Г.Тютюнник «Ласочка»(продовження).Складання плану оповідання.

Про матеріал

Продовжити роботу над оповіданням про життя тварин, розкрити причинно – наслідкові зв'язки дружніх стосунків людини і звіра, вчити з розумінням ставитися до «братів наших менших»; вдосконалювати уміння швидко орієнтуватися в тексті, ділити його на частини; розвивати вміння визначати тему та головну думку твору, давати характеристику його героям;вдосконалювати навички виразного і свідомого читання; збагачувати словниковий запас учнів;

-розвивати мислення, усне зв 'язне мовлення, пам'ять, активність;

-виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин;

-формувати комунікативну та творчу компетентність учнів.

Перегляд файлу

Конспект уроку  з літературного читання, 4 клас

Тема   Г.Тютюнник «Ласочка»(продовження).Складання плану оповідання.            

Мета: - продовжити роботу над оповіданням про життя тварин, розкрити                       причинно – наслідкові зв’язки дружніх стосунків людини і звіра, вчити з розумінням ставитися до «братів наших менших»; вдосконалювати уміння швидко орієнтуватися в тексті, ділити його на частини; розвивати вміння визначати тему та головну думку твору, давати характеристику його героям;вдосконалювати навички виразного і свідомого читання; збагачувати словниковий запас учнів;

 -розвивати мислення, усне зв 'язне мовлення, пам'ять, активність;

 -виховувати  спостережливість, чуйність, любов до тварин;

 -формувати комунікативну та творчу компетентність учнів.

Тип уроку:комбінований урок

Обладнання:підручник, портрет Г.Тютюнника, зображення лисиці, ілюстрації учнів до твору, вислови  письменника і про письменника, роздатковий матеріал для парної і групової роботи, виставка книжок автора, музичний супровід.

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

 

І. Організація класу

    1. Вітання, перевірка готовності учнів до уроку.

    2.Аутотренінг:
Я-учень, я ходжу до школи.

Мене навчають вчитись.

Я все розумію, я хочу все знати.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

1.Інтерактивна гра «Якщо…»

- Щоб налаштуватися на роботу й мати гарний настрій, пропоную вам таку вправу.

  • Якщо ви хочете бути добрими і розумними, погладьте себе і сусіда по голівці.
  • Якщо ви хочете допомагати одне одному, простягніть руку товаришеві.
  • Якщо ви хочете бути працелюбними, підніміть рученята в гору.
  •  Якщо ви хочете бути дружними, візьміть одне одного за ручки.
  •  Якщо вихочете бути веселими, здоровими, поплещіть у долоньки.

       МОЛОДЦІ!

  • Що ми візьмемо з собою на урок?

У увагу

Р розум

О організованість

К кмітливість

ІІ.Актуалізація опорних знань учнів

     1.Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

  • Який розділ ми зараз  вивчаємо?
  • Який з прочитаних творів запам’ятався?
  • З яким  твором ми познайомились на минулому уроці?
  • Хто його написав?
  • Що ви знаєте про автора?

(Учитель додає інформацію, зачитує вислів Б. Олійника про Г.Тютюнника, афоризми самого письменника)

ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку

-Сьогодні продовжимо працювати над твором Г.Тютюнника «Ласочка», у якому розповідається про тісний зв'язок людини з природою.

ІV.Визначення очікуваних результатів

       - А чого кожен із вас чекає від уроку? Хто очікує на уроці отримати нові знання - покажіть картку червоного кольору. Якщо чекаєте цікавого спілкування - зелену. Хто очікує отримати гарні оцінки за свої досягнення - синю. А хто ще не визначився - жовту.

- Мені приємно, що майже всі очікують отримати нові знання, тому пропоную вам ознайомитись із завданнями уроку. 

           З  Н А Т И:

         В М І Т И :

      Ц І Н У В А Т И :

- відомості про автора;

- зміст твору;

- головних персонажів;

- основну думку твору;

 

-

-

-

         

         ?       

 

- Сформулюйте , що ви повинні вміти робити протягом уроку.(Вміти давати відповіді за змістом тексту, називати головних персонажів ,давати оцінку їх вчинкам, визначати тему і головну думку твору)

- Ну а що слід цінувати,ви визначите на уроці.

V. Вправи на вдосконалення читацьких навичок

    -Жодна людина не може гарно читати, якщо в неї слабкі легені та очі. Тому ми й розпочнемо наш урок з розчитування.

  1.Вправа на тренування дихального апарату

  • На вдих набираємо повітря, на видих сказали голосні звуки: (а, о, у, е, и, і.)
  • У кого найбільша кулька? ( Імітування надування кульки)

   2.Вправа на розвиток периферичного зору

      Робота з таблицею Шульте (за 30 с прочитати числа в послідовності від 1 до 25, не переміщуючи зір за межі центральної клітини)

 

  3.Вправа на розвиток швидкості читання

      Гра «Дощик, дощ, сонце»

     - Я промовлятиму ці слова, а ви читатимете скоромовку відповідним  голосом.

      «Дощик» -напівголосне хорове читання (пошепки);

      «дощ» - голосно,швидко;

      «злива» - голосно, скоромовкою;

       «сонце» - читання мовчки.

 

Скоромовка

      Три лисички, три сестрички миють лапки, миють личка. Не виводить тато-лис їх невмитими в ліс.

VІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

1.Фронтальне опитування:

- Про кого цей твір? Хто така Ласочка?

- Де і коли відбуваються події?

- Яку пригоду описує автор?

2. Робота експертних групп

Повторення правил роботи в групах

І група – «Синоптики» - Яка погода стояла ?

ІІ група – «Художники» - Які кольори переважають ?

ІІІ група – «Музиканти» - Яку музику ви почули ?

ІV група – «Зоологи» - Яке лисеня ? Якою стала доросла лисиця ? Опишіть.

V група – «Мовознавці» - Чому дід назвав лисеня Ласочкою?

Охарактеризуйте        лисеня.

(Музичний упровід)  

3.Презентація робіт експертних груп

4. Характеристика головних героїв оповідання

- Яким ви уявляєте Арсена? Яка у нього зовнішність? Який характер? Доведіть словами з тексту.

- Поміркуйте і скажіть, якою була Ласочка?

«Асоціативний кущ»

      Арсен                                  Ласочка

мудрий                                 розумна

привітний                             працьовита

щедрий                                 здібна

гостинний                             не набридлива

веселий                                витримана

(та інші риси)

То які ж стосунки склалися між Арсеном і Ласочкою? (Дружні, товариські)

- Отже, Арсен і Ласочка подружилися, більше того, стали співпрацювати, рибалити разом.

- А чи можна із запису характеристик персонажів зробити висновок про те, які риси вдачі допомогли їм налагодити дружні та товариські стосунки?

- А чи хочете ви, щоб ваші стосунки з іншими теж були такими?

- То чого ж навчає нас автор, яка головна думка оповідання? (Товаришувати і дружити зі звірами. У добрій справі виявляти терпіння і наполегливість).

5.Фізкультхвилинка

Добре те,що сонце світить! (Підняти руки вгору)

Добре те, що вітер віє! (Відтворити рухи коливання дерев від вітру)

Добре те, що ось цей ліс (Присісти)

Разом з нами ріс і ріс! (Повільно підводитися)

Добре те, що в нашій річці («Хвилька» руками)

Чиста, не брудна вода (Долоньками – горизонтальні кола)

І мене яскраве сонце

Після школи обійма! (Міцно обійняти себе)

Добре гратися надворі! (Стрибки на місці)

Добре вчитися у школі! (Руки перед собою, як за партою)

Добре плавати в ставку! (Рухи,ніби пливеш стилем «брас»)

Добре те, що я живу! (Показати на себе, потім підвести руки вгору і підстрибнути)

5. Поділ оповідання на частини, складання плану.

- З яких частин складається текст?

- Знайдіть у тексті зачин, основну частину і кінцівку.

- На скільки самостійних частин можна поділити текст ?

Робота в групах (складання плану)

Ознайомлення з Пам’яткою для складання плану оповідання

                     Орієнтовний план

  1. Ранок.
  2. Незвичайний гість.
  3. Друзі-рибалки.
  4. Довга зима.
  5. Ласоччина сім’я.

- До якої частини підходить ілюстрація в підручнику ?

6.Робота в зошиті (запис плану)

VІІ. Підсумки уроку

1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- З яким твором ми сьогодні працювали на уроці?

- Який цей твір за жанром: оповідання, казка чи науково-популярний твір? Доведіть свою думку.

- Чому у нього така назва?

2.Робота в парах

- Скласти сенкан до слова «Ласочка»

Ласочка.

Розумна, працьовита.

Дріботить, тупцює, зворушує.

Справжній друг.

3.Рефлексія. Інтерактивна вправа «Коло  думок»

          - Повернемось до завдань уроку. Чи впорались ми з ними?

        -Що ж треба цінувати?(дружні стосунки )

        -На початку уроку ви говорили, що ви очікуєте від уроку, чи справдилися ваші  очікування?

        - Сподобався вам урок?

        - Чого вчить це  оповідання?

Описуючи добрі стосунки людини і звіра, автор вказує нам на один із шляхів до прекрасного і доброго у житті: шануйте природу – товаришуйте і дружіть з «братами нашими меншими», і такі стосунки стануть окрасою нашого життя.

4. Оцінювання навчальних досягнень учнів.

 

 

Додатковий матеріал

Аналіз фактичного і образного змісту тексту в поєднанні із розбором художніх засобів.

1.Опрацювання тексту за планом.

1-а частина (вибіркове читання: опис)

Прочитайте опис ранку. Які фарби і звуки сповіщали про його прихід?Отже, письменник малює фарбами і звуками. Зачитайте слова, які на це вказують.

 

2-а частина.

- З ким і як зустрівся дід Арсен? З яких слів видно, що лисеня хотіло і просило рибки? Чи можна дії лисеняти розцінювати як його мовлення з дідом? Хто цю розмову передав? (Автор)

Прочитаємо цю розмову. Чому Арсен назвав лисеня Ласочкою?

3-я частина

Вибіркове читання. Чого навчилося лисеня у діда? Як Ласочка допомагала рибалити?

4-а частина. Детальний переказ.

5-а частина

- Які описи ще зробив автор? Як Арсен упізнав Ласочку?

2.Перевірка спостережливості.

- Знайдіть речення в описах 2-ї і 5-ї частин, у яких є спільне.

3. Аналіз мовно-виражальних засобів тексту.

- Чим вражають описи в тексті? ( короткі,але дуже мальовничі)

- Які мовні засоби використовує автор?

 

 

docx
Додано
4 грудня 2021
Переглядів
355
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку