• Джгут – це стрічка, що затягується, яка розміщується навколо руки або ноги для зупинки кровотечі. Зазвичай ширина джгута становить 2 дюйми (5 см). Широкий джгут дозволяє зменшити ушкодження тканин навколо місця його накладення. Джгут швидко накладається і може зупинити кровотечу, що загрожує життю, з кінцівок. На етапі надання допомоги під вогнем, джгут накладається високо і туго.
•
• Усі військовослужбовці, що виконують бойове завдання, повинні мати швидкий та безперешкодний доступ до рекомендованого Комітетом TCCC джгута (розташований у стандартному місці в їх бойовому споряджені) та вміти користуватися ним. Поранені повинні бути здатні швидко й безперешкодно дістати й накласти собі свій власний джгут. Ніколи не розміщуйте джгути внизу аптечки/вашої сумки. Завжди спочатку використовуйте джгут (індивідуальну аптечку) пораненого. Не накладайте турнікет через коліно або лікоть. Не накладайте турнікет через кобуру чи кишеню, яка містить якісь предмети.
• Після накладання джгута НЕ можна його періодично послаблювати з метою поновлення циркуляції в кінцівці, це може призвести до додаткової втрати крові. Зафіксовані смертельні випадки внаслідок таких дій.
• Біль виникає, якщо турнікет накладено правильно. • Не є ознакою помилки при накладанні.
• Не означає, що його треба зняти!
• Дайте знеболююче відповідно до рекомендацій TCCC.
Крок 1: Проведіть кінець паска через отвір пряжки джгута. Розташуйте джгут максимально високо.
Крок 2: Максимально затягніть пасок джгута на кінцівці. Пасок джгута повинен бути затягнутий настільки, щоб не було можливо провести кінці трьох пальців між паском та рукою. Якщо кінці пальців вільно проходять під паском, повторно затягніть джгут та зафіксуйте липучку на всю довжину.
Крок 3: Закручуйте вороток, доки не зупиниться кровотеча. Крок 4: Заведіть вороток у фіксатори. Перевірте наявність кровотечі. Якщо кровотеча триває виконайте додаткове закручування воротка або накладіть другий джгут поряд та вище першого. Повторно оцініть його ефективність.
Крок 5: Проведіть стрічку через фіксатори, зафіксуйте її за допомогою додаткової липучки. Обов’язково напишить час накладання джгута.
Крок 1: Заведіть поранену руку в петлю C-A-T. Розташуйте петлю на поранену кінцівку якомога вище.
Крок 2: Максимально затягніть пасок джгута на кінцівці та зафіксуйте липучку до тримачів. Джгут повинен бути затягнутий настільки, щоб не було можливо провести кінці трьох пальців між паском та рукою. Якщо кінці пальців вільно проходять під паском, повторно затягніть джгут та зафіксуйте липучку.
Крок 3: Закручуйте вороток до повної зупинки кровотечі.
Крок 4: Заведіть вороток у тримачі з метою його фіксації. Перевірте наявність кровотечі. Якщо кровотеча триває, здійсніть додаткове закручування воротка, або накладіть ще один джгут вище та поряд з першим. Оцініть ефективність його накладання.
Крок 5: Проведіть стрічку через
фіксатори, зафіксуйте її за допомогою додаткової липучки.
Обов’язково напишить час накладання джгута.
Добре мати турнікет, та набагато краще вміти ним користуватися
Турнікет CAT (Combat Application Tourniquet від North American Rescue) — один із найвідоміших і найпопулярніших турнікетів, схвалений американським Комітетом із тактичної бойової допомоги пораненим (CoTCCC). З міцної тканини, завширшки 4 см. Має внутрішню стропу і пластикові деталі: платформу, пряжку, двобічний фіксатор воротка, пластиковий вороток, а також квадратик для фіксації часу і липку поверхню стрічки. Його зручно накладати самостійно однією рукою. Виробництво: США.
Турнікет SOFT-T (Special Operations Forces Tactical Tourniquet) — ремінь з легкого, міцного матеріалу завширшки приблизно 4 см, з пряжкою-застібкою, місцем для фіксації часу, воротком із авіаційного алюмінію, спеціальним тримачем для воротка і кільцем-замком. У SOFT-T немає липучки, на яку іноді можуть впливати вода та бруд, але є зручний пружинний механізм пряжки, який допомагає легко застібати/розстібати турнікет.
Як і САТ, цей турнікет схвалений CoTCCC. Виробництво: США.
Тактичний механічний турнікет (Tactical Mechanical Tourniquet, TMT) — ремінь із цупкої тканини 5 см завширшки. Має пластикову ручку-вороток і пластикову платформу та поєднує у собі липучку (як у САТ) із подвійним механізмом фіксації (як у SOFT-T): кінець стрічки закінчується спеціальним валиком, щоб ремінь не міг вискочити з пряжки, а сама пряжка чіпляється до спеціальної скоби-гачка, тому її можна легко застебнути-розстебнути. TMT не має спеціальної нашивки для фіксації часу. Цей турнікет також схвалений комітетом CoTCCC. Виробництво: США.
Турнікет СІЧ / SICH (Strengthened Individual Combat Hybrid Tourniquet) — гібридний турнікет, що є чимось середнім між CAT і SOFT-T. Складається з м’якої, міцної, липкої стрічки, платформи, дюралюмінієвих воротка, пряжки і застібки-фіксатора та місця, де можна не тільки написати, але й надряпати час накладання турнікета. CIЧ можна накладати одною рукою. Виробництво: Україна.
SAM XT турнікет (SAM Medical Extremity Tourniquet) складається з таких частин: цілісної нейлонової стропи, яка не вшита окремо, а переходить у цупку перфоровану липучу стрічку, пластикової основи, наліпки для позначення часу, алюмінієвого воротка з рифленими краями та пряжки із зубцями. Під час затягування турнікета через пряжку, коли ви сильно тягнете стрічку, з пряжки автоматично вистрибують зубці, які потрапляють в дірки і фіксують стрічку-стропу. Він також затверджений комітетом CoTCCC. Виробництво: США.
• У наш час продається велика кількість підробок і зроблених вручну реплік популярних турнікетів. Щоб не натрапити на
“паливо”, варто купувати турнікети в офіційних дистриб'юторів.
• Окрім цілісного пакування та детальної інструкції, усі оригінальні джгути-турнікети мають спеціальні виробничі маркування. Зазвичай це назви цих турнікетів, часто нанесені на саму стрічку або на деталі: вороток, платформу (основу турнікета) чи пряжку.
• “Бо це гра в рулетку. Ви не можете перевірити весь технологічний процес виготовлення турнікета. А там маса нюансів, від кожного з яких залежить життя бійця. Ви можете отримати один зразок, який спрацює, а далі — тисячі схожих на вигляд, але абсолютно не робочих турнікетів.
• На відміну від визнаних світом виробників CAT-Tourniquet і SICH-Tourniquet (у нас є дистриб‘ютори в Європі, Азії, Америці), які дорожать репутацією бренду і проводять жорсткий контроль виробничих процесів, якості та збирають відгуки з поля бою, китайський виробник жодним чином не турбується про можливі наслідки, спричинені низькою якістю і дефектами виробу. Головна мета — заробіток і максимальне здешевлення собівартості, при чому в жертву приносять якість.
• Щодо саморобних турнікетів, я взагалі не маю що сказати. Це неприпустимо,” — поділився Олександр Гадомський, директор “SICH Ukraine“.
• Не купуйте неперевірених турнікетів, що не пройшли досліджень і сертифікацій. Не використовуйте їх повторно. Пам'ятайте, що вчасно і правильно накладений оригінальний турнікет — це життя і здоров’я людини.
• На жаль, часто люди не знають, що резинова трубка, кустарно зроблений “турнікет”, венозний джгут несуть загрозу і не відповідають якості сертифікованих кровоспинних засобів.
• Саморобні турнікети не рятують при кровотечі, а можуть нашкодити постраждалому: зроблений власноруч джгут із закруткою переважно не може зупинити масивну кровотечу. Ба більше, якщо смужка матерії занадто тонка, погано розтягується і створює занадто сильний тиск на кінцівку — це може призвести до розриву вени або артерії, що спричинить внутрішню кровотечу.
• Хороший турнікет має бути достатньо широким (не менше 4 см, а краще — більше), щоб не травмувати судини, м’язи та нервові закінчення.