Документ "Урок ПЗЧ. Світ пригод і захоплень. Всеволод Нестайко «Тореадори з Васюківки» "

Про матеріал
Документ "Урок ПЗЧ. Світ пригод і захоплень. Всеволод Нестайко «Тореадори з Васюківки» "Документ "Урок ПЗЧ. Світ пригод і захоплень. Всеволод Нестайко «Тореадори з Васюківки» "
Перегляд файлу

Клас 4

Тема. Світ пригод і захоплень. Всеволод Нестайко «Тореадори з Васюківки»

Мета: ознайомити учнів з творчістю В. Нестайка; формувати навички свідомого читання, аналізувати, вміти виділяти головне в прочитаному тексті; розвивати критичне мислення, комунікативні навички, вміння правильно висловлювати свої думки; виховувати ціннісне ставлення до дружби, любов до близьких людей, бажання їм допомогти.

Обладнання: презентація, аркуші з кросвордом.

Хід уроку

  1. Організація початку уроку
  1. Привітання. Знайомство
  • Доброго ранку,

          Доброго дня!

          Хай плещуть долоньки,

          Тупають ніжки,

          Працюють голівки

          Та сяють усмішки.

          Доброго ранку!

          Доброго дня!

          Бажаєте ви, бажаю вам я!

  • Мене звати Анастасія Олександрівна. Сьогодні урок літературного читання у вас проведу я.

 

  1. Емоційне налаштування
  • Діти, я запрошую вас до подорожі. А щоб наша подорож була приємною і теплою, давайте візьмемося за руки, відчуємо тепло один одного, посміхнемося один одному і подумки побажаємо один одному добра!

 

  1. Основна частина
    1. Повідомлення теми та мети уроку
  • Темою нашого уроку є світ пригод і захоплень! Сьогодні ми з вами познайомимося із твором, який повністю відповідає нашій темі – пригоди! Ближче познайомимося з повістю Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки» та дізнаємося багато цікавого про цього письменника.

 

  1. Вступна бесіда. Розповідь про письменника
  • Давайте разом з вами дізнаємося про життєвий шлях Всеволода Нестайка. Слухайте уважно.

  • У якому місті народився письменник? (Бердичів)
  • Якою була назва дитячого журналу, де вперше працював літредактором Всеволод Нестайко? («Барвінок»)
  • Яку назву мала перша книжка Всеволода Нестайка? («Шурка і Шурко)
  • Не кожній дитині, на жаль, випадає щасливе, безхмарне дитинство. У Всеволода Нестайка воно було обпалене війною, позначене гіркими недитячими переживаннями. Тому, коли він став дорослим, йому захотілося писати для дітей — повернутися в дитинство і догратися, досміятися, дофантазувати разом із юними читачами. Веселий час — дитинство! Сповнене пригод, справжніх переживань і почуттів, воно назавжди залишається в нашій душі світлим образом, що з теплотою згадуємо в дорослому житті. Бо такого в нас більше ніколи не буде, а воно було найкраще, найправдивіше, найдивовижніше. Такий незгладимий слід залишило дитинство і в душі Всеволода Нестайка, бо тільки людина, яка вміє зберегти в пам'яті миті дитячого життя, могла написати "Тореадорів з Васюківки".
     
  1. Читання уривків твору (Вчителем)
  • Ми з вами вже почули біографію письменника. Зрозуміли, що надихнуло письменника на створення цієї повісті. Давайте перейдемо до нашого твору. Я буду вам виразно читати уривки повісті. А ви в цей час сидите тихенько та уважно слухаєте, бо далі ми з вами будемо відповідати на питання. (Читання уривків з повісті «Тореадори з Васюківки»)

 

  1. Бесіда за змістом прочитаного твору
  • Головними героями твору є? (Ява та Павлуша)
  • Давайте пригадаємо, хто зруйнував збудоване хлопцями метро? (льоха Манюня)
  • Для кого проїзд у метро, на думку хлопців, мав бути дорожчим? (для вчителя математики)
  • Для чого Ява вигадує різні штуки – викаблуки? (щоб зажити слави)
  • Як помстилася хлопцям Контрибуція? (загнала хлопців у калабаню)
  • З ким спершу дружив Павлуша? (з Антончиком Мацієвським)
  • За що хлопці не любили Стьопу? (був зразковим учнем)
  • Як Ява врятував Павлушу від діда Салимона? (кидав у діда кавуни)
  • Яке, на думку хлопців, найбільше слово зі слів людських? (дружба)
  • У тексті були незнайомі вам слова. Такі як: пасок, калатало, навкарачках. Давайте спробуємо пояснити кожне з цих слів.
  • Пасок – смужка з шкіри, тканини, якою що-небудь скріплюють, закріплюють, прив'язують до чогось. 
  • Калатало – дерев'яний прилад, який прив'язують на шию тваринам.
  • Навкарачках – на долонях рук і на колінах.

 

  1. Фізкультхвилинка

Руки за голову ставимо сміло          (руки за головою, повороти тулуба

І повертаємось вправо, вліво,                       вправо-вліво)

Двічі наліво, двічі направо,

Зробимо чітко, діти, цю вправу.

Двічі наліво, двічі направо –

Будемо мати гарну поставу.

  1. Самостійне знайомство з новим оповіданням. Читання мовчки
  • Ви молодці. Чудово відповідали на питання. А щоб детальніше розібратися з повістю, пропоную вам прочитати її уривки про себе. По завершенню піднімаєте свою ручку. (Читання мовчки оповідання учнями)

 

  1. Виявлення й оцінка якості самостійного читання
    1. Вправа «Хто це?»
  • Давайте з вами перевіримо як ви уважно читали оповідання. Я буду вам зачитувати описи із уривків повісті, а ви повинні відповісти про кого йдеться мова. Домовилися? Почнемо!
  • «Противна й плямиста, як географічна карта». (Свиня Манюня)
  • «Лайнувся, закашлявся, плюнув і почовгав за хату». (Дід)
  • «Мисливець завзятий, на полюванні коли стріляє, ліве око онучею зав’язує». (Дід Варава)
  • «Депутат райради, ланкова кукурудзоводів». (Мати Яви)
  • «Замість того, щоб заплакати, раптом як закричить: —        Опозогив! — Вона букву “р” не вимовляє.— Загаза чогтова!» (Менша сестричка Яви Яриша)
  • «А взагалі характер ого-го! Сталь, а не характер. Таких на мільйон лише один буває». (Ява)
  • «Бігала навколо калабані і мукала на нашу адресу якісь свої коров’ячі прокльони. В калабаню лізти вона не хотіла. Вона була бридлива, охайна корова». (Контрибуція)
  • Молодці! Уважно читали про себе!

          2) Кросворд

  • Переходимо до наступного нашого завдання. У кожного з вас на парті є аркуш із кросвордом. Розгадайте його в парах самостійно, а потім ми всі разом з вами перевіримо.

 

 

 

 

 

 

1.

 

 

Т

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

О

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

Р

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

Е

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

 

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

Д

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

 

 

 

О

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

Р

 

 

 

 

 

 

 

9.

 

 

 

 

 

 

 

И

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Що будували хлопці? (Метро)
  2. Хто замінив хлопцям бика? (Корова)
  3. Кого ставили в приклад хлопцям? (Карафольку)
  4. Як назвали хлопці врятовану собаку? (Собакевич)
  5. Як називається село, в якому живуть Ява і Павлуша? (Васюківка)
  6. Звідки витягли хлопці цуценя? (Колодязь)
  7.  Що віддав перед «смертю» Ява сестрі Яришці? (Велосипед)
  8. Що викликає у нас, читачів, повість «Тореадори з Васюківки»? (Радість)
  9. Що будували хлопці на баштані з кавунів? (Піраміди)

     

3)чГра «Шифрувальник»

 

  • Діти, наступне наше завдання! За допомогою спеціальної абетки треба прочитати  вислів, який можна вважати основною думкою повісті.

@ - А      #-  Б      $ - В       ^ - Г       & - Д     * - Е      ~ - Є       f- Ж      j – З      [ - И     { - І

 ! - Ї      g – Й      h – К       v – Л      : - М       « – Н       N - О      Z – П     < - Р      ? – С  

Y - Т      q – У        w – Ф       7 - Х      = - Ц        +  - Ч       u - Ш    d- Щ        b – Ю     

L - Я        R – Ь

«  *  :  @  « {  +  N  ^  N   h  < @   d   N  ^ N   $   f  [  Y   Y  {    j  @   &  <   q   f   #   q

«Нема нічого кращого в житті за дружбу»

 

  • Так, правильно молодці!

 

  • Як ви вважаєте, чи  дійсно цей вислів можна вважати основною думкою повісті?

 

  • Отже, цей пригодницький твір не лише розважає, але й навчає. Чого ж найбільше хотів навчити В. Нестайко нас своєю повістю? (бути чесними, відважними, фантазерами і мрійниками, сприймати життя з оптимізмом, цінувати дружбу і вміти бути справжнім другом)
  • Отже, пригодницька література покликана нас навчати розважаючи.

 


  1. Узагальнююча бесіда
  • Наш урок добігає кінця, а щоб перевірити чи все ви правильно запам’ятали, давайте відповімо на декілька запитань.
  •  З якою повістю ми сьогодні познайомились?
  •  Хто є автором цієї повісті?
  •  Чому навчає нас цей твір?
  • Мені було приємно з вами попрацювати. Ви всі чудово працювали. До нових зустрічей!
docx
Додано
2 липня 2022
Переглядів
309
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку