Презентація може бути використана при вивченні теми "Українські народні балади", при характеристиці текстів "Дума про Марусю Богуславку" та "Дума про Самійла Кішку"
Дума – великий пісенно-розповідний твір переважно героїчного змісту, який виконується речитативом у супроводі бандури, кобзи чи ліри. Кожен ліро-епічний твір складається із заспіву, основної частини та кінцівки. Мотив патріотичного подвигу в ім’я Вітчизни є провідним у думі “ Самійло Кішка “.
Номер слайду 3
“ Дума про Марусю Богуславку “ Маруся Богуславка – один із найяскравіших жіночих образів дум, у якому уособлено високі патріотичні почуття. Відомо близько ста варіантів цієї думи. Маруся Богуславка – цілком конкретна особа. Вона любить “ нашу землю християнську “, її любов до рідної землі засвідчує означення “ наша “. Кінцівка думи – це щиросердна молитва за всіх невільників.
Номер слайду 4
Цей текст створювався, очевидноолелюбність, готовністьдо протягом XVI – XVIIст. Основою для його створення послужили випадки повстань невільників, які захоплювали турецькі галери і поверталися на них на батьківщину. У думі провідним мотивом є патріотичний подвиг в ім’я Вітчизни. Самійло Кішка – історична особа. Мужність, стійкість, волелюбність, готовність до боротьби, вірність своїй батьківщині – такі головні риси характеру Самійла Кішки.
Номер слайду 5
Іван Богун – головний герой думи. Це справжній народний герой. Йому притаманні такі риси характеру, як хоробрість, гострота розуму, винахідливість, відважність. Він має неабиякий військовий талант. Це справжній лицар, патріот своєї батьківщини.