Сафронова Наталія Миколаївна – вчитель початкових класів, заступник директора з НВР Навчально – виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Костянтинівської міської ради Донецької області
Година спілкування для учнів 3 класу
Тема. Природа – джерело здоров’я.
Мета. Ознайомити учнів з чинниками природи, що сприяють збереженню здоров’я людини; закріпити уявлення учнів про те, що найбільше багатство людини – це здоров’я; дати учням знання про користь вітамінів, їх значення для життя, про взаємозв’язок здоров’я та харчування..
Виховувати бажання піклуватись про свій організм. Допомогти відчути яскраву, барвисту красу природи, її багатство та щедрість.
Розвивати мислення, пам’ять, увагу.
Обладнання. Карта «Бабусина садиба», яскраві малюнки овочів і фруктів під заголовком «І в саду, і на городі». Предметні картинки до гри «Вітамінний потяг», пам1ятки раціонального харчування, кросворд, ребус, конверт з телеграмами, соки та напої зеленої аптеки.
«Правильний режим, повноцінне харчування,
фізичне загартування – усе це охороняє дитину
від захворювань, дає їй щастя насолоди красою
навколишнього середовища».
В. О. Сухомлинський.
Хід заняття.
На сьогоднішньому занятті , ми ознайомимось із чинниками природи, що сприяють збереженню здоров’я.
Учитель. Як ви вважаєте, що є найціннішим у житті? Про це ми дізнаємось тоді, коли проведемо гру «Відгадай слово».
Гра «відгадай слово».
На дошці записується низка чисел. Поряд розміщуємо плакат з абеткою.
10 6 19 21 19 3 33
З Д О Р О В Я
Діти, тут зашифроване слово. Давайте його відгадаємо. Для цього пронумеруємо літери української абетки і з’ясуємо, які з них відповідають написаним числам. Чи правильно написано це слово?
Поглянь, дитино, все довкола
Так щиро посміхається тобі:
І сонце, й небо, ліс і поле –
Ти теж у відповідь їм посміхнись.
Ти привітайся з днем чудовим,
С пташками, травами, струмочком голубим,
І знай: усе це є природа,
Її люби, примножуй, бережи.
Конкурс «Природа – джерело здоров’я»
Весна – чарівниця,
Неначе цариця.
Наказ свій послала
Щоб краса вставала.
І проліски, і травичка.
Зелена, ясна, кульбаба рясна,
Й фіалочка чудова.
А які це фактори, що сприяють збереженню, ми дізнаємося, коли відгадаємо загадки.
По хустині качається, людям усміхається. (Сонце).
Дихати без нього не можна… (Повітря).
І кольором, мов бірюза
На все вона спроможна,
Без неї жить не можна…..
Тепер відгадайте, хто вона –
Ота звичайна рідина. (Вода).
Учень. Повітря, сонце і вода –
Для всіх хвороб просто біда.
Тож гартуватись, друже, слід,
Щоб врятуватися від бід.
На сонце личко підставляй,
Водою тіло обливай,
Морозу, холоду, не бійся,
А для сміливості ти смійся.
- Ще в давні часи вчені зрозуміли необхідність використання людиною природну – кліматичних факторів, які загартовують : сонце, повітря, вода. Досвід показує, що тільки за допомогою загартовування природними факторами можливо лікувати багато хвороб.
Починати загартовування треба поступово. Сонячні ванни сприятливо впливають на м’язи. Ігри на свіжому повітрі, спорт, прогулянки, екскурсії кріплять здоров’я, піднімають настрій. Обтирання, обливання, душ, купання водоймах – зміцнюють організм.
Загартований організм не боїться хвороб і холоду.
Учениця. Займатись фізкультурою і спортом –
Для організму нашого важливий елемент.
Хай не підкоряться висоти і рекорди,
Не вийде з тебе справжній супермен,
Та сила, витривалість і здоров’я –
Це найдорожчий для усіх презент.
Конкурс «Сонце, повітря і вода – наші кращі друзі».
Ведучий. Будь – якої пори року всі ми любимо відпочивати: у таборі, у бабусі, на морі, в лісі, на річці. Чи вмієте ви відпочивати? Від команд запрошуються по 2 учні, які отримають конверти із завданнями.
Завдання 1 .
Ви побачили джерело. Навколо джерела було багато слідів тварин. Як правильно скористатись водою з джерела?
Завдання 2 .
Ви приїхали відпочити в ліс на 10 днів. Як правильно зберігати крупи, макаронні та хлібні вироби?
Завдання 3 .
Як потрібно зберігати м’ясо і рибу на відпочинку у горах?
Завдання 4 .
Стояла сонячна погода, спека, а діти грались на березі річки. Ввечері в них сильно боліла голова і шкіра на спині. Як можна допомогти дітям?
Завдання 5 .
Після тривалої прогулянки у лісі у вашого товариша знайшли кліща. Надайте йому допомогу.
Кросворд.
|
1. |
|
|
|
|
|
|||||||
|
2. |
|
|
|
|
||||||||
3. |
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
4. |
|
|
|
|||||||||
|
5. |
|
|
|
|
|
|
||||||
|
6. |
|
|
|
|
||||||||
7. |
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
8. |
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
9. |
|
|
|
|
|||||||
Карта мандрівки «Бабусина садиба».
Біля садиби дітей зустрічає бабуся Марія.
Я вас вітаю, дорогі мої діти!
Дай , Боже, здоров’я вам і завжди радіти.
Теплого сонця, чистого неба, прозорої води.
Щоб завжди здоровенькі були!
Будемо вчитися вибирати корисну для здоров’я їжу. Нові знання використовуватимемо для того, щоб не хворіти, почуватися бадьорими, сильними, підтягнутими і стрункими. Гостинно запрошую вас до своєї садиби.
Криниця знань.
латини означає життя). Щоб рости, розвиватися та бути здоровим, організм повинен отримувати всі необхідні вітаміни і мінеральні речовини.
Вітаміни вживають як засіб підвищення стійкості організму до дій мікробів та вірусів, профілактики захворювань. Які ж джерела надходження вітамінів в організм людини? З ними ми ознайомимось, помандрувавши далі моєю садибою.
Будинок – галерея.
На порозі будинку зустрічає дітей екскурсовод – вітамінолог.
потрапляють в організм людини з їжею. Багато їх міститься в овочах і фруктах.
Овочі – це вітамінний запас!
Хворобі пробратись до тебе не дасть.
Екскурсовод – вітамінолог запрошує до будинку. Там розвішані яскраві малюнки овочів та фруктів під заголовком «І в саду, і на городі». Екскурсовод розповідає про вміст вітамінів у продуктах харчування, демонструючи малюнки. Їй допомагають діти - вітаміни.
Вітамін А.
Я сприяю росту, поліпшую зір.
Я є в моркві, маслі, сирі.
Зеленій цибулі, риб’ячому жирі.
Вітамін В.
Я дуже потрібний для розумової і фізичної праці. Я є в хлібі, каші, м’ясі, яйцях.
Вітамін С.
Я запобігаю застуді. Я є в овочах і фруктах, найбільше в шипшині та чорній смородини.
Вітамін Д.
Я зміцнюю кістки. Я є в капусті, картоплі, помідорах, цибулі, риб’ячому жирі.
На прощання екскурсовод - вітамінолог зацікавлює учнів овочевою вікториною.
- Який овоч допоміг старій королеві розпізнати справжню принцесу? (Горошина).
- Який овоч вкрали хижаки, щоб втамувати спрагу? (Кавун).
Грядка загадок.
Завітавши на грядку, діти пропонують бабусі Марії допомогти її засіяти. А хто яким насінням сіятиме - загадують загадки.
І їдять мене, і хвалять,
Бо я добра. (Картопля).
Серед літа
Одягає безліч свиток? (Капуста).
Йшов городом та й загруз.
Бо насіння стільки має,
Що аж боки роздимає.
Через те й загруз ...(гарбу з).
На мені дванадцять шкір!
А гризнеш - в сльозах покинеш,
Бо я звуся ...(цибулин а).
З хвостиком тоненьким.
На городі мене рвуть
І до столу подають. (Редиска).
Родичів багато маю.
Гарбузову господиню
Усі знають. Хто я? (Д и н я).
З яблуками трохи схожі.
Хоч не стрункі і на зріст невисокі,
Та маємо червоні і гладенькі щоки. (Помідори).
Пишні коси розпліта.
У зеленій хустинки
Золоті хова зернинки. (Кукурудза).
Кольором зелений,
А солодкий, наче мед...
Відгадаєш цей секрет? (Кавун).
Є брати у нас столові,
Ми зростаємо рядками.
Люди звуть нас ... (буряками).
Кучерики понад нею.
Любить мене кожна юшка.
Називаюсь я ... (петрушка).
Та усім потрібен він.
Ви здогадуєтесь, друзі?
Ця рослина зветься ... (х р і н).
По полю скакав,
А в борщ плигнув. (Перець).
Біла, а не борошно,
З хвостиком, А не миша. (Редька).
На палиці хатинка,
А в тій хатинці
Повно людей. (Соняшник).
Що лиш зуби й борода? (Часник).
Деруся вгору. Я ... (квасоля).
Всі довгасті, всі смугасті,
Прив'язали нас у грядках
На зелених ланцюжках. (Огірки).
А коса її надворі. (Морква).
А грива зелена. (Баклажан).
Учень.
Сіють овочі навесні
Всі дорослі і малі.
Просять дощику у Бога,
Щоб росли вони розлого.
Влітку полють, доглядають,
Поливають, обгортають.
А вже осінь — час збирати!
Комору вітамінів будеш мати.
Бабуся щиро дякує дітям за допомогу і запрошує на подвір'я відпочити та розважитись.
Релаксаційна пауза.
Заплющить очі і уявіть, що ви на лісовій галявині. Ви відчуваєте, як ноги ступають по ранковій росі, сонячне проміння гладить ваші голівки. Повіває ніжний вітерець і ви вдихаєте на повні груди пахощі ранкових ароматів. Прислухайтеся до навколишнього. Що це за звуки? Може це шумлять дерева чи співають пташки? Ви наповнюєтеся цим розмаїттям звуків і на душі радісно, тепло, весело….
А тепер розплющить очі й повільно озирніться довкола. Спробуйте зберегти свіжість, тишу і гарний настрій до кінця дня.
Комора здоров'я.
Бабуся запрошує відвідати комору здоров'я. Пропонує відгадати, який саме овоч надіслав телеграму, бажаючи зберігатись у цій коморі. Вона витягує з конверта гарно оформлені телеграми і зачитує їх.
Бабуся.
Із-за гір, з-за океанів,
І у різний, звісно, час,
Овочі найвищих санів
Телеграм наслали нам.
Полюбилась їм нівроку
Українськая землиця.
Й поселилися без строку,
Стали жити і плодиться.
Людям нашим підсобляти
І в достатку, і біді,
Навіть стали лікувати —
До них з серцем лиш прийди.
Телеграма 1
Я — великий і бокастий,
Жовтогрудий і смугастий.
Я чудовий дар осінній,
З гарним та смачним насінням.
Хто їсть кашу цю чудову,
Буде сильним і здоровим. (Га р б у з).
Телеграма 2
Кожен знає, ця дівиця
На городі — мов цариця.
Коси довгі, кучеряві,
Та ще й платтячко яскраве.
Я смачна і вітамінна,
І не гірше апельсина.
Той, хто мене поважає,
До ста років доживає. (Морква).
Телеграма З
Ой, розхвалилася, дивіться!
Ти не схожа на царицю!
Я від тебе красивіший:
Червоніший і товстіший.
Український борщ чудовий
По усіх краях відомий.
У борщі я головний,
Борщ без мене не смачний! (Буря к).
Телеграма 4
Я — солодка, соковита,
Покуштуй — не схочеш пити.
А як їстимеш саму,
Всі хвороби прожену! (Диня).
Телеграма 5
Я — смачний, кругленький,
Маю щічки червоненькі.
До смаку я в кожній страві.
Роблять соки і приправи.
Соус, борщик і салат
Люди з радістю їдять. (П о м і д о р).
Телеграма 6
А на мене нарікають,
Що до сліз я допікаю.
Вибачте, та я не винна,
Бо я лікарська рослина.
Соком з медом почастую
І здоров'я подарую. (Цибуля).
Телеграма 7
А я хлопчик білозубий.
Ви мене не бійтесь, люди.
Хоч гіркий я — та корисний.
Всім мене потрібно їсти.
Хто мій зуб з'їдає сміло —
Здоровим буде неодмінно. (Часник).
Телеграма 8
А зелені сини й дочки я.
Всі вживають залюбки.
Нас шанують недаремно:
Дух наш свіжий і приємний,
На канапці, і в салаті,
Ми і в будень, і на святі. (Огірки).
Телеграма 9
Мене полюбляє кожна сім'я.
Щоб спокійно зимувати.
Садять всі мене багато.
Люблять вранці й на обід,
Так і кажуть: другий хліб. (Картопля).
Бабця дякує учням за активність та просить завітати до фіто кафе, щоб відпочити та набратися сил.
Фітокафе.
Дітей люб'язно зустрічає господиня. Вона пропонує учням меню і пригощає, виконуючи замовлення.
Конкурс «Вгадай, який це чай?»
На столі в кількох чайниках з найбільш відомих дітям рослин. Це може бути деревій, липа, м’ята, калина, ромашка, чебрець, смородина тощо. Кожний чайник пронумерований.
Ведуча. Ви повинні по черзі спробувати чай і визначити, якою рослиною він заварений. (Учасники команд виконують завдання).
МЕНЮ
Овочевий салат "Перегони"
Квасоля біла городом побігла, За нею побіг захеканий біб,
За бобом - горох, та з кропом удвох. За ними петрушка
Прищуливши вушка. За нею редиска аж п'ятами блиска,
Як вітер, летять, до фінішу мчать!
Б.Стельмах
Сік виноградний
Виноградні стиглі грона маю,
Ними всіх я пригощаю.
Той, хто п'є смачний мій сік,
Не хворіє цілий рік.
Сік морквяний
Я морквина така соковита,
Морквяного соку вам треба попити,
їжте моркву неодмінно,
В ній не тільки лиш краса —
Багатющі вітаміни
Творять справжні чудеса.
Сік шипшиновий
А ось шипшина росте на узліссі,
Вдяглася в красиве червоне намисто.
Шипшина не винна, що кущик колючий.
Вона вітамінна і дуже цілюща.
Сік березовий
В лісостепу, на поліссі, у скверах і на узліссі
Пишнолиста стрічає, соком нас пригощає —
І хвороба зникає.
Лимонний напій
Серед інших плодів світу Плід цей, ніде правди діти,
Найцінніший, вітамінний, В лікуванні незамінний.
Бо плодами, друзі, цими Отих недугів примхливих
Можна легко лікувати, Про хвороби забувати.
Чорничний напій
Напій зготували з сухої чорниці.
Від живота завжди знадобиться.
Калиновий чай
Прийміть і від мене дарунок, малята:
Ці ягідки зможуть Застуду здолати.
Ромашковий чай
Ромашковий чай в нагоді теж стане.
Поп'єш — і боліти Живіт перестане.
Бузиновий чай
Ягідки оці лікують кашель і бронхіт.
У того, хто їх вживає, горло ніколи не болить.
Малиновий чай
Надзвичайні - аромати мають з ягід цих екстракти.
А яке варення, діти, їсти вам не розхотіти.
Ну, звичайно, із малини Чай приємний для дитини.
А також лікує він кашель, грип і від ангін.
Смородиновий чай
Пахнуть листя та гілки, А дрібненькії квітки
Лише бджілок закликають, Де оті пилок збирають.
У джем, варення, мармелад, У сік, наливки, шоколад Додають плоди чорненькі, Щоб були всі здоровенькі.
Діти, подякувавши за гостину, прямують до фруктового саду. Тут їх зустрічає лікар Пігулко.
Вітамінний сад. Перепустка до саду вітамінів - ребус Пігулка.
Обід
що свято без
музики без фруктів
Учні пояснюють лікареві, як вони розуміють прислів'я: "Обід без фруктів, що свято без музики". Лікар Пігулко ознайомлює школярів із фруктовими деревами, які ростуть у вітамінному саду. Розповідає про доцільність вживання фруктів у раціон харчування. Діти декламують вірші.
Яблуня
Яблуню назвали Соки вітамінні
"Деревом плодовим" Яблука дарують,
За плоди зелені, Сотні сортів яблунь
Жовті й пурпурові. Восени чарують.
Вишня
"Вішулі" - назва латинська,
Вишня - назва українська.
З латинської — "пташиний клей".
На стовбурі у вишні — глей.
Плоди, хоч малюй на малюнку:
Прикраси в найкращім ґатунку;
Смачні, солоденько-кисленькі
У ряд на гілках червоненькі.
Слива.
У неї назва «Слива» не від страшної зливи:
Латинське слово «лівор» - це синій ягід колір.
Плоди з гілок обвисли, смачні, солодко – кислі,
Гладенькі, довгуваті синенько – сизуваті.
Конкурс "Лікарські рослини"
Ведучий. Відпочиваючи на природі, ви можете зазнати неприємностей: можна поранитися, занедужати. Чи зможете ви вилікувати себе та свого товариша?
Капітани команд вибирають конверти із завданнями.
Королева здоров’я.
Сплетімо вінок український сьогодні
Із мальв, чорнобривців, калини,
З барвінку та жита, із м’яти, нагідок,
З жоржин, чебрецю та вербини.
Аптека на городі.
Вчитель. У лісі, полі,на городі нас оточує безліч цілющих рослин.
Відгадування загадок.
Пишні коси розплела,
У зеленії хустинки
Золоті хова зернинки. (Кукурудза).
Соковитий і смачненький,
Під листячком ховається,
З нами в жмурки грається. (Огірок).
росте до землі близько (Полуниця)
Уся в кожушках
Зайці прибігають,
Кожушки знімають (капуста).
І родичів багато має.
Гарбузову господиню
Усі знають! Хто це? (Диня).
В зелених шатах я.
І золотом прикрашена
Голівонька моя. (Сонях).
Розповідь учителя.
Багато рослин виділяють леткі захисні речовини, що пригнічують ріст бактерій, грибків – фітонциди. Це ніби повітряна оборона рослини.
Фітонциди цибулі, часнику, хрону знищують усі відомі бактерії – збудники інфекційних хвороб. Соки рослин теж вбивають мікроби. Ця властивість рослин використовується під час лікування деяких захворювань.
Робота з висловами.
Розв’язування кросворда.
|
1. |
|
|
|
|
|
||||||||
2. |
|
|
|
|
||||||||||
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
4. |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|||||||
6. |
|
|
|
|
|
|
||||||||
3. 4.
5. 6.
Слово – АПТЕКА
Гра «Вітамінний потяг»
Ігрова дія. Вагончики з назвами вітамінів «А», «В», «С», «Д» з порожніми віконечками. Дитина вставляє картинку, на якій намальовано продукти харчування, у відповідне віконечко. На згадку про подорож лікар вручає дітям пам’ятки.
Учень.
Думав і рішив я так: всі хороші овочі на смак,
Всі корисні, вітамінні! Щоб не трапилось біди,
Їжте овочі завжди!
Бабуся Марія:
Так! Усі овочі чудові! Їх вживають для здоров’я!
Щоб здорові ви були, всі вони для вас зросли
Кожен смак і користь має, людям сили добавляє
Пам’ятайте, любі діти, треба овочі любити!
Мийте овочі і фрукти, їжте свіжі лиш продукти,
І тоді, любі малята, буде все у вас в порядку.
Зворотній зв'язок:
Науменко Наталія Василівна
Вчитель початкових класів
Навчально – виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Костянтинівської міської ради Донецької області
М. Костянтинівка Донецької області
85107
Тел. (06272)2-75-71