Great Britain.The geographical position and climate.

Про матеріал
Метою уроку є формування та вдосконалення вмінь та навичок по темі"Велика Британія", розширення знань учнів про розташування та клімат Великої Британії, розвивати пізнавальний інтерес учнів щодо соціокультурної та соціолінгвістичної компетенції учнів.
Перегляд файлу

Тема:Great Britain.Location and climate. Мета:формувати навички вживання нових ЛО; вдосконалювати навички аудіювання тексту у звукозаписі; розвивати мовленнєву компетенцію(уміння розуміти зі слуху зміст автентичними текстів); розвивати навички читання та говоріння; сприяти розширенню країнознавчого кругозору про розташування та клімат Великої Британії; розвивати вміння працювати з інформацією; вміння використовувати набуті знання під час спілкування англійською мовою; виховувати культуру спілкування, мовний такт і культурну толерантність.

Тип уроку:урок формування та вдосконалення вмінь та навичок.

Обладнання:підручник, картки для роботи в парах, картки для створення груп, аудіозапис тексту для слухання, фізкультхвилинки, географічна карта Великобританії.

Хід уроку

I.Introduction/Вступ

1.Greeting(привітання)

-Good morning,my dear pupils!

-Good morning, teacher!

-I'm glad to see you.

-How are you today(super,fantastic, cool, so-so ) -I am glad that you are in a good mood!

-Let's start our lesson from a smile!

-Look at each other and give a smile!

1.2.Warming up(розминка)

Tick-tock, tick-tock Ticks Katy's clock

Tick-tock, tick-tock

Tick and tock her clock

2.Checking hometask (перевірка домашнього завдання)

T.You have done ex.7 on page 210 at home.Let's check your homework.(4 учнів за вибором вчителя читають виправлені речення,вчитель контролює правильність виконання завдання).

3.Introducing the topic and the aims of the lesson.

Motivation(мотивація)

T.I hope that today's lesson will be interesting and useful for you.We'll speak about the beautiful country Great Britain.You know why we learn English.We have discussed it many times.But what for do we learn geographical position and climate of UK? (Answers:     -for future profession;

-for future travelling;

-to broaden our knowledges about this

country ;

-to learn English;

-to make friends from other countries;

-if we want to learn a language, we should

learn everything about the country: geographical position, climate, culture, traditions etc. You have already learned some facts about that country.And I think you are ready for the work.

4.Warming up.Введення в іншомовну атмосферу. Quiz"Great Britain"(вікторина)

T.Let's refresh your memory and remember some facts about the UK.Listen and choose the right answer to complete the sentences.

1)The official name of the country is…

a)The United States of Great Britain

b)The United Kingdom of Great Britain and Ireland

c)The United Kingdom of Great Britain and

Northern Ireland

2)There are … parts of the UK

a)   3

b)   4

c)   6

3)...the capital of Great Britain

a)London

b)New York

c)Paris

4)London stands on the river…

a)Mississippi

b)Murray

c)Thames

5)What are the four parts of the country?

a)England, Scotland, Ireland, Canada

b)England,Scotland,Wales ,Northern Ireland

c)England, Poland, Wales, Ireland

6)The head of the UK is…

a)The president

b)The king

c)The queen

II.The main part of the lesson (основна частина уроку)

Match the phrases in the table to their definitions:

1.distinct

6.hilly

2.boasting

7.rugged

3.sparsely

8.consist of

4.lies

9.spells

5.adjacent to

10.prevailing

Definitions:

a.   be made or formed of

b.   be in particular place or position

c.   next to

d.   clearly separate and different

e.   wild, not even, difficult to travel over

f.     small in number and over a large area

g.having lots of parts higher than the surrounding

land

h.having something to be proud of

i.which blows in a particular place

j.short periods of a particular type of weather

T.Check your answers:

Keys:1-d, 2-h, 3-f, 4-b, 5-c, 6-g, 7-e, 8-a, 9-j, 10-i.

b)watching and listening to the video(перегляд відео) T:And now let's watch the video"UK culture-climate and geography"(учні дивляться відео) c)After watching/listening task:

T.Read the questions and select the right answer(учні виконують тестові завдання

1.The United Kingdom contains

a.a hundred of small islands

b.hundreds of small islands

c.thousands of small islands

2.England consist of mainly of

a.low land with a few mountains

b.highlands and lowlands

c.mountains and lowlands

3.The highlands of Scotland have

a.few people and many mountains

b.many people and few mountains

c.many people and many mountains

4.Most people in Scotland live

a.in the Highlands

b.n the mountains

c.in the Lowlands

5.The Atlantic Ocean brings lots of

a.cold windy weather

b.wet but not too cold weather

c.cold and wet weather

T:Let's check your answers.Have you done everything correctly?Was this task difficult for you? All right.The next    task is to match the numbers in the box to make facts about the UK.

22              300              4            700           2

150

image1.The number of miles that seperate the largest island from France

image2.The length in miles of the largest of the UK islands

image3.The number of distinct regions in Scotland 4.The size in square miles of the largest island in the UK

image5.The maximum width in miles of the largest island in the UK

image6.The number of countries which make up the United Kingdom

T: check your answers:

Keys: 1-22, 2-700, 3-2, 4-150, 5-300, 6-4.

T:Let's play the geographical quiz.I'll show you the countries on the map.Your task is to say the names of the countries and their capitals.

    It's…(Australia).The capital is… (Sidney). ● It's…( Ukraine).The capital is…(Kyiv).

    It's… (Canada).The capital is…(Ottawa) ● It's…(the USA).The capital is…(Washington).

    It's …(Great Britain).The capital is…(London).

2.Reading(читання)

a)Learning new words/Ознайомлення учнів з новими ЛО(ст.213),деякі слова та фрази вже знайомі учням; інші вчитель вимовляє, учні повторюють декілька разів, потім переважають самостійно або за допомогою вчителя.

b)Silent reading/читання мовчки(ex.2b),p.213(учні

самостійно читають текст вправи.

c) After reading task/перевірка розуміння

прочитаного(ex.3, p.214)

Вправа"Мікрофон"

T:Let's make a circle and ask and answer some questions from exercise 3 on page 214.

(учні стають в коло і задають один одному по черзі питання з вправи(або свої) і відповідають, використовуючи отриману інформацію, передаючи по колу мікрофон.Вчитель контролює правильність виконання завдання).

3.Practice(практикування у вживанні ЛO теми) Введення нової лексики:

-to separate

-to be washed by

-a continent

-to consist of

-to surroun

-to be situated

-to occupy

-an island

- mild

(Учні складають власні речення з новими словами).

T:Well done!Thank you very much! You are very attentive and active today.Let's continue our work.Look at the map on page 213 and complete the sentences on the cards.(учні заповнюють пропуски в реченнях, використовуючи ЛО уроку та користуючись картою Британії на стор.213).

1)If you want to reach Great Britain, you have to cross the…(North sea and English channel)

2)TheUK … in the north- west of Europe.(is situated)

3)The British Isles is the name for a collection of about

2000…(small islands)

4)Northern Ireland is… from the Great Britain by the

Irish sea.(separated)

5)Scotland…the northern part of Great Britain.(is) 6)The Gulf… keeps the weather in Scotland, so the temperature is sometimes only few degrees below…(stream, zero).

T: please(Diana, Olexandr,Tanja…), read your sentences.

(учні запитують доповнені речення, вчитель контролює правильність виконання завдання).

4.Physical activity(фізкультхвилинка ) T: Are you ready to shake it?

-Where are your shoulders?

-Here they are!

Shake your shoulders, shake, shake, You can do it too!

Shake your shoulders, shake, shake,

Shaking is fun to do!

-Where are your knees?

-Here they are!

Shake your knees, shake, shake, You can do it too.

Shake your knees, shake, shake, Shaking is fun to do.

-Where is your head?

-Here it is!

Shake your head, shake, shake You can do it too!

Shake your head, shake, shake, Shaking is fun to do!

-Where are your hands?

-Here they are!

Shake your hands, shake, shake, Shaking is fun to do!

-Where is your bum?

-Here it is!

Shake your bum, shake, shake, You can do it too!

Shake your bum, shake, shake, Shaking is fun to do!

Lower, lower, lower, lower, stop! Good job!

5.Listening and speaking/Аудіювання й усне мовлення

а)T: As you know one of the Britain's favourite topics of conversation is the weather.Watch this video and see how a weather forecast is made.(перегляд відео файлу)

b)T:Now find the weather forecast for tomorrow in London and try to make your own in groups of 4.Choose the card and find the members of your group.(учні об'єднуються в 4 групи по 4 учні в кожній за допомогою карток; кожна група протягом 2 хвилин повинна знайти в Інтернеті прогноз погоди на наступний день і виступити з ним.По закінченні часу представники груп повідомляють свій прогноз погоди).

III.Summing - up/Заключна частина уроку.

1.Summarising/Підсумки уроку.

Рефлексії:

Т:You have worked hard today.And even learned how to make a weather forecast.

And now please, complete the sentences to summarize your work today:

-I have learned… at our lesson.

-… was easy/ difficult for me.

-I should practice…more.

-I am/l am not satisfied with my work today.

-I liked/didn't like the lesson because…

(учні доповнюють речення, підводячи підсумки своєї роботи на уроці).

2.Hometask /Домашнє завдання:еx.3,p.214(answer the questions).

3.Evaluating/Оцінювання учнів T:Thank you for your work today.You were perfect.Everybody has a mark for the lesson.Have a nice day! Goodbye!

-Goodbye!


 

pdf
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
17 січня
Переглядів
298
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку