Година спілкування "Птахи - наші друзі"

Про матеріал
Вчити дітей називати та розрізняти птахів; закріпити поняття «перелітні птахи», формування поняття «осілі птахи», «зимуючі птахи», ознайомити учнів із життям птахів взимку, зі змінами, що відбуваються в їхньому житті; наводити приклади зимуючих й осілих птахів своєї місцевості; показати зв'язок змін у житті птахів зі змінами в природі.
Перегляд файлу

Тема: «Птахи – наші друзі»

Клас: 2

Мета:

  • вчити дітей називати та розрізняти птахів; закріпити поняття «перелітні птахи», формування поняття « осілі птахи», «зимуючі птахи»,  ознайомити учнів із життям птахів взимку, зі змінами, що відбуваються в їхньому житті; наводити приклади зимуючих й осілих птахів своєї місцевості; показати зв'язок змін у житті птахів зі змінами в природі;
  •  розвивати пізнавальну активність, пам'ять, зв’язне мовлення, уміння спостерігати, зорову та слухову пам'ять;
  •  виховувати турботливе ставлення до пташок, бажання брати активну участь у їх охороні.

Матеріально-технічне забезпечення:

  • дидактичне забезпечення: ілюстрації на тему, загадки, картки із зображенням птахів, пазли.
  • технічні засоби навчання: ноутбук, мультимедійна дошка, проектор.
  • використані джерела інформації:

     Олєйник І. С. «Допоможемо птахам взимку». [Електронний ресурс] / І. С. Олєйник // Освітній портал «На Урок».–2018.–Режим доступу: https://naurok.com.ua/vihovna-godina-dopomozhemo-ptaham-vzimku-12841.html

     Неплях Н. П. «Птахи – наші друзі». [Електронний ресурс] / Н. П. Неплях // Освітній портал  «Всеосвіта».–2019 р. Режим доступу: https://vseosvita.ua/library/vihovna-godina-na-temu-ptahi-nasi-druzi-116040.html

     Шкільне життя «Життя птахів взимку. Осілі та зимуючі птахи». [Електронний ресурс] // Освітній портал «Шкільне життя».–2019.–Режим доступу: https://www.schoollife.org.ua/53-2019/#google_vignette

     Відео «Посильна допомога пернатим друзям. Підгодовування птахів взимку». Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=ohqPjxR3lGw

     Відео-рухлива гра «Перелітні та зимуючі птахи». [Електронний ресурс]// «Жвавчик. Маленький мандрівник» –Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=HqnaD8jb9dU

Складова  моделі успішного випускника: громадянин

Орієнтир складової моделі успішного випускника: громадянська позиція

Педагогічний інструментарій:

-підхід: особистісно-орієнтований;

-технологія: інформаційно-ігрова;

-форма роботи: розповідь-бесіда.

Ознаки успішного зростання випускника: розширення  інтересів, уподобань, цінностей,  формування потреби робити добрі справи та вчинки.

Хід заняття

І. Вступ

 

 

Вихователь:

  1. Емоційне налаштування. 

Усі почули: дзень - дзелень?

Тож вітаймося: добрий день!

Давайте усмішки всім дарувати:

Хай радість злітає у небо, як птах,

І добрі слова у всіх на устах.                                           

ІІ. Основна частина

Вихователь:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вихователь:

 

 

 

 

 

 

   Щоб дізнатися, про кого ми будемо з вами говорити, відгадайте загадку.

Прилетіли гості, сіли на помості.

Без сокири, без лопати збудували собі хати. (Птахи)

   За якими словами ви дізналися відгадку? ( Птахи мають крила, літають; перелітні повертаються з теплих країв; не мають інструментів, гнізда будують самі).

   Яка головна ознака птахів, що відрізняє їх від інших тварин? (Тіло вкрите пір’ям).

  Я прочитаю вам вірш «Мамо, іде вже зима…» Лесі Українки

«Мамо, іде вже зима,
Снігом травицю вкриває,
В гаю пташок вже нема...
Мамо, чи кожна пташина
В вирій на зиму літає?» —
В неньки спитала дитина.
«Ні, не кожна,— одказує мати,—
Онде, бачиш, пташина сивенька
Скаче швидко отам біля хати,—
Ще зосталась пташина маленька
«Чом же вона не втіка?
Нащо морозу чека?»
«Не боїться морозу вона,
Не покине країни рідної,
Не боїться зими навісної.
Жде, що знову прилине весна».
«Мамо, ті сиві пташки
Сміливі, певно, ще й дуже,
Чи то безпечні такі,—
Чуєш, цвірінькають так,
Мов їм про зиму байдуже!
Бач — розспівалися як!»
«Не байдуже тій пташці, мій синку,
Мусить пташка малесенька дбати,
Де б водиці дістати краплинку,
Де під снігом поживку шукати».
«Нащо ж співає? Чудна!
Краще шукала б зерна!»
«Спів пташині потіха одна,—
Хоч голодна, співа веселенько,
Розважає пташине серденько,
Жде, що знову прилине весна».

   Так, пташкам взимку холодно і голодно, потрібно шукати їжу і затишну місцину, щоб хоч трішечки сховатись від морозу. Отже сьогодні ми з вами поспілкуємось на тему, чи можемо ми допомогти нашим меншим друзям – птахам.

   Гімнастика розуму. Загадки.

1. Маленький хлопчик у сірій свитинці.

По дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець).

2.  Стрекотуха білобока. Звуть усі її ..(Сорока).

3.  Перший я приніс весну, розбудив усе від сну.

Заспіваю під вікном, люди звуть мене.. ( Шпаком).

4. Уночі гуляє , а вдень спочиває

Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова).

5.  Жовтогруді щебетушки,

Мають чорні капелюшки

Сірі лапки, білі щічки,

Називаються ..(Синички).

6.  Швидко скрізь цей птах літає,

Безліч мошок поїдає.

За вікном гніздо будує

Тільки в нас він не зимує. (Ластівка).

7.  В мене є великий хист,

Я співаю як артист.

Спів мій радісний усюди

Дуже люблять слухать люди. ( Соловей).

  Птахи – невід’ємна частина природи. Вони прикрашають діброви, луки, степи, ліси. Є окрасою для парків і садів. Це наші помічники, захисники наших лісів, полів, городів від шкідників.

На які дві групи можна розділити птахів? (На перелітних і осілих) Пташки, які на зиму покидають свій рідний край, називають перелітними.

-         Чому ж птахи відлітають від нас?

Причиною відльоту є  не холод, а голод. Зникають комахи, трав’янисті рослини в’януть, водойми замерзають. Основна проблема для  перелітних в тому, що з похолоданням зникає доступ до їжі і води.

-         А чи всі птахи відлітають у теплі краї?

А ті птахи, які живляться і комахами і плодами та насінням рослин залишаються зимувати у нас, бо можуть знаходити собі корм і переносять холодну пору не так важко. Називаються осілими. Взимку вони переселяються ближче до людей і потребують нашої допомоги.

 

      Дидактична гра « Групування птахів».

(Розділимо цих птахів на дві групи: осілі та перелітні)

 

Фізкультхвилинка

Вихователь:

     Птахів здавна називають санітарами лісів, полів, садів. А чи знаєте ви, що маленька синичка - з'їдає за день комах стільки, скільки важить сама. Підраховано, що пара синиць оберігає плодовий сад на сорок дерев. Весною повернуться до нас перелітні птахи. Так шпак – тільки за сніданок поїдає 50-60 комах. Ластівка - за літо з'їдає до мільйона комах.

     Але ж як сказати пташкам, щоб вони прилетіли жити до вашого саду? Молодці, потрібно ще в листопаді вивішувати годівнички і підгодовувати пташок.

             

   Перегляд відеоролика «Посильна допомога пернатим друзям. Підгодовування птахів взимку».

 

   Що взимку страшніше для птахів голод чи холод?

Так, птахи взимку дуже страждають від голоду. Крижаний  вітер гуляє, носиться між будинками й деревами, забирається і під густе пір’ячко. Щоб зігрітися їм треба стрибати, літати.

Але добре відомо, хто ситий, тому голод не страшний.

  Який корм для пташок ми покладемо в годівничку?(Відповіді учнів)

Що не можна класти в годівничку? (Відповіді учнів)

 

        Гра « Пазли».

Діти складають малюнок птаха з частин і пояснюють до якої групи він відноситься: осілих чи перелітних. (Дятел, лелека).

 

 

ІІІ. Заключна частина

 

 

Вихователь:

   Відео-рухлива гра «Перелітні та зимуючі птахи».

 

  Про кого ми сьогодні говорили?(Відповіді учнів)

Ми повинні дбати про них, бо вони приносять людині користь.

Яку ж користь приносять птахи? (Прикрашають наше життя, знищують шкідливих комах, гризунів, гарно співають).

   На цьому наше заняття завершується, дякую за увагу. До побачення!

 

docx
Додав(-ла)
Калиман Олена
Додано
11 березня
Переглядів
34
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку