МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТЕПІВ СЕЛА ДОРОГИЧІВКА
ЗАЛІЩИЦЬКОГО РАЙОНУ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
КОНСПЕКТ УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
НА ТЕМУ:
«Федько-халамидник ― яскрава особистість»
Клас – 6
Вчитель української мови і літератури:
Стасюк Галина Іванівна
Дорогичівка – 2019р.
Тема: “Федько-халамидник ― яскрава особистість”.
Мета: спрямовувати учнів на детальний аналіз внутрішнього світу героя з метою доведення його як особистості яскравої;
розвивати в шестикласників креативне мислення, зв’язне мовлення, виразне читання, швидкість орієнтування в тексті, вміння здійснювати міжпредметні зв’язки, вивчене пов’язувати з сучасністю;
виховувати риси чесності, гідності, благородства, взаємодопомоги;
засудження брехні та проявів булінгу.
Тип уроку: узагальнення й систематизація вивченого матеріалу.
Форма роботи: урок-доведення.
Обладнання: підручник О.М. Авраменка, комп’ютер, презентація, мікрофони, роздатковий матеріал, плакат “Форми булінгу”, дошка, ілюстрація “Федько-халамидник”.
Віддай людині крихітку себе.
За це душа поповнюється світлом.
Л.Костенко
Перебіг уроку
І.Організаційний момент
1.Поділ класу на групи.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
1.Перевірка д/з. (за рівнями навченості)
1. завдання
Стисло передати зміст оповідання В.Винниченка “Федько-халамидник”.
2. завдання
До кожної частини тексту оповідання дібрати заголовок.
(1 ч. - “Соловей-розбійник”
2 ч. - “Смілива безрозсудливість”
3 ч. - “За моє жито, ще й мене бито”
4 ч. - “Батьківська помста”
5 ч. - “Смерть Федька”)
3.завдання
Назвати головних та другорядних героїв і обґрунтувати їх місце.
4.завдання
Назвати позитивних і негативних героїв.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
1.Оголошення теми і мети уроку
-Діти! Сьогодні у нас незвичайний урок, адже, прочитавши оповідання В. Винниченка “Федько-халамидник”, ми повинні довести і переконати всіх присутніх, що Федько, хоч і бешкетник, але - особистість, та ще і яскрава.
Отже, тема так і звучить: “Федько - халамидник - яскрава особистість”.
(Учні записують тему в зошит)
-Діти! Чи задумувались ви коли-небудь над тим, хто така людина ?
Словникова робота
Людина - це жива істота, яка наділена розумом, душею, має духовні потреби (дивитись телевізор, спілкуватись по Інтернету, читати книжку) і розкриває свої риси найбільше в колективі.
Особистість - це найвищий ступінь духовного розвитку людини, який характеризує її як унікальність, здатність освоювати і змінювати світ.
Людиною народжуються, а особистістю стають. (Наприклад, за певні заслуги:
-розвинути свій поетичний талант і присвятити його на благо простого народу, як Т.Шевченко;
-героїчний вчинок, як Небесна Сотня).
IV. Опрацювання навчального матеріалу
Робота в групах
Якщо у правилі “Визначення особистості” ключовими словами є “унікальність”і “змінювати світ”, то завдання для
І.група “ПРОМЕТЕЇВ”
-Звертаючись до підручника, дослідіть, які зміни у дитячий світ вносить халамидник?
(Форма роботи - сюжетний ланцюжок.)
-У висновку доведіть істинність теми уроку.
1. Бореться – перевертає – розвалює – регочеться – дає підніжку – відбирає – кричить –
(Своєю появою приводить усіх у рух, змінює світ.)
2.- ділиться нитками – на обзивання та прочуханки – мовчить –
(Вносить елементи добра, примирення.)
3. - спокушає Толю – підставляє лице під дощ – ловить краплі ротом –
(Любить спілкування, тішиться життям, має зв’язок із землею,)
4.- скаче по крижинах, бореться зі стихією –
(цим самим викликає у присутніх різні емоції,)
5. –рятує Толю – сміливо вибирається –
(викликає захват, героїзм.)
6. – обманює заради Толі – застудився – помер через брехню Толі.
(Показав, як треба любити ближнього свого.)
Висновок.
Отже, не дивлячись, що Федько – бешкетник, він – лідер, отаман, - особистість та ще і яскрава, бо його дії і зміни швидкі, як блискавка, а життя таке коротке, як спалах зірки.
ІІ.група “Правдолюбів”
-Використовуючи антитезу (протиставлення), на прикладі двох героїв із оповідання “Федько-халамидник”, доведіть істинність чи хибність наукового твердження:
“Кожна особистість - людина, але не кожна людина є особистістю”
(Форма роботи - “Круги Ейлера”)
Отже, риси Федька доводять, що він - дитина активна, діюча і з добрим серцем, а “халамидних” звичок можна позбутися.
Це і є риси вожака.
Він може асоціюватися з орлом, який не боїться висоти
ІІІ.група “Сміливців”
-Виписати із тексту оповідання прізвиська на адресу малого Федька, вказуючи адресантів.
(Форма роботи - таблиця)
Товариші |
«скажений», «халамидро», «босявка», «зараза» |
Толя |
«мурля погане» |
Мама |
«камінь, а не дитина», «сибіряка», «ірод», «люципер», «чортяка», «ідоляка», «падлюка», «нещастячко» |
Тато |
«мужиченя», «мурло ти репане», «сучий сину», «паршивець», «одурілий» |
Глядачі під час льодоходу |
«халамидро», «пробийголова», «комашинка-хлопчик», «шибеник», «сукин син», «зайдиголова» |
Гра «Інтерв’ю»
(Прийом «Мікрофон»)
-А якщо людина на обзивання реагує спокійно, то яка у неї душа? (добра, мирна, благородна)
-За що товариші так обзивають його? (бо б’ється, забирає змія, валить хати з піску)
-То вони його ненавидять? ( в пориві – злості так )
-А чи можна так чинити? (Ні)
-То як вийти із ситуації? (Спокійно пояснити, або не реагувати )
-А як ви ставитесь до того , що обзивають найрідніші люди – батьки? (Це неправильно, бо вони стають поганим прикладом для своїх дітей)
-Доведіть це? (Федька б’ють батьки, а він б’є товаришів)
-З яких причин батьки такі злі? (Бо бідні і переживають, що виженуть із квартири)
-До чого призвела їхня злість?(До смерті Федька)
-Чи актуальні ці форми зла і сьогодні? (Так)
-Як вони називаються по-літературному? (Булінг)
Булінг
-Що означає «булінг»? (з франц. – переслідувати)
-Які є форми булінгу?(словесні, фізичні та ін.)
- Які із форм булінгу застосовували до Федька? (словесні, фізичні)
-Зло завжди породжує зло, а щоб уникнути зла, треба бути яким? (Розсудливим, толерантним по відношенню один до одного , терпимим.)
-Надіюсь, що ніколи не повторите помилок ні Феді, а тим більше – його батьків.
Робота в парах
(Для «Прометеїв»)
1.Скласти сенкан зі словом «Федько»
(Для «Правдолюбів»)
1.Поширити акрослово «Федько» прикметниками, які характеризують гол.героя.
Ф – фантастичний.
Е – енергійний.
Д – добрий, дивний.
Ь –
К – кмітливий, керівний, класний.
О – особливий.
(Для «Сміливців»)
Кому із героїв твору підійде певний епіграф. Доведіть.
Не маємо нічого,
А будьмо чесними людьми
Й не біймося нікого. (Роберт Бернс)
В палаючу хату ввійде. (М. Некрасов)
А інший у бідності багатий? ( Г. Сковорода)
не ненависть, а байдужість; ось істинна
вершина нелюдськості. (Бернард Шоу)
V. Підбиття підсумків уроку
1.Рефлексія
-Кому присвячується епіграф уроку?(Федькові)
-Як ви його розумієте? Обґрунтуйте .
Асоціативний кущ
Після виконаних завдань групами, на дошці формують навколо ілюстрації Федька-халамидника асоціативний кущ.
Гра «Світлофор»
Гра «Незакінчене речення»
для Толі…
для Федькових батьків
-Якби я був автором , то закінчив би оповідання так…
-На цьому уроці я зрозумів (-ла), що треба…
- Щоб стати особистістю треба,…
VI.Домашнє завдання
Повторіть творчість Л. Українки (с.50-55) і В. Винниченка та підготуйтесь до написання к/р.
Дякую Вам, діти, за активну творчу працю і бажаю досягти вершин особистості.