ЦІКАВА МИНУВШИНА
(гра "Що? Де? Коли?" з історії)
Запитання для «розігріву»: Спочатку її зруйнували, а потім на згадку про неї назвали майдан. В якому місті це відбулося?
Відповідь: У Парижі (мова йде про Бастилію).
ЦІКАВА МИНУВШИНА
(гра з історії)
Запитання для «розігріву»: Спочатку її зруйнували, а потім на згадку про неї назвали майдан. В якому місті це відбулося?
Відповідь: У Парижі (мова йде про Бастилію).
Запитання 1-го туру:
1. Яка споруда, безумовно, сучасної будови, стоїть перед входом до афінського Акрополя?
Відповідь: Квиткова каса.
2. Мабуть, важко пригадати такий день, коли б ми не користувалися цією річчю, назва якої походить від прізвиська богині Юнони Порадниці (дружини римського бога Юпітера). Що це за річ?
Відповідь: Монета (Юнона Монета).
3. У середні віки єретикам (тобто відступникам від віри) присуджували покарання «по можливості милосердно і без пролиття крові». Що означав цей вислів у перекладі з мови найсвятішої інквізиції?
Відповідь: Спалювання живими на вогнищі.
4. Як давні греки називали проміжок часу, що дорівнював 1416 днів?
Відповідь: Олімпіада.
5. Петро І у роки свого правління заснував медаль, якою нагороджував деяких придворних. Але «щасливі» володарі нагороди не дуже хотіли її мати і показуватися з нею на людях, а особливо, при дворі. За що ж вручалася ця медаль?
Відповідь: За пияцтво (саме такий напис був на медалі).
6. Чим користувалися стародавні греки замість мила?
Відповідь: Звичайною глиною.
7. Сучасні Олімпійські Ігри ведуть свою історію з 1896 року, коли були проведені перші змагання. З того часу, через кожні чотири роки, проводяться чергові ігри. Але ХІІ та ХІІІ Олімпійські Ігри не відбулися. Чому?
Відповідь: Через Другу світову війну.
8. У музеї Олімпії є чаша, яка належить Фідію. Як про це дізналися археологи?
Відповідь: На чаші написано: «Я належу Фідію».
9. Настільною книгою майбутнього російського імператора Олександра І була «Бабусина азбука. 211 вислів, елементарних відомостей та повчальних анекдотів». Хто автор цієї книги?
Відповідь: Катерина ІІ, російська імператриця (яка доводилася бабусею Олександру І).
10. Коли Аристотель опублікував деякі із своїх творів, Олександр Македонський надіслав йому листа, у якому висловив своє обурення. Що саме розгнівало Олександра?
Відповідь: Те, чому Аристотель вчив тільки Олександра Македонського, стало надбанням всіх.
11. Як відомо, Микита Сергійович Хрущов був першим главою СРСР, який відвідав США. Але у 1959 році, з міркувань безпеки, йому заборонили відвідати «країну», яку щоденно відвідують мільйони людей. Правда, ця «країна» не є членом ООН, хоча свої представництва в декількох державах має. Назвіть цю «країну», яку мріють відвідати багато хто з дітей.
Відповідь: Диснейленд (керівники служби безпеки радянського лідера вирішили, що у такому місці, як Диснейленд, не зможуть забезпечити належну охорону Хрущова – занадто багато людей).
12. Є твердження, що деякі жителі міста робили спроби дістати ЙОГО, але перебування у морській воді зробило ЙОГО непридатним до споживання. Назвіть згадуване місто.
Відповідь: Бостон. (Мова йде про так зване «Бостонське чаювання», коли з англійських кораблів американські колоністи викинули у гавань чай, який належав Ост-Індській компанії.)
13. Слово «чумак» часто пояснюють назвою чуми, яку чумаки начебто «завозили» з Криму, через що й носили чумну дігтярну сорочку. Але Григорій Данилевський у своїй книзі «Чумаки» зауважує, що слово «чумак» татарського походження. А як воно перекладається на українську мову?
Відповідь: «Перевізник».
14. Один – Ісус Христос, два – Бог і людина, три – Свята Трійця, чотири – чотири євангелісти, сім – сім таїнств, дев’ять – дев’ять чинів ангельських, тринадцять – Христос і апостоли. Який з атрибутів християнської релігії наочно демонструє ці числа?
Відповідь: Кількість куполів у церкві.
15. Спочатку це було 1-го березня, потім – 1-го вересня. А коли зараз?
Відповідь: 1-го січня (святкування Нового року у слов’ян за часів язичництва припадало на 1 березня, після прийняття християнства на Русі Новий рік святкували у Симеонів день – 1-го вересня – ймовірний день створення світу).
Запитання 2-го туру:
1. Чому людей, які народилися в Росії у лютому 1918 року, було значно менше, ніж у будь-якому іншому місяці цього ж року?
Відповідь: Це пов’язано з переходом на новий календар (лютий розпочався одразу із 14 числа).
2. В яку пору доби (вранці, вдень, увечері чи вночі) вирушали в дорогу чумаки?
Відповідь: Як правило, увечері (валка рушає за околицю і, від’їхавши версти дві або три, не більше, зупиняється на перший нічліг майже так, що видно село – на випадок, якщо хтось щось забув).
3. У Давньому Вавилоні наречених продавали з аукціону. Красунь – багатим, погануль - біднякам. Чому раділи бідняки?
Відповідь: Їм доплачували.
4. Для чого Юлій Цезар наказав своїм воїнам прикрашати зброю золотом і коштовностями?
Відповідь: Щоб шкода було кинути її на полі бою.
5. Про гетьмана українських козаків Петра Сагайдачного казали: цілий світ тремтить перед турецьким султаном, султан – перед Сагайдачним. А перед ким тремтить сам Сагайдачний?
Відповідь: Перед своєю дружиною.
6. Улітку 1878 року Ілля Рєпін, перебуваючи в маєтку Абрамцеве під Москвою, ознайомився з текстом одного листа. Лист справив на художника велике враження, надихнувши на написання чергової картини. Вкажіть, кому належить авторство цього листа.
Відповідь: Запорозьким козакам (картина «Запорожці пишуть листа турецькому султану»).
7. Кого давньогрецький філософ Платон називав найжорстокішим паном?
Відповідь: Колишнього раба.
8. Під час розкопок одного з шумерських міст було знайдено золотий царський шолом, схожий на золоту перуку зі старанно викуваною зачіскою царя. Для чого цей шолом був призначений?
Відповідь: Для урочистих церемоній.
9. У 1679 році до семиріччя малого Петра Олексійовича (майбутнього російського імператора Петра І) у Москві було видано книгу. Як вона називалася?
Відповідь: «Буквар» (автором був Сімеон Полоцький).
10. Це почесне прізвисько носили іспанський король Альфонс Х, візантійський імператор Лев VІ, французький король Карл V, а також ще одна людина, зображення якої ми часто можемо бачити в Україні. Назвіть цю людину.
Відповідь: Ярослав Мудрий.
11. За пушкінських часів ВОНА у хаті російського селянина переконливо свідчила про статок і фінансовий добробут господаря. ЇЇ можна впевнено назвати одним з невід’ємних атрибутів християнської церкви. Що це?
Відповідь: Свічка.
12. Давні єгипетські лікарі виділяли три групи хвороб. Першу вони називали «хвороба, яку я вилікую»; другу – «хвороба, з якою я буду боротися». А якою була третя група хвороб?
Відповідь: «Хвороба невиліковна».
13. Петру І належить ідея створення одного з перших у світі орденів для жінок. Такий орден було засновано у 1711 році. А на чию честь?
Відповідь: На честь дружини царя – Катерини (вона супроводжувала його у важкому Прутському поході і у вирішальний момент, коли армія була оточена переважаючими силами противника, не розгубилася і допомогла укласти такий необхідний мир).
14. Один із царів Стародавнього Риму, Сервій Туллій, всіх мешканців міста поділив на 6 розрядів, в залежності від кількості землі, якою володів житель. Найбіднішими були представники шостого розряду – пролетарі. Назвіть єдине багатство цих людей.
Відповідь: Їхні діти.
15. Давні греки вважали, що небо складається з декількох нерухомих кришталевих сфер, на яких тримаються зірки і планети. Про це пише в своєму творі «Про небо» давньогрецький філософ Аристотель (384-322 рр. до н. е.). На найвищому небі знаходилося місце перебування богів.
Вкажіть кількість цих небесних сфер.
Відповідь: 7 сфер (з цим пов'язаний вислів «на сьомому небі»).
Запитання для «перестрілки»:
1. Одного разу Юрій запросив до себе Святослава. А у 1997 році це стало приводом для святкування в Російській Федерації. Що святкували росіяни?
Відповідь: 850-річчя Москви (яке рахується з дня першої писемної згадки).
2. Яку фортифікаційну споруду видно навіть з Місяця?
Відповідь: Велику Китайську стіну.
Використана література:
Данилевський Г. Чумаки: Художньо-документальний нарис. /Переклад з російської Ніни Тоцької. – К.: Веселка, 1992. – 110 с.: іл.
Історія України: Для дітей середнього шкільного віку. /Автор-упорядник А.Г. Чередниченко. – Харків: Фоліо, 2004. – 319 с. – (Дитяча енциклопедія).
Коваль А.П., Коптілов В.В. Крилаті вислови в українській літературній мові: Афоризми. Літературні цитати. Образні вислови. – Видання 2-е, перероблене і доповнене. – К.: Вища школа, 1975. – 335 с.
Трембовольский Я.Л., Чекалов И.В. Ваше слово, эрудиты!: Книга для учителя: Из опыта работы. – Москва: Просвещение, 1990. – 144 с.: ил.
Энциклопедия. 600 задач на сообразительность. /Составители Н.Л. Вадченко, Н.В. Хаткина. – Донецк: ИКФ «Сталкер», 1995. – 512 с.
Энциклопедия для подростков. /Составители Н.Л. Вадченко, Н.В. Хаткина. – Донецк: издательство «Сталкер», 1996. – 512 с.