«Галицько-Волинська держава – спадкоємиця Київської Русі»
Урок в курсу «Вступ до історії»
5клас
Славич Лідія Григорівна
вчитель історії та правознавства
Очаківської загальноосвітньої школи
І-ІІІ ступенів №4
Очаківської міської ради
Миколаївської області
Мета: ознайомити учнів з історією Галицько-Волинського князівства, з
постатями князів Романа Мстиславовича і Данила Галицького;
розвивати навички роботи з історичною картою;
удосконалювати хронологічні вміння, визначати тривалість і
послідовність подій;
формувати пізнавальний інтерес учнів до вивчення історії;
виховувати почуття поваги до минулого свого народу;
Очікувані результати:
-
Учні зможуть встановлювати хронологічну послідовність подій.
-
Зможуть показати на карті територію держави, утворену Романом Мстиславовичем, території сусідніх держав.
-
Визначити роль Данила Романовича в історії України та значення утворення Галицько-Волинської держави.
-
Характеризувати становлення держави після загибелі Романа Мстиславовича, заходи Данила Галицького для возз’єднання Галицько-Волинського князівства.
-
Аналізувати перебіг подій політичного життя.
Тип уроку: Комбінований урок.
Персоналії: Роман Мстиславович, Данило Галицький.
Поняття і терміни: Золота Орда, підданство, король, бояри.
Основні дати та події:1199 р.– утворення Галицько-Волинського князівства.
1205-1264 рр. – княжіння Данила Галицького.
Хід уроку
-
Актуалізація опорних понять.
-
співбесіда:
-
Що означає термін «роздробленість»?
-
Назвіть відомі причини роздробленості Київської Русі.
-
Як Володимиру Мономаху вдалося відродити могутність Київської держави?
-
В чому цінність повчань Володимира Мономаха?
-
Чи можна ними скористатися сьогодні?
-
розв’яжи кросворд і отримаєш назву документа, який підтверджував право на князювання.
-
Залежність від Золотої Орди. (Ярмо).
-
Військове знаряддя для руйнування мурів. (Таран)
-
Кочівники, з якими вів боротьбу В.Мономах. (Половці)
-
Який монголо-татарський хан захопив Київ? (Батий)
-
Місце, де сталася битва між русичами і монголами. (Калка)
Документ: Ярлик
-
Розв’яжіть хронологічну задачу. Під час розкопок на місці Десятинної церкви, зруйнованої монголо-татарами, було знайдено меч, щит, срібні медальйони та ювелірні інструменти для виготовлення жіночих прикрас:
-
Скільки часу ці речі пролежали в землі, якщо розкопки на місці Десятинної церкви проводилися в ХХ ст.?
-
В якому столітті сталася подія, про яку йдеться в завданні?
-
Скільки років тому сталася ця подія?
-
Поясніть терміни:
-
Золота Орда – держава, яка утворилася внаслідок завоювань монголів;
-
Монголо-татари – кочові племена монголів;
-
Міжусобні війни – війни між князями в боротьбі за владу.
-
Мотивація навчальної діяльності.
В ході сьогоднішнього уроку ми з вами ознайомимося з історією Галицько-Волинського князівства, з його першими князями, навчимося давати характеристику історичної постаті, працювати з картою
-
Вивчення нового матеріалу.
План уроку
-
Утворення Галицько-Волинської держави.
-
Данило Галицький – князь Галицько-Волинської держави.
-
Боротьба з монголо-татарами.
-
Утворення Галицько-Волинської держави.
-
Учні працюють з текстом підручника В.Власова і виконують такі завдання:
-
Випишіть основні дати та імена історичних постатей:
1199 р. бояри Роман Мстиславович
1253 р. коронація Данило Галицький
-
Робота з історичним документом. Закінчіть розповідь, наведену в документі, дайте назву цьому документу: «Усе життя в війнах проводив(Роман Мстиславович)багато переміг здобув, а в одній був переможений. Через те всім навколишнім був страшний. Коли йшов на поляків то сказав: «Або поляків здолаю і підкорю, або сам не повернуся!»
-
Данило Галицький – князь Галицько-Волинської держави.
-
Знайомство з історичною постаттю»Сей же король Данило був князем добрим, хоробрим і мудрим, який спорудив городи многіі церкви поставив, і оздоблював їх різноманітними прикрасами, і братолюбством він світився був із братом своїм Васильком...»
(Галицько-Волинський літопис)
- Чому князя Данила літописець величає королем?
-
Робота зі схемою
-
Робота учнів з підручником. Знайдіть в тексті відповідь на запитання:
- Як могли вплинути нелегкі дитячі роки на подальше життя Данила Галицького?
-
Хронологічні вправи:
-
Під час битви з монголо-татарами на р. Калці Данилові Романовичу було 18 років. Коли народився князь?
-
Скільки було років Данилу Галицькому під час подорожі до Золотої Орди, якщо вона відбулася в 1245 р.?
-
Наведені події запишіть у хронологічному порядку і поставте у ланцюжку відповідні номери.
-
Заснування Львова та Холма.
-
Прихід до влади князя Данила Романовича.
-
Загибель князя Романа Мстиславовича.
-
Утворення Галицько-Волинської держави.
-
Боротьба з монголо-татарами.
-
Робота учнів з підручником В.Мисана:
-
Чому Данило Романович вирішив поїхати до Золотої Орди?
-
Які риси поведінки князя Данила на прийомі Батия вам сподобались найбільше?
-
В чому проявились мудрість і розважливість Данила Романовича?
-
Працюємо з історичним джерелом. Робота учнів з Галицько-Волинським літописом:
-
Хто зміг переконати Данила й умовити його прийняти королівський титул?
-
Як ви вважаєте, що для Данила було важливішим: стати королем чи звільнити рідну землю від монголів?
-
Робота з атласом та картою «Галицько-Волинська держава XIII ст.»:
-
Покажіть на карті територію Галицько-Волинської держави.
-
Знайдіть на території Галичини та Волині міста Галич, Володимир, Холм, Львів.
-
З якими державами та князівствами межувало Галицько-Волинське князівство у середині XIII ст.
3. Закріплення.
-
Які зміни відбулись у Галицько-Волинському князівстві за Данила Галицького?
- Чому Данило Галицький був титулований королем Галицьким?
-
Розгадування кросворда.
-
Титул одноосібного глави держави. (Король)
-
Служилі люди, правляча еліта в Київській Русі та Галицько-Волинському князівстві. (Бояри)
-
Засновник Золотої Орди. (Батий)
-
Річка, де відбулася перша битва русько-половецьких князів і монголо-татар. (Калка)
-
Назва монголо-татарських військ. (Орда)
-
Напій з кобилячого молока. (Кумис)
4. Підведення підсумків уроку і виставлення оцінок.
5. Домашнє завдання: опрацювати підручник В.Власоваа, рублику
«Цікаво знати». Скласти усну розповідь «Данило Галицький – державний
діяч, мудра, далекоглядна людина».