Ганс Крістіан Андерсен «Гидке каченя»

Про матеріал
Конспект відкритого уроку з літературного читання для підготовки вчителів для уроку. Урок містить ігри, загадки, вправи для розвитку навичок читання.
Перегляд файлу

ТЕМА: Ганс Крістіан Андерсен «Гидке каченя»

МЕТА: розширити знання учнів про життя й особливості творчості Ганса Крістіана Андерсена, встановити його роль у розвитку жанру літературної казки, продемонструвати розмаїття казок Андерсена; простежити, як народжуються літературні казки Андерсена,показати їх зв'язок із реальною дійсністю; розвивати творчу уяву; формувати полікультурну компетенцію; викликати естетичні почуття, виховувати вміння розрізняти добро та зло й обирати добро.

 

ТИП УРОКУ: урок вивчення нового матеріалу.

ЖАНР УРОКУ: урок «У музеї казок Андерсена»

ОБЛАДНАННЯ: реклами-презентації казок, портрет Андерсена, виставка різних видань творів, мультимедійне обладнання.

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:

учень повинен знати:

  • основні віхи життя Г. К. Андерсена, незвичайність його долі;
  • любов письменника до рідної країни та вшанування Данією видатного казкаря;
  • назви, сюжет та персонажів найвідоміших казок Андерсена («Русалонька», «Квіти для Іди», «Дюймовочка», «Дикі лебеді», «Принцеса на горошині», «Гидке каченя» );

учень повинен уміти:

  • цілісно сприймати великий за обсягом текст;
  • визначати головну думку;

- помічати прекрасне і незвичайне у навколишньому світі.

ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ: літературна казка, жанри літератури

 

 

 

 

 

 

 

 

Хід уроку

І. Організація класу.

Дорогі хлопчики й дівчатка!

В нас сьогодні — свято казки

Будем його разом відзначати.

Казку  шанувати.

Хай панують у класі

Добро, щирість і ласка.

 

- Як живеш?

- Ось так! (Піднімають великий палець, вимовляють слова весело, завзято).

- А посміхаєшся як?

- Ось так!

- А книжки читаєш?

- От так! (Широкий жест рук до себе, голос трохи грайливий, пустотливий).

- Як добро даєш?

- Ось так! (Широкий жест рук від себе, гордість, широта в голосі).

 

Наш девіз: Хто казок багато знає,

Той завжди перемагає.

 

Урок у нас незвичайний.

Урок у нас повчальний.

Будемо з вами по музею казок мандрувати

Світ добра пізнавати.                          СЛАЙД

-Яких правил потрібно дотримуватись в музеях? СЛАЙД

-Для того, щоб потрапити в Музей Казок, ми з вами повинні придбати квиток.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

 

Казка

Вітаю вас, дорослі і малі,

Від всіх казок низенький вам уклін.

Я – казка мудра. Хочу вам сказати,

Що кожен з вас мене повинен знати,

Бо, кажуть, казка вчить на світі жити

Та правду й волю завжди боронити.

Повір у казку і усе здійсниться,

Так тяжко-важко буде не завжди.

В житті ніколи не втрачай надію,

А з вірою у серденьку іди!

 

 

  1. Гра «Жанри літератури»  СХЕМА-ПІДКАЗКА

На пелюстках записані літературні жанри

Вірш, байка,оповідання,загадка, скоромовка,

Яких жанрів літератури не вистачає?

(казка)

- Що називають казкою? ( Казка-це літературний або народний твір про фантастичні, вигадані події)

- На які групи поділяємо казки? (Літературні –народні.

Казки про тварин-побутові-фантастичні)

- Які ознаки казки  можна відмітити? ( СХЕМА-ПІДКАЗКА)

Наведіть приклад літературної казки

Наведіть приклад народної казки

  • Кого називають казкарем? ( Казкар-особа, яка складає казки)

- Назви яких освітніх дитячих сайтів вам відомі, де можна познайомитись з казками?                            СЛАЙД

 

2. Гра «З якої країни казкар?»

О.С. Пушкін-Росія

Шарль Перро-Франція

Брати Грімм-Німеччина

В. Нестайко-Україна

Г. К. Андерсен – Данія

- Чому слова написані з великої букви?

- Хто володіє інформацією - на якому материку розташовані всі ці країни?

- Які джерела інформації можна використати, щоб перевірити цю інформацію?

 

Екскурсовод

Ось ця картина написана райдужними кольорами, належить невідомому автору,  назва картини «Перевірка домашнього завдання».

 

1.  Робота над загадкою.

                       В малій країні Данії

                  Письменник цей родився.

                  Хоч бідним був усе  життя,

                  Та долі не скорився.

                  Дітей маленьких він любив,

                  Для них казки свої творив!

                  Став знаменитим на весь світ.

                  І любить весь дитячий рід

                  Героїв казочок його.       

                                                                                                   СЛАЙД

  1. Літературний диктант ( ВІЯЛО)

 

  1. Оденсе
  2. бідній
  3. Данії
  4. 12
  5. королем казки
  6. 2 квітня
  7. читав книжки, любив грати в театр
  8. для бідних

                                                                                                   СЛАЙД

Народився славетний казкар у      3    в містечку   1  в  2  , але дружній сім'ї.

У 4 років пішов працювати на фабрику. Навчався ввечері в безкоштовній школі  8. У вільний час  7.

Його вважають 5 .  Відзначають Всесвітній день дитячої книги у день народження великого казкаря – 6.

 

              3. Перевірка творчого завдання

На поштову електронну адресу учні повинні надіслати електронний лист, в якому зазначено найулюбленішу казку. За відповідями учнів складено РЕЙТИНГ казок Андерсена.                                                                                            СЛАЙД

  • Що ви бачите на екрані? ( Діаграму)

Які дані вам стали відомі?

 

Екскурсовод

Переходимо до картини невідомого автора. Назвіть  жанр образотворчого мистецтва, що зображує постать людини або групу людей ( Портрет)

Андерсен почав писати . Спочатку вірші, п,єси, водевілі, потім романи. Писав багато, страждав нестерпно, але довгий час його твори нікому не подобалися. Андерсен дуже болісно переживав свою бідність і невизнання.

Одного разу у хвилини відчаю на папері з,явилися прості рядки : «Йшов солдат дорогою; ранець за спиною, шабля збоку, йшов солдат з війни…» . Це був початок казки «Кресало», яка принесла письменникові довгоочікувану популярність.

Перша збірка казок вийшла у 1835 році і називалася «Казки, які розповідають дітям». Потім з,явилися «Нові казки», «Історії», «Нові казки й історії».

Ще  маленьким, Ганс  виготовляв лялечку – принцесу. Розмальовуючи її обличчя, несподівано здригнувся, і ротик лялечки вийшов капризним і ображеним. Йому здалося, що вона скаржиться : «Як  погано я спала! Лежала на чомусь твердому, все тіло тепер у синцях». Так народилася казка « Принцеса на горошині».

 

                                                                                                  СЛАЙД

  1. Робота за портретами казкаря

- Яким вам видався казкар?

- Вдивіться в обличчя на портретах.

Яке питання ви б задали Андерсену, якщо б з ним зустрілися?

 

4. Гра «Вживися в образ»

Учень  в образі Андерсена за столом . Замислено.

 

В квітучій Данії, де народився я,

Бере мій світ своє начало.

Там данською пісні мені співала,

Казки шептала матінка моя.

 

5. Перегляд епізоду з фільму «Життя без кохання»

 

- Що найбільше вразило вас в житті казкаря?

 

6. Складання портрету казкаря.

А – активний

Н – надійний

Д – дружелюбний, добрий

Е – енергійний

Р – рішучий, романтичний

С – спокійний, скромний, сором’язливий

Е – ентузіаст

Н - ненав’язливий

 

Екскурсовод

В основі деяких казок Андерсена лежать народні твори – казки, легенди, перекази («Принцеса на горошині», «Кресало», « Оле – Лукойє», «Русалонька», «Снігова королева», «Дикі лебеді»). « Я розповідав їх по – своєму, допускаючи зміни, які вважав доцільними, даючи фантазії освіжити фарби, які вицвіли на старих картинах»,- писав Андерсен.

   Є казки, сюжет яких повністю вигаданий письменником ( «Дюймовочка», «Гидке каченя»).

А ось образ  Снігової королеви Андерсену підказав батько. Помираючи, він весь час повторював : « Мене забере Снігова королева». Андерсен питав: « Хто це?» «Це страшна жінка, холодна і безжальна. Це смерть»,- відповідав батько.

Перегляд відео « Однажды в старой Дании»

Привіт, дівчата і хлоп’ята

Ви гарно вмієте читати?

До вас у гості ми прийшли

Тому що друзів в вас знайшли.

 

Ми хочем запросити вас.

В чарівний світ казок до нас

Бо Андерсена всі казки

Читають діти залюбки.

 А ми герої його казок

Знайомитися настав вже строк.

 

7. Гра «Знайди половинку»                                       СЛАЙД

Пригадай назви казок Андерсена і з’єднай лінією частини назви:

Маленький Клаус і …                                                                         королева

Циганська …                                                                                        солдатик

Принцеса на …                                                                           Великий Клаус

Нове вбрання …                                                                                   голка

Дикі                                                                                                 горошині

Снігова                                                                                               короля

Стійкий олов’яний                                                                             лебеді

- Які з назв казок Андерсена вам невідомі?

З якими вам хотілося познайомитись? Що для цього потрібно зробити?

 

Одна сторінка в день - і буде прочитано книгу.                СЛАЙД

 

            8.  Гра «Впізнай казку за ілюстрацією». ГАЛЕРЕЯ казок

  • Які ключові слова потрібно записати у пошуковий рядок для створення цієї картинної галереї?

 

                   9.   Робота в групах.

Знайди героя казки Андерсена

 

10.Гра «Прочитайте найбільш хвилюючий епізод казки»           СЛАЙД

  • Чому схвилювало?

 

  1. Гра «Прочитайте найбільш захоплюючий епізод казки»
  • Чому саме цей епізод найбільш захоплюючий?

 

 

  1.  Вибіркове читання

- Опис хутору.

- Застереження матусі качки

- Ставлення до каченяти братів, сестер і мешканців пташиного подвір’я.

- Опис до ілюстрації Вільхельма  Педерсена, першого ілюстратора казок Андерсена.

 

  1. Гра «Хто - як чинив»

Качки        скубуть

Кури          клюють

Дівчинка – штовхає

 

  1. Озвуч малюнок словами з тексту.
  2.  Перегляд епізоду мультфільму «Гидке каченя»

- Як би ви відповіли на питання, яке поставило мале пташеня?

 

Екскурсовод

Одного  разу - Андерсен був ще студентом – в його кімнату влетіла ластівка і повідала юнаку свою історію.  Через кілька років «Дюймовочку» полюбили і дорослі, і діти. Дюймовочка мала прототип – подругу – горбунку Генрієтту Вульф.

  Одного разу, гуляючи вулицями Копенгагена, Андерсен побачив  маленького хлопчика. Той заглянув йому в очі і побачив, який самотній його улюблений казкар… Бажаючи утішити Андерсена, малюк подарував йому свого олов'яного солдатика.

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

 

Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо роботу над казкою Ганса Крістіана Андерсена «Гидке каченя». Після уроку учні зможуть:

-Визначати головну думку твору;

-Складати характеристику дійовим особам;

-Визначати жанр твору;

-Визначати основні жанрові ознаки казки.

Учень бере річ з казкової  галявини казки.

  • Що ви очікуєте від уроку?
  1. Шкарлупа горіха  (Дюймовочка)
  2. Яйце (Гидке каченя)
  3. Парасолька (Оле-Лукойе)
  4. Горошина  (Принцеса на горошині)
  5. Горшочек с дзвіночками (Свинопас)

 

Екскурсовод

 Ніхто не знає стільки казок, як Оле-Лукоей -, так говорив Андерсен про свого казкового героя.

А чи знаєте ви, що Оле-Лукойе означає «Закрий очі»

Відома дослідниця творчості казкаря Л.Ю. Брауде засвідчувала : « Коли книжки Андерсена з,явилися в книжкових магазинах данської столиці, всі були вражені. Ніхто ніколи нічого подібного не читав. Які дивні герої! Адже данські діти звикли до  ангелоподібних і вихованих принців і принцес! А у Андерсена ж у казці « Кресало» принцеса роз’їжджає верхи на собаці, а інша принцеса, Еліза з казки  « Дикі лебеді», відзначається неймовірною працелюбністю і самовідданістю».

   До Нового року та Різдвяних свят Андерсен видавав по збірці казок у подарунок дітям.

 

Вправи для розвитку навичок читання

      Запрошую вас в наступну залу. Картини належать пензлеві відомого автора «Вправний язичок»

  1.Читання пірамідок слів                                                СЛАЙД

  2.Робота над скоромовкою                                             СЛАЙД          

Кажу, кажу казку

Про бабу Параску,

Про діда Петруся

От і скоромовочка вся.

  3.Гра «Впіймай слово»                                                     СЛАЙД

                                            

ІV. Розвиток читацьких умінь.

Ми переходимо до картини відомого данського художника Г. К. Андерсена «Гидке каченя»                                                                    СЛАЙД

Екскурсовод

Г.К. Андерсена називають по-різному : «майстром снів і казок», Королем, який ніколи не носив корони, володарем світу, котрий жодного разу не тримав у руках меча. Цим підкреслюється велич письменника, твори якого зробили його володарем думок і почуттів мільйонів людей.

    

  1. Словникова робота. Гра «Поясни одним словом»

Зграя              група птахів                                 

Розкішні        багаті

Прикрості       неприємності

Незграбний     недоладний, невмілий

Потворний      непривабливий

Не загордів      не зазнався

 

Малюнки словникових слів

Комиші

Звивистий канал

Попелястий птах

Кущі осоки

  1. Орфоепічне читання

Колесо, спасти на думку, стрепенуло, у чім справа, перестраждав, невимовно                                                       СЛАЙД

  1. Робота з фонохрестоматією. ( аудіо-файл)

    - Як маленьке каченя перезимувало зиму?

  1. Інтонування тексту                                       СЛАЙД  

Я полечу до них, до цих великих птахів! Хай вони заклюють мене на смерть за те, що я, таке гидке, насмілилось наблизитись до них.

5. Гра «Пір’їнка»

  • - З яким проханням звернулося каченя до прекрасних лебедів?

Читає першим вчитель. Кладе пір’їнку на парту учня, що продовжує читати.  

  1. Гра «Губи»

- Хто радів появі нового молодого лебедя?

6. Бесіда

- Які страждання довелося пережити маленькому пташеняті?

- Як ставилися до пташеняти усі тварини? Чому?

- Якими побачило каченя лебедів при першому знайомстві?

- Кого зустріло каченя в кущах осоки навесні?

 

7. Вибіркове читання . Гра «Дай відповідь словами з тексту»

  • Які відчуття охопили маленьке пташеня при першому знайомстві з лебедями?
  • Якими  випробуваннями була наповнена зима для каченяти?
  • Доведіть, що прийшла весна.
  • Які почуття виникли у каченяти, коли побачив себе у воді?

 -     Як поставилися старі лебеді при знайомстві з новим мешканцем каналу?

 

Як би ви поставилися до пташеняти, якщо б воно вам не сподобалося?

Як на вашу думку, кого засуджує автор казки?

А чи можна уявити на місці каченяти людину?

Які страждання можуть пережити люди, коли їх постійно критикують, зневажають і насміхаються?

Екскурсовод

Що означає слово автобіографія?

Автобіографія- це опис свого життя.

А чи знаєте ви, що казку «Гидке каченя можна вважати автобіографічною.

Автор народився у бідній родині і перш ніж стати відомим , натерпівся багато труднощів і прикрощів.

Образ казкаря нерозривно пов'язаний зі своїм героєм. І тому цій казці встановлено багато пам’ятників. У Малазі, Нью-Йорку, Копенгагені.

Не випадково найвища міжнародна нагорода за кращі твори для дітей – Золота медаль – премія Ганса Крістіана Андерсена- носить його ім,я. Нагорода присуджується з  1956 року (один раз в два роки)2 квітня, в день народження видатного казкаря. Серед нагороджених – Астрід Ліндгрен, Джанні Родарі, Всеволод Нестайко.

 

   8.Гра « Знайди  словечку - своє містечко»

Малюнок каченяти                                        малюнок лебедя

Потворне                                                                 Білий

Гидке                                                                    щасливий

маленьке                                                             Прекрасний

бідне                                                                     Чудовий

попелясте                                                                Великий

                                                                                 величний

                                                                                найкращий

                                                                                молоденький

                                                                                 щасливий

                                                                              найпрекрасніший

 

Прочитайте епізод казки, де Андерсен описав перетворення гидкого каченяти на прекрасного лебедя.

 

  1. Портрет дикого каченяти.

 

  1.  Бесіда з елементами міркування
  • Почитайте виділені слова на сторінці 149. Як ви їх розумієте?
  • Яка головна думка твору?
  •  Як казкар висловлює головну думку казки?

 

  1. Робота за серією малюнків.

- Які номери малюнків потрібно змінити, щоб зберегти послідовність подій у казці?

 

  1.  Реклама творів Андерсена ( презентації дітей)

Я- Еліза, я -  царівна

В мене є брати чарівні

Але всіх красенів-братів

На 12 диких лебедів

Чаклунка-відьма перетворила

А на мене закляття наложила.

Допоможіть мені їх роз чаклувати

А для цього потрібно казку прочитати.

 

Хлопчик я хоч і простий

Та звуть мене всі золотий.

Я не із золота ж, звичайно

Та моя історія повчальна

Чому мене так називали?

Якщо про це ви не читали

Дам вам всім підказку

Гайда зі мною в казку.

 

Я-студент казки складаю

І маленькій Іді розповідаю.

Якось Іда запитала.

Мою відповідь узнаєте,

Коли казку прочитаєте.

 

Чому квіти ці зів’яли?

 

Моя казка дуже давня

Ну а я принцеса справна

Якщо ви не вірите,

Це можна перевірити.

Знайдіть засоби ці дивні

В казці «Принцеса на горошині»

А я дівчинка гарненька

Тільки зріст у мене маленький

2, 5 см, тобто 1 дюйм всього

Моя мама із-за цього

Мене Дюймовочкою назвала

Я в шкарлупці від горіха спала

Коли жаба мене вкрала.

Так розпочались мої пригоди

Вам дізнатись про них прийшла нагода.

 

Я- Русалонька-принцеса морська

Я  Водяного царя молодша донька.

Про моє життя і страждання

Про справжнє вічне кохання

Хто з вас хоче прочитати?

Запрошую в казку «Русалонька» завітати.

 

      VІ. Підсумок уроку.

1. Розповідь вчителя

Багато сердець людських сповнюються добротою при читанні казок Андерсена. Короля казок люблять і пам’ятають в багатьох країнах світу. Гансу Крістіану встановлено багато пам’ятників. Самому авторові та його героям. І на Батьківщині в Данії- це Оденсе та Копенгаген, а також і Словаччині, Малазі, Росії, Україні, США.

Уже давно казки Андерсена перекладені українською мовою. В 1873 р. вийшла книжка під назвою «Казки Андерсена». Цей переклад зроблено                           М.П. Старицьким. Збірка містила 24 казки.

Андерсена по праву можна назвати «Казкарем з трояндою в серці». Він захоплювався цими квітами, вважав їх довершеним ідеалом краси. Троянда є емблемою його творчості, адже він намагався пробуджувати прекрасне в людських серцях.

 

Алея слави ( демонстрація пам’ятників Андерсену в світі)

 

2. Інтерактивна вправа   «Сенкан».

Світ Андерсена.

Світлий, сонячний.

Захоплює, інтригує, повчає.

Супроводжує нас у житті.

 

3. Колективне складання загадки.

У дитинстві всі над ним сміялися,

Відштовхнути його намагалися:

Адже ніхто не знав, що він

Білим лебедем народжений.(Бридке каченя.)

 

4. Заключне слово вчителя

Героев сказок Ханса Кристиана

 Узнали мы, дружок, довольно рано,

 Когда читать-то толком не умели

 И на коленях маминых сидели.

 Идут по жизни с нами постоянно

 Дюймовочка, солдатик оловянный,

 Русалочка, Элиза, Герда с Каем -

 Все эти сказки наизусть мы знаем.

 В них словно отразилась жизнь сама:

 Печаль и радость, свет и тьма.

 Но если скучно станет, мы готовы

 Взять книжку да перечитать их снова.

5. Гра «Збери вислів»

Андерсен писав казки для дітей,

Щоб серця добрішими ставали у людей!

 

  1. Інтерактивна вправа «Снігова куля»

Слово                                                Г.К. Андерсен

Речення                                       Г.К.Андерсен-видатний казкар

Запитання                               На якому острові знаходиться місто Оденсе?

Відповідь                                 Фюн

 

VІІ. Домашнє завдання

С. 146-148- читати. Знайти пам’ятники Г.К. Андерсену та казці «Гидке каченя»

 

1

 

doc
Додано
6 квітня 2020
Переглядів
3677
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку