Тема. Довжина. Вимірювання довжин відрізків. Сантиметр. Написання цифр. Повторення складу чисел 7 і 8
Мета: ознайомити учнів із сантиметровою лінійкою; навчати вимірювати відрізки; продовжувати роботу над формуванням вміння складати приклади на додавання; закріплювати нумерацію чисел 1–8; розвивати логічне мислення.
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
1. Гра «Віднови ряд»
У дітей — картки з цифрами. За командою діти виходять до дошки й шикуються за порядком: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8. Діли діти міняються. Під час цієї гри можна з дітьми повторити лічбу від того учня з цифрою, на якого покаже вчитель; повторити наступне й попереднє число, «сусідів» числа.
2. Робота з геометричними фігурами
Лічба кількості різних груп фігур. Порівняння цих кількостей.
— Яких фігур менше, яких більше?
3. Складання, запис й розв’язання прикладів на додавання за предметними малюнками
II. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення з сантиметром
На дошці — дві смужки: червона й синя. Вчитель пропонує порівняти ці смужки.
— Як дізнатись, на скільки червона смужка довша за синю? Для цього користуються лінійкою. На лінійці є позначки. Відстань від початку смужки й до кінця є довжиною. Вимірюють довжину лінійкою. Позначки на ній означають сантиметр. Від 1 до 2 буде 1 см, від 2 до 3 — теж 1 см. Якщо ми візьмемо від 1 до 3, то вже буде 2 см. Давайте спробуємо
визначити довжину червоної смужки. (Учитель показує, як прикласти лінійку до початку смужки (з початком повинен співпадати 0 на лінійці) і знайти цифру на кінці відрізка. Таким чином вимірюється довжина синьої смужки.)
Записуємо так: 5 см
2. Робота з підручником. Сантиметр (С. 32, № 1)
3. Практична робота
• Вимірювання відрізків у підручнику.
• Вимірювання відрізків на картках. 4 см 3 см 6 см
— Який відрізок найкоротший? Який найдовший? Який відрізок накреслений посеред?
4. Фізкультхвилинка
5. Написання вивчених цифр
Цифровий диктант: 3 3 2 1 1 4 5 5 5 6 4 7 8 1 6 3 5 2 4.
6. Повторення складу числа
Гра «Завантаж машини»
На дошці — два силуети машин. На машинах — число. Біля машин — кубики. Діти повинні покласти кубики з тими двома числами, які у сумі дають те число, яке є на машині.
4 і 4 2 і 5 2 і 6 1 і 6 3 і 5
1 і 7 3 і 4 5 і 2 6 і 2
7. Весела задача
є чотири олівці,
А в її подружки Віри
Ось погляньте: теж чотири.
Полічіть-но всі оці
Кольорові олівці.
III. Підсумки уроку