КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«ПОКРОВСЬКИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ»
КОНСПЕКТ
уроку з української мови
Тема. Займенник як самостійна частина мови. Особові займенники
4 клас
Студентки 4 курсу 41-ПО групи
Спеціальність 013
Початкова освіта
Соколенко Анастасіі Олександрівни
2022 рік
Клас: 4 Дата: 24.02.22
Тема. Займенник як самостійна частина мови. Особові займенники
Мета: розширювати уявлення дітей про частини мови, познайомити із займенником, з його особливостями, вчити розпізнавати особові займенники, познайомити з граматичною категорією особи; розвивати аналітичні вміння, вміння спостерігати й робити висновки зі спостережень; розвивати пізнавальну активність учнів; виховувати культуру мовлення.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: інтерактивна дошка, комп’ютерна презентація.
Література:
-
Українська мова та читання : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти (у 2-х ч.) : Ч. 2 / І. О. Большакова, І. Г. Хворостяний. — Харків : Вид-во «Ранок», 2021. — 128 с. : іл.
-
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=q2gT1d_JFR4
Хід уроку
-
Організація початку уроку
-
Привітання
-
Перевірка готовності учнів до уроку
-
Діти, а зараз ми з вами перевіримо чи всі готові до уроку. Подивіться, щоб на ваших партах були підручник, зошит, ручка та олівець. Чудово! Приберіть з своїх парт усі зайві речі до рюкзаків, ми розпочинаємо урок.
-
Емоційне налаштування на урок
-
Діти, а зараз погляньте на слайд. За допомогою своєї руки, покажіть, який у вас настрій. (Діти показують, який у них настрій: лайк, дизлайк, долонька)
-
Бачу, що не у всіх гарний настрій. А для того, щоб підняти настрій, подивіться один одному в очі, посміхніться, передайте частинку свого гарного настрою іншим. (Діти повертаються один до одного та посміхаються)
-
Ось бачите, від ваших посмішок затишніше й світліше стало у нашому класі. Сподіваюсь, що сьогодні на уроці ви зможете проявити свою кмітливість, показати свої знання та отримати від цього радість і задоволення.
-
Актуалізація опорних знань учнів
1. Вправа «Мікрофон»
- Діти, давайте разом з вами за допомогою вправи «Мікрофон» пригадаємо, що ми вже знаємо. (Я задаю запитання, а діти відповідають на нього передаючи мікрофон)
- Які частини мови ви знаєте?
- Що ми вивчали на попередніх уроках?
- Добре, пригадали. Молодці!
-
Каліграфічна хвилинка
-
Розгорніть, будь ласка, свої зошити. Запишіть число – Двадцять четверте лютого. Класна робота. З нового рядка запишіть те, що ви бачите на дошці.
Я Яя яя як ая мя яв
Як немає сили, то й світ немилий.
III. Повідомлення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
-
Сьогодні на уроці ми знову будемо подорожувати країною Знань! В ній ми ознайомимося з поняттям про займенник як частину мови, будемо вчитися розпізнавати особові займенники, познайомимося з граматичною категорією особи.
-
Будьте активні, уважні, адже здобутті знання знадобляться вам на уроках української мови у старших класах.
-
Вивчення нового матеріалу
-
Розповідь вчителя з елементами бесіди
-
Давайте почнемо роботу!
-
Погляньте на слайд. Давайте прочитаємо вірш.
Ми посіяли горох
із матусенькою вдвох.
А минуло кілька днів—
Він зійшов, зазеленів.
Буду їсти залюбки
Я з горохом пиріжки.
-
Скільки речень у вірші?
-
Знайдіть граматичну основу кожного речення.
-
Що помітили цікавого? (Підмети – слова - ми, він, я)
-
До якої частини мови можна віднести ці слова?
-
Чи всі думають, що це – іменники?
-
А в кого інша думка?
-
Назвіть займенники, які почули у вірші.
-
Як ви зрозуміли, що таке займенник?
-
Прочитайте правило у підручнику на сторінці 50.
-
Повторіть правило без підручника.
-
Погляньте на таблицю «Займенники відповідають на питання». Давайте з нею попрацюємо.
-
Робота з підручником. Вправа 1, сторінка 50
-
Давайте розглянемо вправу 1 у підручнику. Прочитайте завдання про себе. Що потрібно зробити?
-
Розгляньте таблицю. Назвіть займенники. Чому їх назвали особовими?
-
Складіть і запишіть (у парі) діалог, уживаючи особові займенники. Визначте їх особу й число.
Зразок. — Куди ти йдеш? — Я несу книгу в бібліотеку. Вона попросила.
-
Робота з підручником. Вправа 2, сторінка 50
-
Наступне наше завдання – вправа 2. Прочитайте завдання про себе. Що потрібно зробити?
-
Діти написали про себе два факти й один фейк. Чи можете ви їх розрізнити? Чому?
-
Я часто не дочитую книжки.Я не забуваю зарядити телефон.Я не люблю дарувати подарунки. Бабуся спекла для мене пиріг. На мені нове вбрання. Сестра любить малювати зі мною.
-
Спишіть три речення на вибір. Визначте число й особу займенників.
-
Запишіть про себе три факти й один фейк. Обведіть займенник я. Попросіть сусіда по парті назвати фейк.
-
Розумнички!
-
Фізкультхвилинка (https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=q2gT1d_JFR4)
IV. Закріплення знань, формування вмінь та навичок
1. Робота з підручником. Вправа 3, сторінка 51
-
Давайте розглянемо вправу 3 у підручнику. Прочитайте завдання про себе. Що потрібно зробити
-
Прочитайте. Як ви гадаєте, хто може про себе так говорити? Чому?
-
Я найпопулярніший у класі! Зі мною всі хочуть дружити! Я мегакрутий!
-
Я найкрасивіша! У мене найдовші вії! Я суперкрута!
-
Поясніть значення виділених слів. Коли вживають ці слова?
-
Спишіть, замінюючи займенник першої особи однини іншим особовим займенником. Як змінився текст? Чому?
-
Молодці!
2. Робота з підручником. Вправа 4, сторінка 51
-
Давайте розглянемо вправу 4. Прочитайте завдання про себе. Що потрібно зробити
-
Прочитайте анотацію до повісті А. Аудгíльд Су´льберґ «Хто проти суперкрутих?». Випишіть словосполучення з особовими займенниками. Обведіть їх.
-
Дванадцятилітня А´нне Бе´а вважає себе потво`рою. У школі на неї поглядають співчутли`во, а кілька суперкрутих однокласниць відверто глумля´ться і цьку´ють.Їй доведеться подивитися в очі власним страхам і дати вíдсіч суперкрутим. Протистояти булінгу Анне допомає її вірний друг Нільс. Дівчинка разом із «непомітними» однокласниками створює гурт «Темна конячка» й перемагає в Конкурсі талантів. Ця книга про справжню дружбу, про те, як нам знаходити друзів, як їх не втрачати і як підтримувати одне одного в різних ситуаціях.Можливо, тобі сподобається книга?
-
Молодці!
3. Робота з підручником. Вправа 6, сторінка 51
-
Ви дуже швидко працюєте, розумнички! Давайте швиденько розглянемо вправу 6.
-
Прочитайте завдання про себе. Що потрібно зробити?
-
Запиши прикметники в порядку зростання якості, додаючи різні особові займенники.
-
Красивий, найкрасивіший, красивіший; популярний, найпопулярніший, популярніший; довший, довгий, найдовший.
-
Дуже добре, молодці.
V. Підсумок уроку
-
Технологія «Незакінчене речення. Кубик Блума»
-
Наш урок добігає кінця. А щоб відстежити, чи все ви правильно запам’ятали, ми скористуємося чарівним кубиком з незакінченими реченнями. Я кидаю будь-кому з вас кубик, він його ловить. Та сторона, яка випала, вказує на те, що йому потрібно зробити: відповісти на запитання або виконати завдання. Якщо відповідь учня неповна, то однокласники можуть допомогти йому, доповнити її. Якщо все правильно, то цей учень кидає іншому.
-
Дай відповідь на запитання. Займенник — … частина мови.
-
Дай відповідь на запитання. Займенник вказує на …, їхні ознаки чи …, але не … .
-
Дай відповідь на запитання. Займенники відповідають на питання …, …, … .
-
Наведи приклади займенників.
-
Розумнички, всі правильно закінчили речення!
-
Рефлексія
-
Пропоную вам усно відповісти на питання.
-
Чи були ви сьогодні справжніми розумничками?
-
Чи було вам цікаво на уроці?
-
У яку країну ви сьогодні знову завітали? Що ви там дізналися?
VI. Повідомлення д/з
-
Відкрийте ваші щоденники та запишіть домашнє завдання. Сторінка 51, вправа 5. Напишіть переказ анотації своїми словами від імені першої чи другої особи. Обведіть займенники.
-
Гарного дня!