Лабораторна робота № 9
Тема: Форматування таблиць в Excel.
Мета: сформувати навички з форматування таблиць: форматування комірок, рядків і стовпців, форматування книги; розвивати інформаційну компетентність.
Обладнання: ПЕОМ IBM PC; ОС Windows; Microsoft Office 2013; Microsoft Excel.
Теоретичні відомості
Після того, як створено таблицю, слід прикласти додаткові зусилля, щоб зробити її привабливою, легкою для читання і розуміння. Можна так виділити ключові моменти документа: вид і розмір шрифту, колір, заливка, особливе оформлення, щоб найбільш важлива інформація так і кидалася в очі.
Дії, що стосуються оформлення документа, називаються форматуванням. Необхідні засоби для таких дій знаходяться на панелі Форматування.
Форматування робочого аркуша – це оформлення даних, що знаходяться на робочому листі, з метою підвищення їх наочності, поліпшення візуального сприйняття. Для документа електронної таблиці виконується: форматування комірок, форматування рядків і стовпчиків, форматування робочих листів, форматування книги.
При форматуванні комірок виконуються такі дії:
При форматуванні рядків і стовпчиків виконуються такі дії:
При форматуванні робочих листів виконуються такі дії:
При форматуванні книги виконуються такі дії:
Форматування клітинок
Щоб встановити потрібний формат, треба виділити область клітинок (окрема клітинка, стовпчик, кілька стовпчиків, рядок, кілька рядків, всю таблиця) і виконати команду «Формат» «Комірки...». З\'явиться діалогове вікно «Формат комірок», в якому натиснути потрібну вкладку: «Число», «Вирівнювання», «Шрифт», «Межа», «Вид» або «Захист». Далі, залежно від формату, який потрібно встановити, у відповідній вкладці виконують команди.
Елементи керування групи Вирівнювання вкладки Основне на Стрічці призначені для встановлення:
Для вставки нового стовпчика треба:
Аналогічно вставляють і рядки: виділяється рядок, перед яким потрібно вставити новий, після цього із меню Вставка вибирають команду «Рядки».
Для вилучення зайвих стовпчиків чи рядків їх треба виділити і з контекстного меню вибрати команду «Видалити». Крім того, можна з меню Правка вибрати команду «Видалити».
При оформленні даних в таблиці важливо правильно вибрати шрифт – це може значно покращити зовнішній вигляд таблиці.
В Excel можна задати шрифт як для всього робочого аркуша, так і для будь-якого його фрагмента (діапазону, клітинки).
Щоб змінити шрифт потрібного діапазону, треба його виділити (якщо змінюєте шрифт на всьому аркуші, його теж треба виділити) і з меню Формат вибрати команду «Комірки». Відкриється діалогове вікно «Формат комірок» із такими вкладками: «Число», «Вирівнювання», «Шрифт», «Межа», «Вид» та «Захист».
На вкладці «Шрифт» можна встановити такі параметри шрифтів:
Шрифт – тип шрифту. В Excel можна використовувати пропорційні і непропорційні шрифти. У пропорційних шрифтах (Ariel Cyr, Times New Roman) кожному символу відводиться стільки місця, скільки йому дійсно необхідно. В непропорційних шрифтах (Courier New) всі символи мають однакову ширину. Крім того, шрифт може бути із засічками і без них.
Нарис шрифту може бути звичайним, курсивом, жирним та жирним і курсивом.
Розмір шрифту можна вибрати зі списку, або ж ввести з клавіатури у поле « Розмір » навіть проміжні розміри (ті, яких немає у списку, наприклад 11,5 пункту).
Крім того, можна вибрати тип підкреслювання (одинарною чи подвійною лінією), колір та ефекти (верхній чи нижній індекси або закреслення) шрифту.
Можна змінювати колір символів. Наприклад, для тексту, який не треба виводити на друк, можна встановити білий колір.
На вкладці «Межа» можна встановлювати межі клітинки або виділеного діапазону. Межі – це лінії, які утворюють контури клітинки і дозволяють відокремлювати текст або числа. Тип лінії, як і її товщину та колір, можна вибрати із поля «Лінії»: пунктирна, штрихова, одинарна, подвійна і т.д.
Межа клітинки може бути вибрана довільно: зліва, справа, зверху чи знизу у будь-яких комбінаціях. Крім того, якщо виділений діапазон клітинок, можна встановлювати межі всередині клітинок чи по їх діагоналі.
На вкладці «Вирівнювання» можна вибрати параметри вирівнювання даних по горизонталі (деякі елементи цього вирівнювання винесені у вигляді кнопок на панель форматування) і по вертикалі (по верхньому краю, по нижньому краю, по центру та по висоті). Крім того, у полі «Орієнтація» можна вибрати будь-який кут нахилу відображення даних у клітинці. У полі «Відображення» можна встановити прапорці «Переносити по словам» - для розміщення тексту у декілька рядків однієї клітинки при досягненні правої межі стовпчика.
На вкладці «Вид» можна вибрати фон виділених клітинок (заливку) відтінками сірого кольору, будь-яким кольором та узорами.
Зазвичай таблиця на екрані має сітку, якщо увімкнуто режим відображення сітки, однак під час друкування на папері вона не відображається. Щоб таблиця була відповідним чином розграфлена на папері, треба задати параметри на вкладці «Межі» діалогового вікна «Формат клітинок»: «Формат» «Клітинки» «Межі» або скористатися відповідними кнопками на панелі форматування.
Розглянемо інші вкладки вікна «Формат клітинок». На вкладці «Вирівнювання» задають спосіб написання тексту в клітинці: горизонтально, вертикально, під кутом і режим перенесення тексту по словах (коли потрібно, щоб великий текст був у вузькій клітинці).
На вкладці «Вигляд» можна задати колір клітинок і візерунок. На вкладці «Захист» можна зняти чи задати режими захисту клітинок від несанкціонованих змін і ховання формул. Щоб унеможливити внесення змін до захищених клітинок, захист з зазначенням паролю або без нього треба задати ще командою Сервіс - Захист – Захистити лист.
Закріплення заголовків. Робочі листи часто мають велику кількість стрічок і стовпців, тому при перегляді нижньої частини листа, заголовок зникає з екрана.
Щоб певна область аркуша залишалася видимою, якщо прокрутити до іншої області аркуша, перейдіть на вкладку Вид, де можна виконати дію Закрепить области, щоб закріпити певні рядки та стовпці на місці, або дію Розділити в областях, щоб створити окремі вікна на тому ж аркуші.
Застосування умовного форматування в Excel
Умовне форматування дає змогу застосовувати до клітинок кольори, якщо виконується певна умова, як-от наявність повторюваних значень, значень, які відповідають конкретним критеріям (наприклад, більше 100), або рівних указаному доходу. Це можна зробити, налаштувавши правила виділення клітинок і визначення перших і останніх елементів. Умовне форматування застосовується динамічно й змінюється автоматично разом зі значенням.
Хід роботи
Створити Книгу1-Excel збережіть з назвою Lab_9_KZ. xlsx (каталог Student/…власна папка студента). Кожне завдання виконувати на окремому аркуші книги.
Частина 1. Форматування комірок
Рисунок 1 – Форматування комірок
Рисунок 2 – Грошовий формат комірок
Частина 2. Форматування рядків і стовпчиків
Рисунок 4 – Форматування ширини стовпчиків
Порада: Щоб швидко встановити ширину стовпця (рядка), клацніть виділений стовпець (або рядок) ПКМ, виберіть пункт Ширина столбца (высота строки), введіть потрібне значення та натисніть кнопку OK.
Або використовуйте Автоподбор.
Або змінюйте ширину (висоту) стовпців (рядків) за допомогою миші: перетягуйте межу стовпця (рядка) доки стовпець (рядок) не набуде потрібної ширини.
Завдання 2. Розміщення тексту в робочому листі. Сортування даних.
Рисунок 5 – Таблиця до завдання 2 (частина 2).
Порада: формат для комірки G2 – Дата. Розміщення тексту в комірці А2 – Формат ячеек → Выравнивание → Ориентация → 90о. Для даних стовпчика «Кількість» встановіть формат Числовой целый.
Примітка: Подвійна лінія між двома стовпцями – це показник, приховані стовпці. Відобразити приховані стовпці: виділіть суміжні стовпці для прихованих стовпців. Клацніть ПКМ миші вибрані стовпці та натисніть кнопку Відобразити. Або двічі клацніть лінію між двома стовпцями, де є приховані стовпці.
Частина 3. Форматування робочих листів, книги
Частина 4. Умовне форматування
На Лист 5 створити таблицю (рис.6).
Рисунок 7
Контрольні запитання
Висновок ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Відповіді на контрольні запитання:
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________