Тема уроку. Фізичні явища, їх різноманітність. Звукові явища
Мета уроку: ознайомити учнів з фізичними явищами на прикладі звукових; формувати первинні знання про поширення звуку, способи спілкування за допомогою звуків; розвивати уявлення про значення звукових явищ для живих організмів на Землі; виховувати прагнення досліджувати та пояснювати природу
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку:
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Учні отримують картки з переліком джерел світла: сонце, ліхтарик, комета, свічка, екран телевізора, настільна лампа, північне сяйво, веселка, фари автомобіля, зірка.
Варіант I. З переліку виберіть природні джерела світла. Поясніть свій вибір. Доповніть цей перелік власними прикладами.
Варіант II. З переліку виберіть штучні джерела світла. Поясніть свій вибір. Доповніть цей перелік власними прикладами.
Причинна
Защебетав жайворонок,
Угору летючи;
Закувала зозуленька,
На дубу сидячи;
Защебетав соловейко –
Пішла луна гаєм…
Причинна
Пішов шелест по діброві;
Шепчуть густі лози.
А дівчина спить під дубом
При битій дорозі
Тополя
День і ніч воркує,
Як голубка без голуба,
А ніхто не чує…
Не щебече соловейко
В лузі над водою,
Не співає чорнобрива,
Стоя під вербою…
До Основ’яненка
Чайка скиглить літаючи,
Мов за дітьми плаче;
Сонце гріє, вітер віє
На степу козачім.
III. Засвоєння нових знань
1. Повідомлення теми уроку.
2. Формулювання мети й завдань уроку разом з учнями.
3. Звук – це хвиля, яка розповсюджується від джерела звуку в різних середовищах. Утворення та поширення звуків
Звуки
Високі звуки Низькі звуки Ультразвуки
4. Основні властивості звуку:
- Звук – це хвиля, яка розповсюджується від джерела звуку в різних середовищах
- Швидкість поширення звуку в повітрі близько 344 м/с, у воді – 1500 м/с, у залізі – 5850 м/с
- Швидкість звуку залежить від середовища поширення: чим більша густина середовища, тим більша швидкість
- Гучність звуку залежить від висоти хвилі, що утворює джерело звуку
- Висота звуку залежить від частоти коливань, що утворює джерело звуку: чим частіші коливання – тим вищий звук
- Людина сприймає звукові хвилі в межах від 16 до 2000 коливань в секунду
- Звукова хвиля відбивається від тіл з великою густиною
Никто его не видывал,
Услышать – всякий слыхивал,
Без тела, а живёт оно,
Без языка – кричит. (Эхо)
О.Некрасов
Звідки береться луна?
- у музичних інструментів: гітари, скрипки, балалайки - це…. (струни)
- у людини – це… (голосові зв’язки)
- у слухавці телефону – це… (мембрана)
6. Роль звуків у природі та житті людини. Робота в групах
1. В природі
2. В житті людини
7. Фізкультхвилинка
IV. Закріплення нового матеріалу
V. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
1. Завдання для всього класу
Опрацювати у підручнику § _______
2. Індивідуальне завдання.
Розробити міні-проект «Опале листя: користь чи шкода?»
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна гра «Незакінчене речення»