Як позначити головні члени речення?
Головні члени речення мають свої графічні позначення.
Підмет позначається суцільною лінією, ~
а присудок – подвійною суцільною.
ПІДМЕТ (підкреслюється при розборі однією рискою)вказує, про кого або про що говориться в реченні. Відповідає на питання: хто? що?ПРИСУДОК (підкреслюється при розборі двома рисками) вказує, що говориться про підмет. Відповідає на питання: що робить? що зробить? що робив? що зробив? який є підмет?
Номер слайду 3
Питання між головними членами можна ставити від підмета до присудка і навпаки — від присудка до підмета:Їжачок під час небезпеки згортається в клубочок. .їжачок (що робить?) згортається;згортається (хто?) їжачок.
Номер слайду 4
Другорядні члени. Додаток. Означає предмет, на який спрямована дія, стан; відповідає на питання непрямих відмінків. Називає обставину дії, процесу, стану; відповідає на питання куди? як? де? доки? чому? та інші. Обставина. Означення. Називає ознаку предмета і відповідає на питання який? чий? котрий?
Номер слайду 5
Графічне зображення Підмет. Присудок. Додаток. Означення Означення Означення Обставина
Номер слайду 6
Кожне речення має граматичну основу, до якої входять підмет і присудок. Підмет і присудок є головними членами речення. Підмет – це головний член речення, що називає пред?мет, про який ідеться в реченні, і відповідає на питання х т о? щ о?.
Номер слайду 7
Присудок – це головний член речення, який називає дію, стан або ознаку, приписувану підмету, і відповідає на питання щ о р о б и т ь п і д м е т? щ о з н и м р о б и т ь с я? я к и й в і н є? х т о в і н т а к и й? щ о в і н т а к е?.
Номер слайду 8
З дерев повільно опадає пожовкле листя.(Що?) листя;листя (що робить?) опадає;листя (яке?) пожовкле;опадає (з чого?) з дерев;опадає (як?) повільно.