Філософський зміст новели Р. Акатугави "Павутинка"

Про матеріал
Конспект до проведеного показового уроку "Філософський зміст новели Р.Акутагави "Павутинка"
Перегляд файлу

 Тема.  Філософський зміст новели Р.Акутагави «Павутинка»

Мета: розкрити філософський зміст новели, навчити учнів знаходити у творі підтекст, трактувати значення образів - символів; формувати полікультурну компетентність учнів шляхом осягнення змісту новели Р.Акутагави «Павутинка» як складової загальнокультурного процесу; розвивати образне, творче мислення, навички творчого переказу тексту, висловлення своїх міркувань з приводу прочитаного, презентувати власні проєктні роботи ; сприяти вихованню відповідальності за свої вчинки та любов до ближнього.     

                            Вибір може сказати про людину більше, ніж  усе інше

                                                                                             Джоан Роулінг

               Якщо ти народився в хатинці, але маєш мудрість, ти подібний                     на квітку лотоса, що виростає з бруду

З японської книги «Повчання для юнацтва»

                                          Хід уроку

I.Мотиваційна хвилинка «Формула успіху» ( слайд1 +слайд 2)

Слово вчителя. Дорогі учні! Сьогодні у нас урок, на якому ми маємо не тільки поринути в атмосферу екзотичної японської культури, заглибитися у філософський зміст новели Р.Акутагави «Павутинка», а ще я дуже хочу, щоб кожен із вас відчув себе успішним на нашому уроці, тож хочу нагадати вам формулу успіху.

II.Полікультурний вояж

Слово вчителя. Українці завжди з великою шаною ставилися до культурних надбань інших народів. Прикладом тому є парк Кіото в Києві, який так і називають « Японія в Києві»

1.На фоні фото-ілюстрацій парку Кіото в Києві ( слайд 3) учні в японських національних костюмах читають вірш сучасної поетеси Тетяни Лавинюкової  

 Парк Кіото – Японія в Києві…

Сад каміння і сакури цвіт.

Відчуваю у кожному вияві

Екзотичного краю привіт.

У тіні символічної пагоди

Чую галас дзвінкий дітвори.

О, як хочеться миру і злагоди

Біля копії Фудзі-гори.

Тут не можу не вірити в диво:

Може, просто за мо́їм плечем

В кімоно пройде гейша красива,

Самурай прокрадеться з мечем.

Тут собою сама медитація

Заспокоює серце моє.

І не можу я не закохатися

У країну, де сонце встає.

Метро. Кінцева. «Лісова»

А потім ще пройшлися пішки.

Чи часто у житті бува,

Щоб так зійшлися дві доріжки?

Все навкруги було як рай,

І сакури шуміло листя,

В маленький чистий водограй

Веселки кольори вплелися.

Ми разом бачили її,

Над нею небо небувале.

Здавалось, навіть солов’ї

«Тьох-тьох» японською співали.

Все тут для спокою душі,

Для філософії й натхнення…

А ми говорим про вірші

І про трагічність сьогодення.

2.Перевірка домашнього завдання. Презентація проєктів «Японія знайома і незнайома»

Група географів

Японія – країна сонця, що сходить. Слово «японія» означає «світанок». Це країна, яка розміщена на багатьох островах. Велика частина всієї площі японських островів зайнята високими горами, які вкриті лісами. Найвища гора Японії – потухлий вулкан Фудзі (3776м). Ця гора вважається у японців священною. В Японії багато діючих вулканів, гарячих лікувальних джерел. Часто бувають землетруси, зазвичай несильні, але іноді, приблизно в 100 років, вони приносять катастрофічні наслідки
    Так, 11 березня 2011 біля берегів Японії стався землетрус силою більше 8 балів. Незабаром на береги Японії обрушилося потужне цунамі, висота хвиль якого в деяких місцях склала десять метрів. Велике затоплення призвело до відключення світла в мільйонах будинків, аварії на атомних станціях, зруйновані мости і естакади, обрушилися будівлі, затоплені автомобілі, судна. Припинили роботу промислові підприємства. Під час цієї стихії загинуло багато людей. Землетрус в Японії було визнано найбільш руйнівним в історії країни.
     Японія – одна із найбільших індустріальних країн світу з високорозвиненою промисловістю. Японці виробляють величезну кількість товарів, які продаються в усьому світі. Крім того країна посідає перше місце у світі по вилову риби та продуктів моря.

Група мистецтвознавців

Культура Японії є унікальною. При цьому вона завжди сприймала досягнення інших цивілізацій, надаючи їм нових елементів, та вони поступово ставали складовою частиною японської традиції. Але при цьому Японія завжди зберігала своєрідність. Це проявляється в дбайливому, уважному ставленні до мистецтва, історії країни, її природи, традицій та особливостей побуту.
     Японія — батьківщина класичного, найконсервативнішого театру у світі — Кабукі.  До його трупи входять тільки чоловіки. Серед японців значно поширене мистецтво складання фігурок із паперу — оригамі.
     Одним із "найвідоміших й одночасно наймолодших видів японських бойових мистецтв (йому немає й 150 років) є дзюдо. Його прообразом уважається найдавніший вид бойового єдиноборства в обладунках. Сьогодні це олімпійський вид спорту.
      Із Японії до багатьох країн прийшло традиційне мистецтво аранжування квітів — ікебана. Дослівно це слово означає «квіти, які живуть». Частий елемент ікебани — хризантеми, оскільки ці квіти є символом Японії.

 Група істориків Основні релігії місцевих жителів — синтоїзм і буддизм. Дивна віротерпимість японців і їхня здатність синтезувати віру привели до мирного співіснування синтоїзму з буддизмом, що з'явився пізніше. Багато жителів Країни вранішнього сонця вважають себе прихильниками обох релігій. У цьому разі синтоїзм «відповідає» за земне життя, а буддизм — за потойбічне. Так, якщо обряд одруження в основному здійснюють синтоїстські священики, то церемонія з нагоди похорону відбувається в буддистському храмі.

III. Оголошення теми і мети уроку.

1.Звернення до епіграфів, повторення понять теорії літератури новела, підтекст, притча

2. Робота з кросенсом.

1. Рюноске Акутагава – японський письменник

2. Написав новелу «Павутинка».

3. Будда – Бог, якому поклонялися в Японії.

4. Люди, які здійснили злочин, потрапляють в пекло.

5. Кандата, герой новели, зробив у своєму житті один добрий вчинок.

6. Будда дав йому можливість вибратися з пекла.

7. Кандата не зумів пройти етапи духовного сходження.

8. Кожна людина може, впавши, піднятися. Так як і лотос Лотос народжується в брудній болотяній воді, однак з'являється на світ чистим і незабрудненим.

9. На Рай заслуговують люди, чисті душею. Рай на землі ми робимо своїми руками, вчинками.

III.Робота з сюжетним кубиком (учні відтворюють сюжет новели)

IV.Руханка в японському стилі. https://www.youtube.com/watch?v=Pql18KcGTrY&pp=ygUx0YDRg9GF0LDQvdC60LAg0LIg0Y_Qv9C-0L3RgdGM0LrQvtC80YMg0YHRgtC40LvRlg%3D%3D

 Слово вчителя. Новелу «Павутинка» вперше було опубліковано в 1918 р. в журналі «Червоний птах». Його видавала група японських письменників у 1918-1936 рр. спеціально для дітей з метою розвитку їхніх талантів та утвердження моралі. Однак твір «Павутинка» є актуальним і для дорослих читачів, адже в ньому йдеться не лише про вчинки людини, а й про філософські поняття — добро і зло, рай і пекло, стосунки особистості з Богом, ставлення до природи, взаємини між людьми тощо.

V. Робота в групах.

  1. Відтворити композицію новели «Знайди пару»
  2. Відтворити композицію новели «Поєднай цитати з елементами сюжету»
  3. Розташуйте назву частин твору в правильній послідовності.

Самоперевірка (Слайди 9,10,11)

VI. Визначаємо символіку образів

Слово вчителя. Думку про моральну справедливість у житті людини письменник зміг утілити через глибокий моральний зміст та довершену форму твору, майстерне використання образів-символів. Скориставшись програмою штучного інтелекту, я отримала такий чудовий символічний пейзаж (слайд 12) Спробуймо дослідити значення образів-символів! ( Слайд 13)

  •          Який з образів-символів, на вашу думку є найголовнішим?
  •          Порівняймо образ павутинки у розумінні Будди і в розумінні Кандати!

VII. Закріплення знань, умінь і навичок

- Зробіть висновок про те, чого навчає новела «Павутинка»?( Новела навчає, що кожна людина буде справедливо нагороджена або покарана за свої вчинки, бо справедливість завжди перемагає.)

- А в якій притчі Господь дає шанс виправитись, стати  достойною людиною?

(Притча про блудного сина)

- Які можна зробити висновки?

Коментар вчителя. І в буддистських творах (зокрема  в новелі «Павутинка»), і в біблійних притчах проголошуються загальнолюдські моральні цінності: доброта, милосердя, допомога ближньому. Не можна врятуватись, отримати прощення, не рятуючи, прощаючи інших. Господь кожному дає шанс, важливо не знехтувати ним.

VIII.Рефлексія «Павутинка людяності» (передаючи ниточку з рук в руки, називають загальнолюдські цінності, що допоможуть побудувати людяне суспільство).

Заключне слово вчителя.

 Японські поети повторюють знову і знову, підкреслюючи своєрідність японської літератури.

1. Вдивляйтесь у звичайне і побачите незвичне.

2. Вдивляйтесь в просте і побачите складне.

3. Вдивляйтесь в частини і побачите ціле.

4 Вдивляйтесь в мале і побачите велике.

5.Вдивляйтеся, прислухайтеся не будьте байдужими.

IX. Заповнення листів самооцінювання.

     Домашнє завдання: Прочитати новелу Г.Уеллса « Чарівна крамниця»

docx
Додано
9 квітня 2025
Переглядів
886
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку