Оскільки ми живемо в епоху високорозвинених інформаційних технологій, усе більше, на жаль, спостерігається тенденція до зниження читацького попиту. З метою обговорення такої серйозної проблеми можна застосувати нестандартний захід у формі відеоперегляду з елементами аналізу тощо.
Розробка дуже актуальна і може застосовуватися не лише для семикласників, а й для усіх інших учнів. Також стане в нагоді при проведенні Року книги у навчальних закладах, предметних тижнів (декад) та ін.
КРИВОРІЗЬКИЙ ПОКРОВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ
КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ У МІСТІ РАДИ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РОЗРОБКА ПОЗАКЛАСНОГО ЗАХОДУ НА ТЕМУ:
« Фантастичні літаючі книги містера Морріса Лессмора »
Підготувала
вчитель української мови і літератури
Саєнко Елеонора Іллівна,
вища категорія, «вчитель-методист»
Позакласний захід на тему: « Фантастичні літаючі книги містера Морріса Лессмора »
Мета: вчити не просто уважно переглядати -відео-, а й визначати композиційні частини , складати план; фіксувати лексичний матеріал у процесі уроку; формулювати тему та ідею твору; долучатися до усного й письмового міркування про значення книги в житті людини; виховувати позитивне ставлення до самоосвіти через любов до читання розумних книг.
Тип уроку: відеоурок з елементами аналізу твору мистецтва.
Методи, форми: асоціативний кущ, мозкова атака, проблемно-пошуковий, творчий.
Обладнання: відеозапис мультфільму, мультимедійний проектор, ноутбук, вислови про книги.
Хід уроку
Епіграф:
День без думки, без читання – марно прожитий день
В.О.Сухомлинський
І. Організаційний момент (привітання з учнями, гостями).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Запитання і завдання до учнів:
Які книги, що ви читали, вам запам’яталися? Назвіть вашого улюбленого автора.
Вступне слово вчителя
Чи ми можемо уявити світ , у якому немає книг? Справді, це зробити дуже важко, адже книга для кожного з нас – свого роду ліки. І не важливо: де і з ким ти живеш, вона , без сумніву, була й залишиться мудрим наставником, порадником і найкращим другом поза конкуренцією.
Яку ж роль відіграють книги для містера Морріса Лессмора, героя анімаційного короткометражного фільму Уільяма Джонса і Брендона Олденбурга? До речі, фільм отримав знамениту премію американської академії Оскар у 2012 році. Усі ви дивитеся кінофільми, серіали, ТВ - шоу по телебаченню, DVD чи в кінотеатрі. Усі ви маєте свій список улюблених фільмів. Але окрім ваших рейтингів, є найпрестижніші фестивалі, нагороди, премії, які відображають лідерство в кінематографі. Однією з таких нагород є "Премія за досягнення Академії кінематографічних мистецтв і наук США, більш відома як Оскар. Отже, що ви знаєте про історію виникнення «Премії Оскар» ? Як ця нагорода впливає на розвиток кіноіндустрії?
Оскар – премія за досягнення Академії кінематографічних мистецтв і наук США (англ. Academy Awards; з 1940-х рр.-"Оскар"), найпрестижніша кінопремія в США та на планеті; щорічний приз із багатьма номінаціями. Творцем премії "Оскар" вважається Луїс Майєр, один із засновників знаменитої кіностудії Metro Goldwyn Mayer та Американської академії кінематографічних мистецтв і наук (на той час найбагатший та популярний голлівудський продюсер). Саме Дуглас Фербенкс разом з Луїсом Майєром запропонували організувати щорічну премію за заслуги в галузі кінематографу. Була розроблена система висування претендентів на нагороду і відбору переможців і в 1929 році були вручені перші премії . Кращим фільмом була названа картина "Крила" ( Wings ). Премію за кращу жіночу роль отримала Джанет Гейнор , за кращу чоловічу роль - Еміль Яннінгс.
Цікаві факти
Через два рoки після тoгo, як у 1927 році була ствoрена Американська Академія кінoмистецтва, в гoтелі «Балтімoр» відбувся oбід, на якoму oбгoвoрювалися спoсoби заохочення видатних дoсягнень в галузі кіно. В результаті скульптoр Джордж Стенлі був oбраний для ствoрення статуетки, і на світ з'явився лицар, що стoїть на котушці з плівкою і тримає в руці меч . Коли присуджувалися перші премії академії кіно ще не було звичного сьогодні назви премії та символізує її статуетки " Оскар". Вперше цю назву було використано на 6-й церемонії вручення премії. Донині точно не відомо,чия це заслуга. Актриса Бетт Девіс неодноразово заявляла, статуетка нагадувала їй її тодішнього чоловіка Хармона Оскара Нельсона. А бібліотекарці Маргарет Херрік - її дядька. Згідно Сколскі, він був першим, що використав це слово з наступної причини: «Я втомився писати про безлику статуетку у своїй статті. Я хотів дати хлопцеві ім'я, не тільки для того , щоб було легше писат , а й щоб надати йому особистість». Так чи інакше, але вже в тридцятих роках ця назва премії стало загальнoприйнятим і в 1939 році ім'я "Оскар" стало офіційнoю назвoю премії кінематoграфічної академії США.
Мультиплікаційний фільм « Фантастичні літаючі книги містера Морріса Лессмора » Уільяма Джонса і Брендона Олденбурга отримав 13 нагород. Це фантасмагорична притча, яка зворушливо розповідає історію молодої людини, яка присвятила своє життя книгам. Тож, цікавого перегляду вам і натхненної праці!
ІІ. Бесіда з елементами аналізу
Запитання:
Айзек Азимов, американський фантаст, сказав наступне: «Ніколи не буде придумано будь - що, подібне книзі – здатне дати вам якраз стільки, скільки потрібно,- ніколи надто багато або надто мало, дати вам одному цілий всесвіт». Це і є основна думка анімаційного короткометражного фільму, адже увійшовши одного разу до храму книг, головний герой не зміг звідти вийти, тому що книги стали його справжньою сім’єю.
ІІІ. Гра «Асоціативний кущ»
-Що таке книга?
Функції книги:
-зацікавлює;
- окрилює;
-дає поштовх, знання;
- відкриває інший світ;
-формує світогляд.
ІV. Читання вчителем поезії Балінової Віри Дмитрівни
«Вдячність книзі»
Коли до рук беру я книгу,
То відкриваю цілий світ…
І ніби янгол легкокрилий
Лишає в серці світлий слід.
Хороша книга – воскресіння
Душі, Життя, Добра, Надій!
І ми очікуєм незмінно
На злет думок і почуттів.
Талант письменника – натхнення,
Це дар Небес для всіх людей!
Зі сторінок говорять з нами
Шевченко, Пруст, Хемінгуей…
Нас щира книга обігріє,
В душі мов вогник загорить.
Герої разом з нами мріють,
Шукають, думають, як жить…
Бо книга – це мистецтво слова,
Формує й розвиває Читача!
І в образах Асоль чи Дон Кіхота
Є істина прекрасна і свята!
V. Домашнє завдання. Написати твір – мініатюру на тему: «Людина без книги – що літо без сонця»