Урок "Історичні джерела та їх різновид"

Про матеріал
  • Мета:ознайомити учнів із історичними джерелами та їх видами; подати початкові відомості про допоміжну для історії науку – археологію, дати визначення понять «археологія», «історичні джерела», «музей»;
  • -розвивати вміння свідомо читати історичний текст, переповідати його основний зміст; з'ясовувати роль речових джерел у вивченні історії;
  • -виховувати шанобливе ставлення до історичних пам'яток.
Перегляд файлу

Тема: Історичні джерела. Археологія . Робота з історичними джерелами

Мета:

  • ознайомити учнів із історичними джерелами та їх видами; подати початкові відомості про допоміжну для історії науку – археологію, дати визначення понять «археологія», «історичні джерела», «музей»;
  • розвивати вміння свідомо читати історичний текст, переповідати його основний зміст; з’ясовувати  роль  речових джерел  у вивченні  історії;
  • виховувати  шанобливе  ставлення  до  історичних  пам’яток.

 

Обладнання: дошка, підручник.

Тип уроку: комбінований.

.

 

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

Метод «Мікрофон»

  1. Яким чином історики дізнаються про життя людей від найдавніших часів до наших днів?
  2. Що допомагає історикам отримати інформацію про події, що відбулися в давнину?

IV. Вивчення нового матеріалу

  1. Історичні джерела.

     Завданням  історика  є  відтворення  картини  минулого.  Щоб дізнатися  про  події  минулого, історики звертаються до  історичних джерел.  Учені досліджують, порівнюють їх, роблять висновки.  Адже саме історичні джерела є відображенням минулого, без яких це минуле неможливо відтворити.

 

Історичне джерело – це  письмові  документи,  предмети,  будівлі та  інші  пам’ятки,  які  відображають  історичні  події  та  явища .

Запис у зошит

Види історичних джерел

 

 

 Речові Усні

Писемні

 

      Пояснення історичних джерел

  • Речові джерела - пам'ятки матеріальної культури – археологічні знахідки (знаряддя виробництва, предмети побуту, монети тощо), архітектурні пам'ятники;
  • Писемні джерела –  записи на папірусі, на папері, письмові документи, малюнки;
  • Усні джерела – народні пісні, перекази, казки, легенди, народні прислів'я, приказки та ін.

 

Про що історикам можуть розповісти зброя, глечик, одяг, легенда?

 

  1. Археологія

Ми з вами визначили, що  завдяки речовим джерела можна дізнатися про життя минулого. Але, як саме історики знаходять речові джерела ? В знаходженні речей, які відтворюють картину минулого, допомагає археолог. Хто ж такий археолог?

Археолог – людина, яка займається археологією.

 

Запис у зошит

Археологія – наука, що займається вивченням речових джерел.

Робота з підручником

Прочитайте текст, дайте відповіді на питання:

  1. Як відбуваються археологічні розкопки?
  2. Чому праця археологів потребує великої уваги та акуратності?

 

Археологічні відкриття ХІХ-ХХстоліття

 

 

                                  1893р 1971

           

                   Вікентій Хвойка                         Борис Мозолевський

                                

 

Відкрив трипільську культуру               Знайшов золоту пектораль

  1. Музей

А яка ж подальша доля чекає речові памятки після їх вивчення? Вони передаються в музей.

Запис в зошит

Музей – установа, в якій збирають, вивчають і виставляють для огляду знаряддя праці, предмети побуту, книги, монети, документи, картини тощо.

Які ж бувають музеї і що вони збирають?

Музеї бувають різних напрямків : краєзнавчі, художні, книгодрукування, Великої Вітчизняної війни, природничі, археологічні, літературні, технічні та інші. (Вчитель пояснює напрямки)

Чому музеї називають скарбницями історії?

 

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів

 

Бесіда за питаннями:

  1. Що таке історичні джерела? Які ви знаєте види історичних джерел? Поясніть їх.
  2. Що таке археологія? Які відкриття ХІХ-ХХстоліття було здійснено завдяки археологам?

 

VI. Підсумки уроку

 

VII. Домашнє завдання

 

 

1

 

doc
Додано
3 грудня 2018
Переглядів
8548
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку