Відродження або Ренесанс - це широкий ідеологічний і культурний рух, що виник у країнах Західної Європи у процесі їх переходу від епохи Середніх віків до Нового часу. Назва епохи пов`язана з прагненням передових людей того часу відродити культурні традиції античності. Гуманізм (від лат. humanus – людський, людяний) – визнання цінності людини як унікальної особистості, її права на вільне мислення та розвиток своїх здібностей. Секуляризація - в історичній науці вилучення будь-чого із церковного, духовного відання і передачі його під світське начало
«Гаргантюа та Пантагрюель» дослівно «Життя Гаргантюа та Пантагрюеля» Твір розповідає про пригоди двох гігантів, — батька Гаргантюа та сина Пантагрюеля. Просякнутий сатирою на тогочасне французьке суспільство, написаний вульгарною, грубою мовою з використанням туалетного гумору, сповнений сцен насильства. Він був заборонений цензурою Сорбонни. Водночас він був популярний у читачів, які відчували в ньому сильне гуманістичне спрямування
у своїй праці «Державець» Макіавеллі описав аморальну поведінку: нечесність й вбивство невинних, як нормальну й ефективну в політиці. Він закликав до таких дій у багатьох ситуаціях. Сумнозвісна знаменитість книги витікає з твердження, що вона дає «злі поради тиранам, щоб допомогти їм утримати владу». Ця книга посіла позицію під номером 31 у Рейтингу 100 найкращих книг усіх часів за версією журналу «Ньюсвік»
Міге́ль (Міґе́ль) де Серва́нтес Сааве́дра (1547 – 1616) іспанський новеліст, драматург і поет, класик світової літератури («Галатея», «Дон Кіхот», «Мандри Персилеса та Сигізмунда», «Прикладні новели»). Відомий, насамперед, як автор роману «Дон Кіхот», який багато критиків називають першим сучасним романом та одним із найкращих творів світової художньої літератури.
«Сад земних насолод» — найвідоміший триптих Ієроніма Босха, який отримав свою назву за темою центральної частини, присвяченої гріху хтивості — Luxuria. Оригінальна назва цієї роботи Босха достеменно невідома. «Садом земних насолод» триптих назвали дослідники. В цілому, жодне з наявних на сьогоднішній день тлумачень картини не визнано єдино вірним. Більшість теорій про значення картини розвинені в XX столітті.