Гірська країна "Українські Карпати"

Про матеріал
Мета: ознайомити учнів із географічним розташуванням Українських Карпат, сприяти розумінню особливостей змін природних умов гірських районів із висотою та їх унікальність; розвивати навички узагальнення та систематизації даних; розвивати вміння переробляти інформацію, вибирати головне; удосконалювати практичні навички та вміння працювати з тематичними картами атласу; виховувати любов до природи України, її багатств, екологічну культуру.
Перегляд файлу

 

Клас: 8                                                        Урок № 42                                                              Дата:______

Тема: «Українські Карпати»

Мета:

  •       ознайомити учнів із географічним розташуванням Українських Карпат як частини Карпатської гірської країни; 
  •      сприяти  розумінню особливостей змін природних умов гірських районів із висотою та їх унікальність;
  •      розвивати навички узагальнення та систематизації даних; 
  •      забезпечити власну активність учнів, співробітництво, стимулювати пізнавальну активність учнів;
  •     розвивати вміння переробляти інформацію, вибирати головне;
  •     удосконалювати практичні навички та вміння працювати з тематичними картами атласу; 
  •     виховувати любов до природи України, її багатств, екологічну культуру.

Очікувані результати: Після уроку учні зможуть:

Називати складники фізико-географічної країни (Передкарпаття, Гірські Карпати, Закарпаття).

Визначати особливості ФГП, геологічної будови та рельєфу регіону.

Показувати на карті основні хребти (Бескиди, Горгани, Чорногора), найвищі вершини (Говерла, Піп-Іван) та перевали, показувати на карті основні річки та озера Карпат.

Обладнання: підручник, атлас,  фізична карта України, ПроЄктор та ноутбук ,інтернет.

Тип уроку:   засвоєння нових знань і вмінь.

Хід уроку

І.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ  МОМЕНТ

Привітання.      Створення ситуації успіху.

- Які ми учні на уроці?

- Уважні та старанні.

- Що ми робимо на уроці?

- Здобуваємо знання.

- Хто ми з вами?

- Ми – майбутнє України.

 Рефлексія настрою: на дошці  три обличчя ( веселе, сумне, нейтральне)

  •          Діти, виберіть і намалюйте на полях своїх зошитів те обличчя, яке відповідає вашому настрою на початку уроку.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ  ОПОРНИХ  ЗНАНЬ  І УМІНЬ  УЧНІВ

Давайте пригадаємо раніше вивчений матеріал:

Методичний прийом «Географічна розминка»

1.Умежах яких фізико-географічних країн розташована територія України?

2.На які природні зони поділяється рівнина частина України?

3.Назвіть характерні особливості природних умов Степу.

4 Які природоохоронні території ви запам’ятали?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ  НАВЧАЛЬНОЇ  ДІЯЛЬНОСТІ

Вчитель. Українські Карпати – один з найбільших прекрасних і чарівних куточків України. Своєю красою, загадковістю і неповторністю. Карпати з давніх-давен приваблювали багатьох людей. Карпатські цілющі води, чисте гірське повітря, м'який клімат, мальовнича природа надихала багатьох поетів і письменників, художників і музикантів, видатних вчених.

          Гори мають багато таємниць і проблем. Сьогодні ми спробуємо розгадати, розв'язати їх, глибоко вивчити цю природну скарбницю. Але пережд цим , давайте переглянемо коротке відео .

Богдан Ступка.Мені пощастило. Я бачив світ. Відео

  •           Що хотів донести нам Богдан Ступка?

Вчитель.

- А які асоціації викликає у вас ця мелодія і вірш?

      Сьогодні ми поговоримо про один з наймальовничіших регіонів України.

Українські Карпати вражають нас чарівністю своїх вершин, красою полонин, дзвінкими потоками, стрункими смереками. Карпати - край невичерпних і різноманітних природних багатств, мальовничих краєвидів, великих рівнинних територій і гір.

Кожного року сюди приїжджає велика кількість туристів. І ми сьогодні вирушаємо в експедицію. Беремо все необхідне (рюкзак знань, карти, підручник і т д.)

 Учні записують тему уроку.

ІV. ВИВЧЕННЯ  НОВОГО  МАТЕРІАЛУ

Працювати будемо за типовим планом вивчення природної зони. Він знаходиться перед вами (план записаний на дошці).

Учні отримують маршрутні листи, заповнюють їх на протязі уроку.

Клас поділяється на чотири групи (експедиції): «кліматологи», «гідрологи», «біологи», «екологи».

1.Географічне положення

Слово вчителя:

Показ відео файлу

Робота з контурною картою

Українські Карпати — це фізико-географічний край, який охоплює гірську частину Карпат та їх північно-східне й південно-західне рівнинні передгір'я. Край лежить на заході України і затиснутий у трикутник між державним кордоном України та умовною лінією Чернівці — Івано-Франківськ — Яворів, яка відділяє його від Східноєвропейської рівнини. Площа Українських Карпат у цих межах становить майже 40 тис. км2. Українські Карпати - складова великої Карпатської фізико-географічної країни, що поширюється на території кількох європейських держав. Цей край поділяють на три частини, які мають значні відмінності у природних умовах: Передкарпаття, гірські Карпати і Закарпаття.

 Довжина Карпат приблизно 1500 км. Дугою із трьох сторін оточують вони Середньоєвропейську низовину. У північно-західній частині їхня ширина становить 240 км, у південно-західній - 340, а в північно- східній, де розташовані Українські Карпати, вона звужується до 100-120 км.

Залежно від розташування, біогеографічного районування та особливостей    Карпати поділяються на Західні, Східні і Південні. Західні - розташовані на території Словаччини, Чехії, Польщі і, частково, Угорщини. Тут знаходиться найвища точка Карпат - гора Герлаховськи Штит (2655 м). - Словаччина. Південні -  меридіально розкинулися на території Румунії. Східні (за винятком    Східних Бескидів, що у Словаччині та Польщі,) - на території України.

 В межах України розташована 1/10 частина підковоподібної Карпатської  гірської країни, що займає 4 % території України.

Запитання:

  •                 Розгляньте фізичну карту України , а також користуючись підручником, дайте відповідь на питання :

Методичний прийом  «Картографічний практикум»:

а) у якій частині України розташовані, площа;

б) напрямок простягання;

в) протяжність у межах України; ширина;

г) із яких гірських пасом складаються.

Відповіді учнів.

Висновок робить вчитель. Українські Карпати займають майже 40 тис км2, простягаються в довжину з північного заходу на південний схід на 280 км, а в ширину з північного сходу на південний захід— на 100—110 км.  Складаються із 4 паралельних пасом. До складу країни входить Передкарпаття, гірські Карпати, Закарпаття.

2.  Геологічна будова:

Фліш: Основна «фішка» Карпат — ритмічне чергування шарів пісковику та сланцю. Саме через м’якість порід гори мають згладжені, не «пікоподібні» вершини.

Процеси горотворення тривають (гори ростуть на 1-2 мм/рік), що зумовлює слабку сейсмічність.

3.Клімат і води:

 «Мокра область» України (до 1500-2000 мм опадів).

Річкова мережа густа (Прут, Тиса, Черемош). Характерні паводки.

«Легенда про озеро Синевир»  (перегляд відео). https://www.youtube.com/watch?v=yLm3ESmdy9A

 

Запитання:

  1.      Як ви думаєте, як місцеві жителі переходять з однієї гірської долини в іншу?
  2.      Які це гори за віком? Коли вони утворилися?

 Методичний прийом « Словничок»

(Запис у зошит визначення термінів «перевал», «фліш»)

Через перевали - зниження між горами, які виконують роль транспортних шляхів. Найбільш відомими перевалами є Яблуницький і Ужоцький перевали на Вододільно-Верховинському хребті. Фліш — потужна серія морських осадових гірських порід переважно уламкового походження, що характеризуються ритмічним чергуванням декількох літологічних різновидів шарів, гранулометричний склад яких характеризується зменшенням зернистості знизу вверх (від піску до алевриту та пеліту), незалежно від їх мінералогічного складу (т.зв. градаційна текстура).

Вчитель. Це гори дійсно молоді, але на відміну від інших молодих вони нагадують старі гори з пологими округлими вершинами. Вони складені осадовими гірськими породами (пісковики, глини, сланці), їх нагромадження відбулося на дні морського басейну, який існував на місці гір, шарами – так утворився фліш, який легко руйнується зовнішніми силами.

Висновок робить вчитель. Отже, гори середньовисокі, молоді, складені 4 пасмами, з’єднані полонинами. Мають округлі вершини.

Завдання.

- Пригадайте, які корисні копалини можуть утворюватися в гірських районах та на прилеглих до них територіях? (Гірські райони та передгір’я — це зони активних геологічних процесів, тому вони надзвичайно багаті на різноманітні ресурси. Їх зазвичай поділяють на три основні групи:

1. Рудні корисні копалини (Магматичні та метаморфічні)

Утворюються під час застигання магми в тріщинах земної кори або внаслідок високого тиску й температур.

Чорні метали: залізна та марганцева руди.

Кольорові та благородні метали: мідь, алюміній (боксити), свинець, цинк, золото, срібло та платина.

Рідкісні метали: ртуть (кіновар), олово, вольфрам.

2. Нерудні корисні копалини (Будівельні та хімічні)

Гірські масиви є джерелом високоякісної сировини для промисловості.

Коштовне каміння: алмази, смарагди, рубіни.

Будівельні матеріали: мармур, граніт, базальт, вапняк, глина.

Хімічна сировина: самородна сірка, калійні солі, фосфорити (часто зустрічаються у передгірних прогинах).

   Склад рослинності Карпат багатий і різноманітний. Тут зосередже­но 15 % усіх лісів України, де зростають 70 видів дерев і чагарників. Серед них чимало реліктових видів, наприклад модрина і кедрова сос­на — релікти льодовикового періоду. Рослинність полонин субальпій­ська (костриця, арніка, горниця, брусниця, рододендрон).

Карпати цілком виправдано називають своєрідним природним звірин­цем: 74 види ссавців (тобто 3/4 всіх, що водяться на території України) є аборигенами Карпат.

 

Висновок робить вчитель.

  • Грунти та органічний світ підлягають висотній поясності
  • Територія українських Карпат найбільш залісена.
  • Українські Карпати називають природним звіринцем (3/4 видів ссавців України є в Карпатах);
  • На території Українських Карпат дуже багато   рідкісних та зникаючих видів рослин та тварин, створенні природоохоронні об’єкти.

 

V. ЗАКРІПЛЕННЯ  ВИВЧЕНОГО  МАТЕРІАЛУ

Методичний прийом «Незакінчене речення»

Українські Карпати – це … (гори). За висотою вони….(середньовисокі), адже пересічні висоти тут 1000-1500м,  а найвища точка … (Говерла) має висоту…(2061м). Гірська система простягається кількома паралельними…. (пасмами), що розмежовані міжгірними долинами. Північно-східне пасмо називають…(Зовнішніми Карпатами). Наступним хребтом є…(Вододільно-Верховинський), з висотами …(1700м). Далі простягається найвищий хребет…(Полонинсько-Чорногорський України – гора…(Говерла).  З боку Закарпаття підноситься …(Вулканічний) хребет, який має висоту … (800-1000м).

Методичний прийом  «Вірю», «Не вірю»

Українські Карпати простяглися з пн-зх на пд.-сх на 280км (В)

Українські Карпати є високими горами (НВ)

Випадання снігу супроводжується іноді лавинами (В)

Для Українських Карпат характерна висотна поясність (В)

Найвища точка України – Горгани (НВ)

Карпати найвологіше місце в Україні (В)

На вершинах гір розташовуються льодовики і постійна снігова лінія (НВ)

. ПІДВЕДЕННЯ  ПІДСУМКІВ УРОКУ.

 Оцінювання.

Рефлексія

Інтерактивна вправа «Квіти побажання»

На квітах учні пишуть а потім зачитують побажання .

VІІ. ДОМАШНЄ  ЗАВДАННЯ

Д/з: опрацювати §

Написати сенкан про Карпати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

doc
Додано
4 березня
Переглядів
382
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку