Урок "Українська мова – державна мова України."

Про матеріал
Матеріал уроку розширює уявлення учнів про українську мову як найважливіший скарб українського народу,.Розвиває спостережливість, пам'ять, інтерес до вивчення мови. Виховує любов до мови рідного народу, гордість за красу й милозвучність рідної мови.
Перегляд файлу

Тема:  Українська мова – державна мова України.

Мета: розширити уявлення учнів про українську мову як найважливіший скарб українського народу, про існування різних мов; вчити спостерігати за звучанням, написанням і значенням слів у споріднених мовах. Розвивати спостережливість, пам'ять, інтерес до вивчення мови. Виховувати любов до мови рідного народу, гордість за красу й милозвучність рідної мови.

Обладнання: казкові персонажі: Катруся та Петрик, презентація до уроку,картки.

Хід уроку

Ранкове коло.

Вправа « Посмішка»

І. Організація класу

Ми зібрались на урок

Не просто слухати, а й чути.

Не просто дивитися, а й бачити,

Запам'ятовувати і розповідати.

Будемо у світ знань мандрувати,

 Будемо мову рідну вивчати.

 Запрошую вас, діти, у світ знань. Під час мандрівки нам треба бути уважними, кмітливими, розумними, щоб здобути нові знання. А ви вже знаєте, що знання цінуються тоді, коли вони здобуті працею. Тому часу не гаймо і в подорож до мовного королівства вирушаймо. Разом з нами помандрують Настуся та Іванко. А провідником буде наш підручник та чарівний клубочок.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Ідемо за клубочком по стежині.

-Ой, діти, а хто це на дереві?

Та це ж Мудра Сова, вона щось говорить. Сова говорить,що сьогодні на уроці ми

  • з’ясуємо поняття «рідна мова»;
  • ознайомимось із мовами, спорідненими з українською мовою;
  • дізнаємось про слова, що нагадують нам про історичне минуле нашого народу;

- Отож що ви  очікуєте від нашого уроку-мандрівки.?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Каліграфічна хвилинка.

Урок- мандрівку почнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

М м Мм Мо мо Мова

  •     З чого складається наша мова?
  •     Що виражає кожне речення?Молодці!

А ось і галявина. Пустунець вітер розкидав слова.

Із слів розсипанок складіть  речення.( Мова – душа народу.)

 

Хочу до вас я звернутися, діти.

 Можна людині без мови прожити?

 Можна без пісні, без загадки й казки?

 Хто відповість? Поміркуйте, будь ласка!

 Як же людині без казки і слова,

 Без задушевної пісні й розмови?

 Думаю я, що таке неможливо.

 Мова людини – це щастя, це – диво!

— Пригадайте, для чого людям потрібна мова?

Без мови нема народу.

2. Підготовка до сприйняття нового матеріалу. Словниково – логічне завдання. (Робота у парах за картками)

Наші герої пропонують нам попрацювати у парах і виконати завдання проблемного характеру.

А тепер з’єднайте лінією слова 1 ст. з відповідними словами 2 стовпчика.

поляки            українська

французи            англійська

українці   французька

англійці    польська

ВИСНОВОК : Кожен народ має свою мову.

IV. Засвоєння нових знань. Клубочок котиться все далі, давайте поспілкуємося.

 Чи можуть поляки розмовляти англійською мовою?

 А українці — французькою?

 Чи можна вважати ці мови їх рідними мовами? Чому?

 А яка мова для них рідна?

 У чому полягає різниця між рідною і нерідною мовами?

 Назвіть свою рідну мову. Як ви до неї ставитеся?

— А як ви будете ставитися до мови інших народів? Чому?

Кожна країна має свою рідну мову. Для нас, українців, рідна мова – українська.

Народне прислів’я говорить:

Скільки зірок на небі – стільки й різних слів.

 А розкриє зміст цього прислів’я вправа 187.

Відкрийте  підручники на сторінці 70. Знайдіть вправу 187. Прочитайте самостійно. Україночка Настуся та українець Іванко  хочуть перевірити наскільки уважно ви читали текст вправи.

Вони пропонують ГРУ «Продовж речення»

У світі живе багато …  ….   (різних народів)

Близькими для українців є (росіяни і білоруси)

Завітаємо  до слов'янської родини 

А тепер будемо  разом з Настусею та Іванком спостерігати за звучанням, написанням і значенням слів у споріднених мовах.

Знайдіть вправу188 на  сторінці 70 (Читаю я, діти слідкують)

  •                       Що цікавого дізналися?
  •                       Поглянемо на зображені на малюнку предмети.

Гра розсипанка (біля дошки)

  Українська          Білоруська

Картопля                              бульба

Цибуля                    цыбуля   

Огірок               огурок

Буряк                                     бурак

  •     Чому мови білоруська, українська – близькі, споріднені? (Слова можна зрозуміти, звучать майже однаково, багато чого спільного)

5.Фізхвилинка

Опрацювання вправи 189.

Прочитайте виразно текст

  •     У якій країні ми живемо?
  •     Чому слово Україна написано з великої букви?
  •     Яка мова є державною мовою України?
  •     Зверніть увагу на наголос у слові українська.

6. Мова — перлина душі»

Настуся та Іванко пропонують дізнатися, що говорили про українську мову видатні письменники і  поети. Вправа 190.

 9. Робота над поповненням словникового запасу

  А ще ми поповнимо свій словниковий запас новим словом, з’ясуємо його значення.

Звернемося до підручника с. 71.

– А що найдорожче для українського  народу?

У наше мовлення повертаються слова, які нагадують про історичне минуле України. Це слова, пов’язані з козацтвом: козак,гетьман, булава, Запорізька Січ; виконуючи домашню вправу 191, ви ознайомитися зі словом козак.

Зупинка «Поетична»

Щоб розумними й мудрими стати,

Треба рідну мову знати.

Треба рідну мову вчити!

Знає кожен з нас чудово –

Не прожити нам без мови.

 

Рідна ж мова пелюсткова,

Мудра, світла, світанкова.

І дзвенить щодня і в свята,

Бо вона така Багата –

І така джерельно чиста

Наша мова промениста.

 

Чарівна і калинова

Наша мова веселкова.

В ній такі слова чудові,

Хліб і сіль на рушникові.

В ній в віках батьки і діти,

Як без мови в світі жити?

 

Понад світом хай лунає,

Хай ніхто не забуває

Рідну мову українську,

Мудру, щедру, материнську.

 

Вивчаймо мову українську –

Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,

Прекрасну, милу і чудову.

Як материнську пісню колискову.

V. Підсумок уроку. Рефлексія

— Що цікавого дізналися на уроці?

— які мови є спорідненими до української мови?

— як потрібно ставитись до своєї мови?

 

1

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
31 жовтня
Переглядів
124
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку