План конспект уроку Формування поняття про ІМЕННИК

Про матеріал

Навчальна мета уроку: Формувати поняття про іменник як частину мови; удосконалювати уміння впізнавати в тексті і самостійно добирати іменники; ставити питання до іменників;

Перегляд файлу

29.11.2023

План – конспект уроку з предмету Українська мова

Вчитель початкових класів Сидорук Олена Олександрівна

Тема уроку:

Формування поняття про ІМЕННИК

Мета уроку:

Навчальна: Формувати поняття про іменник як частину мови; удосконалювати уміння впізнавати в тексті і самостійно добирати іменники; ставити питання до іменників;

Розвиваюча: Розвивати вміння класифікувати предмети; ставити запитання до слів; розвивати мовлення, пам'ять, пізнавальний інтерес; збагачувати словниковий запас учнів; вдосконалювати навички каліграфічного і граматичного письма; розвивати уважність та наполегливість;

Виховна: Виховувати любов до рідної мови та її багатозначності; виховувати любов до природи;

Корекційна: Корекційна робота над пізнавальними інтересами; корегування звуковимови; корегувати здатність переключатися з одного виду діяльності на інший; розвивати зв’язне мовлення;

Обладнання: мультимедійний комплекс, роздатковий матеріал, предметні малюнки, орфографічні словники, таблиця «Частини мови», карта пам’яті.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі: мовно - літературна, соціальна, природнича.

Хід уроку

 

І ВСТУПНА ЧАСТИНА

 

1. Організаційний момент

1) Привітання

2) Перевірка готовності до уроку

3) Створення позитивного настрою

- Щоб наш урок був гарним, цікавим, змістовним; щоб ви добре засвоїли знання, якими ви повинні бути на уроці? ( активними, старанними, уважними…)

- Я згодна з вами. Мені приємно вчити того, хто хоче вчитися!

 

2. Актуалізація опорних знань

1) Інтерактивна вправа

 Давайте разом пригадаємо яку тему ми вивчали на попередніх уроках.

Давайте ще раз повторимо з чого ж складаються слова. СЛАЙД №1

СЛАЙД №2

Закінчення – це змінна частина слова, яка служить для зв’язку слів у реченні.

Основа слова – це частина слова без закінчення.

Корінь – головна часина основи слова, спільна частина споріднених слів, слова зі спільним коренем називаються спільнокореневими. Корінь виражає основне значення слова та вказує на загальне значення всіх споріднених слів. Корінь обов’язково є у кожному слові.

Префікс – частина слова, яка стоїть перед коренем.

Суфікс – частина слова, яка стоїть після кореня, служить для утворення нових слів.

Молодці. У нас добрий початок і я сподіваюсь, що ми з вами виконаємо багато цікавих завдань.

2) Хвилинка каліграфії

Записуємо в зошитах число, класна робота.

 

3. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності

Давайте правильно прочитаємо словникові слова. Потрібно відновити літери у словах, що загубились і прочитати їх.

Мультимедійна дошка StarBoard

  АВТОМОБ_ ЛЬ

  АКВАРІУ__

  КИШ __НЯ

  ПРЕЗИДЕ__Т

  АПЕЛЬСИ__

  АПЕТ__Т

  АБРИ__ОС

 

4. Повідомлення теми і мети уроку

Вірно, діти, ІМЕННИК – це найчисельніша частина мови. В нашій рідній українській мові є дуже багато різних слів. А іменник найбільша за чисельністю частина мови, яка допомагає нам називати усі предмети. Сьогодні на уроці  ми розширимо свої знання про іменник, дізнаємось, чим відрізняються іменники – назви істот від іменників – назв неістот.

Тому тема нашого уроку «Формування поняття ІМЕННИК»

СЛАЙД №3

 

ІІ ОСНОВНА ЧАСТИНА

 

1. Вивчення нового матеріалу

1) Пам’ятка для вчителя:

Іменник – це самостійна частина мови, яка означає назву предмета та відповідає на запитання хто? що? Іменники поділяють на дві групи: назви істот і назви неістот. Назви істот відповідають на питання хто?

До істот належать

  • назви осіб  (хлопець, жінка, дитина, люди);
  • назва персони  (Олег, Шевченко);
  • назви рідні  (брат, дід, донька);
  • назва професій  (лікар, директор, будівельник);
  • назва казкових героїв  (колобок, Буратино, чаклунка);
  • назви тварин  (риба, метелик, ластівка, заєць);
  • назви казкових істот  (гном, ельф, дракон).

Назви неістот відповідають на питання що?

До неістот належать

  • назви рослин  (дерево, троянда, огірок);
  • назва природних явищ  (дощ, гроза, туман);
  • назва об'єктів неживої природи  (камінь, море, небо);
  • назва предметів, створених людиною  (диван, будинок, сукня);
  • назва опредмечених ознак чи дій  (чистота, радість, читання). 

2) Працюємо над формуванням поняття іменник за допомогою карти пам’яті

Розучування визначення про іменник.

Отже, що ж таке іменник? (За допомогою карти пам’яті формуємо правило разом з учнями на дошці. Можна за допомогою учнів або викликати до дошки по черзі, щоб розставляли у правильному порядку карти пам’яті, формуючи правило).

Після того, як слова правила викладено на дошці, читаю правило сама, потім по рядах. Потім закрити правило і прошу бажаючих переказати правило по пам’яті. Достатньо запитати 2-3 учнів.

 

2. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу

1) Робота з підручником

Відкрийте підручники на сторінці 53. Проведемо дослідження.

а)  Виконання  вправи 151(усно); СЛАЙД №4

Вправа «А ти знаєш, що…?»

Іменник — це частина мови, яка з’являється у мовленні кожної людини. Чому? Дітей оточує світ речей, предметів, і вони прагнуть дати назву всьому, що бачать. Назву іменник почали вживати з 1873 року. Її першим використав Омелян Партицький.

Вправа «Вхід у малюнок»

- Усі знають, що взимку для птахів страшний голод. Саме тому і дорослі, і діти можуть допомогти пернатим вижити в цей важкий час. Адже для них потрібно зовсім трішки: несмажені зернятка, несолоне сало, крихти чорного хліба, сушені ягоди. І це вбереже життя наших пернатих друзів! Вони радо відвідуватимуть годівнички з кормом, а ви матимете чудову нагоду спостерігати за вдячними пташками.

- Розгляньте малюнок. Яких пташок ви бачите?

- Назвіть іменники, які відповідають на питання хто?

- Назвіть іменники, які відповідають на питання що?

 

3. Осмислення нових знань, умінь.

1) Стратегія «Коло Вена»

Знайомство з питаннями:

Далі працюємо з питаннями «хто?», «що?» за допомогою стратегії «Коло Вена».

Кріпимо на дошку два кола (формат а4) зі словами .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З’єднати їх і запитати дітей:

Прочитайте очима слова у колах. Що спільного в цих слів? (Записати на перетині двох кіл слово «іменник»)

А що відмінного? Слова у першому колі відповідають на питання «що?» (кріплю над колом картку зі словом «що?»), а слова у другому колі відповідають на запитання «хто?» (кріплю над колом картку зі словом «хто?»).

Отже, про людей і тварин ми запитуємо «хто?», а про речі – «що?».

2) Вправа Які бувають іменники? Працюємо письмово

Антоніми – слова, які мають протилежне значення.(Запис у зошитах іменників-антонімів)

День – (ніч), добро – (зло), чистота – (бруд), праця – (лінь).

Синоніми – слова, близькі за значенням. (Складання і запис синонімічного ряду )

Дорога, стежка, путь, шлях, шосе.

Завірюха, віхола, заметіль, хуга.

Помешкання, дім, квартира, будинок.

Родина – сім’я, злива – дощ.

Дитина, немовля, малюк.

 

3) Фізкультхвилинка https://www.youtube.com/watch?v=53pjdFsNmi8 СЛАЙД №5

ІІІ ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

 

1. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

1) Робота в групах «Знайди іменники»

На дошці висить ілюстрація дерева, учням на парти роздається конверт з друкованими яблуками на котрих записані слова, діти мають відібрати тільки ті яблука на яких записані іменники.

Діти я показуватиму предметні малюнки, а ви запишіть їх 1 група записують тільки ті іменники які відповідають на питання хто, друга група записує тільки ті іменники які відповідають на питання що.

2) Малюнковий диктант – пошукове завдання СЛАЙД №6

1 група - Записати іменники  які відповідають на питання хто?(індик, кіт, віслюк, дитина, вчитель).

2 група - Записати іменники  які відповідають на питання що?(сміх, книга, кімната, лопата).

 

2. Закріплення знань, умінь і навичок

Стратегія «Кубик Блума»

Яку частину мови ми сьогодні з вами вивчали?

Давайте підіб’ємо підсумки. Що ми тепер знаємо про іменник?

Даю одному з учнів кубик і прошу відшукати слово «Назви» (Яку частину мови ми сьогодні почали вивчати?), учень відповідає і передає кубик тому, кому забажає.  Знову даю вказівку знайти наступне питання і т. д.

 

 

 

 

 

 

 

 

Порядок роботи з кубиком Блума

Назви

Яку частину мови ми сьогодні вивчали?

Чому?

Іменник відповідає на два питання «хто?», «що?»

Поясни

Що таке іменник?

Запропонуй

Свій приклад іменників, які відповідають на питання «хто?» та «що?»

Придумай

Речення з іменником

Поділися

Як ми можем визначити іменник в реченні?

 

3. Підсумок уроку

 

4. Домашнє завдання

Підручник сторінка 54, вправа 154, зошит з друкованою основою №

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Інкл
Додано
31 жовтня 2024
Переглядів
186
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку