Коли чуєш це слово, відразу уявляєш щось велике і дуже страшне. Це не тільки бої, героїзм і подвиг. Це важкі людські страждання, нелюдські випробування. Це — смерть багатьох людей. Війна — горе не однієї людини, а цілого народу. Війна ! Будь-яка війна несе смерть, каліцтво, вдягає в жалобу тисячі материнських сердець. Війна — це жах, який відбирає життя, розбиває сім'ї, нівечить красу.
Війна не щадить нікого - ні жінок, ні старих, ні тих, хто кликав цю війну і йшов на неї зі зброєю в руках, ні тих, хто був проти неї. Але є у цієї війни особлива, найстрашніша цифра - загиблі діти і діти травмовані, фізично і психологічно. Вони вже звикли - до темних вікон, постійних "бабахів" за вікном, переляканих очей батьків і зібраних речей біля входу. Знають, де найближче бомбосховище, і де можна сховатися.
"Ми з мамою ходили в підвал, який у нас в під’їзді. Там раніше було страшно і брудно, а зараз чисто, тому що бабусі там підмели і поставили стіл, стільці і розкладачки. Коли починають стріляти дуже близько, всі йдуть в підвал і читають там книги або газети. Папа говорить, що в підвалі небезпечно, тому що будинок може завалитися, якщо в нього що-небудь потрапить. І тоді з підвалу ніхто не вибереться",– говорить Каріна із Троїцького.
18 березня у Львові на площі Ринок поставили 109 пустих візочків у пам’ять про дітей, вбитих окупантами. Про акцію розповів міський голова Львова Андрій Садовий у Facebook."Порожні дитячі візочки на площі Ринок сьогодні – це символи життів тих ангелят, які зараз, замість рішучих дій світу, захищають небо над Україною", – написав він.
Окупанти викрали і вивезли в Росію понад 120 тисяч українських дітей. Путін хоче передати їх у прийомні сім’ї за прискореною процедурою, про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на уповноважену Верховної Ради з прав людини Людмилу Денісову. "Рашистські ЗМІ почали публікувати інформацію про ініціативу президента РФ щодо внесення змін до законодавства для організації прискореної процедури усиновлення дітей з Донбасу", – написала омбудсмен у своєму Facebook. За її словами, в держдумі вже опрацьовуються відповідні зміни в російське законодавство. Денісова зазначила, що після цього повернення дитини батькам стане неможливим. За різними джерелами, окупанти вивезли до Росії понад 121 тисячу українських дітей. Це як діти-сироти, так і ті, хто має батьків. "В цей час відомо, що частина дітей вивезена окупантами з Маріуполя в Донецьк і в напрямок Таганрога", – уточнила Денісова. Омбудсмен звернулася до Комісії ООН з розслідування порушень прав людини під час війни Росії проти України врахувати ці факти порушень прав українських дітей та військових злочинів російських окупантів.https://www.facebook.com/denisovaombudsman/posts/517421623072448
Нарівні з жахливою ситуацією в Україні, де в результаті невибіркових обстрілів гинуть мирні громадяни і діти в тому числі, правозахисні організації та інші відомства зазначають, що навіть після закінчення активної фази збройних протистоянь зростання статистики щодо жертв не припиниться ще тривалий час – дорослі та діти і далі будуть отримувати тілесні ушкодження в результаті необережного поводження з вибухонебезпечними предметами. І цей фактор на сьогоднішній день є основним, на який варто звернути увагу обом сторонам конфлікту. І саме вирішення питання щодо розмінування повинно стати пріоритетним на сьогодні. Діти, які подорослішали на ціле життя…
У Запорізькій області діти гралися боєприпасом і підірвалися"У селі Обільне Мелітопольського району троє підлітків знайшли небезпечний предмет (ймовірно міна або вибухонебезпечний боєприпас) і гралися з ним допоки він не здетонував. Діти 2007, 2008, 2009 років, були госпіталізовані до Мелітопольської лікарні. Дитина 2008 року знаходиться у реанімації", - йдеться в повідомленні.24 березня 2022 Керівництво Запорізької обласної військової адміністрації нагадує, що ворог використовує заміновані предмети, а також може скидати протипіхотні міни-"метелики". Ще однією небезпекою є снаряди, які не розірвались. Протипіхотні міни-"метелики" мають незвичну форму, а їхній корпус, виготовлений з пластику, може бути різного кольору."І про це все потрібно розповідати дітям. Адже вони можуть мати вигляд іграшки, мобільного телефону, кулькової ручки — начиненими вибухівкою можуть виявитися будь-які предмети", - наголосили у відомстві.
У Сумській області на російських мінах підірвалися п`ятеро дітей. У Тростянці Охтирського району Сумської області через залишені російськими окупантами міни і розтяжки загинули вже 5 дітей. Про це повідомив мер Юрій Бова, інформує 24 канал.17 квітня 2022 Найчастіше окупанти мінували блокпости та місця, де була техніка. За словами мера, фахівці працюють без вихідних, щоб розмінувати територію, але наразі у місті є ще багато доріг, які не перевірили.
Такі трагічні події далеко непоодинокі. Наші громадяни гинуть не тільки від куль російських найманців, а й від мін та інших боєприпасів, якими ворог нашпигував землю. Нині в зоні мінного ризику перебувають кілька мільйонів українців.— Справді, коли під натиском українського війська проросійські бойовики тікали, залишили після себе сотні тисяч мін, фугасів та інших вибухонебезпечних предметів. Ворог порушив не лише всі правила ведення бойових дій, що закріплені на міжнародному рівні, а й моральні. Хіба можна назвати людьми тих, хто встановлював міни у дитячих садках і маскував їх під дитячі іграшки… Окупанти добре знали, хто стане жертвою тих «сюрпризів». Крім того, чимала кількість артилерійських снарядів і мін, випущених у районі бойових дій, не вибухають.
Історія свідчить: усі війни рано чи пізно закінчуються. Віримо і в нашу перемогу та мир і ми. Скільки часу знадобиться для повного очищення української землі від вибухонебезпечних предметів?— Для розв’язання цієї проблеми можуть знадобитися цілі десятиліття. Розтяжки, протипіхотні міни та нерозірвані гранати, стрілецькі боєприпаси й артилерійські снаряди – прихований ворог, із яким нам доведеться співіснувати навіть після закінчення війни. Розмінування територій Балкан, де війна скінчилася понад 20 років тому, триває й досі.
За останніми повідомленнями, вороги часто маскують вибухові пристрої під предмети побуту (іграшки, електропобутові пристрої, речі загального вжитку тощо). Використання таких вибухових пристроїв, в першу чергу спрямовано не проти бійців ЗСУ чи НГУ, а проти місцевого цивільного населення, в тому числі дітей. Наявність такої загрози негативно впливає на психофізіологічний стан як цивільного населення так і бійців і може бути причиною розвитку численний неврозів та інших розладів здоров’я. Вибухові пристрої, що використовуються для вирішення бізнесових або особистісних конфліктів, почасти виконуються за схожими схемами, але несуть менше загрози цивільному населенню ніж пристрої, що використовуються з метою терору цивільного населення (бо замах готується на конкретну особу, і злочинці докладають зусиль для унеможливлення потрапляння вибухового пристрою до рук випадкових громадян).
Найчастіше жертвами стають діти, які вчасно не усвідомили, що невеличкий гарний ведмедик може бути повен вибухівки. У лікарню доставляють дітей із опіками та важкими травмами. Через необережність деякі діти залишаються інвалідами на все життя. Тому, давайте не будемо нехтувати технікою безпеки, бо вона рятує мільйони життів, і найголовніше, не варто думати, що війна від нас далеко, і нам це не грозить, адже ніхто не знає, що буде завтра…..
До вибухонебезпечних предметів в наші дні можна віднести будь-яку речовину або предмет, який здатний вибухати і заподіювати чимало біди. Зазвичай, зовні небезпечні предмети нагадують безформні шматки металу. До вибухонебезпечних предметів відносяться: бойові частки ракет; артилерійські боєприпаси (снаряди, міни); інженерні боєприпаси (протитанкові і протипіхотні міни); ручні гранати; стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, автоматів); піротехнічні засоби: патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні); вибухові пакети; петарди; гранати; димові шашки; саморобні вибухові пристрої – це пристрої, в яких застосований хоча б один елемент конструкції саморобного виготовлення: саморобні міни-пастки; міни сюрпризи, що імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки.
https://www.youtube.com/watch?v=tdc. Bs. Xk. Cwng. Пам’ятайте, що небезпечну знахідку можна виявити у найбільш неочікуваних місцях: у лісі, на полі, водоймі, на власному подвір’ї, городі, на вулицях міст, чи навіть у тілах людей і тварин. І якщо вибухові пристрої серійного зразка легко розпізнати за зовнішнім виглядом і діяти відповідно до ситуації, то саморобні вибухівки, що можуть з’явитися на вулицях міст і селищ, визначити найскладніше.
Що робити: Зателефонувати до ДСНС за номером 101, або в міліцію за номером 102. Передати інформацію повільно й чітко, без метушні – що саме бачите та за якою адресою перебуваєте. Якщо поруч є місцевий відділок міліції або тероборона, поділіться з ними інформацією про знахідку, а також застережіть людей поруч. Все, півділа зроблено.«101»«102»https://www.youtube.com/watch?v=V5 JZWI8 Tr. EY
Пам'ятайте! Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт. Ні в якому разі не намагайтеся розібрати небезпечний предмет самостійно чи витягнути з нього вибухову речовину або детонатор.https://www.youtube.com/watch?v=kuadq. S5u5 J0https://www.youtube.com/watch?v=R96 Gu. BLLy. K0
Ратушна Наталія Миколаївна -вчитель української мови та літератури Лукашівського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів» Чорнобаївської селищної ради Черкаської областіАвтор ресурсу. Р. S. (Рекомендую перегляд презентації на фоні музичного файлу) М. Тарівердієв – «Дороги»