Формування предметних компетентностей:
формувати поняття про фізичні та хімічні явища, спостерігає і визначає фізичні та хімічні явища, робить висновки на основі спостережень (за допомогою вчителя).
Наскрізні змістові лінії
Екологічна безпека і сталий розвиток
-Виробляє власні ставлення до природи як найвищої цінності.
Підприємливість і фінансова грамотність
-Застосування вміння по визначенню явищ.
ТЕМА: Фізичні та хімічні явища.
Мета.
Формування ключових компетентностей:
Спілкування державною мовою:
Основні компетентності у природничих науках і технологіях:
Інформаційно- цифрова компетентність:
Уміння вчитися впродовж життя:
Ініціативність і підприємливість:
Соціальна та громадянська компетентності:
Екологічна грамотність і здорове життя:
Формування предметних компетентностей:
формувати поняття про фізичні та хімічні явища, спостерігає і визначає фізичні та хімічні явища, робить висновки на основі спостережень (за допомогою вчителя).
Наскрізні змістові лінії
Екологічна безпека і сталий розвиток
Підприємливість і фінансова грамотність
Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів:
Учень:
-оцінює відмінності фізичних і хімічних явищ, ознаки хімічних явищ.
-усвідомлює власне ставлення до природи як найвищої цінності.
Тип уроку: формування нових знань.
Форма проведення: урок – подорож.
Форми і методи роботи: пізнавально-пошуковий, творчий, дослідний, робота в групах, індивідуальна робота, комп’ютерна презентація.
Інтерактивні вправи: «Ланцюжок», «Знайди пару», «Сортувальник»,
«Мікрофон», «Впізнай», «Інтелектуальна розминка».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Створення емоційного настрою.
У нашому житті, як казали наші предки, усе змінюється.
Нехай незмінним залишається гарний настрій, здоров’я і потяг до знань!
Давайте один одному всміхнемося!
Із усмішки натхнення зачерпнемо!
Із настроєм почнемо працювати!
І перешкоди будь- які долати!
Незабаром настануть новорічні свята. З ними пов’язане ще одне, одне бажане для всіх дітей свято – Чудотворця Миколая . 19 грудня Святий Миколай завітає в оселі чемних, вихованих, працелюбних і старанних в навчанні дітей. Саме працелюбство робить людину щасливою. А коли людина щаслива, вона задоволена собою і впевнена в собі. Тож для того, щоб Святий Миколай не оминув вашої оселі, сьогодні на уроці я бажаю вам бути успішними і впевненими в собі.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
(Початкові хімічні поняття)
(Символи хімічних елементів, валентність, хімічні формули, прості і складні речовини…)
Інтелектуальна розминка.
Закінчіть назву елемента:
Окси… (ген) Ба…(рій) Силі…(цій)
Фос…(фор) Флу…(ор) Каль…(цій)
Алюмі…(ній) Фе...(рум) Арген…(тум)
Маг…(ній) Гідро…(ген) Нітро…(ген)
Кар…(бон).
Подивіться навколо себе і ви помітите, що ніщо в світі не стоїть на місці, все змінюється. «Все тече, все змінюється»,- стверджували стародавні філософи.
Змінюються пори року, рухається Сонце, день змінюється на ніч, зростає хлібний колосок, старішає людина, з’являється веселка. Пригадайте. Як називаються зміни, що відбувається в природі і у світі? (Явища)
Різні науки вивчають різні явища. Наука хімія вивчає явища ,що відбуваються з речовинами. А це фізичні та хімічні явища.
(природознавства).
Учень , повернувшись з уроку природознавства, подумав: «Тепер я знаю багато різних хімічних явищ! Ось наприклад:
(не зовсім вірно)
Сьогодні на уроці ми з вами допоможемо розібратися учневі, які з цих процесів хімічні, а які - фізичні.
Оголошення теми уроку:
Фізичні та хімічні явища.
Д.І. Менделєєв говорив: «Істина відкривається тим, хто її шукає».
Саме ці слова і будуть девізом нашого уроку. А оскільки хімія – експериментальна наука, то допоможе нам знайти істину демонстраційний експеримент. Тож вперед – на пошуки істини!
1.Відео з лимоном.
2.Відео - інтерв'ю з учителями.
Завдання уроку: з’ясувати істотні відмінності між фізичними і хімічними явищам
Природа – це величезна лабораторія, в якій безперервно відбуваються зміна агрегатного стану речовин, їх форми, а також іде утворення нових речовин. Гірські породи і мінерали під впливом сонця, води, вуглекислого газу поступово руйнуються і перетворюються в нові речовини. В зелених рослинах з вуглекислого газу і води утворюється глюкоза і крохмаль. Людина перетворює взяті з природи речовини (нафту, природний газ, руди) в необхідні йому бензин, гуму, волокна, пластмаси, метали та сплави. Часто в результаті утворюються нові речовини, яких немає в природі. Під час всіх цих явищ відбувається руйнування одних речовин і утворення нових.
Усі явища, які відбуваються з речовинами діляться на 2 види: фізичні і хімічні.
Розглянемо явища та пояснімо їх. Інтерактивна гра «Мікрофон».
Висновок. В даних дослідах змінювалась форма або агрегатний стан, але склад речовин залишався незмінним. Ці явища – фізичні.
Подорожуючи країною Хімія, ми повинні вивчити хімічні та фізичні явища.
Подорожувати ми будемо за маршрутом.
1.-Зупинка. Науково-дослідницька .
2.-Зупинка. Інформаційна.
3-Зупинка. . Підсумкова
Подорожувати будемо групами:
-науковці
-дослідники
-хіміки
Правила роботи в команді:
Нам разом потрібно буде пройти випробування, які зустрінуться на нашому шляху. Лише найбільш розумним, наполегливим і сміливим країна Хімія відкриває свої таємниці і надасть право стати громадянами цієї чудової країни. Кожному з Вас я роздаю посвідчення громадянина країни Хімія (додаток). Але щоб його підтвердити потрібно виконати буде всі завдання на уроці. Отже, в країну хімії! Вперед!
Перебуваючи на цій зупинці, ми будемо в ролі наукових дослідників і повинні вирішати поставлені перед нами завдання .
1.Дослідити, у чому полягає відмінність між фізичними та хімічними явищами
Щоб вирішити цю проблему, проведемо дослідження за допомогою дослідів. Повторимо правила техніки безпеки.
Учитель у пробірку наливає воду.
–У якому агрегатному стані перебуває вода? (У рідкому.)
Потім нагріває пробірку над спиртівкою, доводячи її до закипання.
–Що ми спостерігаємо? (Вода закипає.)
-А,якщо вода почне випаровуватись,це який агрегатний стан? (Газоподібний.)
–Чи змінився склад води? (Ні, не змінився.)
Явища, у ході яких не відбувається перетворень одних речовин на інші, а зазвичай змінюється агрегатний стан чи форма, називається фізичними явищами.
Фізичні явища
Про явища фізичні твердо пам’ятай одне:
Міняється їх маса, розмір, стан, об’єм.
Учитель у пробірку з питною содою доливає оцет.
–Що спостерігаємо? (Утворилась велика кількість бульбашок.)
Так, ми взяли дві речовини і змішали їх, при цьому утворилися інші речовини, одна з яких є вуглекислим газом , який зумовлює виділення «піни».
Не у незвіданих світах
Й не на далекій зірці
Іде на ваших же очах
Реакція в пробірці.
Дивіться, як новий продукт
На дно пробірки ляже.
То осад наші реагенти
В нові сполуки зв’яжуть.
То газ бурхливий завирує
І спінить реагенти,
То колір новий зачарує —
Ловіть такі моменти.
А то по класу попливе
Незвичний запах новий…
Одна з ознак нехай буде
Й хімічне явище готове!
–Чи відбулися перетворення у цьому випадку? (Так.)
–Яка наука вивчає перетворення речовин? (Хімія.)
–Як же ми назвемо явища , що відбувалися в пробірці? (Хімічні.)
Учні роблять висновки з проведених досліджень(Заповнюють схему).
Отже:
Хімічні явища – це явища, під час яких одні речовини перетворюються в інші
Зупинка інформаційна
Завдання:
Коли ви виростете, то уміння працювати в групі допоможе об’єднатися в робочі колективи, і це приведе до об’єднання країни, всього українського народу.
Ознаки хімічних явищ:
1.Зміна кольору
2.Поява запаху
3.Утворення осаду
4.Виділення газу
5.Виділення тепла і світла.
Приклад явища |
Явище |
|
Фізичне |
Хімічне |
|
Горіння дров |
|
|
Зміна кольору тканин |
|
|
Бродіння соку |
|
|
Розчинення цукру у воді |
|
|
Утворення чорного нальоту на срібних виробах |
|
|
Виготовлення ювелірних прикрас із золота |
|
|
Жовтіння листя |
|
|
Утворення інею |
|
|
А) квашення капусти - … процес (фізичний чи хімічний).
Я так вважаю тому, що …
Б) розчинення кухонної солі у воді … процес (фізичний чи хімічний).
Я так вважаю тому, що …
В) скисання молока - … процес (фізичний чи хімічний).
Я так вважаю тому, що …
1.Взимку стало холодати
і ставок вже не пізнати.
Там, де була рідина,
Лиш дзеркальна площина
Що за диво кристалічне?
Це фізичне чи хімічне? (хімічний)
2.В нас в дворі живе корова. Молоко п'єм для здоров'я.
А побуде в теплій хаті-
Будем сир й сметану мати.
Що за наслідок логічний?
Він фізичний чи хімічний (хімічний)
3.На вогні пластинка мідна
Почорніла, вірогідно.
Що за явище незвичне?
Це фізичне чи хімічне (хімічне)
4. Осінь стала вмить до діла- Листя геть все пожовтіло.
Що за результат класичний?
Він хімічний чи фізичний (хімічний)
Зупинка – Цікавинка
Здогадайтесь про що йдеться.
Вчитель. Як називаються процеси, що відбуваються в природі?
Все це явища природи
В природі відбуваються надзвичайно красиві явища
Відеопрезентації
Пригадайте, з яким вулканом пов’язане місто Помпеї? (вулкан Везувій).
Вулкан Везувій знаходиться на Апенінському півострові поблизу Італії. У 79 році до н.е. під семиметровим шаром попелу цього вулкану було живцем поховане ціле місто Помпеї.
Ми зараз теж спробуємо розбудити вулкан. На щастя у нас не Везувій, а хімічний вулкан.
Демонстраційний експеримент . Підпалювання амоній дихромату.
На якому материку мешкає найбільша отруйна змія? (Африка).
Її висушена отрута зберігає свої властивості 25 років.
А зараз ми з вами побуваємо у віртуальній лабораторії і переглянемо дослід «Фараонова змія».
Завдання 2. Виявити ознаки протікання хімічної реакції і записати їх у зошит.
Завдання 3.
А зараз ви повинні виконати спецзавдання.
Працюємо в парах.
У вас на столі є картки із завданням. Необхідно визначити, які явища є фізичними, а які хімічними. Обвести літеру в тому стовпці, в якому є правильна відповідь. Якщо ви правильно виконаєте завдання, то в колонці хімічних явищ по вертикалі отримаєте назву ознаки хімічної реакції.
Картка 1:
Явище |
Фізичне |
Хімічне |
Залізо іржавіє |
а |
з |
Танення льоду |
д |
л |
Утворення туману |
є |
у |
Прокисання молока |
в |
а |
Запалювання сірника |
о |
п |
Розтирання крейди в ступці |
к |
б |
Вкриття мідних предметів зеленим нальотом |
ф |
а |
Замерзання води в калюжі |
ц |
ж |
Пригоряння яєчні |
в |
х |
Картка 2:
Явище |
Фізичне |
Хімічне |
Залізо іржавіє |
б |
т |
Утворення туману |
а |
г |
Прокисання молока |
в |
е |
Запалювання сірника |
о |
п |
Розтирання крейди в ступці |
л |
н |
Вкриття мідних предметів зеленим нальотом |
ф |
л |
Пригоряння яєчні |
х |
о |
Восени листя жовкне |
н |
т |
Горіння вугілля |
т |
а |
Картка 3:
Явище |
Фізичне |
Хімічне |
Залізо іржавіє |
б |
с |
Кипіння води |
ю |
л |
Утворення туману |
а |
г |
Прокисання молока |
в |
в |
Запалювання сірника |
о |
і |
Розтирання крейди в ступці |
щ |
н |
Вкриття мідних предметів зеленим нальотом |
ф |
т |
Горіння свічки |
є |
л |
Пригоряння яєчні |
х |
о |
Картка 4:
Явище |
Фізичне |
Хімічне |
Залізо іржавіє |
б |
е |
Утворення туману |
у |
г |
Прокисання молока |
в |
н |
Запалювання сірника |
о |
е |
Розтирання крейди в ступці |
б |
н |
Вкриття мідних предметів зеленим нальотом |
ф |
р |
Пригоряння яєчні |
х |
г |
Восени листя жовкне |
н |
і |
Горіння вугілля |
т |
я |
Перевірка роботи.
Опитування по ланцюжку.
Вчитель називає явище, учень повинен його віднести до фізичних чи до хімічних і пояснити.
Приклади явищ:
Зупинка Підсумкова
Учень повернувшись з уроку хімії подумав:
«Скрізь явища хімічні, о мамочко моя!
Ось гріє батарея, цьому радію я.
Мій телефон вібрує , а ще – співать він вміє .
Моя кицюня Мурка не хоче молока.
Воно давно прокисло, вреднючка ж ти така!
Готує мама тісто – он соду додала.
Ще й оцтом загасила, ну це її діла.
А я відкрию «фанту» - там бульби, як завжди.
Піду після обіду, є діло в гаражі.
Дивлюсь: там цвях забитий. іржавий, просто страх.
Визначте чи не помилився учень.
Виконання тестових завдань
А. хімічне Б. фізичне
2. Під час отримання цукру з цукрового буряку відбувається процес
А. хімічне Б. фізичне
3. Під час смаження картоплі відбувається явище
А. хімічне Б. фізичне
4. Виділення теплоти супроводжуються явища
А. Жовтіння листя В. Розчинення кислоти у воді
Б. Розчинення кухонної солі у воді Г. Горіння газу в плиті
5. Осад виділяється під час
А. Утворення кавового розчину В. Розчинення оцту у воді
Б. Бродіння соку Г. Скисання молока
1.Що нового дізналися на уроці?
2.Що сподобалося на уроці?
3.Що викликало певні труднощі?
“ Сюрприз для мами, або як позбутися накипу”. У чайнику з’явився накип – не розчинені солі Кальцію й Магнію. Щоб його позбутися, налийте в чайник оцет і доведіть його до кипіння. Кип’ятіть пів години. Потім злийте у слив і прополощіть водою. Які явища ви спостерігали? Де ще утворюється накип? Як його позбутися?
Додаток
Завдання 1.Допоможіть учневі розібратися, які процеси хімічні, а які фізичні. (визначте, які явища можна віднести до фізичних, а які — до хімічних. Якщо ви дасте правильні відповідь, то в колонці фізичних явищ по вертикалі ви отримаєте назву двовалентного хімічного елемента, просту речовину, метал.)(слайд 10)
Явище |
Фізичне |
Хімічне |
Іржавіння заліза |
б |
с |
Плавлення скла |
к |
л |
Утворення туману |
а |
г |
Прокисання молока |
в |
о |
Запалювання сірника |
о |
щ |
Розтирання крейди в ступці |
л |
н |
Випарювання спирту |
ь |
п |
Вкриття мідних предметів зеленим нальотом |
ф |
о |
Замерзання води в калюжі |
ц |
ж |
Пригоряння яєчні |
х |
ш |
Восени листя жовкне |
н |
о |
Фільтрування розчину |
і |
и |
Горіння вугілля |
т |
ю |
Кипіння води |
й |
к |
Відповідь: кальцій
Завдання 2.Допоможіть учневі розібратися, які процеси хімічні, а які фізичні. (визначте, які явища можна віднести до фізичних, а які — до хімічних. Оберіть літеру в тому стовпці, в якому є правильна відповідь. Якщо ви дасте правильні відповідь, то в колонці хімічних явищ по вертикалі ви отримаєте назву одновалентного хімічного елемента, просту речовину, метал.) (слайд 11)
Явище |
Фізичне |
Хімічне |
«Гашення» соди оцтом |
б |
с |
Дощ |
ю |
л |
Утворення інею |
а |
г |
Зіпсоване м’ясо |
в |
р |
Запалювання феєрверку |
о |
і |
Виготовлення цукрової пудри |
ш |
н |
Випарювання розчину |
ь |
п |
Вкриття срібних предметів темним нальотом |
ф |
б |
Протухання яєць |
х |
л |
Достигання ягід черешні |
н |
о |
Фільтрування розчину |
и |
и |
Танення льоду |
т |
ю |
Кипіння води |
й |
к |
Відповідь: срібло
1