КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«ПОКРОВСЬКИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ»
КОНСПЕКТ
уроку з літературного читання
Тема. Сторінка письменника. Тарас Шевченко
4 клас
Студентки 4 курсу 41-ПО групи
Спеціальність 013
Початкова освіта
Соколенко Анастасіі Олександрівни
2022 рік
Клас: 4 Дата: 23.02.22
Тема: Сторінка письменника. Тарас Шевченко
Мета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом письменника Тараса Шевченка; формувати компетентність спілкуватися рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, комп’ютерна презентація, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організація початку уроку
- Нумо, дітки підведіться !
Всім приємно посміхніться,
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок!
Чи цікаво вам дізнатися,
Що сьогодні може статись?
Ну, то ж всядьтеся зручніше
Почнемо урок скоріше!
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мовленнєва розминка
— Діти, а хто з вас робив зарядку вранці? (Відповіді учнів)
— Зараз ми зробимо зарядку для нашого язичка.
1. Робота над скоромовкою
- Смужечка на смужечці –
Наша Мура мружиться. (Щуриться, жмуриться)
Мружиться - не журиться, (Сумувати)
А муркоче й жмуриться.
2. Робота над чистомовкою
- Та – та – та - ми побачили кота
Ко – ко – ко – назвемо його Мурко .
Іст – іст – іст – білі лапи, сірий хвіст.
ист – ист – ист – запальний веселий хист.(Вдача)
Цем – цем – цем – біга кіт за горобцем.
Ця – ця – ця – ми врятуєм горобця.
III. Повідомлення теми і завдань уроку
- Діти, сьогодні ми познайомимося з біографією Тараса Григоровича Шевченко. Доповнимо її вже відомими фактами.
1. Розповідь учителя
2. Гра «Найуважніший»
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання оповідання Тараса Шевченка «Про себе»
1. Гра «Передбачення»
— Прочитайте заголовок оповідання.
— Хто є його автором?
— Як ви вважаєте, про що йтиметься в цьому оповіданні?
2. Виразне читання оповідання вчителем
— Чи сподобалося вам оповідання?
— Які картини ви уявляли, слухаючи його?
— Які почуття переживали?
— Назвіть головного героя твору.
— Чому оповідання має таку назву?
— Яких ще дійових осіб ви можете назвати?
3. Словникова робота
- Читання колонок слів учнями в парах.
Шаг батіг
мажа череда
царина перелаз
неборак барильце
— Знайдіть тлумачення слів першої колонки у підручнику.
— Доберіть тлумачення до слів другої колонки. (Запис на картка.)
• Прикріплений до держака мотузок або ремінець, яким поганяють тварин; канчук, пуга. (Батіг)
• Певним чином обладнана частина огорожі; місце, де перелазять або переступають, перескакують і т. ін. через неї. (Перелаз)
• Гурт свійських тварин (перев. великої рогатої худоби), які утримуються, пасуться разом. (Череда)
• Невелика посудина для рідини (найчастіше з дерева) з двома днищами й опуклими стінками, стягнутими обручами. (Барильце)
- Пограємось? Я вам кажу визначення, а ви кажете слово.
4. Фізкультхвилинка
5. Виразне читання оповідання учнями
6. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання
— З яким почуттям Тарас Шевченко згадує своє село?
— Якою була хата, де виріс майбутній поет?
— Якими словами поет передає захоплення садом?
— З чим його порівнює?
— Чому рідний сад для нього наймиліший?
— Які рядки тексту свідчать про те, що малий Тарас був допитливим хлопцем?
— Куди він помандрував?
— Чому вирішив повернутися додому?
— Куди він насправді пішов?
— Хто довіз Тараса додому?
— Як чумаки поставилися до хлопця?
— Прочитайте розмову Тараса з чумаками.
— Кого Тарас побачив на подвір’ї?
— Хто найбільше зрадів поверненню Тараса? Чому?
— Хто така Катерина?
— Якою ви її уявляєте?
— Знайдіть і прочитайте уривок, у якому описуються риси характеру Катерини.
— Чому малий Тарас довго не міг заснути?
V. Узагальнення й систематизування знань
1. Гра «Долоньки радості»
- Діти обєднуються в групи: перша група — «я вважаю, що твердження правильне»; друга група — «я вважаю, що твердження неправильне».
— Я читатиму речення, деколи навмисне замінивши слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, плескає в долоньки перша група. Якщо речення неправильне — плескає в долоньки друга група та зачитує правильну відповідь.
VI. Підсумок уроку
1. Гра «Мікрофон»
— Що нового дізналися про життя і творчість Тараса Григоровича Шевченка?
— Що вас найбільше зацікавило? Що вразило?
— Що б ще хотіли дізнатися про життя і творчість великого Кобзаря?
— Що ви вдома розкажете про сьогоднішній урок?
2. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
3. Домашнє завдання