Конспект уроку
для 4-го класу з дизайну і технологій
“.Сніговичок”
(Виготовлення паперового сніговичка
в техніці гофрування)
Підготувала вчитель початкових класів
Вітишина Олена Петрівна
09.12.2025 року
Тема: Виготовлення паперового сніговичка в техніці гофрування.
Очікувані результати:
учень працює з ручними інструментами, дотримується безпечних прийомів праці та норм санітарії;
виготовляє поетапно виріб за інструкцією з визначеною послідовністю самостійно;
розмічає деталі на матеріалі;
дотримується послідовності виготовлення виробу;
удосконалює технологію виготовлення виробу.
Мета:
Освітня:
Ознайомити учнів із технікою гофрування для створення паперових виробів.
Розширити знання дітей про традиційний символ зими — сніговика. Навчити послідовності виготовлення паперового сніговичка.
Розвивальна:
Розвивати творчі здібності, просторове мислення та дрібну моторику рук.
Формувати естетичний смак і акуратність у роботі.
Збагатити уявлення учнів про красу зимової природи та святкову атмосферу.
Виховна:
Виховувати дбайливе ставлення до природи.
Сприяти розвитку наполегливості, старанності та праці в колективі. Підтримувати позитивний емоційний настрій під час творчої діяльності.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
1) Привітання.
Дзвоник всім нам дав наказ: – До роботи швидше, клас!
Попрацюємо старанно, щоб сказати у кінці,
Що у нашім дружнім класі діти просто молодці!
2) Створення сприятливого психологічного комфорту в класі.
– Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте:
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я особистість творча.
Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці.
– Розплющте очі і починаємо працювати.
3) Перевірка готовності учнів до уроку.
– Сьогодні ми будемо подорожувати зимовими стежинами. А для подорожі нам потрібно взяти все необхідне. Давайте перевіримо, чи все є у вас на столах. А у вас на партах повинні бути кольоровий папір, ножиці, клей, сніжинки для самооцінювання.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
-
Вступна бесіда
Відгадайте загадку: Без пензля, без олівця. Розмалювала всі віконця.
-
Чи любите ви зиму?
-
Чим вона вас приваблює?
-
Діти, а ви вірите у дива?
-
Я запитала про дива саме тому, бо сьогоднішній урок буде незвичайним. Адже, саме в новорічні і різдвяні дні трапляються різні дива.
-
І на нас з вами чекає казка. А про кого, здогадайтесь із ще однієї загадки:
Він – не лялька й не людина, на снігу стояти звик
В нього ніс – смачна морквина. Хто це? Звісно, … (сніговик).
-
Отже, казка про незвичайного сніговика, «Казка про Гофрованого Сніговика».
У затишному містечку, що потопало в м'яких, білих снігах, жили-були звичайні сніговики. Вони були круглі, пухкі, зроблені зі свіжого, щойно випавшого снігу. Але був серед них один, зовсім не такий, як інші. Його звали Сніговик-Гофрик.
Гофрик був зроблений не з пухких снігових куль. Його створив маленький винахідливий хлопчик на ім'я Максимко, коли сніг був не липкий, а більше схожий на крижану крупку. Тому Гофрик вийшов... гофрованим. Його тіло складалося з безлічі маленьких, твердих, хвилястих борозенок, наче його поверхня була виткана з крижаного мережива.
Інші сніговики, з їхніми гладенькими животами та круглими носами-морквинами, часто насміхалися з Гофрика.
— Подивися на нього! — хихотів Сніговик-Пампушка. — Він схожий на недопечений круасан!
— Або на зім'яту паперову серветку! — додавав Сніговик-Кулястий.
Гофрику було сумно. Він мріяв бути таким же ідеально круглим, як його сусіди. Його хвилясте тіло не дозволяло йому скочуватися зі схилів, як робили вони, і він не міг носити звичайний шарф – той постійно сповзав з його ребристого коміра.
Одного разу в містечку розпочалася сильна хуртовина. Вітер завивав, а сніг летів так швидко, що очі щипало. Коли буря стихла, жителі містечка вийшли на вулицю і жахнулися: вітер розніс і сховав чарівну крижинку, яка щороку приносила весняне сонце. Без неї зима могла тривати вічно!
Сніговики взялися за пошуки. Вони котилися по снігу, розштовхуючи замети, але нічого не знаходили. Крижинка була маленька і сховалася глибоко.
— Нам потрібен хтось, хто зможе відчути її! — вигукнув мер-сніговик.
Тоді Гофрик зробив те, що вмів найкраще. Замість того, щоб котитися, він почав крутитися на місці, як дзиґа. Його гофровані ребра створювали дивовижний ефект: вони ловили найменші завихрення вітру і найлегші відбиття світла. По суті, Гофрик став сніговим локатором.
Раптом він зупинився.
— Тут! — закричав він. — Я відчуваю ледь помітне мерехтіння холоду у цьому заметі!
Інші сніговики спробували розкопати замет, але їхні гладкі тіла лише ковзали по затверділому снігу. Тоді вперед висунувся Гофрик. Його ребристі боки ідеально чіплялися за снігові грудки. Він почав обережно просовуватися вперед, наче маленький сніговий бур, і незабаром виштовхнув на поверхню ту саму, чарівну, блискучу крижинку!
Коли сонячний промінь торкнувся крижинки, вона спалахнула, і над містечком з'явилася перша, тепла обіцянка весни.
З того дня ніхто більше не сміявся з Гофрика. Вони зрозуміли, що його незвичайна форма – це не вада, а його особлива суперсила. Сніговик-Пампушка потиснув Гофрику гіллясту руку.
— Ти врятував нас, Гофрику! Твоя гофрованість — це найкрутіше, що є в нашому містечку!
І Сніговик-Гофрик більше ніколи не сумував. Він гордо стояв на міській площі, дозволяючи дітям розглядати його унікальні, хвилясті візерунки, знаючи, що бути іншим — це найкращий спосіб бути потрібним.
-
Діти, сподобалась вам історія? А яка головна думка цієї казки?
-
Хто такий сніговичок? Традиційний символ зими та свят. З'явився у мистецтві ще у Середньовіччі. Улюблений герой багатьох зимових казок. Часто прикрашає двори і садиби взимку.
Найвищий сніговик у світі: 37 метрів, збудований у США. У деяких країнах сніговичка ліплять для залучення удачі. Сніговичок символізує доброту, дружбу і радість.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-
Сьогодні ми будемо працівниками майстерні, в якій виготовляють вироби методом ГОФРУВАННЯ. На попередньому уроці ми з вами робили восьмикутну зірку і використовували техніку згину.
-
Техніка гофрування — це процес створення складок на листовому матеріалі шляхом його згинання на певній відстані, що надає йому міцності та стійкості до деформації. Ця техніка використовується в промисловості для виготовлення гофрокартону, а також у рукоділлі, наприклад, для створення об'ємних виробів із паперу (гофротрубочок).
ІV.Вступний інструктаж і практична самостійна діяльність учнів
-
Поетапне пояснення вчителем порядку роботи (відеодемонстрація)
https://www.youtube.com/watch?v=fqqVom_JpuA
2) Практична робота.
а) Повторення правил роботи і техніки безпеки
-
Робоче місце має бути упорядкованим (олівці, ножиці, папір — на своїх місцях).
-
Роботу з трафаретом спочатку виконати олівцем, а лише потім — вирізати ножицями.
-
Під час роботи не розмахувати олівцями й ножицями.
-
Передавати ножиці одне одному тільки кільцями вперед.
-
Після завершення роботи все сміття акуратно прибрати.
б) Поради для роботи.
-
Рівномірно складайте папір для красивих куль.
-
Прикрасьте сніговичка на свій смак.
-
Робіть роботу акуратно та зосереджено.
в) Виконання практичної роботи учнями.
(Під час виконання - звучить мелодія)
г) Фізкультхвилинка - руханка «Танець від сніговиків»
https://www.youtube.com/watch?v=O4ZrRIzadnk
д) Продовження виконання практичної роботи.
V. Підсумок уроку.
1) Демонстрація виробів.
2) Рефлексія (Самооцінювання)
– Отже, наш урок підходить до завершення.
Ви дуже добре попрацювали.
Ви задоволені своєю роботою?
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Чого навчилися?
– Які труднощі виникали в роботі?
– Що вдавалося найлегше?
– Що вдалося, що варто покращити?
– Похваліть себе за старання!
– Оцініть свою роботу на уроці: на дошці прикріпіть стікери під відповідним смайликом. Так, як ви оцінювали себе на минулому уроці.