Досвід роботи "Активізація роботи учнів та підвищення мотивації дітей на уроках англійської мови за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій"

Про матеріал
У представленому досвіді розглядаються аспекти впровадження новітніх інформаційно-комунікаційних технологій під час вивчення англійської мови з метою активізації роботи учнів на уроках та формування стійкої мотивації дітей до вивчання іноземної мови. . Варто відзначити, що таке бачення проблеми є актуальним. В рамках реформи середньої освіти України, зростає важливість володіння іноземними мовами та адаптація людини до життя в інформаційному суспільстві, що надає чудову можливість використання різноманітних технологічних інструментів і ресурсів на уроках англійської мови в школі. . Такий підхід сприятиме розвитку учнівської самоорганізації і самореалізації, появі нових мотивів учіння, підвищенню пізнавальної активності учнів. У роботі наголошується на перевагах впровадження ІКТ в навчальний процес. Наводяться приклади з практики педагога щодо особливостей їх використання у початковій, середній та старшій школі, тестування, організацію дистанційного навчання , розробки оціночних листів, презентацій, проектів тощо. Даний досвід демонструє форми й напрямки застосування інформаційно-комунікаційних технологій на уроках англійської мови, за допомогою яких учитель може збагатити зміст уроку, удосконалити рівень володіння учнів мовою, систему оцінювання. Даний досвід може бути корисним як для вчителів англійської мови, так і для вчителів інших предметних напрямків, оскільки порушене питання є актуальним і потребує всебічного вивчення і обговорення.
Перегляд файлу

Вступ 

     Початок ХХІ століття характеризує суспільство як інформаційне, в якому здійснюється інформатизація всіх галузей науки і освіти. Основним завданням є адаптація людини до життя в інформаційному суспільстві У цих умовах революційних змін вимагає й система навчання, адже нині якісне викладання дисциплін не може здійснюватися без використання засобів і можливостей, які надають комп’ютерні технології та Інтернет. В оновлених навчальних програмах загальноосвітніх шкіл зазначено: «Особливу увагу слід звернути на використання інформаційно-комунікаційних  технологій у вивченні іноземних мов. Види роботи з іншомовними Інтернет-ресурсами слід направити на розвиток умінь орiєнтуватися в сучасному інформаційному середовищі та придбання реального досвіду міжкультурного спілкування іноземною мовою, використовуючи  мультимедійнi ресурси та комп`ютерні технології для презентації пізнавальної та практичної діяльності» . В сучасних умовах найбільш актуальним завданням освіти під час навчання іноземним мовам в школі  є формування комунікативної компетенції учнів (мовної, мовленнєвої соціокультурної, соціолінгвістичної та загально навчальної). Використання ІКТ стає найбільш ефективним засобом, що сприяє розширенню освітнього простору сучасної освіти, дозволяє досягти такого рівня комунікативної компетенції, який буде достатнім для здійснення міжособистісного і міжкультурного спілкування з носіями мови в усній (говоріння, аудіювання) та письмовій (читання, письмо) формах.

    Тому одним із найважливіших напрямків інформатизації освіти є використання можливостей комп’ютерних технологій для активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів, підготовки до життя в умовах сучасного суспільства в цілому.

Обґрунтування актуальності досвіду, його практичної значущості

     Важливість і необхідність впровадження ІКТ у навчанні обґрунтовується багатьма міжнародними експертами і вченими, які довели, що ІКТ мають сильний позитивний вплив на освіту, оскільки відкривають можливостi впровадження абсолютно нових методів викладання і навчання. Новітні технології прискорюють передавання знань і накопиченого досвіду людства від покоління до поколiння, дають змогу людині успішніше й швидше адаптуватися до навколишнього середовища, одержувати необхідні знання. Активне й ефективне впровадження ІКТ в освіту є важливим чинником створення нової системи освіти, що відповідає вимогам ІС і процесу модернізації традиційної системи освіти в світлі нових вимог. Звідси можна сказати, що актуальність даного питання має місце у сучасному освітньому середовищі.

        Сучасним учням доступні найрізноманітніші джерела інформації. Їх чисельність надає дітям можливість отримати будь-які знання i без учителя,  але часто саме наявність готової інформації сприяє розвитку пасивності. Зникає прагнення до пошуку, пізнання, творчості, тобто діяльності. Навчальний матеріал може здаватися учням "сухим" і нецікавим. Все це змусило мене, як вчителя, замислитися над тим, якими ефективними технологіями, методами, прийомами володію. Які саме засоби навчання цілеспрямовано приведуть моїх учнів до успіху в оволодінні знань, а мене до розв'язання актуальних педагогічних завдань. Спочатку я зацікавилася такою незвичайною та яскравою комп'ютерною підтримкою уроку, а сьогодні можу з впевненістю стверджувати, що ІКТ- це один із необхідних, актуальних засобів активiзації процесу навчання, який сприяє більш успішному навчанню дітей в початковій, середній та старшій школі, дозволяє підтримувати мотивацію учнів до вивчання іноземної мови, сприяє формуванню як предметних, так i ключових компетенцій, всебічному розвитку школярів як особистостей, виховання інформаційної культури

      Багато провідних науковців та педагогів приділяли увагу доцільності використування ІКТ на уроках:  за Ф. Діствергом (видатний німецький педагог), «як би активно не прагнув учитель викладати, якщо при цьому він не забезпечив активну діяльність  учнів, їх мотивацію і організацію, процес навчання фактично не функціонує. Такі вчені, як О. Арламов, М. Бургін, В. Журавльов дійшли висновків, що застосування ІКТ в школах - це якісно новий етап у формуванні та розвитку особистості школяра як розвиненої, активної, творчої особистості. Полат Є.С., автор «Інтернет на уроках іноземної мови. Іноземні мови в школі», зазначав, що застосування комп’ютерів на уроках іноземної мови значно підвищує інтенсивність навчального процесу, ніж при традиційному навчанні. Згідно з М. Кирмайером, при використанні інтерактивних мультимедійних технологій у процесі навчання частка засвоєного матеріалу може сягати 75%.Вчитель –методист Іванова О.М.у книзі «Підвищення інформаційно-комп’ютерної компетентності педагогів та учнів» зазначила, що комп’ютер нівелює такий негативний психологічний фактор, як відповідеобоязнь; пsд час традиційних занять - різні фактори такі, як дефект вимови, страх зробити помилку, невміння вголос формулювати свої думки. Такі перешкоди можуть завдати учневі проявити свої реальні знання. Залишаючись наодинці з комп’ютером, учень, як правило, не відчуває ніяковості і намагається проявити максимум своїх знань.     

Приведені вище факти та дослідження  і зумовили актуальність теми мого досвіду: «Активізація роботи  та підвищення мотивації учнів на уроках англійської  мови за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій».

Розкриття провідної ідеї досвіду, її складових та технологiй реалізації обраної педагогічної ідеї в організації навчально-виховного процесу

       Йдучи на урок у будь-який клас, щоразу замислююся, яким же має бути сучасний урок, як організувати і провести його, отримати максимальну віддачу? Для того, щоб наблизити навчальну ситуацію на уроці до сучасного життя і разом з цим зацікавити учнів до вивчення англійської мови, я у своїй практиці намагаюся впроваджувати інноваційні технології, але в жодному разі не перевантажую ними уроки. Хотіла б зразу зазначити, що досвід, який презентую, далеко не новаторський, а зібраний при вивченні різної методичної літератури, своєї педагогічної практики та практики більш досвідчених колег рідної школи (Поздерки Н.В, Орлової О.І, Семиряд А.А., Зеленої С.В., Куплевацької С.В. та іншіх) і апробований безпосередньо на уроках англійської мови. Спираюсь на досвід учителів  Донецької області України: Г.Г.Швачич, В.В.Толстой, Л.М.Петречук, Ю.С.Іващенко, О.А.Гуляєва, Соболенко О.В. «Сучасні інформаційно – комунікаційні технології », Ларіонова Л.В. «Використання ІКТ у школі», Сахарчук О. Я. «Формування ключових компетентностей учнів на уроках англійської мови засобами  ІКТ», Пронкевич О.  «Власні моделі уроків  з використанням комп'ютерних  технологій»та інших.

 

        Провідна ідея досвіду полягає у створенні мультимедійного простору для підвищення активності учнів у процесі навчання, складова якого несе певне методичне наповнення: інфографіка, педагогічні програмні засоби, мультимедійні презентації, Інтернет-ресурси, робота з текстом, вiдео та аудіо. У свiті останніх подій використання ІКТ дозволяє проводити дистанційне навчання, організувати процес перевірки знань учнів на відстані.

Напрямки використання ІКТ для формування комунікативної компетентності:

  1. Інфографіка- (англ. Information graphics; infographics) — це графічне вiзуальне подання інформації, даних або знань, призначених для швидкого та чіткого відображення інформації. Графічні зображення, супроводжені поясненнями, допомагають мені створити в учнів образи предметів і явищ, які їх оточують, підвищити можливості зорової системи, зорової пам`яті. Дуже зручно використовувати графіки при вивченні граматики, часів англійської мови. Обравши готове або створивши власне графічне зображення за допомогою програм Visual.ly, Many Eyes,  ставлю ряд послідовних запитань, за якими учні пояснюють зображення, виявляють взаємозв'язки

 

  1. Комп'ютерні навчальні програми дозволяють тренувати на уроках англійської

різні види мовленнєвої діяльності і поєднувати їх у різних комбінаціях; сприяють формуванню лінгвістичних здібностей, створюють комунікативні ситуації, автоматизують мовні та мовленнєві дії, а також забезпечують реалізацію індивідуального підходу та інтенсифікацію самостійної роботи учнів.

Всі навчальні програми озвучені носіями мови, що дозволяє занурити учнів в іншомовне середовище.

Наприклад, дуже часто використовую на уроках програму Lingvo Land: учням дуже подобається виконувати різнорівневі інтерактивні завдання з поповнення словникового запасу та навчанню побудови речень (розвиток здатності самостійно побудувати речення на рівні фрази); із задоволенням діти записують власний голос в мікрофон, і порівнюють з диктором (розвиток вимовних навичок, ритмiко-інтонаційних навичок, здатності до імітування, слухової пам`яті)

3)Дидактичні ігри. Ефективність  використання технологій, що готують до комунікаційної діяльності особливо помітна на початковому етапі вивчення іноземної мови.  Як свідчать дослідження, проведені у школах «комп’ютер на уроках в початковій школі подвоює час довільної уваги в учнів (20 хвилин замість 10 хвилин на традиційному уроці»

 Переконуюсь, що найефективніше розвиток особистостi здійснюється у грі. Діти не помічають, що вчаться, пізнають, запам’ятовують нове. Навіть найбільш пасивні учні беруть участь у нестандартних змаганнях з великим бажанням, докладаючи всiх зусиль, щоб не підвести свою команду.Зараз на різних сайтах можна знайти безліч дидактичних комп`ютерних ігор-тренажерів, за допомогою яких можна навчитися лічбі, познайомитися з кольорами, почути, як «говорять» англійські тварини, як правильно вимовляються англійські звуки носіями мови та інше. Наприклад, ми вивчаємо букви англійської мови на матеріалах сайту www.starfall.com, що дуже подобається учням.

Пропоную назвати та  розставити букви алфавіту по своїм місцям. Або гра–похід у супермаркет, де треба купити лише те, що є в списку, який озвучує носій. Граючи, дитина непомітно для себе поповнює свій лексичний запас, розвиває мовну здогадку, довготривалу i оперативну пам`ять)

 

4)Англомовні мультфільми. Із власного досвіду для кращого закріплення лексики, запам`ятовування ситуативних фраз, діалогів можу порекомендувати використання,

англомовних мультфільмів. Для початку скажу, що будь-який з мультиків повинен бути яскравим, цікавим, добрим і з повчальним змістом i хорошим кінцем, де герої сюжету говорять чітко і повільно, кілька разів повторюючи фрази, а сюжет присвячений певній темі. Тоді дитина із задоволенням буде стежити за сюжетом мультфільму, намагаючись зрозуміти мову героїв, запам’ятовуючи окремі слова, фрази і пропозиції, на льоту схоплюючи англійські звуки. Все це розвиває уявну та асоціативну пам'ять дітей. Спостерігаючи за поведінкою героїв  в тій чи іншій ситуації , діти засвоюють знання соціокультурних особливостей країни, ії культурних цінностей, морально-етичних норм народу, що приводить до формування соціокультурної компетентності учнів.Які повчальні мультики можу порекомендувати: «FunnyWords», The Gruffalo, Bridge to English for Kids, Bubble Guppies, TeamUmizoomi, Peppa Pig та багато інших.

4)Мультимедійні та скрайбінг-презентації. Вважаю, що комп’ютер на будь-якому уроці допомагає створити високий рівень особистої зацікавленості учнів за допомогою інформації, яка виводиться  на екран. Використання програми Power Point для введення лексичного, граматичного та країнознавчого матеріалу робить процес навчання легким для розуміння. Увагу маленьких школярів привертають яскрава наочність, мультимедійні презентації та скрайбінг- презентації з вивчаємих тем .

      Разом з колегами створюємо презентації для перших втупних уроків у перших класах: «About Britain for beginners», «English family», «English traditions . Вони дозволяють яскраво та цікаво познайомити першокласників з країною, мова якої вивчається, її традиціями та звичаями та формують мовленнєву, соціолінгвістичну та соціокультурну компетентності учнів

Учнів середньої та старшої ланки залучаю до створення власних презентацій. Самостійна творча робота зі створення комп`ютерних презентацій розширює запас активної лексики професійного спілкування. Учнi самостійно вчаться знаходити цікаву інформацію з даної теми , для цього користуються Інтернетом ( працюємо з пошуковою системою Google). Це дуже захоплює учнів, адже кожен намагається показати щось нове, цікаве. Пропоную дітям працювати за певним планом: скласти план, надрукувати матеріал в програмі Word, підібрати необхідний ілюстративний матеріал з електронних енциклопедій та мережі Інтернет, попрацювати над дизайном слайдів, настройкою анімації, музичним та відео супровідом ( користуємося програмами mp3cut,Movier Maker або Sony Vegas Pro ) та представити роботу перед класом на уроці. В даному випадку презентація постає вербальною опорою, за допомогою якої учень здійснює мовленнєвий вчинок на рівні надфразової єдностi та допомогає формувати мовленнєву компетентнiсть.

5)Проектна діяльність. Не меншою популярністю користується проектна діяльність на уроках англійської мови. З точки зору практичних міркувань проектна робота включає різні види діяльності: школярi повинні навчитися самостійно знаходити потрібну інформацію, планувати свої дії і самостійно вирішувати, які матеріали їм знадобляться для виконання завдань проекту і де вони їх можуть знайти. Організовуючи проектну роботу, я переслідую ще й практичну цiль - навчити учнів користуватися знаннями, вміннями та навичками, отриманими на уроках англійської мови.  Пропоную різну тематику, згідно практичної значущості для дітей.

Зразки завдань для проектних творчих робіт, які останнім часом найбiльше запам’ятались мені та моїм учням:

1."Книга погоди" ("A weather book"). Діти виготовляють слайди- зображення різних видів погоди, описують їх. Складають календар погоди на тиждень, місяць, сезон.

2.Проекти "Навчаємось вчитися" ("Learning to learn") з практичними ідеями та порадами щодо роботи над мовою (вивчення слів, правил, робота з словниками та посібниками, читання оригінальної літератури, підготовка до екзаменів тощо). Результати такої роботи можна оформити у вигляді яскравих пам’яток- брошур.

3.Аудіо-екскурсія або відео-екскурсія по місту, школі (створення сценарію, запис тексту екскурсії, прослуховування або перегляд запису з однокласниками)

4.Проектні роботи, які стосуються тем "Я, моя родина, мої друзі" "Учень та його оточення", "Зовнішність": "Говорять зірки" ("Stars talking") – біографічні дані про знаменитість (робота оформлюється у вигляді слайд-шоу або постеру, учень має бути готовий відповідати на запитання однокласників, до участі у своєрідному інтерв’ю);

5.Проектні роботи для більш старших школярів з вищим рівнем знання мови на тему "Біографія" можуть бути "A life story", "Personal details", "Personality Questionnaire" тощо. "Transform your teacher", "A new image" (де беруться фотографія особи "до" та "після" перевтілення, - учні змінюють імідж тiєї чи іншої людини); розклад уроків англійською мовою.

6.Досить цікаві проектні роботи, які мають вигляд рекламних постерів (планування вечірки, реклама гуртків чи клубів за інтересами, рекламні постери до фільмів тощо).

7.Різні види проектних робіт до теми "Їжа та продукти" ("Здорова їжа «Сплануй обід", "Мій улюблений рецепт" тощо).

Надзвичайно важливо, щоб робота учнів оцінювалася не тільки з точки зору лінгвістичної правильності та вмінням користуватися комп`ютером та інтернетом, а також наскільки творчою й оригінальною є робота і як багато зусиль було докладено для її виконання.

6)Нестандартні уроки (on-line подорож, віртуальна екскурсія). Зі своєї практики бачу, що дітям дуже подобаються нестандартні уроки: урок-гра, театралізований урок-вистава, урок-казка, де використовуюся яскраві картинки, предмети, іграшки, лічилки і пісеньки, які можна виразити через міміку і жести.  Одним з таких уроків є  урок on-line подорож. Проте, до нестандартного уроку треба  готуватися заздалегідь. Такий урок є одним з останніх етапів навчального циклу, оскільки основна навчальна діяльність на стадії підготовки до нього. Наприклад , урок-подорож по темі “У Лондоні”. Заздалегідь підготовлена група екскурсоводів, група учнів, яка пропонує провести онлайн-екскурсію до визначних місць Лондону для поглиблення знань з країнознавства. Гіди розповідають «туристам» з рiзних країн про видатні споруди та людей, що жили там. “Туристи” ставлять запитання, які їх цікавлять:

1) Whose works of art can we find in London's National Gallery?

2) Which influential figures can we see At Madame Tussaud`s Museum?

3) Why does the Tower of London have a  grim reputation?

4) How much does The Coca-Cola London Eye weight?

Так, покладаючись на раніше набуті знання школярів з географії при вивченні теми “Київ – столиця України” проводжу заочну  віртуальну екскурсiю по визначних місцях столиці. Заохочую дітей здобувати знання самостійно, користуватися різними джерелами інформації, сучасними інформаційними технологіями

7)Користування Internet – ресурсами: використання Інтернет-ресурсів для розвитку комунікаційної компетенції є найбагатшим джерелом англомовної iнформації. Я використовую цей ресурс для занурення учнів в англомовне середовище і в позакласній роботі

а) Онлайн версії зарубіжних газет. Звичайно ж, для читання і обговорення останніх новин світу це цікавіше і корисніше, ніж робота з старими друкованими виданнями. Так як  в Інтернеті новини постійно поновлюються, вони завжди свіжі i дозволяють орієнтуватися в бiльш широкому колі подій. Найчастіше використані сайти: http://english.mn.ru/english,   http://cnn.com.,   http://www.washingtonpost.com, http://www.whitehouse.gov,  http://www.bbc.co.uk/home/today/index.shtml

Наприклад, дуже цікаво і незвичайно починати урок з інформаційної п`ятихвилинки “Hot News” на якої учні презентують інформацію про події в світі, наперед познайомивши інших учнів з новою лексикою. Можна записати невеличкий аудіозапис.

 в)Варіанти відомих телевізійних вікторин Jeopardy ( російська версія “Своя гра”), Weel Of Fortune (“Поле Чудес”), Bookworm, Super Text Twist, Word Slinger). Можливо прослухати і концерт відомого виконавця, і інтерв`ю з вiдомою людиною, і трансляцію популярного радіоканалу и навіть проглянути новинки кіно.

с) On-line версиї книг відомих англійських і американських письменників.

d) on-line тести ,словники, довідники, топіки по різним темам, i т. д. що допомагає підготуватися до ЗНО,ДПА з англійської мови та підвищити рівень володіння іноземною мовою.

е) спілкування з носіями мови онлайн в мережі Skype або на сайті Englishbaby.com, Hello Talk, Tandem, де люди всієї земної кулі можуть спілкуватися онлайн на англійській мові. Міжнародна платформа ePals  надає чудову можливість знайти друзів в різних куточках світу.

8) платформи для організації дистанційного навчання :Google Classroom, Moodle, Zoom, Google Meet

 

 

                      Аналіз результатів власної професійної діяльності  

    Позитивний вплив використання інформаційно-комунікаційних технологій на  уроках української мови та літератури підтверджується результатами моніторингу успішності навчання, результатів ДПА, ЗНО, а також  результативною участю дітей у різноманітних конкурсах (додаток 1) Так, за останні роки спостерігається позитивна динаміка зростання якісних показників рівня навчальних досягнень  учнiв: 65,4% - 66,7% - 70,5% - 71,3%.

                      Висновки з даного дослідження та перспективи

   Тож чому саме ІКТ? Бо багаторазово переконалася, що сучаснi новітні технології відкривають принципово нові методичні підходи до організації навчально-виховного процесу, це досить доцільний засіб у навчанні іноземних мов, спрямований на розвиток комунікативних здібностей учнів.

     Підводячи підсумки, хотіла б підкреслити, що поява в навчальному процесі інформаційних технологій зовсім не виключає традиційні методи навчання, а гармонійно доповнює їх на всіх етапах навчання: ознайомлення, тренування,                         контроль. Інформаційні технологiї ефективно допомагають формувати комунікаційну компетентність та її складові, дозволяють не тільки багаторазово підвищити ефективність навчання, а i стимулювати до подальшого самостійного вивчення англійської мови.

    Головний результат, на мою думку, при цьому – інтерес учнів, їх готовність до творчості, потреба в одержанні нових знань і відчуття самостійності.

 У подальшому визначаю  такі перспективи роботи:                       

*  розширити вiдеотеку (документальне кіно проблемного характеру, телепередачі-розповіді про англійських та американських письменників, діячів мистецтва, відомих кінозірок, королівську родину тощо);                                                                                                      

  * поновити колекцію музичних файлів (пісні народні, пісні сучасні, обрядові та традиційніпісні);                                                                                                                                           *створити нові презентації до уроків мови, у співпраці з моїми колегами активно залучати учнів до проектної роботи на основі мультимедійних технологій.

* створити колекцію аудіоказок, озвучених учнями

          Даний досвід може бути корисним як для вчителів англійської мови, так і для вчителів інших предметних напрямків, оскільки порушене питання є актуальним і потребує всебічного вивчення і обговорення.

     Не говоритиму, що у своїй роботі не стикаюся із труднощами,  але в першу чергу мені часто допомагають самі учнi, тому процес навчання будуються на принципах співробітництва вчителя та учнів. Ось так і йдемо разом до творчих перемог.

     Не бійтеся йти в ногу з часом! Усі великі досягнення починаються з рiшення спробувати!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 

 

 

                                                             БІБЛІОГРАФІЯ:

1. Г.Г.Швачич, В.В.Толстой, Л.М.Петречук,Ю.С.Іващенко, О.А.Гуляєва, Соболенко О.В. «Сучасні інформаційно-комунікаційні технології»

2. Дятлова В.С. «Сучасні ІКТ в освіті»

3. Полат Є.С., «Інтернет на уроках іноземної мови. Іноземні мови в школі»

4. Беженар, Г. « Нові інформаційні технології у навчальному процесі сучасної школи»

5. Биков, В. Засоби  навчання нового покоління комп’ютерно орієнтованому навчальному середовищі/В.Биков // Комп’ютер у школі та сім’ї. – 2020. – №5. – С.20-23.

6. Богданов, І. «Школа сідає за комп’ютер: Практичні можливості та дидактична доцільність інформаційних технологій»/ І. Богданов // Відкритий урок. – 2019. – №1-2. – С. 18-20.

7. Використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчальному  процесі сучасного закладу освіти: навч.-метод. посібник / авт. колектив  за заг. кер. Н.М.Чепурної. – Черкаси: видавництво ЧОІПОПП, 2017. – 265с.

8.ІвановаО. Підвищення інформаційно-комп’ютерної компетентності педагогів//Вихователь-методист дошкільного закладу. – 2010. - №2. – С. 22 – 30.

7. Забарна, А. Комп’ютерно-орієнтовані технології у навчально-виховній діяльності освітнього закладу / А.Забарна // Завуч (Шкільний світ). – 2014. – №8. – С. 1-5 (Вкладка).

8.Корюненко, М. Інформаційно-телекомунікаційні технології в сучасній освіті /М. Корюненко. // Освіта України. – 2018. – №82. – С. 4-5.

9.Малицька, І. Глобальні освітянські мережі / І. Малицька // Директор школи. Україна. – 2019. – №10. – С. 22-27.

10.Мірошниченко, Ю. Комп’ютерна техніка як засіб удосконалення технологічної культури школярів / Ю. Мірошниченко // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2020. – №2. – С. 8-10.

11.Іванова О.М., «Підвищення інформаційно-комп’ютерної компетентності

педагогів та учнів»

12. Мартинюк І. В. «Особливості використання ІКТ в освітньому процесі»

 

 

 

 

 

                                                                                                                                 

 

docx
Додано
8 листопада 2021
Переглядів
882
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку