — нещасливе, тяжке життя.

Безталанне — безрадісне, нещасне.

Прочитайте тлумачення слів далебі і знічев’я у підручнику (с. 120).

 

         4.   Вибіркове читання

— За що хвалили одне одного Півень і Зозуля?

— Як Зозуля вихваляла спів Півня? З чим порівнювала його спів? Прочитайте.

— Що їй відповів Півень? Якими словами звертався до Зозулі? Прочитайте.

— Хто почув цю розмову? Що сказав Горобець, почувши ці розмови?

— Де у байці міститься повчання? Які слова з цього повчання стали прислів’ям? Як ви його розумієте?

— Як ви вважаєте, ці слова стосуються птахів? Чи автор мав на увазі когось іншого?

— Які риси характеру засуджує автор у цій байці?

— Прочитайте, як Півень звертався до Зозулі.

— А як — Зозуля до Півня?

 

5. Фізкультхвилинка

https://inlnk.ru/ag7Aj

         6. Робота в парах. Читання за особами

- Визначте, хто читатиме за Півня, а хто за зозулю.

- Прочитайте один одному.

VIІ. Узагальнення й систематизування знань

1. Інтерактивна вправа «Метод Прес». Робота в парах

  • Яких правил необхідно дотримуватися під час роботи у групі?
  • Із слів складіть прислів’я.
     

Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.

(друг той не хто маже а медом той каже  хто правду)

 

В лиху годину пізнаєш вірну людину.

(годину в пізнаєш лиху людину вірну)

 

Подумай двічі, тоді скажи слово.

(тоді двічі а подумай скажи слово)

 

Брехня стоїть на одній нозі, а правда на двох.

(стоїть а правда брехня на нозі одній на двох)

Правда, як олія, скрізь на верх спливає.

(як олія скрізь правда спливає на верх)

— Як ви розумієте ці прислів’я?

VIII. Підсумок уроку

 1. Гра «Мікрофон»

— Що ми читали на сьогоднішньому уроці?

— Хто є автором цієї байки?

— Чому навчила нас ця казка?

— Що ви вдома розкажете про сьогоднішній урок?

 2. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»

  • Я на цьому уроці ознайомився(лась)…
  • Найцікавішим було…
  • У мене виникло запитання…

3. Домашнє завдання

- Вивчити байку напам’ять (с. 119-121).

 

docx
Додано
2 липня 2022
Переглядів
542
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку