Тема уроку. Фізичні явища, їх різноманітність. Теплові явища
Мета уроку: закріпити знання учнів про класифікацію фізичних явищ, розглянути їх на прикладі теплових; розвивати вміння порівнювати, аналізувати, уявлення про значення теплових явищ для живих організмів; виховувати екологічну культуру, прагнення досліджувати та пояснювати природні явища; формувати вміння працювати в колективі.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку:
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
1. Робота в групах
Кожна група отримує конверт з назвами явищ. Необхідно об’єднати відповідні природні явища за категоріями — фізичні, хімічні, біологічні.
Картки з написами: потемніння золотої прикраси, перельоти птахів, горіння свічки, щебетання солов’я, випаровування води, рух велосипедиста, погашення соди оцтом, падіння сніжинки, побудова гнізд птахами, іржавіння гвіздка, міграції риби
2. Які явища описані у вірші Т.Г.Шевченка?
***
Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона калина.
Пишається калинонька,
Явор молодіє,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.
Тече вода із-за гаю
Та попід горою.
Хлюпочуться качаточка
Помеж осокою.
А качечка випливає
З качуром за ними,
Ловить ряску, розмовляє
З дітками своїми.
Тече вода край города.
Вода ставом стала.
Прийшло дівча воду брати.
Брало, заспівало…
3. Гра «Морський бій» (на стенді поле для гри, в кожному квадраті заховано поняття, представник кожної групи робить один хід (називає букву та цифру) – в квадраті з’являється поняття, яке необхідно помістити в один із стовпчиків таблиці 1)
Поле для гри
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
1 |
Гелікоптер |
Залізо |
Веселка |
Гвіздок |
Ручка |
2 |
Портфель |
Дерево |
Алюміній |
Чорнило |
Дощ |
3 |
Гроза |
Роса |
Телефон |
Камінь |
Вода |
4 |
Комп’ютер |
Снігопад |
Золото |
Стілець |
Автомобіль |
5 |
Сонце |
Багаття |
Сіль |
Цукор |
Туман |
Таблиця 1
Тіла |
Речовини |
Явища |
|
|
|
III. Засвоєння нових знань
1. Повідомлення теми уроку.
2. Формулювання мети та завдань уроку разом з учнями.
3. Поняття про теплові явища. Причини виникнення тепла
Теплові явища
Охолодження Нагрівання
4. Джерела тепла: природні та штучні
5. Температура. Термометри, їх різновиди
6. Теплові явища в природі. Їх повторюваність (робота в парах)
7. Фізкультхвилинка
IV. Закріплення нового матеріалу
+ / – |
Речення |
|
Вода не проводить тепла |
|
Сонце — це головне джерело тепла на Землі |
|
Змії гріються на сонці |
|
Тепло передається від менш нагрітого тіла до більш нагрітого |
|
При нагріванні тіла розширяються, а при охолодженні навпаки |
|
Температуру вимірюють барометром |
|
Сонячне тепло може бути небезпечним |
|
Температуру в кімнаті вимірюють у градусах за шкалою Цельсія |
|
Чим більша швидкість молекул, тим вища температура |
|
Тепло найкраще проводять метали |
V. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
1. Завдання для всього класу
Опрацювати у підручнику § _______
VI. Підбиття підсумків уроку