Доповідь на методоб’єднання керівників гуртків образотворчого мистецтва на тему: «Творчість Катерини Білокур»

Про матеріал
Ім'я Катерини Білокур самобутньої художниці з народу, яка в своїх чудових полотнах втілила невмирущу красу живописної української природи. Картини українки Катерини Білокур відомі не тільки українцям, а й поціновувачам мистецтва зі всього світу. Майстриня “наївного мистецтва” стала першою жінкою, про шедеври якої дізнався весь світ. Її картини сварили, ними захоплювалися, але жодного роботи Білокур не залишали байдужим.
Перегляд файлу

 

Комунальний позашкільний навчальний заклад

«Кіровоградський обласний центр дитячої та юнацької творчості»

 

Методичне об’єднання керівників гуртків декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доповідь

на тему: «Творчість Катерини Білокур»

 

 

 

 

 

Підготувала: Гноєва Світлана Олегівна, керівник Народного художнього колективу студії образотворчого мистецтва «Соняшник»  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кропивницький 2018 р.

 

 

 

Ім'я Катерини Білокур самобутньої художниці з народу, яка в своїх чудових полотнах втілила невмирущу красу живописної української природи.

Картини українки Катерини Білокур відомі не тільки українцям, а й поціновувачам мистецтва зі всього світу. Майстриня “наївного мистецтва” стала першою жінкою, про шедеври якої дізнався весь світ. Її картини сварили, ними захоплювалися, але жодного роботи Білокур не залишали байдужим.

 

 

 

Пропоную дізнатися трохи більше про нашу талановиту співвітчизницю та подивитися на картини, які підкорили багатьох досвідчених художників.

Катерина Білокур є  представницею так званого “наївного мистецтва” - групи художників, що не здобули академічної освіти, проте стали частиною загального художнього процесу.

Довідка. Катерина Білокур народилася 7 грудня у 1900 році на Полтавщині, нині Київська область. Родина майбутньої художниці хоч і була дуже бідна, але Катерина самостійно вивчила літери по букварю і навчилася читати

Згодом їй дозволили користуватися місцевою бібліотекою, і вона дізналася про мистецтво та почала малювати. Перші роботи Білокур робила потайки на клаптиках полотна, малюючи вугіллям.

1924 року Білокур подає документи у Миргородський художньокерамічний технікум, де їй відмовили за браком освіти.

У 1928 році Катерина Білокур вдруге намагається вступити вже до Київського театрального технікуму, але їй знову відмовили з тих же причин.

Тому вона вирішує опанувати художню майстерність самостійно. Самотужки й послідовно вона проникає в складний творчий процес, відкриваючи для себе таємницю техніки.

Довгий час художниця не ґрунтувала полотна, внаслідок чого її твори темніли, втрачали свій справжній колір.

Малювала картини не в приміщенні, а на повітрі, весь час переносячи мольберт з місця на місце. Так поволі заповнювалося все полотно написаними з натури мотивами у відповідності до заздалегідь продуманої до деталей композиції.

 

Білокур не робила ескізів до своїх картин і не писала етюдів, і навіть не наносила на полотно контуру майбутньої композиції. По зафарбованому полю вона відразу ж писала деталь за деталлю, у відповідності до задуму. Це прийом, властивий всім народним майстрам і недосяжний для художників професійного станкового живопису.

 

Три картини Білокур - “Цар-Колос”, “Берізка” і “Колгоспне поле” були включені до експозиції радянського мистецтва на Міжнародній виставці в Парижі (1954). Тут їх бачить Пабло Пікассо і висловлює думку, яка стала відомою на весь світ.

 

“Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ”.

 

 

 

 

 

 

 

Катерина Білокур. Квітка-душа: «Віруєш, малюючи картину, в рід людський і в людяність людини»

 

 

 

Цікаві факти

 

 

Шість жоржин на картині “Колгоспне поле” Білокур малювала три тижні

 

Окрім квітів Катерина Білокур малювала пейзажі та портрети

 

На честь художниці поставили балет “Катерина Білокур”.

Декілька разів зверталася до сюжету лелеки, котрий приносить дитину, але відмовилася від цієї ідеї через подив і нерозуміння оточуючих, котрі чекали від неї лише квітів.

Сама робила пензлі - вибирала з котячого хвоста волосини однакової довжин. 

 

  

Катерина Білокур «Соняшники»

 

Друга половина 30-х та початок 40-х років – результативний період у творчості Катерини Білокур. Саме тоді художниця знаходить свій жанр, поступово опановує техніку живопису й художню майстерність.

У 40-х роках картини Білокур виставляють на виставках у Полтаві, а згодом у Києві.

У 1949 році Катерина Білокур стає членом Спілки художників України.

В п’ятидесяті роки майстриня звертається до такого жанру живопису, як натюрморт.

У 1951 році нагороджена орденом Знак Пошани, одержала звання Заслуженого діяча мистецтв України.

У 1956 - одержує звання Народного художника України.

У 1961 році 10 червня після смерті матері Катерина Білокур помирає через брак ліків та доцільного медичного лікування. Похована в Богданівці.

 

 

 

  

Катерина Білокур «Соняхи»

 

 

 

Література

1.http://www.ukrmuzey.com/gallery/tvorchist-katerini-bilokur-1900-1961

2.Розсошинська Н. Зоряний вінок шани іпамяті // Дивослово. – 2001. - №

6. – С. 40-43

 

Методичне об’єднання керівників гуртків декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва, протокол №15 від 20.02.2018

 

pdf
Додано
31 січня 2019
Переглядів
836
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку