Година спілкування
«Хто уміє віночок вити,
той уміє життя любити»
Підготувала
Вчитель початкових класів
Перегінської ЗОШ I-IIIст.№2
Сорохман Л. В.
2017р.
Мета: розповісти учням про символічні значення квітів та кольорів стрічок, що входять до складу традиційного українського вінка; збагачувати знання про квіти, як обереги людського життя, їх народні назви; сприяти розвитку творчих здібностей дітей; виховувати любов до рідного краю, спадщини предків, пошани до народних традицій.
Хід заняття
I.Організаційна частина.
Ось і дзвоник пролунав,
До бесіди цікавої усіх позвав.
Сідайте, діти, рівно, гарно,
Розмова наша піде славно.
Учитель.
Які в народу звичаї крилаті,
Який багатий наш духовний світ!
Традиції живуть у кожній хаті
І їх вивчають діти з юних літ.
Щоб українцями по світу крокувати,
Й на цій землі прожити недарма.
І щоб ніхто не зміг нам дорікати,
Що в нас коріння власного нема.
Традиції ніколи не вмирали,
Їх українці свято берегли.
А в світлий час їх з пам’яті дістали
І, наче стяг, в майбутнє понесли.
-Діти, чим славиться наш український народ?
-Кожен народ має свої обереги, свої звичаї, обряди, що складалися протягом багатьох століть. Це все об’єднує людей в один народ,одну націю.
II. Оголошення теми і мети заходу.
-Сьогодні ми з вами поговоримо про один із оберегів нашого народу. А який, ви самі мені скажете, коли відгадаєте загадку.
1. Відгадування загадки.
Ой цвіте на Україні красне літо,
Ой збирають дівчатка в гаю квіти.
В яжуть стрічки й квіточки в стіжок
Одягнути щоб на голову…( вінок).
-То як ви думаєте, про що ми будемо сьогодні говорити?
-Правильно, сьогодні ми з вами поговоримо український віночок.
2.Гра «Розсипанка»
-Отже, тему нашої години спілкування ми скажемо, коли складемо вислів із розсипаних слів.
Хто вміє віночок вити, той уміє життя любити.
-Що означає цей вислів? (Міркування дітей).
III. Робота над темою.
- То що ж буде, коли сплести квіточку до квіточки?
Віночок — це плетене коло із квітів, листя, гілок.
Віночок, сплетений з квіточок і трав, оздоблений яскравими стрічками, — один з найдавніших українських символів.
Український віночок, оспіваний у піснях, оповитий легендами та переказами, опоетизований майстрами пензля й слова.
Вінок - символом добра і надії.
1-ий учень.
У віночок України
Заплету я квіти нині.
Віночок — не проста краса,
Йому підвладні й небеса.
Про це відомо у нас зроду,
Він — оберіг народу й роду.
3.Розповідь вчителя.
З давніх часів українські дівчата любили прикрашати себе віночками. Та мало хто сьогодні знає, що це не тільки чудова прикраса, юної українки, а перш за все — важливий, дівочий оберіг Кожну дівочу голівку віночок не тільки прикрашає, пасує їй до лиця, підкреслює її гарні очі, але й захищає від нечистої сили, злого ока. Вінки пасують тільки до свіжості, тільки молодим дівчатам, як оздоба і свідоцтво дівочості. А заміжні жінки і старі бабусі ніколи не одягали на голову вінків — це заборонено.
4.Хвилинка релаксації.
-Яка пора року надворі?
-Зараз за вікном зима, але ми перенесемося у чарівне літо, заквітчане польовими квітами, білими ромашками, синіми волошками у житі, червоними маками, голубими незабудками...Над квітами літають метелики, а на душі тепло і спокійно.
2-ий учень.
У гаю, на лузі, в полі,
Скільки там квіток!
Ми нарвали їх доволі,
Потім посідали в колі,
Щоб сплести вінок.
(Із презентації про вінок).
(Далі учні-читці по черзі розказують про квіти українського вінка).
3-ій учень.
Мальви квіти чарівні,
У віконце дивляться мені
Наче діти заглядають,
Тільки жаль не розмовляють.
4-ий учень.
Всю зиму бачив теплі сни
і сонцю слав привіт.
Я – синя квіточка весни,
Я – барвінковий цвіт.
5-ий учень.
Гарні квіти біля хати
Навесні садила мати,
Чорнобривці чорноброві
Квітнуть в тиші вечоровій
Чорнобривці чарівні
Так і просяться в вінки.
6-ий учень.
Я на сонце дуже схожа —
золотиста, ніжна, гожа.
Я щоранку розквітаю,
Промінцями всіх вітаю.
Відгадати вам не важко,
Що за квітка я…? (Ромашка)
7-ий учень.
Наче небесні озерця, в окрузі
Розквітли довкруг незабудки на лузі;
Тендітні, блакитні, беззахисно-світлі,
Мов очі дитини, ласкаві й привітні...
8-ий учень.
Як без вишні - не садок.
Так без маку - не вінок,
А його ось, як на те,
Скільки в полі тут росте!
І червоний і стрункий
І свіженький все який!
Цілу купу нарвемо –
Всім віночки сплетемо.
9-ий учень.
Ми безсмертники золоті,-
Квіти в нас сухенькі,
І не в’януть без води,
Завжди, як свіженькі.
10-ий учень.
Любим сонце і пісок-
Діти це вже знають.
І як треба на вінок,
Враз нас відшукають.
11-ий учень.
На просторах поля золотого
Сині зірочки тремтять.
Мов шматочки неба голубого
Виграють, виблискують, горять. (Волошки)
12-ий учень.
Хто порізав пальчик склом,
Зупинити можу кров.
Деревій вам допоможе,
Лікувати рани може.
Я символ краю отчого — калина!
Рослина ніжна — гарна і проста.
В мені любов і рідна Україна,
Її краса і щедрість, й доброта.
13-ий учень.
Мій любисток - духмяний блискучий,
Ти знайомий і рідний без меж,
Нас ніколи ніхто не розлучить,
Ти ж бо в серці моєму живеш.
Виростали ми скупані в ньому,
Пахли коси цілющим теплом.
14-ий учень.
Хмелю шишки - цілі грона,
Що звисають низько до землі,
Від цього найменшого бутона
Ти приносиш радість для душі.
-Хочу сказати, що дівчата вплітали у віночок і інші квіти: соняшники, цвіт яблуні, півонії , рожі. Кожна квітка щось означала, але кількість квіток зберігалася.
Фізкультхвилинка
На галявині квітки
Розкривають пелюстки.
Ось так, ось так
Розкривають пелюстки.
(Діти стискають і розпрямляють пальці)
Вітерець гуляє,
Квіточки хитає.
Ось так, ось так
Квіточки хитає.
Квіточок ми нарвемо,
І віночки сплетемо.
Ось так, ось так,
І віночки сплетемо.
Ми віночки посплітали,
На голівки їх поклали.
Ось так, ось так,
На голівки їх поклали.
Вчитель.
(Відповіді дітей)
Кожна стрічка кольорова ,
У віночку має мову.
Кожна стрічка розмовляє,
Нам про все розповідає.
15-ий учень.
Про це, юні друзі, повинні ви знати:
коричнева стрічка — земля наша мати.
Я хочу, аби ви усі зрозуміли:
ці жовті стрічки — наше сонечко миле.
16-ий учень.
Дві стрічки: зелена і темно-зелена —
це юність, краса... Це природи знамена.
Дві стрічки: блакитна і синя, темніша —
це небо і води. Хай будуть чистіші.
17-ий учень.
Оранжева стрічка — це хліб, паляниця,
це й колос достиглого жита, пшениця.
А ця, фіолетова, те означає,
що розум людський ще надій не втрачає.
Малинова стрічка, або малинова
про щедрість сказати своє хоче слово.
17-ий учень.
Багатство й достаток — рожева це стрічка.
Багатство пора вже нам мати за звичку.
Якщо ви в вінок стрічки білі вплели,
то треба, щоб душу свою берегли.
Перлини душі ви збирайте в намисто,
душа хай, як білі стрічки, буде чиста.
(Із презентації про значення стрічок).
Вчитель.
-Отже, діти, кожна стрічка щось та й значить,
Вмійте серцем це побачить.
Вмійте стрічку розуміти,
Вчіться слухать серцем, діти.
-А чи запам ятали ви, у якій послідовності дівчатка в язали стрічки?
Давайте спробуємо прив’язати різнокольорові стрічки до нашого віночка.
(Учні по черзі в яжуть стрічки до віночка).
-Наш віночок готовий. Лиш на голову одягати.
18-ий учень.
Одягну вінок з барвінку,
заплету червону стрічку в свою косу зранку.
- Мамо, люба і хороша,
глянь на мене, чи я схожа
на весну – веснянку?
19-ий учень.
Моя мама так сказала:
- Цвіт весна подарувала,
цвіт весна розкрила,
але ти, маленька дочко,
в барвінковому віночку
українка мила.
-Діти, а чи знаєте ви, що коли дівчата плели віночки, то ще й пісень співали.
Пісня «Віночок»
Вчитель.
-Отже, діти, про віночок усе знаєм,
На запитання відповідаєм.
-Проведемо невеличку вікторину.
5. Вікторина «Український віночок»
1.Що таке віночок?
2.Що символізує віночок?
3.Скільки квіток у віночку?
4.Яких кольорів стрічки у віночку?
5.Як вони розміщені?
6. Вправа «Добери риму»
-А зараз починаю я у риму,
А закінчуємо всі ми.
У вінку ця квіточка не зайва,
Перша квітка зветься ... (мальва).
Як перлина між перлинок —
Так між квітами ... (барвінок).
Жовтий в смужечку сміливець,
Це звичайно…(чорнобривець)
Ой збирають мед комашки,
З білосніжної…( ромашки).
Плести віночок вміємо так,
Зараз черга на червоний …(мак).
А у маку попередник
У вінку, то наш ... (безсмертник).
Ось, на небо схожа трошки,
До вінка прийшла ... (волошка).
Ми плести віночок вмієм,
Зараз черга ... (деревію)
Цвіт самої України —
Це, звичайно, цвіт ... (калини).
Не останній він за змістом,
Зелененький наш ... (любисток).
А чого ж в вінку три жмені?
Ну, звичайно — лише ... (хмелю).
7. Робота в групах.
Вчитель.
Для того, щоби пам’ ятати про традицію плетіння вінка, ми об єднаємося у групи і спробуємо створити власні віночки. Тепер із паперу, а влітку із живих квітів.
-Визначимо, котра група сплела найкращий, найакуратніший вінок.
Давайте пригадаємо, а чи можна виривати квіти з корінням ?
IV. Підсумок заняття. Рефлексія.
-Про що ми сьогодні говорили на годині спілкування?
Сенкан
1. Віночок
2.Круглий, барвистий
3.Віночок пускають на водичку, танцюють, малюють
4.Я люблю український віночок
5.Віночок – оберіг
-Що нового дізналися?
-Що найбільше сподобалося на занятті?
19-ий учень.
Традиції і звичаї народні
Ми вивчимо, щоб більше в світі знати.
Дізналися багато ми сьогодні,
Бо хочемо знання хороші мати.
А зараз всі станемо у велике коло, візьмемося всі за руки і створимо живий віночок. Бо у народі кажуть: « Наші діти, ніби квіти у чудовому віночку, у погожу днину».