Дослідницька робота з вихованцями «Вивчення особливостей утримання та перший досвід розведення сомів кларіус (Clarius batrachus) в умовах акваріума»

Про матеріал
Тема «Вивчення особливостей утримання та перший досвід розведення сомів кларіус (Clarius batrachus) в умовах акваріума» Мета роботи: вивчити особливості розмноження сомів кларіусів в домашньому акваріумі, особливості росту та життєдіяльності мальків, а також їх харчові вподобання. Поставлені такі задачі: 1. Проаналізувати навчально-методичну літературу з теми 2. Познайомитися з еколого-біологічними особливостями сомів 3. Створити оптимальні умови для розведення кларіусів в умовах акваріума 4. Вести щоденник спостереження за розвитком мальків та поведінкою дорослих особин 5. Виявити вподобання до вибору корма мальками та дорослими особинами Предмет дослідження: розмноження та розвиток сома кларіус, вивчення харчових вподобань мальків та дорослих особи І Актуальність роботи Кларієвий сом або кларіус поки що вважається у нас екзотикою і живе в основному в акваріумах, для краси. При цьому, в Європі це один з найпопулярніших видів риби для промислового розведення в гастрономічних цілях. Логіка проста: кларіус дуже швидко зростає (сомики досягають товарних розмірів приблизно за рік, а завдяки генетикам і швидше) і надзвичайно невибагливий. Він витримує дуже високу щільність посадки, до 600 кг риби на тонну води. До того ж, м'ясо кларіуса дуже поживне, гіпоалергенне і насичене корисними жирними кислотами. Все це робить його вирощування дуже економічно привабливим. Єдиний нюанс – розводити його треба не в ставках, а в спеціально обладнаних комплексах. Ферма для вирощування кларіусів в замкнутому циклі являє собою, по суті, кілька великих акваріумів і систему біологічної фільтрації. Вода, що проходить через фільтри очищується бактеріями від неапетитних і шкідливих продуктів життєдіяльності сомів, збагачується киснем, а потім знову надходить в акваріуми з рибою. Те ж саме відбувається, до речі, в будь-якому великому акваріумі з зовнішнім фільтром. Тому ми вирішили спробувати розвести сомів в домашньому акваріумі ємністю 200 літрів.
Перегляд файлу

Відділ освіти Павлоградської міської ради Дніпропетровської області

КПНЗ «Станція юних натуралістів» м. Павлограда

Тема

«Вивчення особливостей утримання

та перший досвід розведення

сомів кларіус (Clarius batrachus) в умовах акваріума»

 

Керівник: Мамотенко Юлія Олександрівна, заступник директора

 

Виконавці: Мамотенко Вікторія, Мамотенко Валерія, вихованці гуртка «Юні екологи»

 

Вступ

Ми навчаємося в 6 класі, дуже любимо доглядати за тваринами та рослинами. Але найбільшим захопленням є акваріуми – догляд та спостереження за мешканцями. Акваріум, як екзотичний острівець природи, дивує і радує око. А акваріумні рибки – це фантастичне багатство фарб і форм. Завдяки своїм граціозним рухам вони дозволяють відпочивати, забувати про негаразди й тривоги.

А нещодавно  дізналися, що крім естетичного задоволення, акваріум може мати і економічний ефект. В домашніх акваріумах з успіхом розводять як декоративних, так і промислових риб. Найбільш цікавими мешканцями нашого домашнього акваріума є соми кларіуси, які вже досягли статевозрілого віку, тому  вирішили дослідити особливості їх утримання та розведення в домашніх умовах.

Після обговорення було обрано таку тему:

«Вивчення особливостей утримання та перший досвід розведення сомів кларіус (Clarius batrachus) в умовах акваріума»

 

 

 

 

 

 

Мета роботи: вивчити особливості розмноження сомів кларіусів в домашньому акваріумі, особливості росту та життєдіяльності мальків, а також їх харчові вподобання.

 

Поставлені такі задачі:

  1. Проаналізувати навчально-методичну літературу з теми
  2. Познайомитися з еколого-біологічними особливостями сомів
  3. Створити оптимальні умови для розведення кларіусів в умовах акваріума
  4. Вести щоденник спостереження за розвитком мальків та поведінкою дорослих особин
  5. Виявити вподобання до вибору корма мальками та дорослими особинами

 

Предмет дослідження: розмноження та розвиток сома кларіус, вивчення харчових вподобань мальків та дорослих особи

 

І Актуальність роботи

 Кларієвий сом або кларіус поки що вважається у нас екзотикою і живе в основному в акваріумах, для краси. При цьому, в Європі це один з найпопулярніших видів риби для промислового розведення в гастрономічних цілях. Логіка проста: кларіус дуже швидко зростає (сомики досягають товарних розмірів приблизно за рік, а завдяки генетикам і швидше) і надзвичайно невибагливий. Він витримує дуже високу щільність посадки, до 600 кг риби на тонну води. До того ж, м'ясо кларіуса дуже поживне, гіпоалергенне і насичене корисними жирними кислотами. Все це робить його вирощування дуже економічно привабливим. Єдиний нюанс – розводити його треба не в ставках, а в спеціально обладнаних комплексах.
Ферма для вирощування кларіусів в замкнутому циклі являє собою, по суті, кілька великих акваріумів і систему біологічної фільтрації. Вода, що проходить через фільтри очищується бактеріями від неапетитних і шкідливих продуктів життєдіяльності сомів, збагачується киснем, а потім знову надходить в акваріуми з рибою. Те ж саме відбувається, до речі, в будь-якому великому акваріумі з зовнішнім фільтром. Тому ми вирішили спробувати розвести сомів в домашньому акваріумі ємністю 200 літрів.

 

 

 

 

Практична цінність:

Кларіуси невибагливі в утриманні і не потребують високих затрат на догляд. Бажаний просторий акваріум. Але посадка риб досить щільна 600 кг на 1 т води. Досягають товарного вигляду за рік.

Годування: ненажерливі, поїдають будь-як живі, так і сухі комбіновані корми. Беруть корм не тільки з дна, але і з поверхні і в товщі води.

Розведення: дозрівають в 2-3 роки. Температура води 28-30°С. Якість води не має значення, тому що це досить витривала риба. Продуктивність більше 500 ікринок. Інкубаційний період 30-40 годин.

Кларієвий сом – дієтична риба, має мало кісток, немає луски. М'ясо соковите та має низький рівень холестерину, нижчий ніж у форелі та скумбрії, містить всі незамінні амінокислоти, омега 3 - кислоти та антиоксиданти, не викликає алергічних реакцій навіть у тих хто має алергію на рибу. Споживання цієї риби знижує рівень холестерину в крові, та використовується для профілактика серцево - судинних захворювань.
Якщо дана риба вирощена в установці замкнутого водопостачання, це дозволяє забезпечити відсутність в ній радіонуклідів, поверхнево активних речовин, важких металів, отрут та токсинів, що потрапляють у річки та озера з площі водозбору. Це екологічно чистий продукт!

Все це робить його розведення економічно дуже привабливим.

 

Об’єкт дослідження:

Дослідження проводилося в акваріумі ємністю 200 літрів, який обладнано внутрішнім фільтром, регульованим нагрівачем, повітряним компресором, світильником і термометром

Мешканцями даного акваріуму є пара кларієвих сомів (Clarius batrachus).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ Вивчення наукової літератури

 

Загальні відомості

 

Відмінністю сома Кларіуса є довгий спинний плавець, що тягнеться від потилиці і до самого хвостового, він також має довгий під хвостовий плавець і вісім вусиків. Два з них в районі ніздрів, 2 на нижній щелепі і 4 знаходяться під щелепою. Тіло сома-Кларіуса веретеноподібної форми (вугреподібне). Є деревовидні додаткові органи на зябрових дугах. Луски і дрібних кісток немає. Населяє Кларіас води Південно-Західної та Південно-Східної Азії і Африки.

Види Claries gariepinas

  •                   Сом африканський кларієвий.
  •                   Сом мармуровий кларієвий.
  •                   Кларіас нільський.

Формою тіла Кларіус схожий на вугра і сірого сома. Колір шкіри залежить від кольору води, як правило, мармуровий, має сіро-зелений відтінок. Статевозрілим Кларіус стає у віці близько півтора років, в цей час Кларіус важить до 500 грамів і має довжину до 40 сантиметрів. Представники виду Кларіас ростуть до 170 сантиметрів, досягаючи ваги 60 кілограм. Термін життя близько 8 років.

Від зябрових порожнин сома Кларіуса відходить надзябровий орган у вигляді деревовидного розгалуження. Його стінки пронизані кровоносними судинами, що мають дуже велику сумарну поверхню. Іншими словами - це орган, що дозволяє йому дихати, перебуваючи на суші. Надзябровий орган наповнений повітрям і ефективний коли повітря має вологість близько 80%. Якщо повністю виключається зяброве дихання, це може служити причиною загибелі тварини. Кларіуса допускається перевозити без води при достатній температурі, яка виключає переохолодження. Температура нижче 14 градусів призводить сома Кларіас до загибелі.

У сома Кларіус є орган, здатний виробляти електрику. Під час нересту особини Кларіусів спілкуються за посередництвом електричних розрядів. Вони генерують електричні розряди також при появі чужака одного з ними виду, що входить в сигнальну систему риб цього виду. Чужинець може забратися геть або прийняти виклик і, в свою чергу, видати аналогічні сигнали.

Сому виду Кларіус комфортно, коли кількість розчиненого у воді кисню не менше 4,5 мг / літр і вільний доступ до поверхні води. При зміні умов проживання він відповзає в інше озеро.

 

 

Досить всеїдний, може харчуватися:

  •                   молюсками;
  •                   рибою;
  •                   водяними жуками;
  •                   рослинною їжею.

і не гребує падаллю.

Є об`єктом рибальства і рибництва.

Кларіус плямистий (Clarius batrachus)

плямистий кларіус

Інакше його називають лягушковим кларієвим сомом. У неволі виростає до 50 см, в природі досягає 100 сантиметрів. Мешканець озер Південно-Східної Азії. Кларіус плямистий є досить недорогим продуктом харчування в Таїланді.

Є кілька різновидів сома Кларіуса плямистого з різним забарвленням, від сірувато-коричневого до сірого кольору. А також оливкового з сірим животом. В акваріумі популярна альбиносна форма Кларіуса плямистого - білого кольору з червоними очима.

Статеві відмінності: самці сома Кларіуса плямистого забарвлені яскраво, дорослі особини мають сірі плями в кінці спинного плавника. У альбіносів відрізняється форма живота - він у самок більш округлий.

Здатний дихати повітрям. Робити це Кларіасу плямистому дозволяє надзябровий орган. Але в акваріумі ця необхідність виникає тільки після щільного обіду, тоді він піднімається до поверхні води. У природі цей орган дозволяє йому мігрувати з одного водоймища в інше.

Зовнішній вигляд сома Кларіаса нагадує мішкозяберного, але сом Кларіус набагато активніше і нахабніше. Наступна відмінність між ними - спинний плавець. Короткий у мішкозяберного сома, у Кларіуса він - довгий, тягнеться по всій спині. Спинний плавець має 62-67 променів, у анального їх 45 - 63. Ці плавці не досягають хвостового, перериваючись перед ним. Чотири пари вусів розташовані на морді, їх чутливість дозволяє рибі відшукувати їжу. Очі маленькі, але проводилися дослідження, які показали, що в них є колбочки, подібні таким же в очах людини. І це дозволяє рибам розрізняти кольори. Це дивовижний факт, враховуючи, що він проживає у похмурих придонних шарах.

Утримувати сомів Кларіусів плямистих можна як в парі, так і поодинці. Однак потрібно враховувати їх агресивність і ненажерливість. Кларіус пожирає навіть тих, що  живуть разом з ним великих риб. Разом з ним можна утримувати великих Цихлид, паку, аровану, великих сомів, але не факт, що він їх не з`їсть.

Дорослі особини Кларіуса слід тримати в акваріумі не менше, ніж на 200 літрів із кришкою, що щільно закривається, інакше сом неодмінно захоче обстежити квартиру. Без води сом може перебувати близько 30 годин. Беручи його в руки, слід бути обережним - на тілі цього сома є отруйні шипи, контакт з якими призводить до хворобливих пухлин.

Сом породи кларіус

Великий і ненажерливий хижак. У природі харчується:

  •                   молюсками;
  •                   дрібної рибкою;
  •                   водними бур`янами і детритом.

Тому в акваріумі годують його дрібними живородками, хробаками, гранулами, шматочками риби. Також можна давати дрібно нарізані яловиче серце та нежирну яловичину.

Статеве дозрівання наступає при величині 25-30 сантиметрів, тобто до віку приблизно півтора року. В акваріумі розмножують рідко, оскільки розмноження вимагає великих ємностей. Потрібно поміщати в акваріум зграйку сомів і вони самі розділяться на пари, після чого пари потрібно відсаджувати, оскільки вони стають дуже агресивні.

Розмноження

Нерест сома Кларіуса починається шлюбними іграми. Риби в парі плавають по акваріуму. У природних умовах Кларіуси риють ямку в піщаних берегах. В акваріумі вони готують місце нересту, викопуючи в грунті ямку, куди потім відкладають кілька тисяч ікринок. Кладку протягом приблизно доби охороняє самець, а коли проклюнутся ікринки - самка. Як тільки личинки проклюнулися, батьків потрібно відсадити щоб уникнути канібалізму. Мальок підростає досить швидко, вже з цього часу виявляючи схильності ярого хижака. На корм їм потрібні трубочник, дрібний мотиль. Через схильність до обжерливості годувати їх при утриманні потрібно невеликими порціями кілька разів протягом дня.

 

 

 

 

ІІІ Основна частина

Свою роботу ми почали зі спостереження за парою статевозрілих сомів.

Статевозрілими ці риби вважаються у віці два-три роки. Нашим улюбленцям близько двох років.

Самців можна відрізнити по широкому лобу, більш стрункому тілу і яскравому забарвленню.

C:\Users\Екатерина\Pictures\соми\IMG_20170119_184143.jpg

Наша пара завжди і скрізь тримається разом. Рибки доглядають один за одним і періодично переплітають вуса, як би цілуючись.

C:\Users\Екатерина\Pictures\соми\IMG_20170110_100902.jpg

Наш самець став дуже агресивним. З літературних джерел ми знаємо, що у  період нересту у них зростає агресивність, і вони дуже завзято захищають свою територію.

У самки більше провисає черевце, ніж тиждень тому.

Сьогодні ми помітили, що самка почала активно рити ямку в кутку акваріума і активно захищає це місце.

C:\Users\Екатерина\Pictures\соми\IMG_20170118_104544.jpg

З літературних джерел відомо, що кладка зазвичай налічує близько 300-600, іноді до 1000 ікринок. Новоспечені батьки її активно охороняють, а в розвитку мальків беруть участь обоє батьків. З ікри мальки з'являються через дві доби, а ще через шість здатні самостійно плавати і харчуватися. Продовжуємо спостереження.

 

 

 

 

На 3 добу з’явилися мальки, їх дуже багато і перелічити поки що немає можливості. Розмір мальків приблизно до 1 см. В літературних джерелах сказано, що батьків і мальків тримають окремо. Але ми спостерігали за поведінкою батьків - вони не проявляють агресії і не намагаються з’їсти мальків, тому ми вирішили поки що не відсаджувати мальків.

C:\Users\Екатерина\Desktop\постер\img056.jpg

Молодняк годуємо мікрокормом. «Розмір» їжі плануємо збільшувати по мірі зростання рибок. Порції даємо невеликі, кілька разів на день через схильність до обжерливості.

C:\Users\Екатерина\Desktop\постер\IMG_20170110_101037.jpg

 

C:\Users\Екатерина\Desktop\постер\IMG_20170119_183607.jpg

Приблизна кількість мальків 500-600 штук. Їх кількість не зменшується, батьки не проявляють агресії та ознак канібалізму, тому вирішено залишити мальків зростати разом з батьками.

 

 

 

 

Ростуть мальки дуже швидко, на сьогоднішній день їх розміри складають 3-6 см.

C:\Users\Екатерина\Desktop\постер\IMG_20170119_183538.jpg

 

В півтора місяця у них формується надзябровий орган. Про це свідчать періодичні підняття мальків  на поверхню води

C:\Users\Екатерина\Desktop\постер\IMG_20170120_055331.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дата

Результати спостереження

Поведінка батьків, харчування

Розміри мальків, харчові вподобання

1

29.11.2016

У самки сильніше провисає черевце і вона почала активно рити ямку в кутку акваріума і  захищає це місце.

Самець став дуже агресивним, самка теж оберігає кладку. Харчування дрібно нарізана яловичина, гранульований корм для сомів

-

2

1.12.2016

Поява мальків – прозорих з легким блідо-рожевим відтінком

Самець і самка разом оберігають потомство. Харчування дрібно нарізана яловичина, гранульований корм для сомів

0,3-1 см

3

05.12.2016

Почали годувати мальків мікрокормом

Агресії і ознак канібалізму не проявляють. Харчування не змінилося

0,3-1 см, корм артемія

4

10.12.2016

Приблизна кількість мальків 500-600

Агресії і ознак канібалізму не проявляють. Харчування не змінилося

0,5-1,2 см, корм артемія

5

20.12.2016

«Розмір» їжі збільшено по мірі зростання рибок. Порції даємо невеликі, кілька разів на день через схильність до ненажерливості. Починається зміна забарвлення зявляються темні плями на тілі.

Поведінка спокійна, без ознак агресії. Корм не змінюємо

2-4 см.

Корм дафнія, Почали проявляти інтерес до «дорослого» корму

6

29.12.2016

Кількість малька не змінилася. Потомство активно росте і проявляє ознаки ярого хижака

Поведінка і харчування без змін

2,2-4,5 см Корм подрібнений мотиль, трубочник

7

10.01.2017

Формується надзябровий орган, про що свідчать періодичні підняття мальків над поверхнею води

Поведінка і харчування без змін

3-5 см Корм дафнія, мотиль, інтерес до дорослого корма

8

18.01.2017

Мальок намагається їсти дорослий корм, хватаючи шматочки мяса та гранули, які призначені для батьків

Поведінка і харчування без змін

3,5-6 см Активно хватають дорослий корм і живляться також дафнією

C:\Users\Екатерина\Pictures\соми\IMG_20170126_192747.jpg

 

 

 

 

Висновок

Кларіуси невибагливі в утриманні і не потребують високих затрат на догляд. Температура води 28-30°С. Якість води не має значення, тому що це досить витривала риба.

Годування: ненажерливі, поїдають будь-як живі, так і сухі комбіновані корми. Беруть корм не тільки з дна, але і з поверхні і в товщі води.

Продуктивність більше 500 ікринок. Інкубаційний період 30-40 годин.

У нас мальки утримувалися разом з дорослими особинами, які не проявляли жодних ознака агресії та канібалізму.

Кількість мальків не зменшувалася. Ріст дуже швидкий - за 1,5 місяці розміри мальків збільшилися в 6 разів. Дорослі особини теж збільшилися, але у них темпи росту значно нижчі – самка виросла на 2 см, а самець  - на 1,5 см.

Годували риб невеликими порціями 3-4 рази на день. Розміри корму залежать від розмірів мальків. Спочатку годували артемією, потім дафнією, подрібненим мотильом та трубочником. З місячного віку почали проявляти інтерес до дорослого корму – подрібненої телятини та гранульованого корму для сомів. Не відмовлялися і від рослинного корму, який давали 1 раз на добу – його збирали як дорослі соми, так і малеча.

Утримання сома кларіуса в акваріумі не вимагає створення і підтримки якихось надскладних умов. І якщо вас не лякають великі обсяги акваріума, а головне — є, де його розмістити, то обов'язково спробуйте завести у себе і приручити це диво природи. Це може стати для вас не тільки цікавим і захоплюючим заняттям, а й досить дохідним домашнім бізнесом.

 

C:\Users\Екатерина\Pictures\соми\IMG_20170119_183608.jpg

Додатки

C:\Users\Екатерина\Pictures\акваріум\IMG_20170118_104540.jpgC:\Users\Екатерина\Pictures\акваріум\IMG_20170118_104544.jpg

Дорослі особини

C:\Users\Екатерина\Downloads\img056.jpg

Самка з новонародженим потомством

 

C:\Users\Екатерина\Pictures\акваріум\IMG_20170110_101020.jpg

Проведення вимірів для щоденника спостережень

C:\Users\Екатерина\Pictures\акваріум\IMG_20170110_101037.jpg

 

C:\Users\Екатерина\Pictures\соми\IMG_20170126_192523.jpg

Мальки в 3 тижні

C:\Users\Екатерина\Desktop\постер\IMG_20170120_055331.jpg

Мальки в 1 місяць

 

C:\Users\Екатерина\Desktop\постер\IMG_20170119_183538.jpg

Розміри в 1,5 місяця

 

 

 

 

Темпи росту малька

Темпи росту дорослих особин

docx
Додано
14 квітня 2020
Переглядів
672
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку