Урок позакласного читання. Доля талановитої дитини в оповіданні Г. Сенкевича “Янко-музикант”

Про матеріал

Матеріал стане в пригоді тим, хто обрав для уроку позакласного читання оповідання Г. Сенкевича "Янко-музикант"

Мета: зацікавити творчістю Г. Сенкевича, проаналізувати оповідання“Янко-музикант", з'ясувати особливості зображення долі талановитої дитини в несправедливому суспільстві, удосконалювати навички виразного читання, аналізу художнього твору, висловлювати власне ставлення до зображуваних подій, з'ясувати, які потрібні умови для розвитку і реалізації таланту.

Перегляд файлу

Урок позакласного читання. Доля талановитої дитини в оповіданні

Г. Сенкевича “Янко-музикант”

 

Мета: зацікавити творчістю Г. Сенкевича, проаналізувати оповідання“Янко-музикант”, з'ясувати особливості зображення долі талановитої дитини в несправедливому суспільстві, удосконалювати навички виразного читання, аналізу художнього твору, висловлювати власне ставлення до зображуваних подій, з’ясувати, які потрібні умови для розвитку і реалізації таланту.

Обладнання: портрет Генріка Сенкевича, електронна хрестоматія https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=3093

Тип уроку: позакласного читання

 

                                                              Перебіг уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  •           Яких видатних поляків ви знаєте ?

(Микола Коперник – астроном, математик, лікар, перекладач, написав революційну роботу «Про обертання небесних сфер», у якій довів, що Земля обертається навколо Сонця, а не навпаки; Марія Склодовська-Кюрі – єдина жінка, яка отримала Нобелівську премію і з фізики, і з хімії; Фридерик Шопен – найвідоміший польський композитор і піаніст; Іоанн Павло ІІ – глава католицької церкви, перший в історії Папа не італієць, Адам Міцкевич – видатний польський поет.)

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми познайомимося зі ще одним видатним поляком – письменником, лауреатом Нобелівської премії Генріком Сенкевичем, проаналізуємо оповідання “Янко-музикант”,  з'ясуємо, чому головний герой не зміг розкрити свій талант, і які потрібні умови для самореалізації людини.

 

ІV. Робота над темою уроку

Повідомлення учня про Генріка Сенкевича.

        5 травня - день народження великого польського письменника, відомого автора історичних романів, лауреата Нобелівської премії з літератури Генріка Сенкевича. Класик польської літератури, почесний академік Петербурзької академії наук, Сенкевич був блискучим історичним романістом. Подібно В. Гюго, А. Дюма,  він зумів описати великі події минулих епох, приділяючи увагу і особистості людини.

Його повне ім'я - Генрік Адам Олександр Пій Сенкевич.

        Батько майбутнього письменника був власником кількох маєтків, а мати походила зі старовинного дворянського роду. Коли Генрик пішов в школу, його сім'я збідніла. У школі найбільше подобалися уроки  літератури і польської мови. Сенкевич захоплювався творами Вальтера Скотта, Олександра Дюма і під їх впливом написав свій перший роман «Жертвопринесення». На жаль, рукопис цього роману не збереігся.

     У 1866 р Сенкевич вступив до Варшавського університету, де обрав для себе право і медицину, але дуже скоро перейшов на факультет літератури і історії. По закінченню Варшавського університету обрав професію журналіста. Як кореспондент побував у Відні і Парижі. У колі польської інтелігенції придбав репутацію одного з найкращих журналістів Варшави.

      Літературну діяльність почав дуже рано, але відомим став з 1876 р, коли, подорожуючи Америкою, надіслав звідти ряд подорожніх нарисів, кореспонденцій, новел, сповнених художньої правди і гумору.

   Автор великих історичних романів:”Хрестоносці”, “Камо грядеші?” історичної трилогії: “Вогнем і мечем”, “Потоп”, “Пан Володийовський”, романів на сучасну для нього тематику - “Без догмату”, “Родина Поланецьких, численних нарисів та есе.

     У 1905 році отримав Нобелівську премію за роман “Камо грядеші?” (“Куди йдеш ?”) Нобелівська премія Генріку Сенкевичу була вручена  “за видатні заслуги в галузі епосу”. На врученні зазначалося, що Сенкевич - “один із тих геніїв, котрі втілюють у собі дух нації

 

Повідомлення учня про Нобелівська премію

Нобелівська премія названа на честь Альфреда Нобеля, винахідника динаміту. Він заповів велику суму грошей на премії людям, діяльність яких спрямована на благо людства.

На початку 20 століття відповідно до заповіту Альфреда Нобеля був заснований Нобелівський фонд. 9 млн.доларів , які він залишив, мали використовуватися на відзначення видатних наукових праць з фізики, хімії, фізіології і медицини, а також літературних творів і діяльності, пов'язаної зі зміцнення миру. Перших премій були удостоєні окремі діячі вже в 1901 році. Присудження Нобелівської премії з літератури доручено Шведській академії у Стокгольмі.  Церемонія вручення премій відбувається щорічно 10 грудня - у річницю смерті її засновника. Нагороджений отримує золоту медаль, грошову винагороду і диплом.

Слово вчителя

    Особисте життя письменника не можна назвати щасливим. У нього було три шлюби і, що дивно, всі три дружини носили ім'я Марія.

   Коли почалася Перша світова війна, Сенкевич поїхав до Швейцарії, де був головою комітету, що допомагав жертвам війни в Польщі. У цій країні, в місті Веве, його наздогнала смерть. Через вісім років його прах перевезли на батьківщину.

Письменник зображений на польській банкноті 500 000 злотих 1990 року.

 

Словникова робота

Талант — високий рівень обдарованості, природний хист людини до певного виду діяльності; видатні природні здібності людини до діяльності в якійсь галузі та уміння, які розвиваються з набуттям навичок і досвіду.

Меценат - багатий покровитель наук і мистецтв, особа, що матеріально підтримує розвиток культури та освіти. Слово походить від знаменитого прізвища римського багатія Мецената, котрий допомагав митцям.

Ксьондз - польський католицький священник.

Костьол  — в Україні поширена назва римсько-католицьких храмів.

Корчма - будівля або заїзд у слов'ян, де продавалися спиртні напої, аналог сучасних ресторанів, зокрема подорожніх.

Економ - завідуючий поміщицьким господарством.

 

Бесіда за змістом прочитаного

  •           Про що йшлося в оповіданні ? Визначаємо тему (Трагічне життя музично обдарованого сільського хлопчика, який не зміг розкрити свій талант по причині бідності)
  •           Чому світ людей зустрів народження Яна вороже, непривітно ? (народження дитини у бідній родині не було бажаним, тим більше, що хлопчик народився кволим)
  •           Зачитайте опис хлопчика. Назвіть головні риси його характеру.
  •           Чому люди прозвали хлопчика Янко-музикант ?
  •           Поясніть слова автора “Янко був не такий, як усі діти” (хлопчика вабила лише музика, яка вважалася йому скрізь)
  •           Як до захоплення хлопчика ставилася його мати ? (негативно. Бідняки не могли собі дозволити займатися музикою)
  •           З якою метою хлопчик ходив під корчму ?
  •           Яке бажання у дитини було найсильніше ? Знайдіть відповідь у тексті і зачитайте.
  •           Чому це бажання було нездійсненне ?
  •           Чому покарання, які отримував Янко за любов до музики від матері, від економа на хлопчика не діяли ? (тому що це було не швидкоплинне захоплення, не розвага, а справжній талант, дар від Бога, з яким Янко не міг впоратися )
  •           Знайдіть у тексті опис скрипки, яку власноруч створив хлопчик.
  •           На що саме спокусився Ян ? (найбільше бажання хлопчика - мати справжню скрипку. Оскільки хлопчик розумів, що його бажання нездійсненне, він наважився залізти у панський маєток з метою вкрасти скрипку)
  •           Яка була розплата за крадіжку ? (Янко попався на крадіжці , і на наступний день стояв перед судом. Оскільки хлопчику було лише 10 років, посадити його в тюрму не могли, тому наказали сторожу всипати Яну різок, щоб більше не крав. Кволе тіло хлопчика не витримало покарання, і через кілька днів він помер)
  •           Як автор ставиться до Яна ? Які слова в тексті вказують на те, що автор любить свого героя ?
  •           Читання та аналіз епілогу оповідання. Прокоментуйте слова панів. (польське панство про свої таланти не дбало і не помічало)
  •           Яка ідея оповідання “Янко-музикант?”( обдарованість потрібно розвивати, але в атмосфері злиднів, жорстокості і байдужості це неможливо)

 

  V. Рефлексивно-оцінювальний етап

- Чи схвилювало вас прочитане оповідання ?

- Що найбільше запам'яталося, вразило ?

 - Які умови потрібні для того, щоб реалізувати талант дитини ? (Схвалення батьків, їхня підтримка, достатнє матеріальне забезпечення родини. Якщо творчі схильності дитини стали зрозумілі, треба організувати  для неї якісне навчання. Талант важливо не тільки знайти, а й розвинути. Не боятися помилок, не порівнювати дитину з іншими, вчити її бути наполегливою, адже відсоток таланту у формулі загального успіху в основному визначають на рівні 5%. Решта 95% – це старання та постійна робота. І ще: рівень зайнятості  дитини має бути  збалансованим. Завелике навантаження відбиває бажання розкривати будь-які здібності)

 

Розгадайте кросворд

https://learningapps.org/display?v=p5ibw9xot25

VI. Домашнє завдання

Виконати тести на  онлайн-порталі «На урок» за оповіданням Г. Сенкевича «Янко-музикант»

docx
Додано
13 січня 2025
Переглядів
318
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку